Knížka o sexuální výchově pro předškoláky?

k1k1k
26. zář 2017

ahoj, poradíte mi, prosím, nějakou Vámi vyzkoušenou, dobrou a srozumitelnou knížku o sexu, sexuální výchově...pro skoro 6ti letou dceru ? Nebo mám ještě počkat ? Nerada bych něco zameškala a říkala jsem si, že by měla vše vědět před nástupem do školy. Jsem celkem stydlivá (je to výchovou u nás doma, kdy jsem nikdy neviděla rodiče ve sp. prádle apod.), ale chtěla bych své děti vést trošku otevřeněji. Potřebuji knížku, která bude dobrá i pro mě jako rodiče, když se bude ptát a já ji budu vysvětlovat...děkuji za jakékoliv tipy 🙂

katkabarmich
26. zář 2017

Ahojky, hele já myslím, že na tohle je vždycky dost času. Každopádně jestli na tom trváš, my jsme jako malé měli knížku (komiks) "Petr, Ida a miminko" a ta byla super, zkus se podívat po internetu 🙂

mari90
26. zář 2017

Zkusenost zatim nemam, ale mam zalusk na knihu Jak deti prichazeji na svet, cetla jsem dobre recenze, chtela bych pristi rok poridit 4lete 🙂

k1k1k
autor
26. zář 2017

@katkabarmich netrvám na tom 🙂 jen bych nerada něco zaspala 🙂 tak začínám sondovat kdo co má a kde hledat 😉

evitang
26. zář 2017

Ježiš, to mi připomíná, jak jsme zkoušeli v předškolní třídě s jednim chlapečkem "sex". Chápali jsme to tak, že si na sebe musíme lehnout a ležet. Tak jsme si lehli, koukali na sebe, pak nám to přišlo divný a asi týden jsme se nebavili... :D A stejně asi ještě dva roky jsem vůbec netušila, co to je a myslim, že jsem o nic nepřišla.. S dcerou tomu nechám volný průběh a jenom doufám, že jí manžel nebude poučovat o tom, jak se rodí děti z podpaždí. To je taková vietnamská varianta našeho čápa..

yerry
26. zář 2017

@k1k1k máma stejně starou dceru a teda nenapadlo by mne začínat s ní řešit tyto věci už teď.... Proč už teď? Nemělo by to počkat třeba do 10 let?
Mě to přijde hrozně brzy

beruda
26. zář 2017

Já si tedy v žádném případě nemyslím, že je na to vždycky dost času, zvlášť ne v dnešní době. Moje nyní tříletá dcera zná od dvou let rozdíl mezi klukem a holčičkou a momentálně, protože se mnou jezdila do CARu a je velmi zvídavá, ví i to, že má v bříšku vajíčka a jednou, až bude velká, z nich bude miminko. Ví i o tom, že kluci mají spermie. Taky ví, že jí nikdo nesmí sahat mezi nožičky, nebo jí svlékat.
Zatím neřešíme technickou stránku věci, ale chtěla bych, aby byla informovaná dřív, než půjde do školy. V každém případě chci, i když já byla z domova v základu poučená, aby byla připravená lépe, než já. Dnešní doba bohužel dětské nevinnosti moc nepřeje, a pokud na to dítě rozumově má, je lepší jednat dřív, než později.

gnozka
26. zář 2017

Ja si také nemyslím ze je nejak brzy . Bohužel dnešní deti dospívají o dost dříve a bohužel zkáza internetu tady je . A rozhodne mi prijde lepsi kdyz jen dite informováne z domova nez aby přišlo .... mami Pepíček rikal a jemu to rikal starsi brácha ...... takže knihu zadnou neznám ale volila bych promluvu ve stylu jak psala
@beruda zazim jen jednoduše co a jak .

ivet1987
26. zář 2017

Taky to mam v pláni driv, ale u nas doma chodime bez problemu nahati, koupeme se spolu. A nechci aby to pak slysel ve skolce od jinych a kdovi jake ptakoviny 😀

ejmate
26. zář 2017

Ahoj, ano, my jsme také měli knížku Petr, Ida a miminko, četla jsem si jí asi kolem 6-7 let a i jsem si jí prohlížela se ségrou, které v té době bylo 2-3 roky 😉 Nedávno jsem jí půjčovala 9ti leté neteři. Je podle mě moc hezky udělaná. Je tam hodně obrázků a celé je to vlastně o tom, jak maminka s tatínkem vysvětlují svým dvěma dětem, že budou mít sourozence a jak vlastně vznikl, jak se dostane ven atd....Já určitě svým dětem jednou dám přesně tuhle knížku 😉 👍

k1k1k
autor
26. zář 2017

@yerry nevím co si kdo představuje pod pojmem sexuální výchova a jak jste napsala "tyto věci", napsala to pěkně @beruda o vajíčku a spermii atd..nevím, jak to dcerce popsat, moc zvědavá není, ale když jsem nosila jejího brášku, tak se jen ptala, jak se dostane ven, jak se tam vůbec dostal jí nenapadlo...viděla jsem loni v sama doma kousek o tom, jak se bavit s takto malými dětmi o takových věcech, no bohužel jsem měla tou dobou hodně malé a ubrečené miminko a nic z toho nevím, jen jsem zaslechla debatu o tom, že se má začít vysvětlovat co nejdřív vše otevřeně a po pravdě, žádné pohádky o motýlkách a čápech ...🙂

beruda
26. zář 2017

Navíc mi připadá, že s takhle malým dítětem můžete mluvit beze studu. Jak jeho, tak i vašeho, nemá ještě zafixované žádné "společenské" hranice, můžete s ním mluvit na rovinu, nebude mu to připadat trapné. A ani ono se pak nebude stydět na cokoli zeptat. O pár let později už to ale může být problém, něco uslyší ve školce, ale už se bude stydět zeptat...
Já zatím vždy využila chvíli, kdy se mně zeptala sama. Když jme v CARu čekaly na ultrazvuk, ptala se mně proč jdeme k panu doktorovi a jestli mně něco bolí. Vysvětlila jsem jí, že ne, že jdeme jen zkontrolovat vajíčka, co mám v bříšku. Pak se na to nabalily další související otázky, téma ale načala ona, zajímalo jí, a tak dostala odpovědi. Včera jsem byla na gyndě, dcera tam objevila leták na IVF samozžejmě s obrázky vajíček, hned začala hulákat: "Jé maminko, to jsou ta vajíčka, co mám v bříšku!" No a maminka, co tam byla se zhruba sedmiletou holčičkou na mně začala syčet, jestli si jako myslím, že je vhodné, aby to takhle malé dítě vědělo. Ano, myslím si to. Je ještě maličká, ale jednou bude žena. Pak se člověk nestačí divit, když v pětatřiceti letech zjistí, kde má při menstruaci čípek :D, ale to je na jinou diskuzi.

monenta
26. zář 2017

máme Jak přicházejí děti na svět a Holka nebo kluk..přišlo mi vhodné je pořídit, když čekáme druhé dítě, syn už se začíná ptát, tak ukazuju. Už loni se ptal proč já nemám to co oni (mezi nohama), nechci tu psát nějak vulgárně :D takže nechci lhát, prohlídnem knížku a prostě ví, že holky maj pipku a prsa a kluci pinďu. Nemyslím si, že je brzo.

mari90
26. zář 2017

Jak jsem psala vyse chci zacit uz pristi rok. Budou ji 4. Obcas uz tema natukneme ted, jsem tehotna a otazky se akorat nabizeji. A vim, ze jich bude vice. Je hodne zvídava a chytra a rozhodne ji neminim rikat pohadky typu, ze miminka nosi capi a vrany. Nerikam, ze to na ni vybalim vse, ale chtela bych tak nejak, podle toho jak ji to bude zajimat, ale lhat rozhodne nebudu. Jen ji to treba reknu umerne k jejimu veku. Myslim si, ze tohle tema bylo v drivejsich dobach tabu, mnohdy to ani rodice svym detem nevysvetlovaly, ale proc? Vzdyt je to naprosto prirozena vec, ktera k zivotu patri.

evaii
26. zář 2017

sexu Kniha otázek a odpovědí od Svojtky.syn se teď ve čtyřech letech zajímal, jak sestřička přišla na svět, tak jsem knížku využila.je v ni toho více a je moc krásná, doručuji.a to jestli je na to Vaše dcera mala nebo není, to určitě zhodnotite sama.rozhodne bych ji nic netajila, pokud o to má zájem.

evaii
26. zář 2017

Chybí mi tam začátek 😀 My mate tuto knihu Co chci vědět o sexu....

bor
26. zář 2017

https://www.svojtka.cz/shop/kniha/4058-odkud-pr...

maminky, nemáte některá tuto knihu - uvažuji o její koupi. Zajímá mě Váš názor na ni.

hanafaustyna
26. zář 2017

My mame toto a spokojenost, je tam vse hezkou a nevtiravou formou

k1k1k
autor
26. zář 2017

@evaii děkuji za tip vypadá pěkně podívám se po ní v knihkupectví 🙂 no a dcera mi příjde samozřejmě malá na všechno 😀, ale to tak budu mít pocit asi navždycky 😅

yerry
26. zář 2017

Jako já jsem měla doma knihu" jak jsem přišel na svět " v dobe kdy jsem čekala druhorozenou a ta starší se mne na spoustu věcí ptala ale upřímně mi to nebylo úplně příjemné jí to vysvětlovat, a to je proto že bych se styděla ó tom mluvit, ale protože ať jsem vysvětlovala sebevíc, stejně tomu nerozuměla, resp. Ona je hrozně chytrá a vnímavá a nějaké žvásty ó vajíčkách a spermiich má v malíčku, ale tohle ji úplně nestačilo, a zase na hlubší debatu ještě taky není zralá a proto to nepochopila.... Jako určitě ano - mluvit otevřeně ale ó otázkách na které se sama zeptá, rozhodně bych nepoužívala knihu za účelem sexuální výchovy....

bacika
26. zář 2017

@k1k1k Viděla jsem někde na internetu knížku a jmenovala se Moje první knížka o sexu a hodně si to tam maminky pochvalovaly, že je pěkně obrázková a vše je tam hezky vysvětleno, rozdíl mezi klukama a holkama. Takže já ji mám uloženou a chystám se pořídit asi tuto 🙂. Ještě mám čas 🙂

lucisa
26. zář 2017

Jak je uvedeno výše, fajn je Jak jsem prisel na svet.

Na povidani (prirozenou formou) o sexu, sexualite, adekvatne veku, bez kravin, neni nikdy brzy.
Kdyz se dcery ptaly, po pravde jsem odpovedela a jim to stacilo. Az casem se ptaly více do hloubky.

@yerry je to na vas jako rodicich, ale jak ti zacne chodit dite den skoly, budes koukat, jak brzy prijde s ruznymi vecmi. A radeji od rodicu slusnou a normální formou, nez prehnane vulgarity od starsich spoluzaku.
Mmch, dcera spoluzacky dostala uz v 9 letech ms, dovedes si představit ten sok ditete, kdyby nemela ani potuchy o tom, co se deje s dospivajicim lidskym telem? 10 let uz mi prijde hodne pozde.

betelgeuzz
26. zář 2017

Mám holky 6 a 8, odpovídám na to, na co se ptají. Zatím je zajímalo, jak se rodí děti, to ví, ale jak se dostane dovnitř, je ještě nezajímalo. Starší je ve 2. třídě a nijak tyhle věci neřeší.
Na knížku Moje první knížka o sexu jsem si kdysi dívala v knihovně a nelíbila se mi. Pro menší děti (třeba 4 roky) je příliš podrobná, přesné popisy mužského a ženského pohlaví apod., a pro větší (třeba 7) mi zas příjde příliš dětsky ilustrovaná.
Teď mám v merku knížku Na co se ptají holky od Svojtky, která se věnuje dospívání, momentálně se čeká na dotisk. V ruce jsem ji neměla, viděla jsem jen pár obrázků, jak vypadá knížka uvnitř a líbila se mi.

majima
26. zář 2017

Když byla dcerka menší, okolo tří let, a začala se zajímat o miminka v bříšku, ukazovala jsem jí obrázky v klasickém atlase lidského těla. O něco později jsme měli z knihovny Jsem holka, jsem kluk https://www.kosmas.cz/knihy/153569/jsem-holka-j.... Pak z levných knih https://www.levneknihy.cz/holka-nebo-kluk/139846 a tyto další dvě, které už nemají https://www.kosmas.cz/knihy/182121/co-to-delaji... https://www.kosmas.cz/knihy/182126/jak-to-tedy-....

verinikki
26. zář 2017

V šesti mi to určitě divné nepřijde. Myslím, že to hodně závisí na tom, jak je to nastavené doma - naše nemá ještě tři roky, ale z krtečka už ví, že miminko se vykulí z bříška (sama jsem těhotná), že miminka se kojí z prsíček maminky, holčičky že mají pipinku a kluci pindíka a je fakt že to občas hrdě zahlásí🙂 Taky ví, že na pindíka se nemá sahat...každopádně doma se před sebou nestydíme, společně se koupeme, takže žádné tabu.
Rozhodně budeme pokračovat dál v tomto stylu, prostě když na to přijde řeč nebo situace. Každopádně než půjde do školy, počítám, že bude vědět téměř vše - samozřejmě zjednodušeně a přiměřeně věku - knížečky jsou super, děkuji za tip🙂

bbn
26. zář 2017

@k1k1k ono taky záleží, jestli je dcera v kontaktu se staršími dětmi. Naše ano, v různých krouzcich, kamarádi od sousedů apod. Jsou to kamarádi/kamarádky okolo 10-12 let a občas už při hrách mají "blbé narážky, kecy". Než aby jim to začali vysvětlovat kamarádi, tak jsem dceři, tehdy šestileté, koupila loni knížku Moje první knížka o sexu. Spolu jsme ji prošli, vysvětlila jsem ji všechno, co chtěla vědět, teď už si v ni listuje sama. Když ji byly asi 3, tak se ptala jak se miminko z bříška dostane ven, tak jsem ji pustila na youtube video porodu - nic extrémního, docela pěkný jsem tehdy vybrala, a dobrý. Btw já sama jsem se o sexu a jak se dělají děti dozvěděla v 80.letech ve druhé třídě a to od kamarádů z ulice. Takže čas na vysvětlování je podle mě tak akorát. Nechtěla jsem, aby se o tom moje děti dozvěděly takhle.

ginnyweasley
27. zář 2017

Existuje příručka pro pedagogy a rodiče o tom jak s dětmi mluvit o těhle tématech. jmenuje se to Děti a jejich sexualita nebo tak nějak, vydala to Linka bezpečí.