Jak vaše 4 leté děti mluví? Kdy je už čas na logopeda?

timbouctou
13. únor 2012

Ahoj, náš 4letý odmítá říkat š a č a ž a všeobecně prohlásil, že se nic učit nebude, protože už umí mluvit 😒 kdy mám začít plašit s logopedem? Všechny děti okolo už mluví mnohem líp. A taky začal z nějakého důvodu rozsekávat slova při řeči, jako že třeba místo postýlka řekne post - ýlka, pomlčka je nádech. Neni to divné? Jak jste na tom vy?

petkula
14. únor 2012

@sisstin a kdy jsi to synem začala řešit ty? Kdy jsi šla na první vyšetření k logopedovi? Díky za odkazy, sestra se teď chystá do Irska, tak mi to možná koupí i tam.

sisstin
14. únor 2012

@petkula no já to začla řešit asi ve 20měsících, ale upozornuju, že u nás to nebylo jenom o tom, že by nemluvil 😉 takže ve dvou letech jsme měli komplet vyšetření z klinický psychologie, neurologie, foniatrie a začli jsme chodit na logo každý týden 😉 ale kdyby "jenom" nemluvil, tak to určitě jako řešim dýl...to ti fakt nedokážu říct, páč nevím, jestli bych se dostala k takovým informacím, jako jsem se dostala...nebo bych to nechala na pediatře s tím, že "kluci jsou líný a pomalý" 😉

u vás bych to zatím nehrotila, když fakt jen mín mluví...počkala bych pár měsíců, jak se to bude vyvíjet...začla bych s ním trošku víc něco dělat - teda záleží, někteří rodiče s dětmi "pracují", i když žádné problémy nemají...ale někdo to prostě nedělá....takže to nevím, jak to u vás je 😉 a kdyby fakt v té řeči stál, nebo by to šlo hodně pomalu, tak už bych pomalu začla rozjíždět to kolečko vyšetření...

nicméně já se fakt pohybuju v tom, že děti s řečí problém mívají a jsem za to něco s tím dělat brzo, i kdyby to třeba nakonec byl jenom opožděný vývoj řeči a srovnalo se to...uškodit mu tím nemůžeš, ale zanedbat se to dá...z velké částí i díky pediatrům 😒

sisstin
14. únor 2012

@petkula kdyžtak tady mám článek o tom, jak rozvíjet řeč u dětí mezi 2-3roky + odkaz na pomůcky https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

nejsem fakt logoped, ani v tom nemám vzdělání, jen mám osobní zkušenosti jak se svým dítětem, tak s dětmi jinými a celkem nějaké poznatky o vývojový psychologii a jak to v tom vývoji u dětí funguje 😉

pepibubu
14. únor 2012

Pepínovi je 3,5, a neříká R, Ř, jinak bych řekla že mluví slušně, mám to nějak zkoušet přes logo?

Mám odstrašující příklad u známých, kdy jejich desetiletá dcera neumí R,L, patlá, nikdo jí nerozumí.....

Dík za radu, nechci kluka nijak honit, ale ani nic zanedbat....

jabber
14. únor 2012

pepibubu - tak já myslím, že když ho logopedla zkoukne, tak se nic nezkazí, ne? Ale jinak bych ho do těch 4 asi nechala. Dceři je teď 4,5 a neumí ještě R a Ř, jinak mluví normálně, taky už jsem to začínala řešit ..... a na podzim měli ve školce logopedickou depistáž a logopedka řekla, že je všechno ok, že se to naučí sama. Takže oni asi nějak poznají, jestli se to to dítě naučí samo anebo jestli je to špatné mluvení nějak patologické, jestli je tam třeba problém s málo ohebným jazykem, nebo nevím co, a má se to řešit.

brisalek
14. únor 2012

@berenika39 bydlíme na Pze 8 , na 4 jen pracuju zatím. Dík.

pepibubu
14. únor 2012

@jabber vidíš, to mě nenapadlo, až půjdem v březnu s mladším na očko, tak dr poprosím o doporučení, radši budu za hysterickou matku než aby mluvil jako ta Míša.... Tam je malér v tom že rodiče to neřeší, vůbec je to divná rodina...

pepibubu
14. únor 2012

"nakoply" jste mne k tomu, že jsem zavolala k nám na polikliniku Prosek přímo logopedce, zeptala se jak říká jiné hlásky, L,D,T,N, a když jsem jí řekla že normál, tak mi řekla ať mu dám čas minimálně do 4 ale klidně do pěti, že je ještě malinkej. A kdyby se mi to ani pak nezdálo, mám rovnou zavolat a objednat ho.

A ještě ji zajímalo, zda mluví ve větách a souvětích.

bosorkajarka
14. únor 2012

ahoj holky vidim ze tady tomu celkem rozumite ja bych se chtela zeptat jestli nevite kdy by asi dite melo umet K, syn jinak mluvi celkem pekne ale vubec mu nejde k vzdy ho zamenuje za t, vim ze ma asi jeste cas, ale do kdy asi, aby\chom to nahodou nezaspali. Moc dekuji za rady.

apollo11
15. únor 2012

@bosorkajarka To je zvláštní, že zrovna K, pamatuju si, že to bylo dokonce jedna z prvních hlásek, co malá uměla, právě ho zaměňovala za T. Někdy ty děcka záměrně říkají něco po svém a hodně zaměňují, ale nemusí to být logopedická vada v tomhle věku 😉 podle mě teda - je ještě malý 🙂

bosorkajarka
16. únor 2012

@apollo11 no on se prave snazi ale nejde mu to pres pusu, ostatni pismenka umi celkem dobre i L se mu obcas ve slove povede ale to K proste nejde.

lucifereeek
16. únor 2012

@bosorkajarka tak to dělal i malej od bráchy, že to tak zaměňoval místo K tak dával T, chodili k logopedovi a spravilo se to. ale ten váš nemá ještě 3roky, to se může ještě spravit i samo. 🙂

bosorkajarka
16. únor 2012

@lucifereeek dekuju no ja doufam ze se to spravi samo ale nechtela bych nic podcenit, zatim ho nikam tahat nebudu, ale abych mela predstavu kdy uz asi by se to melo zacit resit

lucifereeek
16. únor 2012

@bosorkajarka synovec měl už přes 3roky a stále takhle mluvil, proto tam začali chodit, já myslím, že zatím máte čas 😉

berenika39
16. únor 2012

@bosorkajarka Já si myslím, že nejjednodušší cesta je najít klinického logopeda a nechat udělat vstupní vyšetření, jedině ten, kdo se v tom vyzná, řekne, jestli je to v normě nebo je třeba s dítětem pracovat. Podle toho se rozhodneš. To není o tom "někam ho tahat", je to běžná praxe, prostě si zajdete pohrát a popovídat k jedné tetě, nic víc, nic míń. Pořád lepší než potom dohánět a opravovat zafixované chyby. Jinak obecně - 4 roky jsou hranice, kdy je potřeba logopedické vyšetření a náprava případných poruch.

miawa
18. únor 2012

@bosorkajarka hlásku K může dítě zvládnout od 2,5 let, takže má tvůj syn ještě spoustu času. Od tří let je pak zhruba čas navštívit logopeda, zvlášť pokud by těch hlásek bylo víc - pokud by třeba zameňoval V/F nebo H/CH.

K patří prostě k problematickým hláskám, někomu může trvat i roky, než se ho naučí vyslovit. Zadní část jazyka se musí dotknout měkkého patra a ne každé dítě to hned zvládne.

Jinak všeobecně platí, že pokud dítě nezačne sykavky - CSZ a ČŠŽ nebo R a Ř správně vyslovovat do pěti let, je na logopeda nejvyšší čas. 😉

timbouctou
autor
19. únor 2012

@bosorkajarka ahoj, vy jste ještě maličký, kamarádky holčička zase říkala k místo t, d, a všeho, co se tvoří jazykem asi do 3, 5 let, pak jak začala chodit do školky, tak se tam rychle přizpůsobila a rozmluvila se. Náš kluk se taky hodně ve školce rozmluvil, on teda na svou žádost začal chodit dřív jen na dva dny v týdnu, takže místo čí se během cca týdne naučil že jde čulat. Jenže to uměl ve 2,5 a teď mu jsou 4 a říká to pořád stejně 😠 Takže tady to mi už normální nepřipadá. Ale vy máte spoustu času. Ten dětský kolektiv teda dost pomůže.

bosorkajarka
19. únor 2012

@miawa @timbouctou moc dekuji za odpovedi, jste me uklidnili a zatim mu necham cas a budu doufat ze nas vezmou do skolky ;)

miawa
19. únor 2012

@bosorkajarka Do školky ho vezmou určitě. To se neboj, tohle není důvod k nepřijetí do školky.... A taky se neboj, že by tam nebyly děti, které by nemluvily mnohem hůř. 😉

1983hr
20. únor 2012

Do mš ho vemou 🙂

bosorkajarka
20. únor 2012

@miawa to jsem se spatne vyjadrila ;) to vim ze neni duvod pro neprijeti do skolky, to ja jen abyho vzyli (kvuli mistu) aby mu to pomohlo 🙂

miawa
20. únor 2012

@bosorkajarka Jasně, školky jsou teď děsně přeplněné. 🙄 Ale jinak školka neznamená nic v nápravě řeči, ledaže by tam měli pravidelnou logopedickou péči. Maximálně školka pomůže v socializaci, pokud by měl problém mluvit s jinými dětmi nebo s někým cizím apod. A ani to není pravidlem, naopak může chytnout špatný řečový vzor od jiných dětí, což se u dětí s dyslalii stává.

natykata
3. srp 2012

prosím o radu...tchýně se učila logopedii na škole,takže s 4letou Natálkou cvičíme zatím doma,ale ta moje beruška k L,,R,Ř neumí ještě V,což je neobvyklé a nevíme jak to procvičovat,vyznáte se v tom někdo?zaměňuje ho za B...plus místo S řiká takové polklé Š...

pepibubu
3. srp 2012

když jsme byli u dr na očkování, tak jsem se jí na to přímo ptala, tak R a Ř má čas do pěti let, a v pěti že je stejně u ní kontrola, a kdyby něco, tak ho okamžitě lifruje na logo. Navíc říkala, že už mu tam to R naskakuje 🙂

takže děfčata 😀 klid 🙂

timbouctou
autor
3. srp 2012

@natykata s L a V je už dobré ve 4 jít k logopedovi. My tam šli a dostali pochvalu, že zrovna tyhle hlásky trvají nejdýl. Malý neuměl š, č a ž, taky to l, a přes to, že L cvičíme nejdéle, tak jediné ještě neumí používat v plynulé řeči. A to je už půl roku 😠

brisalek
3. srp 2012

@pajinka29 vypadá, že tomu trochu rozumíš. Dceři je teď byly 3 roky. Pořád neříká K,L, V, samozřejmě R a Ř. Taky moc nezměkčuje říká určitě tatínek, ale už ne děda , ale deda....Byla jsem s ní na logopedii , když jí bylo asi 2 a 7 měsíců, protože manžel neumí R,Ř a podobně je na tom i jeho bratr a maminka a navíc určitým způsobem špatně artikulují, že když mluví rychle (něco zaujatě vypraví) je jim blbě rozumět. Takže se bojím, aby nemluvila podobně. Bohužel dcera je hodně stydlivá a moc tam nemluvila. Logopedka řekla, že máme přijít okolo 3 let, jestli se to nezlepší. Dr. na 3 leté prohlídce tvrdila, že nikam chodit nemáme, že má spoustu času a žádanku nám nedala.
Logopedka mi ukázala různá cvičení s jazykem a neřekla bych , že s tím má problém, když jsme to zkoušeli doma (olizovat rty, lžičku atd, atd.). Myslíš, že máme jít??? Nevadí mi, že si to budeme muset zaplatit, spíš ji nechci zbytečně s něčím "trápit". Dík.

natykata
3. srp 2012

@timbouctou taky si myslim,ze je na case,ale znas doktory.tak cekam az se tchyne domluvi s nejakou jeji kamaradkou a zajdem na kaficko a u ty prilezitosti se k ni obedname 🙂 tchyne na to sice papir ma,ale logopedii zazila v praxi maximalne se synem-s mym pritelem 😀

pajinka29
4. srp 2012

@brisalek ahoj, no, snad rozumím, když se tím živím🙂 L, R, Ř ještě umět nemusí, to klidně až v pěti letech, respektive, pokud nebude říkat L, je téměř nulová pravděpodobnost, že by říkala dříve správně R, Ř. ale K a V by už dávno umět měla. Měkčení by už taky mohlo být. Takže když to shrnu, je toho poměrně dost na cvičení a třeba hlásky V a K nejsou ani tak o motorice jazyka, jako spíš tím, že prostě neví, kam ten jazyk má dát. A s tím by logoped pomohl. Já bych chodila...neboj, většina dětí na začátku moc nespolupracuje, ale pokud trefíte na dobrou logopedku,t ak si ji postupně získá. Chce to čas. A neboj, určitě to rychle zmáknete, aspon to K, V si myslím bude rychlé.

aknel72
4. srp 2012

@pajinka29 plně s tebou souhlasím,syn také velice špatně mluvil, na doporučení logopedky jsme začali ve 4letech začínali jsme olizováním rtu dávat jazyk nahoru,dolu na strany atd. , dětského lékaře jsem se ani neptala,kdy je dobré začít jen je potřeba to doporučení .Jak říkáš dobrý logoped a denně cvičit a cvičit měla jsem štěstí že to syna bavilo a spolupracoval stačil nám na to rok a půl,takže do školy šel bez problému, dodnes si pamatuje některé říkanky je mu už 15let 🙂

aknel72
4. srp 2012

@natykata tak v tom případě bych na tchýni moc nespolíhala,jednak už je to nějaký pátek co se ji učila dnes už se to dělá trochu jinak a asi bude lepší ,když to bude dceru učit někdo cizí bude mít větší respekt a víc se bude snažit,babičku by měla možná na háku 🙂 jen je někdy potřeba doprosit se o tu žádanku 😒