Ochuzuji své dítě tím, že nechodí do školky?

andulka86
17. kvě 2014

Ráda bych spíše upřímně, najde li se někdo, kdo by mě uklidnil nebo dal za pravdu. Znepokojuji se tím, že naše téměř čtyřletá dcera nechodí do školky. Je to souhra náhod, prestěhovali jsme se a nemáme ještě zkolaudovaný dům, takže ve městě nemáme trvalé bydliště, za druhé máme druhé malé dítě a jsem doma, za třetí manžel je učitel hudby a chodí do práce až po obědě, za další dcera je takový ten typ klasická šikulka holčička co nezavře pusu a opravdu nemá problém se bavit s kýmkoli a socializovat se. Snažím se, abychom chodili hodně na hřiště a mezi děti co to počasí dovolí. Sama mám vystudovanou hudbu na VŠ a snažím se jí obohacovat v tomto směru. Mám, ale i tak výčitky svědomí, protože vnímám, že poslední dobou je normální dávat automaticky děti do školky od tří let, i když jsou jejich maminky doma se sourozenci, Máte taky někdo doma taky schválně předškoláka ? Mám pocit, že jsem tím tady u nás na malém městě docela vzbudila téměř až pohoršení. Děkuji

mjanca
18. kvě 2014

taky pridam svoji zkusenost. Moje druhorozena zacala do skolky chodit ted ve 4 letech. Ve 3 letech mi na skolku proste neprisla zrala - vsech a vseho se bala, tihla hodne ke mne a navic jsem si ji jeste chtela uzit. A udelala jsem to nej rozhodnuti, Zuzka je tam ted spokojena, kazde rano se tam tesi, a ucitelky rikaly, ze to tak nejspis melo byt. Ten rok od 3 doted jsem se ji venovala, chodila do sokola i na tanecky, takze nikde nestradala. Ale ted uz na ni bylo videt, ze do skolky chce a ze to bude v pohode, bez slzicek. A muselo to tak byt, jdu za mesic do prace.
A je to o tom diteti a i mamine, zda dokaze pro to dite udelat nejaky program, ja osobne bych mozna rok pred skolou dala.

curdibilka
18. kvě 2014

@sarriku Promiň, ale musím reagovat. Co se týká nemocnosti, je to prostě normální, první rok jsou nemocné skoro všechny děti, doma totiž přichází do kontaktu pořád s těmi stejnými bacily, ale ve velkém kolektivu se to neustále mísí, denně tam chodí spousta lidí (rodiče, sourozenci, prarodiče,...) také jezdíme na různé výlety, chodíme ven (denně, za každého počasí, pokud zrovna neleje). Ku příkladu moje dcera neměla do 3 let nikdy nic jiného než jednou slabší, vodovou rýmu a po nástupu do MŠ byla vlastně od listopadu do konce ledna "na hromadě", ale druhý rok už to bylo v pořádku, byla doma snad 2 dny. 🙂 Takhle to mívá drtivá většina dětí, první rok je těžký, co se týče zdraví, ale pak se ta imunita ustálí a druhý rok bývá už mnohem lepší. 🙂 A upřímně mě mrzí, že máš takové mínění o školkách. Troufnu si říct, že ČR je jedna z nejlepších zemí na světě v předškolní výchově, systém je velmi dobře propracovaný a zpracovaný a nechápu, jak můžeš říct, že "si tam děcka dělají co chcou" a není tam disciplína - o tom to opravdu není a ani děti si nedělají, co chtějí. Ano, režim není tak přísný, jako býval za nás, děti mají větší svobodu i ve volbě činností, nenutíme je, když někdo něco dělat nechce, ale ten základ dělají všichni (najednou je hygiena, stravování, vycházky, cvičení, odpočinek atp.). Je mi upřímně líto, když má někdo takový zkreslený názor na práci, kterou dělám a miluju a tohle vše se pak odráží i na tom dítěti, které dostanu do třídy, je totiž hrozně poznat, jakou má které dítko výchovu, jaký má doma vzor, o čem a jak se doma mluví atd. 🙂 Snad na školku změníš názor, pokud tam bude tvoje dítě chodit. 🙂

ilonne
18. kvě 2014

@sarriku to by me zajimalo, kde je ta skolka, ve ktere si deti delaji co chteji 😀? To vis ze zkusenosti s vlastnim ditetem ve skolce? Moje Anezka chodi do jeslicek a umi odtud spoustu veci - nove pisnicky, nove rikanky, krasne se naucila uklizet si talir po jidle. A ze by si tam decka delali, co chteji to tedy rozhodne. Jak rikam, uci se basnicky, pisnicky, cvici, maluji, chodi pravidelne ven atd..

K zakladatelce - zatim jim urcite o noc neochuzujes, v dnesni dobe preplnenych skolek to rozhodne neni handicap, neb misto se nedostalo snad na kazde treti dite. Tak proste pujde pristi rok.

sari_nka
18. kvě 2014

Já se na to dívám tak, ze doma v leccems můžeš dítě rozvíjet lépe než mnohé školky. Na druhou stranu co diteti nemuzes nahradit je podle me zvykani si na cizí autoritu - psaní učitelku a přizpůsobování se denně jejím pravidlům, což některé děti pak nelibě nesou. Také ten pravidelný styk se stejnými vrstevníky - ten na hřišti podle mého moc nenahradis proto , ze se tam děti mění, nejsou tam tak dlouho a věnují se herní činnosti - ne i takové te 'učící' v MŠ, kde zažijí srovnání s jinými. Ale je jen na tobě, kdy dítě do školky daš a jestli vubec, nikdo by te za to nemel hodnotit.

adrianka1712
18. kvě 2014

@andulka86 Urcite ho tym o nic neukracujes Nas syn zacal chodit do skolky ked mal 5 rokov, cize tento skolsky rok je prvy krat v skolke. Je pomaly koniec skolskeho roku a syn sa tam nenaucil skoro nic, nevie basnicku ani pesnicku, akurat ho tam stale otlka jeden vietnamsky spoluziak. A to podotykam, ze je velmi sikovny a ucenlivy, stacibmu povedat raz, a vie zopakovat. Asi 4 krat do mesiaca chodia po vyletoch a po divadlach, vyberaju za to vela penazi a syna to stejne nebavi. Ked sa ho potom doma opytam, o com bolo divadlo, povie ze na to ani nepozeral, lebo to tam nikoho nezaujimalo. Naposledy boli na vylete v Prahe (sme z Plzne) a doteraz ani neviem co tam robil, okrem toho ze boli zase v divadle. Nema zo skolky ziadne zazitky, nechutna mu tam strava, kazde rano mi preplace ked tam ma ist. Chcela som nejake info od pani uciteliek, ale oni maju vzdy vsade naponahlo, alebo ich dakedy proste ani nevidim. Pridem po syna do skolky, a ucitelky proste nikde, tie deti su tam akoby bez dozoru, same tam behaju po chodbach, ucitelky ani nevedia, kedy ktore dieta odislo domov a skym. Som na nich tak strasne nastvana. Tak som sa tesila, ze budeme mat doma skolkara, a dopadlo to takto. Som uz presvedcena o tom, ze nbuduci rok uz do skolky nepojde (mame odklad skoly), ale radsej ho dame na kruzok, velmi rad kresli a nikto ho tam nebude tahat po aktivitach, ktore ho nezaujimaju. Minuly mesiac sme s msnzelom prepocitavali naklady na skolku. Skolne neplatime, pretoze je predskolak, a skolka nas aj s vyletmi stoji okolo 4000 kc kazdy mesiac, co mi pride velmi vela. Este navyse, ked je to na nic, len na to, aby ucitelky vymyslali stale nove vylety a zajazdy... 😠

nov777
18. kvě 2014

Tak za me se vubec nenech rozhodit tim, co rika okoli. Myslim, ze to prehnane upozornovani na vzdelaci funkci skolek se v posledni dobe ozyva hlavne v souvislosti s tim, ze nejsou mista a tak se hledaji duvody, proc na skolku ma narok kazdy nejen pracujici matky. Ja vidim skolku jako misto, kam odlozis dite, kdyz jdes do prace a program je o tom, aby se deti dali nejak zabavit a zvladnout. O zavratne kvalite skolek mam pochyby. Napr v mistni statni skolce funguje pani ucitelka, ktera detem vypravi poutave o bohu a slecna, ktera na deti i proti vuli rodicu hovori anglicky. Vzdelani na to samozrejme nema, takze deti slysi kouzelne chyby, ktere si fixuji. Tri roky jako vhodny skolkovy vek je umely konstrukt nastaveny delkou materske. U nas je ve skolce mista dost, ale moje deti tam dam mozna do preskolaku. Nemyslim si, ze by nejak dramaticky ovlivnoval socializaci kontakt s detmu ve skolce. Ale je pravda, ze se nad tim pozastavuje kazdy druhy a posloucham hloupe reci furt.

tarra27
18. kvě 2014

@nov777 souhlas. naprosto. Navíc nepořizujeme si děti, abychom se odkládali ve třech letech do školky.
A Ani neuznávám režim. Co to je za nesmysl, pevný režim. Neříkám pěstovat návyky, jako že si vyčistí zuby, myje ruce, pohádka na dobrou noc a odpolední spánek...ale když dítě spát nechce, nebudu ho cpát do postele, když není unavený, protože musí mít návyk...sama jsem nesášela spaní ve školce. Já tedy si nemyslím, že by dítě bylo ochuzeno, pokud jde do školky v pěti letech. Chodí do kolektivu, na hřiště apod? Tak co se řeší?? vztahy si utváří i tam, i tam se musí probojovat - na pískovišti, klouzačkách, i tam se učí, že je fronta a že nemůže předbíhat....i ohleduplnosti k ostatním, i prosazováním se....a že by učitelky excelovaly...no možná v soukromé, kde je jedna učitelka na pět dětí....ale jinak.

Za mě pokud dítě vysloveně nechce, tak ho tam nedávat. Navíc argument, jak je tam spokojené, štastné, pod měsici či dvou pláče.....protože si zvyklo a nic jiného mu nezbývá....smutné....ale každého věc. Chápu, když tam díte chce nebo když musí rodiče do práce....ale když jsem doma...mužu s ním na bazen, na hřiště, do skupinek...v zime na sánky, na led....nevidím důvod za každou cenu školku....

nic mu neuteče...

78marcela
18. kvě 2014

@sarriku
@curdibilka
Nedalo mě to a musela jsem se krátce vrátit k této diskuzi, protože mě nazvedl příspěvek sarriku. Hodnotit školky negativně kvůli tomu, že mě jako děcko nechtěli pustit ostatní holčičky do stanu...to je teda síla. To je asi srovnatelné jako když budu tvrdit, že mě v Americe okradli, tak jsou všichni tam zloději a budou zloději do konce věků...

Nejsem učitelka v mateřské školce, pouze tam chodím 4 hodiny týdně pracovat jako učitelka německého jazyka. Že by si tam děti dělaly co chtějí, to opravdu nehrozí...navíc, protože spadám svou činností pod společný projekt s Rakouskem, jezdíme jednou za 2 měsíce na exkurze do různých rakouských školek. Srovnání s našimi...rakouské děti mají možná lépe vybavené školky, mají více hraček. Ale učitelky jsou tam pouze ve funkci jakýchsi "tet dohlížitelek". Že by tam s němi něco dělaly jako naše učitelky u nás, tak to tedy nehrozí. Dokonce tam kvalifikovaná učitelka MŠ pracuje pouze jedna na třídu, a pouze dopoledne, odpoledne je tam jenom další dohlížitelka placená obcí, která často má jenom základní vzdělání. O nějakém plánu práce, o nějakých výchovách, o tom nemůže být ani řeči, klavír jsem v těch školkách snad ani neviděla.. ve srovnání s nimi jsme v tomto vysoko, opravdu vysoko nad nimi. Když přijeli na exkurzi oni k nám, sami vyjádřili podiv nad tím, jak jsou naše děti disciplínované, a co všechno umí.
Řeči lidí, kteří o skutečné práci s dětmi nemají ani ponětí, mě opravdu někdy fascinují. Jen se divím, že po 14 letech pedagogické praxe, mě to stále ještě dokáže vyvést z míry.
@curdibilka má ve všem pravdu, její příspěvky mají hlavu a patu. Akorát je třeba si uvědomit, že když je někdo v nějaké práci profesionál, tak mu do toho jako laik nemám co kecat. Taky bych si netroufla radit doktorovi, jak mě má operovat nohu, ani opravářovi, jak mi nejlépe spravit auto, když o tom nic nevím...ale holt prostě stále jsou "všeználci", kteří rozumí naprosto všemu nejlépe.

@andulka86
K zakladatelce a její otázce...po přečtení několika jejích odpovědí je jasné (a vlastně je to znát i z úvodní otázky), že je rozhodnutá nechat dceru i nadále doma. Jenom chce "uklidnění", protože sama uvnitř možná cítí, že to není tak úplně správné, jenže se jí to moc nechce přiznat. Rozhodně je dobré rozvíjet dceru hudebně, jenže jsou i další složky, pohybová, estetická výchova...a nikdo neumíme všechno, abychom to tomu dítěti mohli sami předat. Kvůli tomu, co by řekli lidi, bych dítě určitě do školky nedávala. Dala bych ho tam kvůli tomu, abych mu umožnila rozvinout právě ty stránky, které mu nejsem sama schopná dát. Nehledně na to, že pokud je dcera komunikativní s maminkou za zády, to bez maminky ve školce může být úplně jinak. Ale každého věc. Ty ji tam prostě dát nechceš, tak ji tam nedávej.

curdibilka
18. kvě 2014

@78marcela Děkuji za zastání, mi taky padá brada, když tady čtu ty rádoby pravdy a pak mi nezbyde než předělávat pětileté dítě, které nemá šajnu o jakémkoliv řádu. Je prokázané, že děti potřebují mantinely, ve kterých se cítí bezpečně - tak to prostě je. Ale to je vše na straaašně dlouhé povídání a kdo o tom nechce slyšet a vědět, tak tomu to člověk nevysvětlí. Jen mi je pak těch dětí líto, protože ten, kdo v té školce není, nevidí vůbec jaké dělají ty děti pokroky a jak jim dokáže školka prospět. Samo, že jsou u nás bohužel i školky, kde to není ideální ze strany učitelek nebo vedení, ale od ledna 2015 by to mohlo a mělo být zas lepší - snad, každý učitel musí mít školu na to, co dělá nebo ji alespoň začít studovat. 🙂 Je to fakt na dlouhou debatu, ale bylo by fajn, kdyby si každý rodič opravdu uvědomil a přiznal, jestli opravdu dokáže své dítko připravit správně do školy, jestli mu dokáže dát vše, co se může naučit v MŠ, ale je to na každém.

@adrianka1712 Nikdo tě přece nenutí, abys syna posílala na výlety a vše mu platila. Je třeba si také dát ruku na srdce v tom, jestli by syn stejně reagoval na vše, pokud by chodil do MŠ dříve a znal ten řád a režim, který do 5 let neměl, v tom já vidím z praxe ten největší problém - když mi přijde třeba pětileté dítě do třídy, je mimo mnohem déle než třeba tříleté, které přijde od září. Od září se jede s těmi novými, malými dětmi stejně, ale pokud přijde třeba pětileťák, předpokládá se, že už spoustu věcí zná a už se na něj nenahlíží stejně, jako na ty maličké a jede se s ním mnohem rychleji než s malými a jeho adaptace tedy nemusí být dobrá, ale to je zas na delší povídání. 🙂

adrianka1712
18. kvě 2014

@curdibilka Ano, ale nasa logopedicka nam nedoporucovala davat ho do skolky skor, preto chodi az teraz. A tie vylety mu chceme dopriat uz len preto, aby sa necitil "pomimo" od ostatnych deti. Ruku na srdce by si mali dat ucitelky, ktore tam nechaju volne pobehovat deti po chodbach, zatial co oni si surfuju na internete. Raz som prisla po syna a mal narazenu polku tvare, na druhy den mal z toho monokel. A ucitelka len mykla plecom, ani mi nevedela povedat co sa stalo, skor mam pocit, ze ani nevedela ze sa mu nieco stalo....

78marcela
18. kvě 2014

@curdibilka nevybrali jsme si snadné povolání. V každém povolání je někdo dobrý, někdo méně dobrý, všude jsou milé prodavačky a nepříjemné, laskaví doktoři a nerudní doktoři...a nikdo to moc neřeší. Jenže tady v našem povolání je to o tom, že když si učitelka troufne zkritizovat to dítě, tak je okamžitě blbá učitelka...a s tím nikdo nenadělá vůbec nic.
Holt prostě se musíme na blbé řeči lidí povznést a čerpat radost a uspokojení z toho, že když do té školky přijdu, hned se na mě děti pověsí a těší se, že se něco nového naučí a z toho, že k tobě dítě přijde, obejme tě a ani nemusí mluvit...z toho, že jsem na základce od dětí dostala hrníček Nejlepší učitelka, na který se samy složily...a z toho, že když jsem z jedné školy odcházela, že ke mě přišla s pláčem jedna studentka a řekla: doteď jsem tomu nemohla věřit, že odcházíte, proč? A dodnes, po třech letech, mi píše...
to jsou okamžiky, které člověka nabíjejí a dodávají mu sílu povznést se nad komentáříi těch, co vůbec netuší...

ilonne
18. kvě 2014

@tarra27 Zase dalsi vykrik do tmy - deti nepotrebuji rezim. Studovala jsi nekdy psychologii? Samozrejme, ze rezim potrebuji, kdyz vedi co priblizne nastane v urceny cas, jsou klidnejsi, vyrovnanejsi a taky jsou lepe pripravene do skoly a ne ze ve skole mlati hlavou o lavice, protoze jsou unavenw neb rodice je nechaji koukat na televizi a pak je rano nemuzou dostat z postele. Ze svych praci z taboru a skol v prirode bych mohla vypravet.

curdibilka
18. kvě 2014

@adrianka1712 Není nic jednoduššího, než informovat vedení o tom, co se ve školce děje, na místo učitelky čeká hodně holek, které svou práci mají rády a dělají ji určitě lépe. Hodně štěstí a trpělivosti. 🙂

curdibilka
18. kvě 2014

@78marcela To máš pravdu s těmi dětmi, to je největší odměna. 🙂 Přesto to člověka zamrzí, když čte nebo slyší tyhle věci, které nemají s pravdou nic společného. 🙂 No nic, jedeme dááááál. 🙂

andulka86
autor
18. kvě 2014

@78marcela nevím s jakou pozorností jste četla mé příspěvky, ale několikrát jsem zmiňovala, že ve městě nemám zatím bohužel trvalé bydliště a jako nově přistěhovaní ještě ani žádné vztahy, které by umožnili se např. přihlásit k někomu. Za druhé vaše pochlebování zapálené ( myšleno dobře ) paní učitelce z mš , která dělá svou práci zcela s nasazením a JISTĚ SVĚDOMITĚ a dobře je sice fajn, ale vesměs to, že má někdo odpovídající vzdělání ještě opravdu nenasvědčuje o jeho kvalitách. S tou poznámkou o estetickém rozvoji jste mě vyloženě pobavila, protože to si bez urážky myslím, že jí právě mohu nabídnout jedině já lépe než běžná paní učitelka z mš . Naproti jiným věcem atd. jako je to zmíněné zvykání si na cizí autority apod.
KAŽDOPÁDNĚ vaše rádoby psychologické zhodnocení mého " problému" jste dobře nevyhodnotila, protože mě spíše tíží tlak okolí a maloměstské stádovité neindividuální smyšlení než, že bych jak píšete cítila, že dělám něco co není OK. Jinak jsem ráda i za názory maminek, které píší, že jejich dětem to prostě svědčí atd. já nejsem proti školkám obecně, ale jen nemám ráda cítím li v čemkoli fanatismus

andulka86
autor
18. kvě 2014

@curdibilka jen pro představu, při studiu na akademii jsem si přivydělávala tím, že jsem chodila dělat do školek takové dalo by se říct "hýbánky zpívánky" (díky svému vzdělání a pedagogickému minimu snad oprávněně) a můžu říct, že mě překvailo, když jsem se dozvěděla, že dnešní paní učitelky nejsou schopné děti hudebně a "umělecky" rozvíjet z vlastních zdrojů. Za minulého režimu nebylo zvykem krom jazykových učitelů si zvát v tomto směru profesionály do výuky. Tím, ale nechci říct, že neumíte konkrétně vy doprovodit pec nám spadla 🙂 ale setkala jsem se i s tím

tarra27
18. kvě 2014

@ilonne přečti si pořádně muj příspěvek. Nepotřebují režim školky, pokud doma má základní návyky...klidně stačí jít dle mého nazoru v peti letech, pokud se díte doma nenudí a matka s ním chodí do kolektivu a nijak dítě neizoluje. Nevyndávej slova z kontextu. A nemyslím si, že každé dítě, které nechodí ve třech nebo čtyřech letech do školky, pak mlátí hlavou o lavice....podle me dětsví není vojna a ani přesně nalajnovaný den...trochu individuálního přístupu neuškodí...nechci aby moje díte bylo seriove vychovávané....tak všichni se naučíme stejné básničky, říkadla, tanečky, hlavně nevybočovat.....jak ovečky....

mě je uplně jedno, zda tvoje dítě půjde do školky i ve dvou letech...je to tvoje věc...a nemysllím si, že bys to myslela se svým dítětem špatně, nicméně já tam svoje dítě dám pouze v případě, že budu nucena kvůli práci, a nebude zbytí... nebo že tam dítě bude chtít....napsala jsem zde pouze svůj názor, označení výkřiky do tmy mluví samo za sebe.
Navíc, já bbych na tyhle "trendy" byla opatrná...dnes říkají, jak jsou prospěšné a za pár let budou mluvit zase jinak....co doba, to jiný trend. Dítě si samo řekne. Já třeba když vidím, že jsou deti unavené, po obědě jdu spát...ale když ne, tak spát nejdou...nebudu hodinu přemlouvat díte aby leželo nebo spalo a pak usne a zse ho budit....tak to ve školce často dělají...přijde mi to postavené na hlavu...tot muj názor a nic proti Tobě....

tarra27
18. kvě 2014

@andulka86 přesně...jsi matka, podle tvých reakcí a přípěvků troufám tvrdit, že inteligentní...sama nejlépe poznáš, zda dítě je doma, nudí se a nemá kamrády...a ty ho cílene izoluješ...a nebo ne...

dle tvých příspěvků si troufám tvrdit, že nikoho neizoluješ....chováš se jako matka správně...a vykašli se na okolí....

😉

andulka86
autor
18. kvě 2014

nechtěla jsem rozpoutat negativní vlnu na fóru, v jednom měla Marcela ve svém elaborátu pravdu, že jsem chtěla uklidnit a zajímalo mě, zda se v rámci republiky najdou tolerantní a osvícené matky, které mi řeknou, že se to malilililililnko přeceňuje a že dceři nic neuteče půjde li až před zš. Ve svém okolí jsem je totiž nenašla ☹ ( nezlobím se, že zapálená pančelka mi napíše, že v pěti už je to na prd, protože to už nedohoní 🙂 🙂 je vidět, že to dělá s býčí vervou a přála bych každému do mš takové podstivky, vážně. DĚKUJU VŠEM TOLERANTNÍM MAMINKÁM ZA SLOVA ÚTĚCHY

alisek
18. kvě 2014

také jem Vám chtěla napsat.
Podle toho co píšete o vás, tak bych se dalšího roku doma nebála, dle slov jste společenští, stýkáte se s dětmi atd., možná doma vedete v něčem (hudba a jiné) lépe holčičku než ve školce. Navíc první rok by malá ve školce dlouho nepobyla díky velké nemocnosti a pokud máte mladší dítě-miminko tak si jen ušetříte nemocnost u obou dětí, to já s dětmi zažívám od začátku šk.roku.

Ale chtěla jsem napsat vlastní zkušnost s dítětem, které neprošlo vůbec školkou, byl to můj muž. Rodiče se ho rozhodli ve třech letech vzít asi po měsíční docházce ze školky kvůli nemocem ale hlavně kvůli tomu, že tam nechtěl chodit a plakal, které dítě první měsíc při příchodu do šk. nepláče, že a nechce tam. Nicméně muž byl velmi introvertvní dítě navíc podpořeno i tím, že byl jedináček, v rodině nebyli žádné další děti a rodiče se s nikým nescházeli krom dospělých, takže ho defacto izolovali. O muže se do nástupu do školky staral jeho otec (dodnes má s ním velmi úzký vztah, víc než s matkou). Nástup do školy neměl lehký, neměl kamarády a neuměl si je nalézt až tak ve třetí třídě už to bylo dobré ale určitě to neměl snadné a s navazováním vztahů všeobecně bojoval až do 30ti, tak se to zaměstnáním zlomilo. Tím jsem chtěla "říct", pokud jsou děti založením introvertní, bojácné, nesmělé atd. tak by tu školku určitě potřebovali co nejdříve ale to není váš případ, je to všeobecně vnímáno.

hojda
18. kvě 2014

3 letí dítě mít doma ještě šlo, ale čtyřleťák a pětileťák už je trošku za trest, už chce děti jako zábavu a pořád něco vymýšlet je dost náročné....Jinak sousedka tu záměrně nedávala syna do školy, až jako předškolák nastoupil, ale on tedy moc do kolektivu nebyl a měl tam velké problémy 😔 , takže v tomto případě bych řekla, že mu spíše uškodila, tím že ho držela doma.

nov777
18. kvě 2014

Holky, uklidnete se, ze nekdo nechce davat dite do skolky, neni to utok na ucitelky ms. Taky to neznamena, ze dany rodic je tupan. Sama jsem vystudovana ucitelka, takze ten proces vyuky dokazu posoudit a vzhledem k tomu, ze jsem osobne zazila system ve statnim na zs, ss a vs, tak si opravdu nemyslim, ze by se to na ms dramaticky lisilo. A k tomu vykriku o dodelani vzdelani, tak to opravdu muze rict jen nezasvedcenec. Na papire vzdelani musi mit, ve skutecnosti se to vyresi tim, ze se podepise papir, ze si vzdelani dodela a nic. Na starsi ucitele se vztahuje vyjimka, ze se jich to netyka a pod. Jen tady na okrese by totiz museli okamzite prestat ucit aj na 80% skol. 😉 ono je to totiz o tom, jestli se na to divate objektivne nebo to chceze videt pozitivne 😉

78marcela
18. kvě 2014

@andulka86 no jestli souhlas s názorem, který bytostně odpovídá tomu mému, je pochlebovaní, tak si myslím že máte maličko posunuté vnímání. Tomu nasvědčuje i to, že se s (ne)skrytou ironií vyjadřujete k těm, co mají jiný názor než vy.
Všechny příspěvky jsem nečetla, psala jsem po přečtení několika příspěvků.
Estetická výchova má více složek než pouze hudbu. Troufám si říct že hudebně jsem nadaná více než většina lidí, ale výtvarně třeba vůbec, což ovšem také patří do estetické výchovy. Pokud vy zvládate všechno, pak jste jistě mimořádný člověk a já Vám gratuluji.
Přeji vám rovněž úspěchy v domácím vzdělávání, případně, pokud se odhodláte přece jen dát někdy dítě do školky, POCTIVKY PANČELKY.

nov777
18. kvě 2014

@78marcela teda nechci vam do toho kecat, ale o domacim vzdelavani se hovori jako o alternative k povinne skolni dochazce a to s ms nijak nesouvisi. 😉

andulka86
autor
18. kvě 2014

@78marcela 🙂 🙂 opět jste mě upřímně pobavila 🙂, v oblasti výtvarné výchovy si troufám i na hlavonožce a vystřihování, ano jsem tedy opravdu renesanční člověk. Víte spíše se domnívám, ale to jen spekuluji samozřejmě, že jsem Vám nekápla do noty tím, že jste jak píšete a domníváte se "hudebně nadaná více než většina lidí" A já vás
možná právě irituji svými proměněnými a potvrzenými ambicemi. Nevím, usuzuji tak i z vaší skryté poznámky o všeználcích a profesionálech atd. Do domácího vzdělávání bych se nepustila, mám respekt k pedagogům, chodila jsem sama dlouho do školy a vážím si upřímně všech, kdo se věnují vzdělávání, ale nemyslím si, že děti, které nenavštěvují školku jsou tím vyřízené nadosmrti

ilonne
18. kvě 2014

@tarra27 Tak to jsme se nepochopily, myslela jsem,.ze mas na mysli rezim jako takovy. Nicmene ve skolkach uz je dneska nenuti spat. Jdou odpocivat, ale kdo nechce spat nemusi.

kocka5
18. kvě 2014

Ahoj, kluk byl ve 2 letech už znuděný z matky a předala jsem ho rodičům a byl spokojený a já šla do práce. Tři měsíce před nástupem do školky ve 3 letech bylo vidět, že už je náš rodinný kolektiv pro něj málo......a potřebuje nové věci jako koza drbání.
Má sice pět, ale v předškolácích už je teď i když jde do školy dle zákona v 6letech až příští rok a musím říct, že vzhledem k tomu, co už umí..... počítání, abeceda...... protože, alespoň u nás se to už předškoláci učí............ mě udivuje, že to co jsme měli v 1. třídě už berou teď.
Myslím si, že matka pozná jestli dítěti něco chybí...... ten náš je kecka....... a bylo na něm poznat, že potřebuje naplnit kapacitu mozku.
Další věc je, že fakt nic nenahradí kontakt se stejně starýma dětma.......... ptž ........ může být dítě jaké chce a jeho zařazení se do kolektivu nikdo předem není schopný odhadnout.

Připadá mi, že školka je první životní zkouška, a některé matky mají dnes v oblibě uchránit od stresu sebe a dítě tím, že ho dají pozdě do školky a pak ještě odklad a neustále ušlapávají dětem cestičku........ což na to bych si dávala větší pozor😀

curdibilka
18. kvě 2014

@andulka86 To se neboj, já umím na několik nástrojů a své děti si vždy doprovodím sama. 🙂 Nejsem rozhodně žádný pionýr, taky dokážu někdy den "ošulit" a nehnat děti do činností, ale dost mě mrzí, jak se nahlíží na učitele a tady to několik mamínek potvrdilo. No jo, my jsme přece v práci 4 hodiny, bereme za to šílené prachy a jen sedíme u kafíčka a kecáme. 🙂 Přeju správné rozhodnutí a tím to pro mě hasne. 🙂

helabella
18. kvě 2014

@andulka86 -- nečetla jsem všechny příspěvky, ale chci tě uklidnit, že víc rodin nemá děti ve školce 🙂 Naše starší dcery šly obě do školky až ve 4 letech. Chodily na 3 dny, a to jenom dopoledne. Školka ani jednu nenadchávala. Co se týče rozvoje, tak se samozřejmě naučily jiné hry, písničky, vyráběly jiné výrobky než doma. Ohledně socializace jsem žádný výrazný "úspěch" neviděla. Já se jim doma věnovala dost a nevidím vůbec nic špatného na tom, když dítě nejde ve 3 letech do školky. Konec konců -- vše co se naučí do těch 3 let, tak ho naučila (především) matka 🙂 🙂
Nejstarší dcera je teď v první třídě, ale učím ji doma. Tím pádem jsem si doma nechala všechny děti, takže druhorozená, ani syn do školky už nechodí. Samozřejmě je nemám doma zamčené a socializace probíhá formou kroužků, setkávání s kamarády, atd. Tím, že nejstarší dceru učím, tak mladší dva se vlastně nenápadně učí taky. Tím pádem neřeším, co by se mohli naučit ve školce. Užívám si toho, že jsou děti doma, děti se užívají sebe navzájem.
Neposuzuji kvalitu školek a paní učitelek. Stejně je to jak kde. Tam, kam chodily holky, jsme byli velice spokojení. Ale cítíme to s manželem tak, že tak jak je to teď, je to pro nás prostě to nejlepší řešení. Skoro každý den někomu vysvětluju, jak funguje domácí škola, že nezamykám děti doma, že škola dceru kontroluje co umí, atd. A většina lidí na mě kouká jako na exota 😀 Už jsem se naučilia, že to neřeším, prostě věci beru podle naší rodiny a jak to my chceme 🙂

andulka86
autor
18. kvě 2014

@curdibilka já doufám, že jste vycítila z mých komentářů, že pochvalné poznámky k Vaší práci byly myšleny úpřímně a spíše láskyplnně ( PANČELKA ) 🙂 manžel jako hudebník učí na zuš, chodí do práce také na pár hodin odpoledne, když nemá večer kšeft a mě nečeká později stejně také nic jiného, pakliže již nevydržím se harcovat po oblastních divadlech. Opravdu vím, že vzdělávání je poslání a zaplať Bůh, že je někdo , kdo si tu zodpovědnost a řeholi veme na triko. RESPEKT