Do kolika školek mohu dítě přihlásit?

marseluska
3. bře 2015

Ahojky holky,
mohu se zeptat, jestli někdo víte nebo máte zkušenosti do kolika školek mohu dítě přihlásit??
Jedná se mi o zvýšení pravděpodobnosti přijetí. Dcera měla loni v listopadu 3 roky a od září bych ráda, kdyby už šla do školky.
Popravdě už by klidně mohla chodit od loňského září ale ve všech státních školkách mi bylo řečeno, že pokud nemáme trvalé bydliště v místě MŠ, nemám šanci.
Letos jsem objevila možnost jít na zápis s nájemní smlouvou, tak to určitě udělám ale bojím se, že mě stejně dceru nevezmou, proto bych ráda zašla do co nejvíce školek, jen nevím, jestli je to možné.

Děkuji za každé info.

pa

valik
5. bře 2015

@primaska A taky si teda myslím, že ty ředitelky, které se takto schází (není to všude obvyklé) ví moc dobře, jaká je v jejich školkách situace a proč maminky dávají více přihlášek. A s těmi body je to taky všude jiné neboť kritéria k přijetí určuje ředitel školky...Co není u Vás, může jinde být... 🙂

lenkavd
5. bře 2015

@valik tak zase na druhou stranu nejsou jenom státní školky, ale i soukromé. Na nějakou dobu se to zvládnout dá i z nízkých platů....
Já osobně se obávám, že 10 přihlášek nepomůže. Spíš je to o výběru té správné, kde se dopředu domluvíš, zjistíš si kde jaou jaké kriteria a kde je to pro tebe vyhovující a kde ne.

lenkavd
5. bře 2015

@valik jo a někde doknoce o přijetí do školek nerozhoduje ředitel/ka, ale zřizovatel, tedy obec. A tam ti víc přihlášek opravdu nepomůže. Naopak, dítě to umístí do té, o kterou je nejmenší zájem.
Mně osobně teba 2 nebo 3 přihlášky přijdou ok, tedy tam, kde to smysl má a nemají centralizaci. Ale víc mi taky přijde maličko divné....

valik
5. bře 2015

@lenkavd Já bydlím na vesnici a ze zkušenosti mluvím o více přihláškách v různých okolních vesnicích... Ono jet s dítětem hodinu do města do soukromé a pak se vracet třicet minut zpět, když mám práci v městečku blízkém dvacet minut od bydliště není žádný med...

lenkavd
5. bře 2015

@valik já sice bydlím ve městě, ale i tak jedu jednou dcerou 20 minut do státní, pak s další cca 10 minut do soukromé a pak tak dalších 20 minut do práce, dle provozu. Někdy je to maličko rychlejší. Mně to přijde standart, že prostě není vše pod nosem no 😝 Ale těším se, až budou v září obě ve stejné 😀
Neříkám, že to je nějaký med, ale dá se to. Všechno je o tom co člověk chce. A prostě pořád mi přijde lepší se předem domluvit než dávat přihlášky všude a ostatím pak komplikovat práci. Když si vemeš, že by toto dělal každý, jak by to asi dopadlo.....

valik
5. bře 2015

@lenkavd Mě to jako komplikace pro ředitelky nepřipadá, navíc u nás se nescházejí, prostě dítě přijmou nebo ne. Na všechno se dá nahlížet z mnoha úhlů. Spousta dalších rodičů nebude moci přejíždět s dětmi z jedné školky do druhé. Ať už z hlediska finančního, časového ... a stejně nebudou chtít o práci přijít kvůli nepřijetí na školku. Kdybych například byla matka samoživitelka, tak tímto způsobem nemám šanci... Ale jistě, zvládnout se dá všechno... 😉

lenkavd
5. bře 2015

@valik tobě ne, ale jiným třeba ano. Takže oni přijmou třeba 20 dětí, z toho půlka dětí bud přijmutá i někde jinde. Takže děti se pak budou postupně odhlašovat, ředitelky musí oslovovat děti pod čarou, někdo může počítat s tím, že jeho dítě přijmuté nebude a pak zase naopak bude. Stačí se kouknout na vysoké školy, jaké s tím mají problémy a kolik je pak zbytečně neviužitých míst, protože jedinci s kterými se počítalo pak nenastoupí 😝 Já osobně bych byla fakt happy, kdybych kvůli někomu podobnému podepsala smlouvu v soukromé školce, zaplatila školné a pak mi v září řekli, ale vždyť ono místo vlastně je, on Pepíček s Janičkou nenastopili, oni šli jinam. A že těchto případů je, protože ne každý je tak soudný a odhlásí děti hned a pod 😝
A nemůže, může. Všechno je to o pohodlnosti a o tom, jak si člověk nastaví priority. Vše ostatní jsou jenom výmluvy, že něco nejde... Typické pro ČR.

kami1984
5. bře 2015

U nas ve meste je zapis do vsech skolek v jeden den. Nekde je poradnik podle casu, kdy rodice stoji frontu-metoda tezkeho komunismu a podle me nelogicka, v jedne je poradnik behem roku a pak je klasicky zapis v ten 1den a jeste loni se podepisovalo, ze dite nehlasim do jine MS.. a u nas se reditele MS schazeji a resi se, koho berou, koho, jestli se dostaly vsechny deti-minule otevirali ve meste tridu pro deti, co byl previs, tudiz s etusim dostal kazdy, jen ne treba zrovna nejblize domovu

berenika39
5. bře 2015

@lenkavd jo, přesně takhle to funguje. a ted i s hledáním zš - protože těch dětí je moc, míst málo a představa, že mi "najdou" školku, ted resp školu, kde bude místo, je nepřijatelná. Školku si chce každý vybrat, školu také.
Platit soukromou konkrétně v Praze rovná se dát běžný plat celý jen na to.

lenkavd
5. bře 2015

@berenika39 s tou školou to taky vím... Se děsím příštího roku až starší půjde do školy 😒
Co myslíš paltit soukromou, školku? Já jsem z Prahy, platila jsem jí u starší a i teď u mladší. A nějak mi to nepřijde taková tragedie, aby si to i průrměrně vydělávající člověk nemohl dovolit 🤐 Neříkám, že je to ideální, ale na překlenovací dobu se to dá.

valik
5. bře 2015

@lenkavd To si nemyslím... Pokud je to tak nastavené, že se může přihlásit... Tak by se nemělo počítat s tím, že to rodiče nebudou dělat. Mluvíte ze své pozice, ze své zkušenosti. Není to platné pro všechny a všechny situace... 😉 Navíc je to školky zájem, aby kapacity byly naplněny a rodičů zájem, aby jejich děti byly přijaty. Nelze se tedy divit, že se o to rodiče snaží. Jsou i rodiny, kde nemají auto a musí se zařídit bez něj. Jak říkám Vaše situace je jasná, ale jiní rodiče jsou na tom třeba jinak a výmluvy to nejsou...

berenika39
5. bře 2015

@lenkavd ono asi záleží, jak která. jsou za 4-6 tis. co mi přijde jetš ok, ale 16-18 tis je prostě peklo. na to, že je to jen v uvozovkách hlídání. škola - vzdělání - tam si to umím obhájit, investuju do budoucnosti dítěte, na to si třeba půjčím🙂)))))), ale školka...a hele, jsou i ty soukromé plné, takže to asi funguje.

lenkavd
5. bře 2015

@valik může za to špatný nejednotný systém, ne rodiče, to je fakt. Každý dělá co si myslí, že je ideální, i když to tak být nemusí.
Pro mne to výmluvy jsou. Všechno jde, když se moc chce. Ono je jednodušší vymýšlet výmluvy proč to nejde, než se zamyslet nad tím, co udělat proto, aby to šlo. A to nemyslím jenom školku, ale celkově práci a další věci. Stěžovat si umí každý, ale něco s tím udělat, to už je horší.
@berenika39 tak já znám i za 50 tis a je plná 😝 To bych nedala. Já platím 10 tis s jídlem, dalo by se to i levněji, ale tahle je vyzkoušená a fakt se jim věnují.... Dokážu si představit ty peníze investovat jinak, ale pracovat musím, tedy spíš chci....

madrilena
5. bře 2015

@lenkavd no, tak ono se dá, pokud pracuješ 6 - 8 hodin a ještě někde poblíž... pokud jezdíš do práce přes celé město a jedno dítě dáváš do soukromé někam a pak další do státní někam jinam, tak můžeš třeba vyrazit taky v 6 ráno a domů se vrátit ve 20:00; obzvlášť když se Ti zaměstnavatel přemístí během MD z jednoho konce Prahy na druhý konec, samozřejmě na opačný konec než kde bydlíš a neumožní Ti zkrácený úvazek a vyžaduje přesčasy; to je zase pohled z jiné strany

valik
5. bře 2015

@lenkavd Já si nejsem úplně jistá o jakých výmluvách tady diskutujeme... Jestli se na něco vymlouvám já..? Ale za sebe můžu říct (i když v této situaci naštěstí nejsem), že raději bych vyplnila přihlášku navíc a zaměstnala na chvilku dvě ředitelky školy, jejichž je to práce, než vozila denně dítě autem o 30 minut déle do soukromé školky. Mimochodem máti je ředitelkou jedné takové a nikdy toto neodsuzovala nebo si nestýskala, že nestíhá pro velký počet přihlášek. 😉 Mě osobně to přijde neekonomické, neekologické a nešetrné vůči rodičům i dítěti (ztráta času v autě, rizika, které toto cestování přináší, změna pro dítě další rok při nástupu do státní školky, kolektiv mimo blízké bydliště....). Ale je to dnešní styl života, nebudu ho tady odsuzovat, přestože žít ho nechci... Jen se bráním proti výtce o "výmluvách a stěžování si"... Každý máme totiž jinou životní situaci a jiné priority, možnosti.. Já teď třeba zvažuji Monessori školku v blízkém městě, ale nakonec asi zůstaneme ve vesnici, protože v tom vidím spoustu pozitiv, přestože Monte koncept se mi líbí..

betelgeuzz
5. bře 2015

@madrilena a to ještě musí mít školka dobrou otvíračku. U nás s otvírací dobou 6.30 - 16:00 bych sama vodit a vyzvedávat děti nezvládla.
@lenkavd nějak nechápu, jak se chceš ve školce dopředu domluvit? Ředitelka ví, že má 20 předškoláků, jestli někdo nebude mít odklad se dozví až v květnu. Dále ví, že loni se hlásilo třeba 30 dětí. tak jak se s ní můžeš domluvit, že ti dítě vezme, nebo ne?

valik
5. bře 2015

@madrilena Přesně to si myslím, nejsme každý ve stejné situaci. Ta situace nám možnosti jaksi vymezuje... 🙂

primaska
5. bře 2015

@berenika39 Ptáš se "jakpak bych to dělala".. tak já ti to teda povím, když si sama neporadíš. Nastupuju do práce, školku s nejvyšší pravděpodobností nedostaneme.. takže dítě musím umístit do soukromé školky.. asi takhle bych to dělala. Přihlášku jsem podala jednu jedinou. Rozhodně není jediným řešením být další rok doma s dítětem jen proto, že nemám státní školku.. nepostará se o mě stát, postarám se o sebe sama..

berenika39
5. bře 2015

@primaska to ale na tu soukromou školku musíš mít, vydělat. a to ne každá máma má. já ti to přeju, zpetám se teda jinak: jak to má udělat zbytek světa, ten, kdo na soukromou nemá?

mmch - zrovna školství, plus zdravotnictví, infrastuktura, sociální oblast - to jsou věci, které jistí stát - z daní. našich daní, které já platím 25 let, pravidelně a ted najednou koukám jak puk, že ani to základní - školství - nefunguje.

curdibilka
5. bře 2015

@marseluska Záleží, jak to mají v MŠ nastavené, někde mají přímo napsáno, že můžete dítě nahlásit třeba jen do jedné, či dvou školek, ony si to pak mezi sebou školky řeknou a z přijímacího řízení by vás vyloučili.

primaska
5. bře 2015

@valik Jde o to, že někde opravdu nemá smysl víc přihlášek dávat.. to si musí každá maminka zjistit, jak to u nich funguje..

valik
5. bře 2015

@primaska Vy opravdu dáte dítě při nepřijetí do jedné školky do školky soukromé? Jak už jsem psala jsem z vesnice. Kdyby mi dítě nepřijali tady (nebo byla velká pravděpodobnost, že to neudělají), dám přihlášku třeba do dalších tří vesnic vzdálených autem pět, sedm, deset minut, než bych jezdila denně do města 40, a zaplatila za to 10 tisíc... Opravdu Vám toto připadá jako obtěžovaní vytížených ředitelek ze strany rodičů?

valik
5. bře 2015

@primaska Aha, napsala jste dřív než já. Takže v jistých situacích podání více přihlášek chápete...

berenika39
5. bře 2015

@primaska nezjistíš vůbec nic. jak? ani v těch školkách netuší, kolik dětí jim přijde.

valik
5. bře 2015

@curdibilka Pracujete ve školství, ráda bych se Vás tedy zeptala, zda je to pro přijímací řízení a ředitelku opravdu velká komplikace, pokud rodiče dávají více přihlášek najednou... Ptám se čistě ze zájmu, jak je to ve větších městech...

barka79
5. bře 2015

U nás jsou 4 školky, a když je podáno více přihlášek tak se ředitelky mezi sebou domluví a vyberou jen jednu školku. Já jsem přihlásila dcerku do jen do jedné školky, do té mi jí nevzali a nabídli mi jinou ač jsem jinam přihlášku vůbec nedávala. Kamarádka dala přihlášku do tří školek a dcerka se jí dostala, ale do té která je od nás 15 minut a ne do té, kterou máme obě u baráku. Tak bych řekla že hodně záleží jak to u vás chodí. Více přihlášek je podle mě klidně možných, jde jen o to jestli to není zbytečné tam kde mezi sebou školky komunikují.

primaska
5. bře 2015

@berenika39 Nezlob se na mě, ale na soukromou školku má každá ženská, která pracuje.. ty snad nevyděláš 10tis. čistýho?

curdibilka
5. bře 2015

@valik Bývá to komplikace v tom, že když dítě vezmou do více školek, tak se musí ředitelka obracet pak na jiné rodiče, kteří jsou "po čarou" a ti buď nastoupí nebo je vzali taky jinde, takže se může stát, že třeba pak ředitelce zůstanou volná místa ve třídách, protožejsou děti už rozebrány. Pokud máte velkou školku a přijímáte třeba 50 dětí, tak se po zápise a odmítavých reakcích rodičů, jejichž děti byly přijaty do jiných MŠ, utelefonujete k smrti. :D

morgan
5. bře 2015

@berenika39 tak @primaska asi myslela, že si má člověk zjistit, jestli se u nich ve městě ředitelky scházejí a vyřazují zdvojené přihlášky, potom opravdu nemá smysl jích víc podávat nebo ne?

Jinak u nás jsou i soukromé školky za 5-6 tisíc obsazené a 15000 za školku, to se moc nedá...

berenika39
5. bře 2015

@primaska uf. úplně se mi nechce pouštět do debaty, ale zkusím:
- v praze za deset soukromá je skoro nereálná, je to víc. plus dojíždění.
- vydělat deset a dát deset není moc ekonomické, chápu jen v případě, že si maminka potřebuje nutně udržet stávající místo
- aby celá jedna výplata padla na školku - v tom případě může bát dítě s mámou doma? nula od nuly pojde.