Povinná předškolní docházka - omlouvání absence

anonyminimus
24. bře 2017

Omlouvám se za anonym, chodím sem pod vlastním jménem, ale teď raději chci zůstat "nepoznaná". Prosím maminky pracující v MŠ nebo maminky budoucích předškoláků, které už mají jasno, jak se v jejich MŠ příští rok bude omlouvat absence u povinné předškolní docházky, zda by mi nenapsaly, jak to u nich bude chodit. Jsem totiž z toho, co hodlá žádat naše ředitelka, na rozpacích a chci jen zjistit, zda to obdobně bude fungovat i jinde nebo zda je ta naše jen přehnaně iniciativní. 🙂 Takže u nás 3 dny nemoci omluví rodič, pak už potvrzení od lékaře (dvoje 1. potvrzení, že je dítě nemocné. 2. že už je zdravé a může se vrátit do kolektivu - platí pro všechny nemoci včetně nachlazení), případná "dovolená" - je ochotná povolit max. týden. Jsem na RD a přijde mi jako hloupost s každým nachlazením lítat za doktorkou pro potvrzení a nechápu, proč nestačí jen moje písemné potvrzení, že je dítě nemocné. Přijde mi, že takto přísná pravidla snad neplatí ani na ZŠ!

anina32
25. bře 2017

Nad tím teda zůstává rozum stát... Starší syn je v osmé třídě, za celou dobu školní docházky se nestalo aby musel mít omluvenku od lékaře. V první třídě když měl chřipku jsem zodpovědně poprosila o omluvenku doktorku a byla jsem odpálkovaná že omluvenky píšou rodiče, nejdéle byl doma 14dní při angíně a taky jsem to omlouvala jen já. Letos celá škola najela na elekronické žákovské knížky, všechny omluvenky musí být jen do nich, žádné lístečky se nepřipouštějí, tak tam už ani není možnost že by omluvenku napsal lékař. Mladší syn bude od září předškolák, tak mám tedy obavu co bude.... Nevíte někdo: syn je narozen 21.8. 2012, počítám s odkladem, protože máme problémy s mluvením, je kvůli tomu i ve školce v integrované třídě. Bude přesto automaticky ve školce brán od září jako předškolák?

mala_vavrova
25. bře 2017

Syn je teď predskolak a nic takového po nás tedy nechtějí. Stačí zavolat ráno do půl osmé, že nedorazí a nikdo nic víc neřeší....

1lenuska1
25. bře 2017

@anina32 Ano, syn bude předškolák kvůli věku.
A co se týče omluvenek - my ještě žádnou směrnici na omlouvání dětí nedostali,ale je to dost možné že to bude tak jak píše
@anonyminimus. Rozhodně nebude nic tak jak bylo dosud. Nikdo z toho radost nemá, ale podřídit se budou muset i doktoři.

milatka
25. bře 2017

Můj syn už chodí do školy. Jeho lékařka žádné omluvenky nedává. Zdělila mi,že podle školního zákona veškerou absenci omlouvá rodič. Takže si myslím,že v případě MŠ to bude stejné. Ale potvrzení o bezinfekčnosti už po tobě asi žádat může.

mavanka
25. bře 2017

Takhle drsné to u nás není ani ve škole, omluvenky píšu já, pokud je to něčo, či víme předem, dam vědět učitelce, pokud by to bylo na více než tyden, schvaluje to ředitelka. Příští rok také budeme mít předškoláka, ale nečekám takhle represivní přístup...

hermelinah
25. bře 2017

Máme doktora hned vedle školky a troufám si říct, že kdyby každý chodil pro dvě razítka k doktorovi, tak pan doktor paní ředitelku brzy vlastnoručně uškrtí!

susenka77
25. bře 2017

Mám doma předškoláka,měsíc doma se zápalem plic a žádnou omluvenku či potvrzení jsem do školky nedávala.Jen zavolám nebo se tam zastavím a nahlásím,kdy přijde nebo nepřijde.😉

batorijka
25. bře 2017

Tohle bude platit( omluvy) od noveho skolniho roku. Reditele se musi ridit pozadavky MSMT, ono kdyz pak prijde kontrola tak se tezko vysvětluje , ze rodicum se to nelibi, tak to nedelame. Zas ale kazdy reditel ( reditelka) napise smernici jak postupovat, kdy a jakym zpusobem omlouvat. Ono treba i tel.omluva se bude muset nejak evidovat, proto je "jednodussi" pisemna. Proberte to na zahajovaci schuzce v zari v MS.

batorijka
25. bře 2017

A nechci to tu rozdmychat ale kazdy rodic ma právo na vysetreni u lekare a potvrzeni zda je dite zdrave ci ne. Hloupe je, ze nekteri lekari to nechteji delat, pokud ale zaplatite tak jsou povinni potvrzeni vydat. Bavila jsem se o tom s dr.

evik19
25. bře 2017

To, jakým způsobem se omlouvají absence, není dáno školským zákonem, ale školním řádem. Ergo, je to na ředitelce, protože něco jako školská rada asi v MŠ není. Na základní škole, kde jsem pracovala, bylo nutné nepřítomnost omluvit do tří dnů, ale stačila omluvenka napsaná rodičem. Dlouhodobá nepřítomnost nezpůsobená zdravotním stavem (např. dovolená, hory apod. ) se řešila předem na základě žádosti, formulář má většinou každá škola na stránkách ke stažení a nepamatuju si situaci, že by někomu nebylo vyhověno. Takže z mého pohledu je nutnost omlouvat předškoláky omluvenkou od lékaře opravdu nesmyslná buzerace, která bude štvát jak rodiče, tak lékaře.

zarych
25. bře 2017

Ahoj, já jsem učitelka v MŠ, a zrovna včera nás ředitelka informovala o tom, že se tyto děti budou muset omlouvat. Proto musíme mít i dva seznamy dětí, aby bylo vidět, zda se děti omluvily nebo v MŠ nejsou(a my nevíme proč)...zase další papírování. A upřímně, i mě to přijde velmi zvláštní.
Nebude to pracnější jen pro rodiče,ale i pro učitelky v MŠ. My taky přesně nevíme, co od toho můžeme očekávat, na co se pořádně připravit. ☹
Nám ředitelka dala prozatím mini informaci, a že více informací nám řekne, až se toho bude vědět víc. Byla sama kvůli tomu na nějakém školení.

Ale hlavně, hlavu vzhůru!!! Myslím, že je důležité si s paní ředitelkou promluvit např.na zahajovací třídní schůzce, jak tady píše @batorijka 🙂 a zkusit najít kompromis. (Snad bude nějaký možný)

j.a.n.i
25. bře 2017

@1lenuska1 No, doktoři se rozhodně podřídit nebudou muset, pro ty není nějaký školní řád v ničem závazný... a omlouvá rodič, nikoliv doktor - doktor si za toto potvrzení klidně může účtovat poplatek.

j.a.n.i
25. bře 2017

@batorijka Ano, pokud zaplatíte, to je totiž přesně ta podstatná část věty... a tedy pochybuji, že ředilka může vyžadovat 2 placená potvrzení na každou nemoc, když jak už tu někdo uvedl, dle vyššího předpisu omlouvá rodič.

ivular
25. bře 2017

@anonyminimus Předškolní rok v MŠ je povinný už nyní, nikoliv až od září. Naše MŠ ovšem "omluvenkový" systém nijak nezpřísnila - omlouváme jednoduše, formou SMS. Je pravdou, že zrovna můj syn má dobrou imunitu (ťuk ťuk ťuk), tudíž omlouvám vždy max. ty tři dny v kuse. Nevím, jestli by po mně učitelky chtěly víc, kdyby byl nemocný dlouho, ale mám pocit, že takto v pohodě to berou u všech.

nursinka86
25. bře 2017

souhlas s @j.a.n.i a @milatka . Naše dr. má přímo v ordinaci vyvěšené, že ona není povinna vydávat potvrzení o nepřítomnosti ve škole, že je to kompetence zákonných zástupců. Samozřejmě kdyby ji o to požádala nějaká jiná instituce (OSPOD apod.), tak je to situace odlišná.

@1lenuska1 nemyslím si, že by se doktoři podřídili, doktor není zákonný zástupce dítětě 😉

Taky budu mít příští rok doma předškolačku a k dr. ROZHODNĚ pro omluvenky chodit nebudu. Na to opravdu nemá mš právo.

j.a.n.i
25. bře 2017

@ivular Ne, předškolní rok je ve školce povinný až od září.

ivular
25. bře 2017

@j.a.n.i Vycházím z toho, že jakožto předškolní neplatíme školkovné.

garfie
25. bře 2017

@ivular Rozdíl je v tom, že teď vás školka jako předškoláky musí přijmout, ne že tam vy dítě musíte dát. Od září bude povinné obojí (tj. povinnost pro školku i pro rodiče, potažmo tedy pro dítě).

betelgeuzz
25. bře 2017

@ivular školkovné se u předškoláků neplatí pár let, ale povinnost docházky u předškoláků je až od září 2017.

j.a.n.i
25. bře 2017

@ivular To s tím ale nemá vůbec nic společného...

anonyminimus
autor
25. bře 2017

Děkuji za podnětné příspěvky, omlouvám se, že nestíhám moc reagovat. Nevidím problém s tím, že musím dítě omlouvat, je mi jasné, že je to u všeho povinného nezbytné. Jen jsme vyplašení z toho, jakým způsobem to paní ředitelka pojala. Bylo nám to podáno tak, že tímto způsobem to bude fungovat ve všech MŠ a že tedy ona od září do ŠŘ dává toto a přes to nejede vlak. Já prostě vím, že naše Dr.mi žádné omluvenky psát nebude a tudíž jsme potencionální adepti na vyloučení kvůli neomluveným absencím (dcera tedy je nemocná minimálně, ale náhoda je blbec). Proto jsem sem napsala dotaz, jestli už se i u vás něco řeší nebo jsme jako vždy napřed. 🙂 V naší MŠ se bohužel jedná z pozice síly, já jsem ředitel a já rozhoduji, tak se bojím, že nějaké vyjednávání přijatelného kompromisu bude obtížné. No zkusím něco iniciovat a domluvit se s ostatními a pokusíme se s ředitelkou vyjednávat. Ona bohužel každý nesouhlas chápe jako útok na sebe osobně a na svou ředitelskou autoritu a spousta rodičů už se bojí jít do (potencionálního) konfliktu. ☹

herminka
25. bře 2017

U nas rikala reditelka, ze omlouvani bude stale stejne jako dosud - i u predskolaku, kteri budou mit povinnou dochazku, snad se to nezmeni. Tj. staci ustni ci telefonicka omluva od rodice.
Ted jsem si navic vsimla u detske lekarky, ze ma v cekarne vyveseno, ze neni povinna potvrzovat omluvenky.
Navic osobne s detmi k lekari temer nechodim, maji max. rymu a kasel, v cekarne by mohly chytit neco horsiho. Ted jsem tam s nimi byla prave s tou rymou a kaslem poprve, potebovala jsem paragraf, a pripadala jsem si jak blazen, ze dr. obtezuji s takovou banalitou.

j.a.n.i
25. bře 2017

@anonyminimus Hele, neřešila bych to, prostě bych doručila tebou podepsanou omluvenku, že byl nemocný a zbytek hodila za hlavu... on bude moct ředitel těžko někoho vylučovat za neomluvenou absenci, když je rodičem písemně omluvená, to by u zřizovatele panáček neobhájil, kor když to bude v rozsahu běžné nemocnosti a ne 3 týdny z měsíce.

bbn
25. bře 2017

@anonyminimus ja bych teda poslala dotaz dr s vysvětlením toho, co se po vás a po dr zada a poprosila bych dr o její vyjádření pani ředitelce. To vyjádření bych pak pani ředitelce donesla, ať vidí, ze nemůže žádnou dr k tomuto nutit. A moc tedy nechápu, jestli má právo vás kvůli takové věci vyloučit, když vy za to fakticky nemůžete a máte to podložené.

anonyminimus
autor
25. bře 2017

@j.a.n.i Díky, za vrácení na zem! 🙂 Nebudu to řešit, nechám to být, však ono může být v září nakonec vše jinak a i kdyby ne, prostě omluvím a když bude mít ředitelka problém, vyšlu mnažela, ona pro něj má slabost. 🙂) Vyloučit za nedodržení ŠŘ může, ale to taky nebude určitě tak "horké".

anonyminimus
autor
25. bře 2017

@bbn Díky za tip. Určitě s doktorkou domluvím a ať si to případně holky vyříději mezi sebou. 🙂 To vyloučení jsem tak plácla, sama nevěřím, že by to ředitelka hnala tak daleko.

superkousky
25. bře 2017

@batorijka Pokud zaplatíte.Ať to tedy platí,ten kdo to chce tj.školka. U nás na ZŠ omluvenky od lékařky nechtějí (škola je zrušila),protože doktorka je odmítala vydávat (žádný zákon ji to totiž nenařizuje).

batorijka
25. bře 2017

@superkousky ja to nemyslim tak, ze by se to melo platit a ze s tim souhlasim. Zas ale co to udela dr. napsat, ze dite je zdrave. Nic, jen za to od pojistovny nic nema. Ale tohle neni tematem... proste vymysleli si,ze posledni rok bude povinny a reditele na to konto musi reagovat. Na skoleni nam primo rekli: tri dny staci rodic dele lekar...

superkousky
25. bře 2017

@batorijka A jak se to udělá,když lékař nepotvrdí?

nursinka86
25. bře 2017

@batorijka dr. není od toho, aby psal omluvenky, na to fakt nemá čas, aby tam chodily matky se školkovýma dětma pro omluvenky. Vůbec se jim nedivím, pracovala jsem jako sestra u zubaře a taky mě "otravovaly" omluvenky do školy (nemluvím o propustkách do práce, tam to fakt jinak nejde).

@superkousky asi bude muset ředitelka zkousnout, že není bůh a nebudou všichni skákat, jak ona píská. Bude se muset "spokojit" s omluvenkou od rodičů.

Naše ředitelka je naštěstí rozumná, zatím teda žádné info nemáme, ale určitě to bude řešit nějak rozumně, jak už tu bylo řečeno a bude k dítěti přistupovat individuálně.