Je dobré rozhodnutí jít na gympl?

bubblyblue
26. kvě 2018

ahojte, som zo Slovenska, takže ďalej budem písať po slovensky.

Učím sa veľmi dobre, ide mi aj matika, no neviem či bude dobrý nápad ísť na gymnázium. Neviem na akú vš budem chcieť ísť, baví ma skoro všetko až na dejepis, baví ma tiež umenie, ale skôr len ako hobby.
V budúcnosti by som chcela vykonávať prácu, kde budem pomáhať ľuďom alebo prírode, ale bojím sa krvi, čiže lekárka by zo mňa nebola 😃 a mám aj peľovú alergiu a alergiu na psy a mačky 😢.
Tiež by som nechcela robiť manuálnu prácu (mám obe ruky ľavé 😃), prácu s veľkou zodpovednosťou a stresom alebo monotónnu prácu. (ok, mám asi veľké ilúzie 😃)

Rodičia chcú, aby som išla na obchodnú akadémiu, aby som si vedela nájsť prácu aj bez vš. Mám podľa vás ísť na oa alebo na gymnázium a nechať si tak zopár rokov na rozhodnutie, ktorým smerom sa chcem uberať?

( pozn alebo prírode ( pozn. bojím sa krvi, lekárka by zo mňa nebola 😃)

meganx
28. kvě 2018

Vybrala bych si střední školu se zaměřením. Nevíš co za par let bude, jestli na výšku budeš mít nebo nebudou peníze, zjistíš, ze te studium nebaví,..
Z jakékoli stredni můžeš již na jakoukoli výšku. Znám i holku, co šla z IT na učitelku 1.stupne

xxx3d
28. kvě 2018

Za mých mladých let býval gyml vždycky předstupněm na vysokou školu.
Takže pokud byl někdo všeobecně s učením na tom dobře, a přitom s určitostí nevěděl, co by ho bavilo, bylo dobrý rozhodnutí vybrat gymnázium, protože z něj byly přijímačky na jakoukoli vysokou skoro bezproblémové.
Tudíž ano, za sebe bych gymnázium doporučila.

bubblyblue
autor
2. čer 2018

ak poznáte ľudí z oa, vedia sa zamestnať, prípadne zmeniť zameranie na vš?

verusky
2. čer 2018

ja myslim, ze nejlepsi je jit na gympl. je to vseobecne vzdelavaci instituce (jedina u nas), kdy ve vsech oborech zlepsujes znalosti a tudiz do jakehokoliv z nich pak muzes hloubeji zajit na VS. z obchodni akademie a dalsich skol uz mas trochu omezeny vyber...

1nelinka
2. čer 2018

Ja chodila na 8 lety gympl a svoje dite bych na gympl nedala..od vseho te nauci trochu akke poradne neumis vlastne nic..si nucenej jit na vejsku coz spousta deti taky nechce nebo nemuze..

ssandy
2. čer 2018

Dost mozna, ze prace, kterou budes v zivote delat na pracovnim trhu jeste dnes ani neexistuje, takze bych byla klidna a vybrala si, co te vic tahne a zajima. Ve finale u pohovoru nebude nikoho zajimat, jakou skolu jsi studovala, protoze zadna te na praci nepripravi na 100%,ale bude zalezet, jak se chovas, jake mas vlastnosti, jak rychle se ucis, zda zapadnes do kolektivu a pod. Pokud nejde o to, byt lekar nebo ucitel, tak je spousta profesi, ktere muzes delat s jakymkoliv vzdelani, jen si doplnis ob

ssandy
2. čer 2018

obor podle toho, kam te nakonec vítr zamane. (Je to pomalu 20 let, co jsem řešila tu samou situaci jako ty. Doma mě tlačili do obchodky, (abych v 18 k něčemu byla, kdybych náhodou otěhotněla a bla bla bla) ve škole na gympl, protože jsem měla samý jedničky a šlo mi všechno od matiky, jazyků, chemie, sporty. Šla jsem nakonec na obchodku, protože jsem se rozhodla už tenkrát, že teda půjdu na mezinárodní vztahy na ekononomku. Obchodka pro měl byla pohodička, separátně jsem dělala další jazyky bokem a pak jsem opravdu na ten obor šla a vystudovala, dokonce jsem i byla nějakou dobu po různých zahraničních stážích a myslela si, že budu pracovat někde ve světě pro velkou mezinárodní firmu. No a pak jsem potkala svýho chlapa, už přes 10 let spolu podnikáme a nakonec jsem v malý český firmičce, sama sobě šéfem a navíc pracuju spíš v oboru, kde ženský moc nejsou. Škola mi dala rozhled, ostré lokty a ukázala, jak se sama o sebe postarat. Nic víc, nic míň. Kdybych jí neměla, dost možná bych dělala to samé a nic by se nezměnilo). Ale jako samo, nemůžu dělat soudkyni, ani lékařku, ani učit děti ve škole, protože na to nemám vzdělání.

marulu
2. čer 2018

Šla bych na gympl, budeš mít čas se rozhodnot, jaký obor chceš vlastně studovat a i kdyby ses náhodou rozhodla, že na VŠ nechceš, tak vystuduješ nějakou VOŠ a budeš mít plnohodnotné vzdělání. 🙂

kacikaci
2. čer 2018

Za mě gympl..během toho se můžeš rozhodnout, co budeš chtít dělat, a pokud nebudeš chtít na vš, tak můžeš dělat spoustu věcí..mě to dalo hodně, a neměnila bych..

suromana
2. čer 2018

Já sama jsem šla na gymnázium a na VŠ, své dítě, pokud by se dobře učilo, bych opět směřovala na gympl. Pro mě jasná volba.

izz76
2. čer 2018

@bubblyblue Pokud máš opravdu dobré známky bez námahy,nevíš čím se v budoucnu chceš život,baví tě zatím většina předmětů,jdi na gympl... Vůbec není pravda,že bez VŠ by jsi s gymplen nesehnala práci,vzhledem k tomu,že v dnešní době se na obchodku dostanou i děti ze ctyrkama,ztrácí obchodka úroveň a ty co se chtějí například živit jako účetní musí mít stejně minimálně bakalářské studium. Z gymplu budeš mít daleko víc možností co dál od doktorky po právničku,cokoli..

anazuzzuzana
2. čer 2018

No a co muzes delat s OA? Asiatentku, referenta nebo nejakeho obchodniho zastupce. A to vsechno muzes i s gymplem bez VS. Bez praxe jde stejne hlavne o jazyky a pocitacove znalosti. Vsemi deseti nebo zaklady ucetnictvi se kdyz tak muzes naucit pres leto v nejakem kurzu....jinak pro tebe by pak mohla byt zajimava treba enviromentalistika nebo nejake obory na zemedelce a dostat se tam bez sirokych znalosti spol.ved resp.matematiky by bylo hodne tezke.

lavita
2. čer 2018

mám gympl a dvě vš, neměnila bych

hermelinah
2. čer 2018

Mám gympel, žádnou VŠ ani VOŠ a přesto dělám práci která mě baví 🙂 Za mě rozhodně gympl ano 🙂

bayt
2. čer 2018

@bubblyblue No ja jsem si s obtizema vybirala i tu VS a verim, ze vybirat dnes v mem veku, vybrala bych jinak. Nechapu deti, co si musi vybirat zamereni uz ve ctrnacti, to podle me neni realne. Pokud uz ted vis, ze na VS chces, jdi urcite na gympl, ochutnas od vseho neco a rozhodnes se. Nikde jinde mit tak kvalitni ucitele nebudes, gymply maj obvykle ty nejlepsi. A nikde te tak dobre na VS nepripravi.

bayt
2. čer 2018

@sarkoc Ja bych si to remeslo zase tak neidealizovala. Sikovny remeslnik, co dela na sebe, si asi vydela. Musi mit ale stesti na klienty a ti neprijdou ze dne na den. Doma moc nepobyde a nedejboze, ze odejde telo. A jako byt remeslnikem treba od 50 let do duchodu uz neni vubec terno. V me rodine kdo delal remeslo v tomto veku stejne skoncil a bud jezdi s MHD nebo je za kasou. Byt zamestnanym remeslnikem je bida. Navic jako VS si clovek celkove porad prijde na vic, pokud si zvoli obor rozume. A to nemluvim o tech benefitech-dovolena, mobil, poukazky atd. No detem bych to ja spis rozmluvila.

biedronka10
2. čer 2018

@ssandy v tomto si dovolim nesouhlasit. Po me temer na kazdem druhem pohovoru chteli sdelit skolu, jake mam zamereni a to ze nejake zkusenosti mam uz za sebou.

sarkoc
3. čer 2018

@bayt Jenže na co jsou peníze, když člověka práce nenaplnuje/nebaví...řemeslo si většinou člověk vybere, protože je to věc co ho baví, chce to dělat, je to dost často i jeho koníček...já třeba mám řekla bych vystudovany velmi lukrativní obor, po dětech bych v něm mohla vydělávat opravdu slušně peníze, ale pokud to jen trochu půjde, vrátit se do něj nechci, hold blbá volba...na brigádách během gymplu me vždy bavilo prodávat v malém obchudku (pekárna, zdr.výživa atd)...tam jsem cítila, ze je to to, co chci jednou dělat, ač si dost lidi tuká na čelo, protože platové bych šla třeba na 4-5x nižší částku, ale peníze fakt nejsou vše 😉

bayt
3. čer 2018

@sarkoc No co mam dite, vidim to jinak. Bezdetny moc penez nepotrebuje, ale s detma? Zabava je fajn, ale nenajim se z ni. Podle me do prace chodime primarne kvuli obzive. Kdybych mela miliardy, nepracuju. Ja teda taky zvolila spis ten "zabavny" obor, jeste ze mel chlap lepsi ruku na vyber. Jako jo, penize nejsou vse, ale dostat se pred duchodem do existencni krize, protoze nemuzu na zada, je druhy extrem. To jen chci rict ze remeslo u deti proc ne, ale asi s nejakou pojistkou...

sarkoc
3. čer 2018

@bayt Také mám dítě a v leccem mi svobodný studentský život přišel podstatně drazsi. ..ale to je asi o stylu zivota atd...my teď rozhodně nemáme velký příjem, druhé dítě na cestě a opravdu se toho nebojím, ještě dost peněz měsíčně ušetříme a to se nijak neomezujeme...a k těm remeslum...nemyslela jsem jen zednika a podobné fyzicky náročné práce, vyučit se člověk může třeba i kvetinarkou atd a to muze byt klidně práce na celý život...nevím, odpovídala jsem zakladatelce příspěvku v tom smyslu, ze po osmiletém gymplu a těžké VŠ si nepripadam, ze bych něco uměla, v něčem vynikala atd ...třeba můj muž je vystudovany truhlář, pak ma VŠ, ale vrátil se k řemeslu, přestože by si ve VŠ oborů také vydělal víc, jen by ho to na rozdíl od truhlariny nebavilo ...VŠ má právě jako ta zadní vrátka, kdyby nemohl manuální práci jednou dělat dál...to mi přijde ideální, ale gympl? Co s tím? Nejspíš to spousta lidí vidí jinak, ale za me to byla jedna z největších chyb, co jsem zatím udělala 😕

rebe
3. čer 2018

Podle mě v dnešní době škola není od toho, aby tě naučila věci, které budeš po zbytek života využívat v zaměstnání, ale aby tě nechala dospět, dala ti rozhled, naučila se učit, rozhodovat, zvládat stresové situace. To, že u toho dostaneš i vzdělání, je takový vedlejší produkt - a to, jaké to vzdělání bude, záleží víc na tobě než na té škole. To platí hlavně pro vysokou, skoro každou můžeš proplout, ale také chodit na semináře, přednášky navíc, do studovny, ... V dnešní době víc záleží na praxi, a ani tam víc než o obor jde o pestrost a viditelný zájem. Já třeba první práci dostala proto, že jsem byla na stáži v zahraničí, dělala pomvěda a vedoucí ve skautu a byla aktivní v charitní oblasti. Majitelce firmy to bylo sympatické a zaujalo ji to víc než mj červený diplom.
Takže já bych šla (opět) na gympl, vybrala si pestře volitelné semináře, abych si mohla co nejlépe vybrat, občas zašla na nějakou vysokou školu na přednášku, které jsou volně přístupné pro veřejnost, přes prázdniny brigádu v něčem, co mě zajímá, a nechala to uzrát. Jak tu padlo, když se člověk rozhoduje o volbě střední, možná jeho budoucí zaměstnání ještě neexistuje.

bayt
3. čer 2018

@sarkoc Jo tak jak to udelal tvuj muz mi to prijde idealni 🙂 Jako za me bych se bez gymplu vubec nedostala k tomu, co ted delam...asi by me to ani nenapadlo. A jinak asi vic vzpominam ba ty pribehy znamych no. Treba sestrenice - vyucena kadernice. Problem se slachama a je za kasou.

mavanka
3. čer 2018

Jednoznačně jsem pro gympl, dá ti možnost se po jeho absolvování hlásit a dostat kamkoli, pokud na to máš a troufnu si říct, že to se ví už teď, jestli jsi schopná dát VŠ.

zarment
11. led 2019

Vystudovala jsem všeobecný gympl a další školu nemám. Na VŠ jsem chtěla, dělala přijímačky, ale bohužel. Člověk míní, život mění. Vždycky jsem pracovala jako asistentka v kanceláři, později jsem měla i slušný plat vyšší než někteří moji bývalí spolužáci, co vystudovali některý vysokoškolský obor. Odjela jsem na dva roky do Anglie, abych měla skvělou angličtinu, a to bylo skvělý rozhodnutí. Měla jsem v životě štěstí a byla pracovitá a houževnatá. Prodávám svou praxi na místo vzdělání. I s gymplem se dá dobře uplatnit na trhu práce a být spokojená. Gympl mi hodně dal, ocenila jsem to až zpětně, i když v době studia se člověk ptá, k čemu to nebo ono. Jestli mě něco gympl naučil tak to, že chápat vzdělání jen jako přípravu na zaměstnání je trochu smutný přístup. Myslím, že když člověk chce, tak si cestu k uplatnění najde se školou i bez. Ničeho bych se nebála.

bonulinka
11. led 2019

Pokud máš pěkný vztah k dětem, co třeba SPgŠ ( střední pedagogickou ) ? Můžeš pak dál pokračovat na VŠ, anebo už ne a uplatnění také najdeš.

ferdinanddeste
6. pro 2019

Bez na něco jako IT programování aplikace nebo kyberprostor. Špatný programátor bere min 2000 euro