Přerušení VŠ studia před porodem. Co soc. a zdr. poj.?

nety88
11. črc 2011

potřebovala bych poradit ohledně sociálního a zdravotního pojištění. Jsem studentka vysoké školy (kombinované studium). 30.července mám termín porodu, školu jsem musela přerušit 6.6.2011 (8 týdnů před porodem), protože jsem měla od doktora nakázaný klidový režim. Vím, že jako student mám nárok až na rodičovskou dovolenou. Ale nevím, jestli těch 8 týdnů, kdy mám studium přerušené, si nemusím platit sociální a zdravotní pojištění. Nerada bych něco promeškala a měla dluhy.
Předem děkuju za názory

denisa31
11. črc 2011

sociální určitě ne, to neni povinné, ale zdravotko by sis podle mě určitě zaplatit měla, jako osoba bez zdanitelných příjmů je to něco málo přes tisícovku

katem
11. črc 2011

zdravotni pojisteni je v ceske repubice povinne.. je to 1080Kc mesicne..... takze jestli nedelas a nebo nestudujes tak jako samoplatce jsi povinna platit tuto castku...

laska.nezna.hranic
11. črc 2011

nestačí se na ty dva měsíce nahlásit na pracáku? já to měla podobně, jen jsem už nestudovala. v jedné práci jsem skončila, protože jsem na několik týdnů jela do zahraničí a když jsem se vrátila, otěhotněla jsem dřív, než jsem stihla nastoupit jinam, tak jsem byla přes těhu evidovaná na ÚP a pak přešla rovnou na rodičák. tím pádem si sama nic neplatíš. takhle mi to alespoň tenkrát na ÚP poradili...

pavcza
11. črc 2011

Zdravotní se platí za celý kalendářní měsíc, tzn. jestli jsi byla student do 6.6., tak platit červen nemusíš a jestli bys porodila i toho 30.7. a od toho dne měla rodičák, tak ani červenec neplatíš, pouze, kdybys porodila až v sprnu, tak červenec si jako samoplátce zaplatíš celý měsíc. Doufám, že od té doby, co jsem doma, se to nezměnilo. 😉