Je 4letá dcera nezralá na mateřskou školku?

anushka111
14. led 2014

Milé maminky pořebovala bych poradit. Mojí dcerce jsou 4 roky a 5 měsíců. Od září chodí do školky, ze začátku se občas pokakala i počůrala. A také často plakala. Bohužel pláč a občasné počurání nám zůstalo do dneška. Ve školce také skoro nejí. Do konce listopadu byla 2 - 3 týdny z měsíce nemocná, takže jsem to nijak nehrotila. Bohužel mne o tom jak dcera prožívá dopoledne ve školce první dva měsíce skoro neinformovali, i když jsem se ptala, to až teď o tom víc učitelky mluví. Přiznám se že nevím co dál. Chci o tom promluvit s paní učitlkami ještě jednou ale potom co? Kdo zjišťuje školkovou nezralost Pedagogicko psychologická poradna, psycholog? Jinak jednu učitelku má dcera moc ráda a s tou jsou i dny, kdy vůbec nebrečí, žádné počurání jen to jídlo jí nechutná, ale ze školky se vrací ve dnech s touto paní učitelkou spokojená a říká že ji miluje ...
Zažila jste to některá? A co jste případně dělala? Velice děkuji za případné reakce
P.S. Dceru jsem ze školky nevzala zatím kvůli práci, s penězi na tom nejsme zrovna nejlépe...

pisisvori
14. led 2014

@anushka111 a kdy se přes den přestala pořůrávat. Nemusí to úplně souviset s tím, že tam nechce být. Kamarádky syn se taky občas počural celý minulý rok. Může to podle mne být způsobené i tím, že je zabraná d hry a zapomene a nebo se trochu bojí, když třeba mají jíst nebo něco dělat říct si a ját čůrat...stejné to kakání. Spousta dětí i moje dcera prostě ve školce kakat nejde. Pokud se to zlepšuje asi bych si popvídala s učitelkama, jestli by byly ochotné to víc řešit a probrat to. Ze začátku pláče většina dětí, proto nic neříkali ....teď už je to půl roku, ale myslám, že někomu to trvá déle. Pláče pořád i během dne? nebo jen ráno? Když s ní o školce mluvíš říká, že tam nechce? Má tam nějakou kamarádku? Vypráví co dělaly...? Jídlo asi řešit nejde, pokud jíte doma hodně jinak musí jen zvyknout. Teď čtu, že byla hodně nemocná...tak proto ta "adapatace" možná trvá déle.
Dcera se počůrala 2x jen v soukromé školce , kde byla když jí bylo 2,5, ale taky dost brečela i v té statní od 3 let, ale ne přes den jen ráno. Teď v létě chodila do soukromé zase o prázdninách a zase to bylo horší. asi opravdu hrozně záleží na tom jak dětem sedne učitelka a jestli najdou nějakou spřízněnou duši mezi dětma.

lenkalenulka
15. led 2014

No ja tim ze vase mala uz ma ctyri a pul rocku bych mozna zasla k psychologovi, poptat se jak to vlastne ty deti prozivaji, oni vse odhali vice do hloubky... tak bych nevahala, ja cekala nejake breceni, pocuravani u dcerky protoze mela cerstve tri roky kdyz nastoupila a je ve skolce nejmladsi, nastesti je v pohode, ale urcite bych se dopodrobna poptala ucitelky co a jak probiha , kdy place nejvic atd atd.. a bud konzultovat s mudr detskou ale ja bych radsi chtela i psychologicke vysetreni, mozna k necemu prijdete a pak bude vse fajn, drzim pesti aby byla mala co nejdriv v pohode

kopretina77
15. led 2014

@anushka111 Domnívám se,že není nutné to řešit psychologe,Jestli dcerka začala až tento školní rok navštěvovat MŚ,tak si pořád nezvykla a myslím,že to příjde.Děti,které byly dlouho doma ,se adaptují většinou déle. Tohle je můj názor,který však nemusí být správný. 🙂 Vydrž,ono se to spraví a bude fajn. 🙂 🙂

anushka111
autor
15. led 2014

Děkuji moc za názory!!!Dneska to bylokupodivu skvělé, byla tam ta neoblíbená učitelka, dcerka i přesto neplakala, hrála si a dokonce se najedla (s jídlem je u ní potíž vždy). Minulý týden to bylo také tak že pondělí úterý špatné a pak to šlo vpohodě. A jinak ano @kopretina77 začala chodit až letos a teprve v prosinci tam byla dva týdny v kuse (jinak byla pořád nemocná, ale to je u nás na podzim normální - podstoupili jsme kvůli tomu spoustu vyšetření a vše vpořádku).No a teď po Vánocích to právě byly ty dva dny děs, pak středa až pátek pohoda (i když miminum jídla) a teď pondělí úterý ufňukané) a dneska opět pohoda. Zřejmě jen potřebuje opravdu delší dobu na zvykání (partner, otec malé to má podobné)-

anushka111
autor
15. led 2014

Jinak je to celkově veselá upovídaná slečna a o školce mluví buď v dobrém nebo vůbec. Někdy je nervózní ráno, ale ranní pláč v šatně byl za celou dobu snad jen 5 krát. Jsem z toho prostě zmatená, má o dost jinou povahu než já a tak se jí právě snažím porozumět a sháním názory jiných maminek.

dukie
15. led 2014

Já bych zkusila kontaktovat pedagogicko psychologickou poradnu. Já tam byla před dvěma lety se synem (kvůli jiným potížím), ale paní psycholožka mi tehdy říkala, že mají možnost se zajet i podívat do školky/školy a jen tak z povzdálí sledovat, jak se dítě chová v kolektivu, jak se chovají ostatní děti atp. A myslím, že i paní učitelky by to třeba vzaly pozitivně, že se prostě snažíš tu situaci řešit. Každopándě by Ti v PPP mohli minimálně poradit, dcerku vyšetřit, říct, co si myslí.

Nešikovné je, že teď budou mít v PPP patrně "nátřesk" kvůli dětem, co budou mít odklady... takže ty objednací lhůty jsou tam docela na prd. 😖 Ale třeba by zvládli vymylset nějaký rozumný termín, když jim vysvětlíš, oč jde, že je to potřeba řešit co nejdřív.

Držím pěsti, ať to dobře dopadne, ať už se vydáte jakoukoliv cestou.

kamila297
16. led 2014

Taky bych to viděla na PPP. V tomto věku když má dítě takové problémy, tak to není úplně standardní. Možná měla začít chodit do školky dříve, mladší děti si líp a rychleji zvykají. Častá nemocnost je asi problém imunity, což bych také určitě řešila. Mám neteř, která nikdy nechodila nikam do kroužku nebo na nějakou aktivitu do kolektivu dětí (s rodiči nebo bez nich), rodiče si ji drží doma takřka v bublině, má jen o patro níž asi o 3 roky starší jedinou kamarádku, a v září by měla dle zákona nastoupit na poslední rok školky před základkou. Jsem zvědavá, jak to bude zvládat.

chaloupecka
17. led 2014

@anushka111 Dobrý večer, také bych zkusila PPP. Po 4 roce by už takové problémy neměly být. Já osobně bych nezvolila státní školku ale soukromou kdybych ovšem na to měla peníze, kde je menší kolektiv dětí a individuálnější přístup tím pádem i nižší nemocnost dětí. Sama mám vyzkoušené když tam můj 3 letý syn chodil do nasiminiskolky v Brne a tak byl nemocný jen minimálně, téměř vůbec a následující rok státní školka tak celý podzim strávil doma v posteli a tak to ted nějak střídáme státní a soukromou, abychom to finančně nějak zkloubili a nemocnost je určitě méně častá.