Neolizuj dítěti dudlík, bude mít kazy

kafr
5. lis 2018

Slyšely jste o tom? Je to pravda? My teda dudlíky nevedeme (dcera je nechce, já bych byla občas ráda 🤭), ale říkám si, že stejné to bude se lžičkou při příkrmech... Varovala mě před tím kamarádka, že se tímto způsobem údajně mají přenášet bakterie šířící zubní kazy. Co je na tom pravdy?

karlina23
5. lis 2018

Mne to rikala tenkrat zubařka ať ji ho neoliziju,ale co je na tom pravdy nevim 😂 popravde jsem ho neolizivala a kdyz upadl umyla vodou a potom sterilizovala a kdyz nebyla v dosahu voda,tak jsem ji ho nedala,nebo koupila vodu a umyla

nedbi
5. lis 2018

Ano, me také říkala doktorka nebo zubarka neolizovat dudlík ani lžičku, ze se přenáší bakterie šířící zubní kazy, i kdyz deti jeste žádné zuby nemají

qwertyn
5. lis 2018

Naše děti sice dudlík neměly, ale to o přenosu bakterií to je pravda, protože zubní kaz způsobuje bakterie streptococus mutans, jestli si to dobře pamatuju 🙂. A ze lžičky se taky může přenést. Ale těch faktorů, které mají vliv na kazivost zubů je víc.

mary.jane
5. lis 2018

@kafr presne tak - neolizovat dudlik nebo lzicku, neupijet mu z lahve, necucat mu prsty... A uprimne - i kdyby se nejednalo o prenos toho streptokoka na zubni kaz, tak kdyz vidim nejakou mamu nedejboze babicku tohle delat, tak se mi jezi vsechny chlupy, a to jinak nejsem zadna cimprlina na cistotu, ale tyhle zlozvyky jsou fakt eklhaft 🤢

radecka1
5. lis 2018

Určitě něco pravdy na tom je. Dudlík jsem neolizovala (většinou byl nepoužívaný), lžičku jsem občas v puse měla, zvlášť třeba, když ti ji dítě do pusy dá, protože tě jako krmí. Z lahve (teď už tedy mluvím o normální PET, nevím jestli je tam rozdíl mezi tou s dudlíkem) občas pijeme celá rodina, třeba když jsme na výletě. Pokud máme někdo kaz, tak ho máme ošetřený, tak to snad nebude tak strašné. A předpokládám, že v budoucnu se budou s někým líbat, tak určitě taky dojde k přenosu bakterií.

alcar
5. lis 2018

Mne prijde nechutne to olizovani dudliku matkama. I olizovani rucicek a lzicek. Nedelam to. Se zubnimi kazy je to pravda.

kafr
autor
6. lis 2018

Díky za reakce. Šlo mi o ten přenos bakterií, logiku to má...
O tom, že je to nechuťárna se přít nebudu, sama mám strašné vzpomínky, jak si mamka olízla prst, nebo kapesník a začala mi matlat něco na obličeji, ideálně na veřejnosti 😫

martaskaaa
6. lis 2018

@kafr 😂😂 přesně, oliznout kapesník a utřít špinavou pusu od zmrzky, na to pamatuju dodnes, jak jsem to nesnasela😂

lalusheee
6. lis 2018

@kafr ano je to tak. Lžičky, dudlíky.. Atd.pracuji v zubním odvětví a je to tak. To samé sladké pítí a cukr. Nejlepší je voda. A čaj.

priefi
6. lis 2018

@kafr mame v ustech bakterie, ktere dite nema, muzou se pustit do jeho chrupu a opravdu mize se zvetsit kazivost.

britney
6. lis 2018

Fuj a co ty bakterii co mame v puse? Klidne matka muze byt bacilonosic jakykoliv bakterii I tech nebezpecnych a o oparu viru ani nemluve…

zmrzlinka
6. lis 2018

Hlavně nelibat na pusu!!!! 😂😂😂😂

bayt
6. lis 2018

Mně teda přišlo přirozený třeba vzít lžičku, vzít si sama, ukázat, že mi něco chutná....bych řekla, že z toho co jinak olízne, je ta lžička po mně ještě to nejlepší.

mysicka_lb
6. lis 2018

Je to tak. Kamarádka zubařka mi vyprávěla, jak byla na odborné exkurzi u těžce postižených dětí v ústavu. A prý měly v puse neskutečný hegeš, jak si pořádně nečistily zuby, ale zároveň neměly ani jeden kaz (ani jedno dítě), jak nebyly osídlené. Moje matka nikdy neolizovala lžičku, nikdy jsem nepila z ničí lahve atd. a první kaz jsem měla ve 25 letech poté, co jsem se líbala s přítelem, který měl v té době v puse neléčený kaz. Druhý pak ve 28 letech (tam nevím, co za to mohlo, ale vůbec bych se nedivila, kdyby taky něco takového). Pak už jsem nikdy žádný neměla, je mi 36 let. Říká se, že vadí až opakovaná expozice těm bakteriím, nestane se to tedy např. po náhodném půjčení si lahve od kamaráda.

bayt
6. lis 2018

@mysicka_lb Tak u nás se volizujem furt všichni, je mi 31 let a kaz nemám zatím žádný.

irena1111
7. lis 2018

Tak k přenosu bakterií určitě dochází o tom žádná, ale zase bych z toho nedělala vědu. Já jsem dětem několikrát dudlíka olízla když spadl, jejich lžičku jsem také občas měla ve své puse a oba mají zuby v pohodě a celkově jsou ok. A to jsem jim nikdy ani dudlíky nesterilizovala. Ono se dneska pořád všechno čistí, sterilizuje, vyplachuje a dezinfikuje a pak se divíme že je čím dál víc alergiků, astmatiků a exematiků. Neříkám, že mají lidé žít jako prasátka, ale přehnaná čistota je taky na škodu.

zelenaesmolda
7. lis 2018

@kafr ja jsem varovani ohledne olizovani dudliku cetla v souvislosti s SIDS,zvysuje to pry riziko

dominika1986
7. lis 2018

Dudlík jsem nikdy neolizovala, toto konkrétně o kazech jsem nečetla, ale celkově mi tento zvyk přijde nechutný a nehygienický, i kvůli přenosu např. chřipky atd.

zuzineckah
7. lis 2018

jistě, že jsme olizovali, všem třem dětem, já i manžel. Žijí, zuby mají krásné, bez kazů a jedno dítě se už dokonce dožilo 16 let😝 My žijeme taky😉

zelenaesmolda
7. lis 2018

@zuzineckah a ten dudlik jeste porad ma? :D

zuzineckah
7. lis 2018

@zelenaesmolda ne, zdědila ho nejmladší😝

vendelinka08
7. lis 2018

Tak to jsem asi ta nejhorsi matka na svete se spatnymi zlozvyky....

zelenaesmolda
8. lis 2018

@zuzineckah pekna tradice,dudlik predavajici se z generace na generaci :D

zuzineckah
8. lis 2018

@zelenaesmolda 🤟😂