Co je důvodem odkladu školní docházky?

pavlina05
28. lis 2013

Holky, mám doma pětileťáka.
Je pozorný, vnímavý uličníček. Snaží se psát, počítat ,...prostě se chová tak jako každé jiné dítě v jeho věku.
Jak poznám, že nemá na to jít ještě do školy:
Včera mi p.uč. sdělila, že jestli jsme nezvažovali odklad. Že je malý takový mazlivý, lenošný, vše mu dlouho trvá.
Obrázky kreslí jinak než děti z jeho třídy,...
Chodíme sice na předškolní přípravu, tam se učí jemnou motoriku ruky, jak držet tužku, jak se chovat ve škole,...ale zatím jsem markantní rozdíly nepoznala.
Snad jen, že je stydlivý, není tak akční jako jiné děti.
Jak by jste se rozhodovaly vy?
Očekávala jsem radu pedagoga, ale asi jsem nečekala, že mi sdělí tak radikální odpověď.
Zvažovala jsem odklad díky tomu, že mám ještě druhé dítě a mohli být oba spolu ve školce, že jdu do práce, bude toho víc než dost na starost,...
ale zase dávat odklad jen pro moji pohodlnost a že se to dnes tak dělá...?
Jsem z toho malinko přešlá-jako matka jsem snad selhala ve své výchově?
Až moc se věnuji svým dětem, že pak nejsou samostatné a lenošné?
Nejspíš vše ještě posoudí psycholog-pedagog.poradna, vím.
Ale chtěla jsem slyšet nízory, zkušenosti od vás.
Děkuji

pisisvori
14. led 2014

@rioko itebe se zeptám na tu logopedii, prosím🙂. Co neumí, od kdy chodíte....?
Jinak dcera teda na logopedii těčh 30 minut vydrží...co jsme tam byly asi 3x...okolo té 25 minuty začne být vidět, že už se přestává soustředit, úkoly, doplňování, spojování obrázku s čísel...to by dělal pořád a vydrží taky dost dlouho....takže si myslím, že tam problém uritě nebude za rok a půl.
Víš já jsem byla taky vždycky skoro největší a v mládí i nejtlustší☹ ve třídě a ono to dokáže taky způsobit dost problému (hlavně v sebevědomí a psychice...) v určitém citlivém věku, když se kluci baví o tom jak se jim některé holky líbí a tobě se posmívají, protože seš o víc jak hlavu větší... takže i když to vypadá malicherně, tak to důvod proč dát je, když neexistuje jiný hodně závažný důvod pro odklad samozřejmě (ale třeba jen větší stydlivost). U kluka je to samozřejmě trochu jiné zrovna v tomhle.

rioko
14. led 2014

@pisisvori syn chodí na logopedii od necelých 4 let a neuměl č,š,ž, to už zvládá, dál neumí csz, ř, r má špatně naučené - takové zadní takže se přeučuje a ještě nemá zafixované ch a úplně l, takže fakt dost. a to mluvil strašně brzy i ve větách. Určitě chci než půjde do školy aby měl mluvená zvládnuté, snad kromě ř což některé děti ještě v první třídě neumí ale to snad taky zvládne. No asi je fakt, že u kluků to tak nevadí když jsou větší, já bych samozřejmě nedávala odklad pokud by nebyl důvod. Určitě nechej udělat v PPP nebo u dětské psycholožky test školní zralosti a tam se hodnotí více věci

rioko
14. led 2014

@rioko mám i zkušenost, že nám dítě ze školy vrátili, protože chlapec nebyl v schopný vydržet sedět a dávat pozor ani 20 minut, po měsíci šel zpátky do školky a to bylo pro něho mnohem horší, než kdyby rodiče dali na doporučení a rodnou mu dalo odklad, ale to byli taky jedni z těch, kteří se tomu bránili

pajinka29
14. led 2014

@pisisvori ahoj, jsem logopedka a to, že v tolika letech dcerka neumí k, v, f a měkčení je tedy na pováženou. Nechápu, jak tě mohli u logopeda odmítnout. šla bych jinam. konkrétně tyto hlásky (když pominu) měkčení, nejsou téměř vůbec o správné sluchové diferenciaci, ta bývá potřebná hlavně u sykavek, které se proto nacvičují až od pěti let. Umí L, sykavky? dcera je šikovná, ze zbytečné, aby mluvila tak škaredě jen proto, že nějaký logoped má plné ambulance a nemá na mladší děti čas.

pisisvori
14. led 2014

@rioko hm tak to jsi mě s tou logopedií teda "dostala" mě každý ve 4 letech odpálkoval, že je brzo a řekla bych, že dcera je na tom mnohem hůř. R a Ř zatím vůbec neřeším. L taky podle mě neříká čistě....no uvidíme. Já to zatím neřeším nějak akutně ten odklad jen si tak čtu.... zatím🙂 říkám si, že za rok se může opravdu hodně změnit i stou stydlivostí (protože ve školce jí moc chválí, že si vše pamataju, vše udělá první, nic nepoplete ...i když někdy mám dojem , že tam nechodí ona) jen ta výslovnost se mi nelíbí

rioko
14. led 2014

@pisisvori učila jsem několik let v logopedické třídě a děti tam byli od 4 let, proto jsem začala před tím než měl syn 4 logopedii shánět a teda jen jsem řekla do telefonu co neumí a hned nás objednala za td´ýden tak nevím proč vás nevzali

rioko
14. led 2014

@pajinka29 souhlasím taky nechápu důvod odmítnutí, čím dřív tím líp

pisisvori
14. led 2014

@pajinka29 ach jo☹☹ ato jí tady všichni chválí, proto jsem šla tam.....no právě přesně takhle jsem si to taky myslela. Navíc manžel, jeho bratr a maminka neumí r a ř a mají nnějakou breptavost nebo jak se to říká. Byla jsem tam s malou už ve 3,5, kdy nechtěla moc spolupracovat, ve 4 už jsem hodně tlačila tak nám dala to F a byly jsme tam asi 3x a řekla ať přijdeme teď. Sykavky bych řekla, že jsou dobré i když taky ne čisté vždy. L začala říkat někdy po 3,5 a někdy taky není úplně čisté.
A neznáš někoho v Praze třeba do IP, prosím.

pisisvori
14. led 2014

@pajinka29 ona právě taky pořád opakovala, že je šikovná...už v těch 3,5 jí krásně šlo třeba to vytleskávání hlásek, uměla je spočítat...tak pořád opakovala, že prostě musí dozrt nervová soustava a že když začneme teĎ tak , že jí to odradí a je fakt, že teda doma trénovat to F moc nechce🙂. Že v tomhle věku řeší když děti nemluví nebo málo nebo je tam nějaký závažný problém...Okolo těch 3,5-4 jsem byla u 3 a všechny řekly to samé tak jsem si říkala, že je to asi pravda☹

pajinka29
14. led 2014

http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=ve... tady na těch stránkách by měli být všichni atestovaní kliničtí logopedi působící v Praze, tak jukni..osobně jich moc neznám, jsem z Moravy

berenika39
14. led 2014

@pisisvori ale logopedů je mraky jedna vás odmítne, najdi jinou, co? taky jsem to udělala, petr měl velkou nosní mandli a neslyšel, takže některé hlásky jak blbě slyšel, tak blbě říkal. první logopedka nechtěla - až po mandli. druhá s ním začala pracovat, hned, a vyplatilo se. pak se to samo rychle upravilo, ale to se nedalo dopředu vědět. ted mají lgopedku při školce, chodíme co 4 dní a je to pohoda. ve čtyřech letech - obzvlášt když vidíš, že to je potřeba, bych se nenechala odbýt.
sama se do toho nepouštěj, at jí to není třeba neznepřijemníš do budoucna, a niž bych tě chtěla nějak podcenovat, myslím to v dobrém, ono to má všechno sůvj řád, ten vývoj hlásek, musí se postupně přes některé k jiným, jinak to nemá efekt, naše logopedka mi předem hlásila - žádné experimenty z internetu, prosím🙂))))))))))))))))))))))))

pajinka29
14. led 2014

@pisisvori tři a půl roku je docela brzo, v tu dobu se opravdu řeší většinou ty nejtěžší vady-dysfázie, nebo počínající koktavost. Nicméně ve čtyřech podle mne není co řešit. Kdyby tam bylo jen L, R, ř,t ak bych to brala, to může a většinou taky často samo naskočí po tom čtvrtém roku, ale k, v, f to by měla mít už zvládnuté. A měkčení se také vyvozuje většinou od těch 4 let.

pisisvori
14. led 2014

@pajinka29 díky moc a moc . Tak ta naše tam mezi nima je a opravdu jsem od více lidí slyšela, že je dobrá, že za ní jezdí lidi i z jiných částí Prahy, tak nevím☹. No v únoru tam jdeme a už začneme tak to snad půjde🙂 nezbývá než doufat.

pajinka29
14. led 2014

@pisisvori a ke komu tedy chodíš? na tu foniatrickou kliniku? Ale jinak podle toho, co píšeš, malá je šikovná a ty hlásky rychle zvládne. S K, V ani F nebývá problém. A pokud i ty sykavky neříká zcela špatně, ale jen je občas zamění, tak do školy nebudete mít co řešit. Já bych jen chodila dřív právě proto, aby, když je tak šikovná, zbytečně nemluvila škaredě. Ono i to hloupé K je dost frekventovaná hláska...

pisisvori
14. led 2014

@berenika39 🙂 byla jsem s ní u 3 různých jak píšu výš mezi tím 3,5 - 4 rokem a všechny řekly prakticky to samé. Takže jsem si řekla, že to asi tak bude. Doma s ní nic sama nedělám jen to cvičení jazyka a mluvidel už od těch 3,5 co nám doporučovali a pak jsme začali to F podle toho co nám dala v těch 4 a něco🙂.

pisisvori
14. led 2014

@pajinka29 Slezáková Praha 8. Byly jsme i na té foniatrické klinice ale v těch 3,5 a když mi řekli to samé tak jsem si říkala, že budem chodit tam co to máme blíž, když názor je stejný☹. Ona právě taky říkala, že když pak začneme , že to půjde rychle.
Jo jo máš pravdu to K je největší problém v tom, že jí je špatně rozumět. To F už se trochu naučila co trénujeme a poslední měsíc mi přijde , že už říká někde i to V, ale místo K vždy a všude T a to měkčení taky ne.
@pisisvori
@pajinka29
@rioko všem vám moc a moc díky za reakce a pomoc nechci tady zahlcovat diskuzi o odkladu jen logopedií🙂.

pajinka29
14. led 2014

@pisisvori jo,na foniatrické klinice dělají těžké případy, taže tohle je pro ně "směšný" problém. A opravdu to půjde rychle, ono se může stát, že u toho v, f nebude za 14 dní tréninku pod vedením co řešit. TO K bude horší, zvlášt, když ho zaměňuje s T, právě je hloupé, že už si to tak hodně zafixuje a potom se ten zlozvyk těžce přeučuje. ALe jak říkám, za rok třeba nebude o čem mluvit. Tak ať vám to jde!

pisisvori
14. led 2014

@pajinka29 no taky doufám🙂 ještě jednou velké díky🙂

krystalka
14. led 2014

@pisisvori - tak synovi v té výslovnosti chybí v podstatě jen "ř", ostatní hlásky umí vyslovit dobře, když se na to soustředí, ale v běžné řeči je ještě nemá úplně zafixované, takže to pak různě patlá, "r" mu naskočilo samo někdy po 4.roce...jinak ale má pořád ještě občas nějaké agramatismy, v podstatě nám úplně chybí podmiňovací věty... on například místo "kdybychom tamtudy šli, tak bychom viděli...." , řekne "když my tam šli, tak my tam viděli...." - takže pak to v podstatě změní význam té věty a občas dochází k nedorozuměním...ale aspoň už má zafixovaná zvratná slovesa - takové to se, si, jsem se...apod. "já jsem si vzpomněl...." a tak...ale jinak je sociálně a emocionálně dost nezralý, je hodně úzkostný a má zřejmě slabší poruchu pozornosti - to ještě uvidíme, jak se to časem vyvine....takže my dáváme stoprocentně odklad, i všichni odborníci ke kterým chodíme, se s námi shodují...

kopretina77
15. led 2014

@rioko souhlas,je vidět,že o tom něco víš. 🙂 🙂

monikabie
20. led 2014

Zrovna odklad řešíme. Syn bude mít v květnu 6. Psycholožka k níž docházíme s ůdajným ADHD po provedení testu zralosti usoudila že by byl vhodný odklad. Ještě musíme do PPP a uvidíme co řeknou tam, ale když jsem viděla co předvedl u psycholožky a po rozmluvě s uč ve školce jsme došly k tomu že mu odklad neuškodí, ještě není zralý, neusedí , spíš je ješztě hravý, hodně tíhnre k mladším děte. Takže máme víceméně jasno, zítra jdem k zápisu, i když má odklad stejně tam musí.

simona.k.
24. led 2014

@rioko Ahoj, chtěla bych se zeptat, byla jsem s dcerou u zapisu a hned jak ji ucitelka videla tak rekla ze by doporucila odklad ,ze je pry drobounka a malinka a ze je narozena v kvetnu,ale pritom vsechno z ceho ji zkousela umela tak mi to prijde takove divne , do skolky chodi ale neji tam svacinky tak tam je pouze do 11hod, v zime dost casto marodi,tak pry i kvuli tomu,ale neni prece jisty že za rok se to musi zmenit to je podle me blbost,kazdopadne pujdeme k psycholozce na posouzeni ale rada bych vedela tvuj nazor .Předem díky

rioko
25. led 2014

@simona.k. že je dítě jen drobné jistě nemusí být důvod odkladu, ale ta nemocnost by mohla být, protože pokud má třeba oslabenou imunitu, škola je taky nápor a jde o to, aby pak ve škole hodně nezmeškala a neměla toho hodně. S jídlem to stejně budeš řešit svačinama z domu, to co jí, to bych neřešila. Ale pokud ji teď bereš v 11, asi bys ji měla zvykat na normální provoz a delší pobyt ve školce, protože ve školce bude muset být dýl a bude to pak pro ni asi nápor. Určitě ji nech udělat test školní zralosti, tam se nesoudí jen to co dítě umí, ale právě jestli je schopná vydržet u činnosti, jestli zvládne dávat pozor a podobně. Nedokážu posoudit jak na tom jde, když ji neznám. Za rok se zamozřejmě může změnit hodně, ale škola je za 8 měsíců a těžko říct, jak velká ta změna bude, je fakt, že děti ve školce bývají nemocné víc hlavně první rok a pokud se jí to drží už dýl, tak bys to možná měla řešit na imunologii. Uvidíš sama, co Ti řekne psycholožka, sama musíš vědět jak na tom malá je, ale určitě bych se tak moc odkladu nebránila.

simona.k.
25. led 2014

@rioko Díky, já se odkladu nebráním ,dám určitě na radu psycholožky , s tou školkou já bych jí tam ráda nechávala dýl malá by i chtěla ,ale nedá mi to když vím že tam je hladová vůbec tam nechce jist , ☹ Na posílení imunity nám doporučila p.doktorka sirup tak jí ho dávám tak snad se to zlepší.

norma
26. led 2014

@pavlina05 zrovna v pátek jsme byli u zápisu do školy,bylo nám doporučeno zajít do PPP,tak tam půjdeme,ale učitelce jsme na rovinu řekli že odklad nechceme.Prý je Adam na mě závislý,hravý,a osobu co namaloval,tak podle ní je nevyzrálý...Ve školce mi vůbec nic takového neřekli,zítra budu mluvit s učitelkou a uvidíme co a jak.Co když Áďa udělá za těch 7 měsíců pokroky?Pořád nad tím přemýšlím.

l_baruska
26. led 2014

Tyto materiály byly součástí školení "Školní zralost a zápis do 1. třídy základní školy". Lektor: PhDr. Sylva Honigová
Optimální připravenost / Nedostačující připravenost

Vyjadřování ve větách a jednoduchých souvětích, schopnost konverzace s dospělými, schopnost spontánního popisu dějů, poznatků, úvah. Klade mnoho otázek. Umí vyprávět o rodičích, sourozencích. / Vyjadřování pomocí jednotlivých výrazů, jednoduchých vět, zřídka samostatně. Vyprávění nesrozumitelné, chaotické. Neklade otázky k doplnění svých znalostí. Dětská zpěvavá intonace, mazlivá výslovnost.

Orientace v okolí - zná svoji adresu, jména a povolání rodičů, svoje nacionále. / Nezná základní údaje o svém okolí.

Má rozvinuty základy logické paměti, umí počítač s pochopením - zná číselné řady, chápe vztah větší-menší, více-méně. / Nedovede počítat, chybný úsudek.

Vyspělost v grafických projevech - umí napodobit jednoduché psací písmo zná několik tiskacích písmen. Umí popsat, co nakreslilo. / Neobratné zacházení s tužkou. V nakreslených tvarech nelze rozpoznat jednotlivé předměty.

Je schopno soustředit se na práci, odolává rušivým podnětům, dokáže překonat únavu. /Obtížně se soustřeďuje, snadno se nechá rozptýlit, často přerušuje práci.

Dovede navázat kontakt s cizí osobou. / Vyhýbá se cizím osobám, je stydlivé, bázlivé nebo nadměrně upovídané, předvádí se.

Umí ovládnout své emocionální projevy. / Má tendenci jednat impulzivně a bez zábran.

Umí pracovat ve skupině pod dálkovým vedením. / Pracuje jen v bezprostředním kontaktu a za pobízení dospělého.

Schopnost zapojit se do kolektivních her, chápe pravidla, umí ustoupit jinému dítěti. / Stojí stranou, nenavazuje kontakty, při hře je svárlivé, agresivní.

Samostatnost - samo se umí obléknout, najíst, udržovat pořádek, správně plní pokyny, chce být užitečné, má zájem o úkoly, hraje se na školu, na práci. Započaté práce se snaží dokončit. / Nesamostatné, nedbá o pořádek a o své věci. Ničí sešity, knihy. Nepokouší se pomáhat, u práce nemá výdrž. Převládá zájem o hru.

Podřizuje se pokynům dospělých, i když jsou pro něj nejsou milé, chápe jejich nutnost. /
Neposlušné, odmítá vyhovět.

l_baruska
26. led 2014

podat žádost o odklad je nutné až v květnu, pokud jej chcete, v poradně bych se domluvila až na co nejpozději, každý měsíc je ve vývoji znát... rozhodně výška a váha dítěte není důvodem odkladu

jak jste psala podle obrázku se již něco poznat dá, můžete si to doma v klidu také s dítětem zkusit, obvykle se nechá dítě kreslit domeček, nebo pán (při zadání by se nijak nemělo napovídat),
dům má mít okno, dveře, komín, střechu popřípadě by měl být na něčem postaven, na trávě, nebo začínat dole na papíře
pán- by měl mít hlavu, krk, tělo, nohy a ruce, na rukou 5 prstů, vlasy a obličej (oči, nos, pusu, popřípadě uši)

pavlina05
autor
28. led 2014

Děkuji za vaše rady, články a info.
Dnes proběhl u nás zápis. Po rozmluvě s p.uč. ve školce, škole jsme došli k názoru, že dám odklad.
Syn je bystrý, motoricky zdatný ,ale sociálně ještě nevyzrálý. Rok ve školce mu prospěje 😉
Jsem za to ráda a syn také, je šťastný, že si počká na své kamarády. 🙂

jarcabara
16. únor 2014

@pavlina05 Mám ještě malou dceru,která má jít teprve na zápis do školky,ale přesto jsem si už půl roku zpátky našla na netu co vše je zapotřebí,aby bylo dítě přijato.Tj.jak ho připravit a co by mělo umět a zvládat.Samostatnost,komunikativnost,pohyblivost,zrak,sluh,hravost,soustředění,barvy,čísla,písmenka,tvary,slabiky,rozlišení zrcadlově obrácené obrázky,hledání rozdílu,cesty bludištěm,rytmizace,analýza a syntéza krátkých slov,obkreslení různých tvarů podle předlohy,omalovánky,koncentrace pozornosti a pracovní výdrž.