Nechce papať lyžičkou. Čo robiť?
Prosím o radu....začali sme pomaly dávať mrkvičku,brokoličku ale to vooooooooooobec nechcela celé to vypĺúvala. Tak som si povedala, že na večer jej skúsim dať kašičku, no ani omylom...bola celá natešená kým nezistila, že jej do pusinky strkám lyžičku a nie prso 🤐 A keď som skúsila dať jej druhé sústo tak sa začala ksychtiť a plakať a kaša bola skoro po celom pokojíčku 😝😀
Neviete nejaké triky ako mimču uĺahčiť prijatie papania cez lyžičku?
Stručné zhrnutie
- Niektoré bábätká odmietajú jesť z lyžičky a pri zavádzaní príkrmov pomáhajú metódy ako kŕmenie prstom, ponúkanie veľmi riedkej kaše vo fľaši alebo postupné zjemňovanie konzistencie (napr. zemiakové pyré s mrkvou rozmixované s mliekom).
- Zmena nástroja a konzistencie má veľký vplyv: rodičia hlásili úspech s úzkou lyžičkou kúpenou v DM, silikónovou lyžičkou a so striedaním rôznych typov lyžičiek podľa jedla.
- Modelovanie správania (rodičia alebo súrodenec papá lyžičkou), nechať dieťa hrať sa s lyžičkou a podávať malé prvé sústa sú bežné a účinné taktiky na naučenie papania lyžičkou.
Najčastejšie otázky
Q: Ako naučím bábätko papať z lyžičky?
A: Skúste najprv ponúknuť na ochutnanie prst s malým množstvom, potom lyžičku; dajte dieťaťu lyžičku do ruky, nech sa s ňou hrá; modelujte papanie (rodič alebo súrodenec papá pred dieťaťom). Rodičia v diskusii tiež odporúčali rôzne typy lyžičiek a trpezlivosť; niektoré deti sa naučili za približne 2 týždne a iné za ~2 mesiace podľa príspevkov.
Q: Akú konzistenciu prikrmov ponúkať na začiatok?
A: Odporúčané sú jemné a riedke príkrmy, napr. zemiakové pyré s mrkvou rozmixované s mliekom na požadovanú hustotu; niektoré deti preferovali kupované výživy značky Hipp ako prvé.
Q: Môžem dať kašu do fľaše, ak dieťa nechce lyžičku?
A: Áno, viacerí rodičia dali večernú kašu riedku vo fľaši a dieťa ju vypilo; v diskusii bola zmienka, že Avent má aj cumlíky/príslušenstvo určené na kašu.
Q: Čo robiť, keď dieťa príkrmy vypľúva?
A: Možnosti z diskusie zahŕňajú trénovanie prehltávania (dávať čas na naučenie), stláčanie jazyka lyžičkou „pod jazyček“ ako trik spomenutý jedným rodičom, a postupné zmenšovanie množstva prvých súst; niektoré deti to prekonali za ~2 týždne.
Q: Pomôže večerná kaša na lepší spánok?
A: V diskusii jedno dieťa po dvoch lyžičkách zaspalo od 17:00 do 4:45, ale iné prípady boli nejednoznačné, takže efekt sa líšil medzi rodičmi.
Q: Aké pomôcky a lyžičky sa odporúčajú?
A: Spomínali sa silikónová lyžička, úzka lyžička kúpená v DM, rôzne typy lyžičiek podľa jedla a Avent príslušenstvo na podávanie kaše.
Závery z diskusie
Shoda
- Trpezlivosť a opakované skúšky sú pri zavádzaní lyžičky bežné a účinné.
- Začínať možné prstom, potom prejsť na lyžičku alebo podať riedku kašu vo fľaši.
- Pomáha nechať dieťa hrať sa s lyžičkou a modelovať papanie pred dieťaťom.
Sporné názory
- Niektorí rodičia odporúčajú dávať kašu vo fľaši večer, pretože dieťa pije a rýchlejšie sa napapá; iní preferujú učiť papanie lyžičkou z obavy zo zvyku na pitie.
- Jeden názor tvrdí, že podávanie liekov lyžičkou môže spôsobiť nechuť k lyžičke; iní to v diskusii negovali alebo nespomínali ako problém.
Otevřené otázky
- Ako dlho čakať a ako často skúšať lyžičku bez toho, aby sa dieťa znechutilo?
- Do akej miery pomáha večerná porcia kaše pri zlepšení spánku, keď výsledky rodičov kolíšu?
Zmíněné značky a firmy
Hipp, Avent, DM, Modrykonik
Zmíněné produkty a metody
kŕmenie prstom, zemiakové pyré s mrkvou rozmixované s mliekom, kúpené výživy Hipp, riedka kaša vo fľaši, Avent cumlík/príslušenstvo na kašu, silikónová lyžička, úzka lyžička (DM), stláčanie jazyka lyžičkou „pod jazyček“, podávanie liekov lyžičkou, nechať dieťa sa hrať s lyžičkou, modelovanie papania rodičmi, podávanie vitamínu D na lyžičke, odstříkané MM, Hylak
Místa a osoby
žádné
draga to bolo tiež dnes zavedené najprv ocucanie mojho prstu, ocucanie jej prštekov... 😀 manžel sa horzne rozčuľuje že ju nechám sa v tom patlat, tak mu vždy xskúšam vysvetlit že prečo ale aj tak to celkom nechápe 😀 a lyžičku máme takú malinkú silikónovú...možno mi dnes pomohlo aj to, že som minútu predtým pred ňou jedla puding a strašne som to prehánala ako mi to chutí a tak a kukala na mňa ako puk 😀
bielanevesta, daj ju krmiť manželo a hned pochopí 😀 ale naozaj u nás pomohlo, ked som dala jednu lyžičku malej a druhou som ju krmila. kuchyňa síce vyzerala ako po boji, ale dieťa bolo napapané 😀
Vesi práve premýšľam, že kúpim ešte jednu. S jednou by dirigovala a s druhou by som ju kŕmila 😀
Včera som manžovi hovorila "Prosím ťa poď na ňui robiť opičky nech tak nekuká na tú lyžičku" a on si myslel, že si robím srandu...no nerobila som si 😀 😀
ja to poznám, moje baby síce jedli v pohode hned druhý deň zbúchali pol výživy, ale mali aj také obdobia ked nechceli, tak vtedy zaberali 2 lyžičky 😀
No ako som písala ona v momente po lyžičke siaha ale len preto aby ju zahodila 😀 a takisto po mištičke, tú chytí a keby som ju nedržala tak mi ju otrieska o hlavu 😀
aspoň sa doma nenudíš 😀 😀 len som zvedavá ktorá z vás dvoch je po tom krmení viac unavená, žeby ty? 😀 😀
Ani nie unavená ako skor sladučká(keď sa je kaša) a farebná(keď sa je zeleninka) 😀 😀 Nenudím sa rozhodne.
Ona do všetkého rada strká ručičky tak som jej ich včera strčila do kaše a bolo 😀
no vidíš, aj sama prídeš na to čo na ňu zaberá, potom ju poolizuješ a budeš najedená aj ty 😀 😀 😀
Ešte som an sebe zmeny nepoznala 😀 😀 Zajtra idem s malou na kontrolu tak uvidím čo s ńou tie dve lyžičky urobili 😀
juj, keby mne tak stačili 2-3 lyžičky obeda 😝 ale ja som popri tvojej malej taká pažravá 😅 😀 😀
Čo ty, ale ja aká som nenajedená, neviem ako som mohla po porode tak rýchlo schudnúť 😀 😅 😀
jasné, moja saša ešte aj dnes dorazí obed mliekom 😀 ja som bola bola po pôrode strašne nenajedená - slušne povedané 😅 lebo som mala tehu cukrovku a musela som mať dietu, tak som to dohnala potom 😝 😀
Tak som niečo zistila....Naty či bude chcieť alebo nie bude musieť večer spapať aspoń pár lyžičiek kašičky. Totiž včera mi nádherne spinkala bez prevracania, plakania a budenia od 17-4.45 po tých dvoch lyžičkách čo spapala. A dnes?? spanie od 17-3.30 a aj to nejak prerušovane. Keď som šla spať tak som ju musela prevrátiť s bruška na chrbátik. Síce spala ale popritom stihla dvíhať hlavičku a plakať 😕 Nechápem ako to dokázala 😅 A ráno bola opäť na brušku,ako inak 😝 tak som ju nakŕmila uložila, ona sa 5x prevrátila a pokadila. tak somju prebalila uložila, znova sa asi 5x prevrátila. Až sa prevrátila tak, že sa buchla hlavičku o mreže postele ☹ tak plač neuveriteĺný. Tak som ju zobrala k sebe do postele a ona okamžite chňapla po prse 😀 Tak sa ucucala k spánku. Po preložení do jej postieľky už našťastie zalomila a spali sme takto do 7.30 😎 🙂
bielanecvesta však se koukni ke mě do albíčka číslo 2 tam je Dalíček jak papá kašičku a uvidíš, že je to všude stejný... 😀
tak hlásim, že kašička dnes zabrala na 50%...zaspinkala krásne ale vstala už 2.00 🤐 ako nič zblajzla jedno prso a okamžite bola tuhá. neviem čo to nacvičuje, toto nerobila od svojich snáď 2-3 týždňov...
Inak lyžička ešte priateľ nie je ale večer spapala už 3 lyžišky kašičky a na obed 2 lyžičky mrkvy 😀
taik mi sme lepší, takto jedla nikolka špagety ked bola menšia 😀
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
Tak dnes keď som jej šla dať kašičku tak už len pri pohľade na tanierik sa začala ksichtíkovať a naťahovať, no dostala som do nej asi 3 lyžičky...už som vyskúšala piate cez deviate ale nič. Dokonca dnes nechcela cez lyžičku spapať ani sabík čo predtým problém nebol...
Tak ďaľšia super správička! Natuške som dnes dávala pred obedňajším kojením zeleninku(mrkvu+zemiak)a síce sa nešla za tým zabiť, ale prvý krát pekne otvorila pusinku keď som povedala HAM 😎 😀 Takto mi dovolila do nej vpraviť pár lyžičiek a potom si sama povedala, že už nechce. Tak to bolo aj večer s kašičkou, pekne otvárala pusinku aj pár súst prehltla a potom si povedala dosť. Som rada sme na dobrej ceste. Po tej kašičke som ju dokojila a už ani nechcela odsaté z flaštičky. 🙂 🙂
Takže vy čo budete mať problém, že vám mimi nebude papať cez lyžičku tak len trpezlivosť 😉 🙂

ahojte, obednajšie príkrmy zavádzame od druhého sviatku vianočného, no a malá pár lyžičiek do seba dostane, ešte sa učí prehltnúť, ale ona to berie ako hru, a vyškiera sa na nás a po pár lyžičkách, keď už jej príde, že to nie je hra, tak s ňou nepohnem. Lenže takto sa ešte vobec nenaje. Ale dnes sme večer skúsili kašičku po druhý krát. A ako som sa snažila bez úspechu ju nakrmiť, tak moj brat išiel jesť jogurt. Naschvál som ho posadila pred ňu a "predvádzal" papanie lyžičkou. Malá na to zabrala a na to sa pripojil aj manžel-tatik a malá spapala všetku kašičku v miske. Boli super, ako otvárali ústa, ja som im dirigovala, že ham a potom napodobnili prehltnutie a zamlaskali. Všetko to robili tak zveličene, ale bol to úspech. Uvidíme ako zajtra zeleninku spapá, tomu teda zatial nedávala, skúsim novú metódu 😀