Daly byste 3leté dítě do MŠ v po příchodu sourozence?

solvejg
3. led 2013

Ahoj, ráda bych znala Váš názor na mou věc, jak byste v mém případě zareagovaly vy. Zápisy do školek se blíží.....Mám dceru, které budou koncem srpna tři roky. Je moc šikovná....trošku vyčůraná (zkouší to na mě), ale hodně rychle se učí. Děti má moc ráda, snaží se s nimi okamžitě družit (spíše tedy s těmi staršími), ale je na mě hodně fixovaná. Sice byla už od malinka hlídána, neboť jsem si dodělávala školu, ale vždycky mi nějaké dlouhodobé (den ve škole) absence dávala pěkně sežrat. V červenci by jí měl přibýt sourozenec a já, ač původně rozhodnutá, že do školky půjde, začínám váhat. Mám strach, aby si nemylslela, že jí už nemám ráda a chci jí někam odložit. Taky mám hrůzu, že mi bude pořád ze školky tahat nějaké nemoci, na miminko žárlit a bude tam nešťastná, jelikož jí přecejen budou čerstvě tři roky. Jak byste se zachovaly vy? Nebude lepší, když si na sebe budou chvli se sourozencem zvykat, bude mi s ním jakože pomáhat, víc se sblíží. Je mi jasné, že pro mě by asi bylo náročnější, kdyby zůstala doma. Díky🙂

veruska007
3. led 2013

@vrana U nás byl se školkami problém, takže přijímali děti pouze na každodenní a celodenní docházku. Tedy vůbec neexistuje, aby dítě chodilo jen některé dny v týdnu a po O mohou jít děti domů pouze výjimečně, naprostá většina dětí tam spí.

veruska007
3. led 2013

U nás mají děti společnou hru mezi 7-9h a potom odpoledne od 14.30. Vodím ráno na 8, odpo vyzvedávám buď já s prckem po 14.45 (po svačině) nebo manžel v 15.15. Záleží, jak se malý vzbudí. Vyzvedávání po O nedávám, u nás to znamená ve 12.45 a to mi už mladší spí v postýlce - samotného ho doma nenechám a v kočárku spí max. 10 min. a doma pak už nic.

sauvinex
3. led 2013

my se rozhodli starší dceru do školky nedat (holky jsou od sebe necelých 20 měsíců) a školku oddalujeme co to jde - tudíž až od předškoláčků. Přijde mi to v ohledu k dětem to nejlepší řešení. Pokud to je možné - a u nás naštěstí ano, chci jim věnovat můj čas naplno. Nejsem nadšená z toho, že by mi měl děti hlídat a vychovávat někdo cizí. 🙂

veruska007
3. led 2013

Já beru pobyt v kolektivu jako obohacení. Hodnoty mu předáváme doma, lásku taky... ale ve školce se přeci jen dítě naučí mnohem více, než doma... ono dost záleží na dítěti a na učitelkách ve školce 😉

bebinka
3. led 2013

Naše Klárka se narodila v prosinci a Honzík měl jít do školky od ledna...oddálili jsme to od března a dobře jsme udělali, v šestinedělí byl klid, nikdo nikde nechytil a nepřinesl žádnou virózu (pak jich Honzík přinesl plno...) a krásně jsme se tu nejdřív sžili 🙂

andulka86
3. led 2013

@solvejg děkuju za založení této diskuze, je to legrační, že řeším totéž, dcera bude mít 3.9. tři roky a druhé miminko čekáme 2.7., přečetla jsem si tnázory a moudrá nejsem pořád. Taky záleží asi, zda jsi mobilní, já začínám řídit a představa vyzvedávání ze školky a vození do ní mě s miminem děsí. Kdybych jí měla za domem, tak bych to toho asi šla, ale u náse se bez auta nechytám ☹ ach jo

solvejg
autor
3. led 2013

@andulka86 S tou mobilitou to u nás moc složité není.....školku mám opravdu "za rohem" (asi pět minut cesty), ale ona už jen představa nachystat se ráno se dvěma raubířema a do nějaké rozumné doby do té školky dorazit také není úplně růžová🙂 Ale to je to poslední, co bych řešila...hlavně, aby byly děti spokojené a já se z toho nezbláznila🙂 Přemýšlím, že to zkusím- domluvit se se školkou, zjistit, jaké mají podmínky....a jak psaly kolegyně výše....odhlásit dítko můžeš vždycky (alespoň doufám).

andulka86
3. led 2013

@solvejg jasně chápu, teď kdybys jí měla zrovna vyzvednout a mimnko bude spát a tahat ho ven do zimy, já taky nevím, zda se na to ještě od září nevykašlat a dát jí tam od čtyřech, no uvdíme jak se rozjezdím. Přeju krásný porůdek 🙂

solvejg
autor
3. led 2013

@andulka86 Tobě taky🙂 I když se mi zatím porod zdá někde daleko v nedohlednu🙂

andulka86
3. led 2013

@solvejg to je pravda, moc mi to také zatím nedochází, akorát, když se podívám na váhu tak vidím, že je něco jinak ( už mám plus 3,5 kila, nalepená na zadku a stehnech, převážně) pohlaví nám na prvotrimestrálním sc. neřekli, takže ani nevím jak mám miminku říkat 🙂 Ach jo, asi nějaká zimní depka, ale nebudu to na Tebe přenášet 🙂

vrana
3. led 2013

@veruska007 U nás vodí manžel ráno na 7.30 a vyzvedávám já 12.30. Pravda je, že logisticky je to občas náročné, spaní té mladší tomu musím přizpůsobit, ale tak dá se to. Když chodila po spaní, tak chodila v 15 a to stejně nic moc nestihli. Děti spí od 13 do 14, pak se převlíkají, svačina a než začnou něco dělat, už šla domů 😀

pet.s
3. led 2013

@solvejg já vodila dceru do školky, každé ráno a pěšky s malým.Zima ne zima, 20 minut chůze.Tenkrát tolik auta ještě nebyli. Ale proč ti píšu. Bojíš se, aby dcera nežárlila. Tak to postav. tak že velký chodí do školky.A prťata jsou doma s mámou. Udělej ji z toho přednost, výsadu. Já vím, že pro nás máma je to těžké. Moje Terka taky půjde v září do školky. A to ji budou tři až na konci září.-(((uteklo to.-(((

maxiiim
3. led 2013

@solvejg do školky budu malou dávat určitě až od září - pokud by ji tedy vzali, klidně se může stát, že ji ani nevezmou, že budou dle svých kritérií přijímat starší děti atd.
Každopádně pokud by ji od září vzali, tak bych ji tam dávala jen na dopoledne, po obědě bychom ji s prckem vyzvedli, pak se třeba prošli atd. na celý den by mi to asi bylo líto, uvidím taky dle ní, jestli to bude všechno zvládat, jestli třeba i ona sama neřekne, že tam chce být i odpo.... každopádně zatím to mám vymyšleno takto....uvidíme, jaká bude realita 🙂

myslím, že bude pro malou lepší, když ji do školky dáš, bude tam spousta dětí, nové aktivity, zábava, zkusíš dát ji tam na dopoledne nebo třeba jen pár dní v týdnu a uvidíš, jak to zvládá a dle toho to pak upravíš.....
a určitě pro ni bude lepší, když dopoledne strávíš v klidu s malým a odpo se budeš těšit na malou, než se starat dopoledne o oba dva, vymýšlet zábavu, uvidí, že se staráš o malého a nehraješ si s ní......

apollo11
4. led 2013

Já přidám zas opačný názor 🙂 (mluvím samozřejmě čistě za sebe). V takové situaci bych dceru do školky nedala - určitě ne na plnou docházku. Ale já mám na to trochu jiný pohled, školku spíš v současné době vidím jako "odkládací" zařízení (pokud nejde o opravdu dobrou školku) a myslím si, že tříleté dítě může mít lepší podmínky pro vývoj v domácím prostředí - nemluvím už o těch starších, protože většina čtyř, pětiletých dětí už školku a kolektiv potřebuje, o tom žádná.
Já sama bych nejradši nástup do školky oddálila, ale nepůjde to, z určitých důvodů musíme s druhým dítětem počkat a já musím do práce. Kdybych měla tu možnost, vím určitě, že bych ji využila a jí dala prostor - mohla by zůstat s námi doma a zárověň bychom našli i nějakou možnost školky, kam by mohla chodit třeba jen jeden den v týdnu nebo příležitostně (nedělám si iluze, se dvěma je to náročné a občas je potřeba mít čas i jen pro miminko). Taky dost záleží, jakou máš pomoc v rodině, jak moc pracuje manžel a zapojují se babičky.. školka nemusí být ze začátku jediným řešením, aspoň do doby, kdy bych věděla, že první dítě sourozence přijalo a adaptovalo se na novou situaci.

myskin
8. únor 2013

Tak u nás dceři byly 3 roky když se mi narodila druhá dcera. Jelikož byl květen tak jsem ji dala do školky až v září (školku jsme platili rok aniž by tam chodila aby jí drželi místo, ale u nás místa nejsou tak jsem byla ráda že vůbec nějaké máme). Dcera se do školky těšila, ale období breku ráno ve školce nás neminulo, ale to mají téměř všichni. Pak tam chodila tak ráda že jsem musela odpoledne pro ni chodit déle. Vůbec to nebrala tak že ji tam odkládám a jdu s miminem domů. Já se snažila všechnu práci udělat dopoledne, abych na ni měla odpoledne a večer čas. Jediné velké mínus u nás byly nemoci ze školky a že jich bylo 😢 . Takže já bych přihlášku dala, pokud by byla nějaká krize tak tam určitou dobu chodit nebude než se to srovná, ale nevím jak je to u vás, ale já bych to udělala abych to místo měla jistý a pak podle situace.

poletuszka
8. únor 2013

tak ja se pridam s vlastni zkusenosti.. dcera se mi narodila v kvetnu, tak jsem si rikala, ze to bude fajn, ze budou mit cas se synem si na sebe zvyknout a pak uz pro nej nebude problem jit do skolky.. po narozeni to docela klapalo, jakz takz jsme se szili a v zari nastoupil do skolky , ale po obede jsem si ho brala domu, a po dvou dnech byl nemocny 😖 2 tydny trvalo nez se z toho dostal.. pak chodil do skolky tyden a byl opet nemocny, pak jim tam zacala epidemie nestovic a dceru cekala ockovani, takze jsem se domluvila s reditelkou, ze si ho mesic necham doma.. z mesice byly necele 3 (meli ty nestovice nejake zakerne, lehla polovina skolky).. po vanocich zacal chodit znovu a byl tam tyden a znovu nemocny.. tentokrat na 3 tydny, kdy jsme postupne byli vsichni.. a protoze nakonec byla nemocna i dcera, se kterou jsem nesmela ven, tak nemel kdo vodit maleho do skolky, tak jsem ho zase musela odhlasit a pujde na konci unora.. doufam 😀 takze u nas to nakonec ani nebylo o tom dat do skolky nebo nedat.. 😀 😀

klaraemma
14. únor 2013

já bych dala, starší dcera nastoupila do školky, v květnu jsme dostali mladší dceru (máme holky adoptované), starší jsme teda nechali doma, ale v září zase nastoupila a bylo to akorát. \myslím, že červenec srpen bude stačit a v září bych dala opět do školky. Ono to bylo i znát,když najednou zůstalo doma jen jedno dítko, byl najednou větší klid a starší se doma i začínala nudit, taky má ráda děti a společnost, takže do školky šla s radostí.

solvejg
autor
15. únor 2013

@poletuszka Tak přesně tohoto se asi bojím nejvíc....že budem věčně všichni na hromadě včetně toho malého miminka. Ale přihlášku do školky dám a zkusím to.....

myskin
15. únor 2013

@solvejg tak pro nás to byl hrozný školkový rok, týden ve školce a dva až tři týdny doma, dva měsíce doma se zápalem plic a měsíc neštovice. V rodině jsme si to předávali všichni. Ale nemá to tak každý, tak nemá cenu se děsit dopředu.

danteska1979
17. dub 2013

ahojte,tak ja riesim to iste..dat ci nedat..jezdime casto k mojim rodicom na Slovensko,v prosinci pribudne maly sourozenec a neviem si predstavit s 2 malymi detmi-novorodencom chodit do skolky ci prsi,snezi,zima,nezima,budit rano..tak tiez uvazujem ze ho dam az o rok..
@apollo11 ja tiez zdielam tvoj nazor a beriem kolku spis ako miesto kam dam dieta ked pojdem do prace..ale ked niekomu poviem ze mal ma 3 roky a nechodi do skolky tak sa na mna pozeraju jako na silenu ktora nieco svojmu dietatu brani..moj sa doma nenui,ani raz sme nemali taky den ze by sa ma vyytoval co bude robit..jezdime casto k nasim a skolka bude urcite omezeni,ale tak raz to prist musi 🙂 ale mne nema kto vodit rano do skolky,vsetko je to na mne..a teda viem ako to bolo pri malom-nez sme si nasli rezim tak som v pyzame behala este 10:00 rano..takze neviem..o 3 tyzdne je zapis a musim sa rozhodnut..moj muz nechce aby maly isiel do kolky,ze staci o rok,o nic nepride..tak neviem 😒 ...a obavam sa aj chorob,may este nikd chory nebol,nebrak ziadne antibiotika ale so skolkou to pride urcite... 😖

danteska1979
18. dub 2013

@sauvinex ahoj,ja som na tom tiez tak ze premyslam ci dat ci nie do skolky-vid pripevok vyssie..si spokojna ze deti mas doma obe? ja by som asi chcela dat o rok,aby isiel ako 4 rocny a bude chodit 2 roky do skolky..len ked niektore na mna pozeraju aka som zla ze nechcem dat do skolky.. 😖 ptreto neviem co by bolo spravne..

sauvinex
18. dub 2013

@danteska1979 správné je to, co sama cítíte jako vhodné právě pro Vás a Vaše děti 🙂. Mně taky říkají, že děti školku potřebují... Ale nestraníme se kolektivu úplně - plavání, cvičení pro děti, sem tam klubík 🙂 - takže rozhodně se cítím klidnější a spokojenější, když mám doma obě a můžu se jim naplno věnovat. V pondělí jsme byli zrovna se starší dcerou na zápisu do školky - předškolačka, tak už "musí" a mladší jsem ani nezkoušela... Mně to tak připadá naprosto v pořádku 🙂 a každý ať si o tom má názor jaký chce 😉

danteska1979
18. dub 2013

@sauvinex ja potrebujem aj podporit v tomto aby si o mne nemysleli ze mam maznacika a chcem ho len pri sebe.ja som maleho ani neodsunula hned nejak spat sameho do pokojicku,doteraz spaval s nami.ja som toho nazoru ze dieta som chcela tak si ho chcem aj uzit ked som doma zatial..len ja mam taku divnu povahu-velmi ovplivnitelnu a myslim si ze akokolvek sa rozhodnem tak to nebude dobre..a urobim nieco aj proti svojej voli,lebo "je to tak spravne"..mne tiez moc ludi vravi ze potrebuje kolektiv,ale ma len 3 roky,som tehu,venujem sa mu maximalne-ked nie ja tak manzel.na podzim planujem prihlasit maleho na nejaky kruzok,na ihrisku je medzi detmi aj ked doteraz sa ich dost stranil,na verejnosti je dost dost hanblivy..rad chodi k babke a dedkovi-mojim rodicom,pravidla skolky teoreticky pozna,ale vravi mi sam ze chce ist o rok..tak som nerozhodna..je hanblivy,ale nestranime sa deti,kolektivu,neizolujem ho a chcem ho prihlasit na nejaky kruzok.doma sa nenudi,stale sa nieco hrame,TV ide naozaj minimalne,hrame pexeso,pozna velke tlacene pimena,takmer vsetky farb,znacky aut,s malou chybyckou narata do 20,vie ako sa spravat na prechode pre chodcov,ktora strana je prava,lava atd atd..snazim sa mu venovat a nemyslim si ze po narodeni mimina by to mal byt väcsi problem..skor problem by bol nosit ho do skoky v zime,s novorodencom..a dakujem za nazor a odpoved... 😉

romantika
18. dub 2013

resila jsem to same, mala vi ze prcek prijde, i jsem ji to rikala, ale sama si uz od dvou let preje aby do skolky chodila. tak jsem to prestala resit no a bohuzel skolku jsme ve trech nedostali. takze vyreseno. ale i tak musi uz do krouzku a mezi deti. tak nakonec to proste nejak budeme muset zkombinovat. urcite to nereste, pokud skolku dostanete, coz je v dnesni dobe zazrak, tak ji tam prihlaste a dal uvidite. kazde dite je jine. co slysim tak zarli kazdy jedinec, takze to budete resit az to prijde.

sauvinex
18. dub 2013

Podle mého - stejného názoru na naše děti jste zodpovědná a pečlivá maminka 🙂. Že se vám narodí mimčo bude lépe zvládat prvorozený lépe už i tak, že bude s vámi a trošku "pomáhat" a podílet se na chodu domácnosti a nebude izolovaný a odsunutý do školky. To je podle mého ještě horší a pak jsou děti žárlivé... I u nás odsouvání do pokojíku bylo podobné jako u vás. Manžel ještě při mém prvním těhu byl přesvědčen, že do půl roka bude prcek spávat ve svém pokojíku (jeho první dvě děti to tak měly a basta...) - ale člověk míní a děti mění - mazlík spal s námi do čtyř a půl roku - potom šly do pokojíku rovnou s mladší ségrou 🙂. Ta se v noci ještě potvůrka budí na mlíčko (i tady hodně narážím na nesouhlasné komentáře od okolí..., ale je mi to jedno 😉 ), takže si cestuje přes celý byl a nasouká se mi pod peřinu a po malé noční svačince se mnou stejně dospí do rána v ložnici 😀... Já sice nadávám, ale co by pro ně člověk neudělal, vždyť oni ták rychle rostou a za chvíli to všechno bude minulost...

apollo11
19. dub 2013

@danteska1979 Já jsem v tomhle přesvědčená, kdybych mohla, malou bych letos do školky určitě nedala. Ale bohužel... podmínky k tomu nejsou.

Rozhoduj se jen podle svého svědomí a srdce, druhých se tohle vůbec netýká. Vždyť matka, která uvažuje nechat si dítě doma, určitě nepatří k těm, které by ho zanedbávaly 😉 A kontakt s dětmi se dá zařídit i jinak.

danteska1979
19. dub 2013

@apollo11
@sauvinex ja vam strasne moc a moc dekuju za odpovědi... maly rad pomaha,ked sme pri malych detoch tak dava pozor,on sa na mimco tesi,tak snad bude lepsie a nebude ziarlit ked budeme doma.a na kruzok-.nejake cviceni nebo take neco co vybereme urcite pujde,manzel chtel uz ted a ja rekla ze klidne od podzimu,kdyz nebude uz tak teplo..a buduci rok pojde do skolky,to by ho mali vziat ako 4 rocneho.ja som sa na neho tesila a som rada ze mi je umozneme byt s nim doma este..velmi dakujem za odpoved a podporu 🙂