Střední škola nebo obor, co byste doporučili pro dceru?

ladkaspackova
8. zář 2013

ahoj ráda bych znala názory ostatních o výběru školy, když holka nemá žádný cíl nebo jak bych to řekla, prostě neví na co by chtěla jít. Podle čeho by jste se rozhodli nebo jak by jste jí pomohli s výběrem. Také mě ještě napadlo, jaký obor nebo škola si myslíte, že je pro holku do budoucnosti to nejlepší. Já sama mám dvě střední školy zemědělku, která mi tedy moc k ničemu v budoucnu nebyla a pak podnikatelskou. Dělám teď ve státní správě, ale myslím, že to bylo spíš o štěstí si najít takovou práci. Já sama jsem také neměla ve 14 nějaký cíl nebo představu co bych chtěla v budoucnu dělat. Na školu jsem šla jen proto, že mi to doma máma zařídila. Chtěla jsem jít na zdrávku, ale to mi nedovolila. Tak přemýšlím, co je pro dítě dobré a jak nejlépe poradit. Když jsem uvažovala do budoucna, tak nejvíce se mi líbí jít na obor třeba kadeřnice, myslím si že v budoucnu je to super práce. Práci si určitě najde, protože ženy se budou pořád chtít líbit a kdyby byla na mateřské může si třeba i přivydělávat...to samé si myslím třeba o cukrářce (vím že je to manuální práce a že je to dřina). Mohla by jít i na střední s maturitou nebo i vysokou, ale opravdu nevím, jakou vybrat a doporučit (myslím si že by ale zvládla jen asi střední, že na vysokou není ten správný typ, ale to nechci říkat moc nahlas, protože když bude chtít může klidně jít). Budu ráda za jakékoliv komentáře a nápady nebo i názory. Jen pro upřesnění není to pro mojí dceru nejsem její máma...takže mě neukamenujte že dítě ještě nemám, tak co to tady řeším. Děkuji. Zajímá mě i třeba co jste dělali za školu a jak v budoucnu jste našli práci v tom oboru, co jste vystudovali.....

leni78
8. zář 2013

@hadruska Tak jasne, ale nejsem si jistá, zda by zakladatelka chtela, aby si jednou dcera musela hledat druhou práci jako uklízečka, protože tebou zvolený obor te k tomu z finančních důvodů dohnal. Chápu ze jsi spokojena, ale kdybys to vedela ze takhle dopanes, opravdu by ses rozhodla stejně ?

leni78
8. zář 2013

Holky zubarina, to je dnes ryto, ale bude to dost náročný. Dnes ty nové postupy, to jsou přímo operace. Každopádně začít nějakou lepší střední školou, zkusit štěstí kam se dostane a na 4 roky je s rozhodováním pokoj ne ?

llluckaaa
8. zář 2013

@lubinkova Mě to právě překvapuje, protože statistiy ČSÚ uvádějí vysokoškolské vzdělání u cca 15% obyvatelstva 😒 Já znám plno lidí, kteří vš nemají 😉

jarkakr
8. zář 2013

@leni78 : Napsala jsem pracovní portály. A vůbec s vámi ohledně studií nesouhlasím. Ani deset vysokých nakonec neznamená, že bude dítě zajištěné a spokojené. To je taky důležité, ne jen pořád peníze a peníze. Máme v několika generacích zpátky zedníky, bratr teď studuje taky na zedníka. Dodělává si nástavbově maturitu. Protože chodí o prázdninách na brigády a práce ho baví, není potřeba se bát, že se neuživí. Je to normální puberťák se vším všudy, ale o jeho budoucnost se nebojím. Je fakt, že takhle vážně berou z jeho třídy řemeslo snad jen tři, ale to on si nakonec bude moct vybírat práci.

leni78
8. zář 2013

@jarkakr Vzdělání je základ. Pak když bude chtít, může si ve volném čase dělat rekvalifikaci na zednika. Obráceně uz to nepůjde. On kluk řekne, že je spokojený, ale jednou az kluci ze třídy budou mít auto a pěkný holky, zbudou mu jen mozoly, oči pro pláč a oplacana holka od vedle. Vezmou se a budou otáčet korunu na rohlík, na hračku pro děti. Samozřejmě i zedník může byt jednou velmi úspěšný člověk. Půjde do sebe, vezme zaměstnance atd. Ale proč to těm dětem ztěžovat ? Proc jim nedopřát dobre vzdělání a pak ať si jde třeba kopat výkopy, kdyz tak bude stastnej. Je to věc volby, ale myslim, ze je lepší volit se znalostmi a papírem, nez volit s ucnakem na zednika. Říkám, když decku vyloženě učení nejde, nezvládá ani základní školu, tak ano, ať jde na učební obor..to je zase můj názor. Já teď právě řeším 8 lete gymnázium pro syna, zjistuju info a pomalu se budem připravovat na prijimacky. Je ve čtvrté třídě.

petrajavor
8. zář 2013

@leni78 no jako gympl bych povazovala za dobrej zaklad jen kdybych vedela ze dite ma na to avy studovalo VS. Jenze maminka pise, ze dcerana to neni. Sice se to muze zmenit. Jenze na to bych nespolehala. Kdyz uz stred.skolu tak tu ekonomku nebo neco s jasnym uplatnenim at ma sanci najit praci. Po gymplu najit praci je tezke. Jsou to maturanti bez specialiazace a umi vsechno a nic. Maji to pak na trhu prace tezke.

leni78
8. zář 2013

@petrajavor Aha to jsem přehlédla. No tak jestli na to není, tak bych zkusila nějakou střední školu, co mají v okolí. Prostě do toho teď dát vsechno a učit se na prijimacky a pak to podat na nejakou obchodku, nebo tak. Nevim jestli teď berou podle vysvědčení, to asi ne, pokud by měla horší průměr, měla by smůlu. Každopádně myslím si, ze na ucnaku cekaj na studenty s otevřenou náručí, tak tam bych zavolala vyloženě kdyz by ji na sš nevzali. No a pokud by vzali, tak bych se ji věnovala tak, aby ve škole stihala, nebo dokoupila doučování.

lubinkova
8. zář 2013

@llluckaaa já si totiž myslím, že těch 70% se bude týkat nové generace... že vzali třeba studenty narozené po roce 1986 a z nich už má VŠ 70%... celkově ze všech obyvatel se mi to taky nezdá, protože dřív to tak nebylo... mezi dospělýma znám taky plno lidí bez VŠ... 🙂

ceekanka
8. zář 2013

@llluckaaa
@lubinkova
Taky nevím kde k takovému číslu přijít,ale na druhou stranu,jak jsem psala,vejšku má každý debil,takže proč ne :D Já jenom nedokážu pochopit,proč by každý své dítě poslal na gympl. To je ztráta času,né odborná střední. Přece když tu půjdu třeba na tu tolik zmiňovanou kadeřnici a pak si teda uvědomím,že chci dělat něco jiného,tak můžu jít studovat třeba dálkově a kadeřnictvím si alespoň přivydělat na další studia. Když budu mít gympl tak co? Když půjdu s gymplem na pracák a oni se mě zeptaj co umím? Co řeknu? ,,No asi nic,mám gympl"

Někdo tu ještě psal,podívat se na nabídky práce.. To taky není jen tak. Je to samý finanční poradce. A řekněme si upřímně,to může dělat kdejaký debil a to do slova. Já se setkala osobně s tím,že s financemi chodil do rodin ,,radit" pán,který sotva dokončil kuchaře na učňáku. Bohužel nechtějí inteligentní lidi,ale lidi,kteří umí chodit přes mrtvoly a dokážou lidem lhát o tom,jak ten jejich produkt je ten nejlepší a nejvýhodnější. Pak je tam občas nějaký IT pracovník, nástrojař,zedník a řidič kamionu. No pro dívku samá lepší zaměstnání. Ačkoliv v oboru IT jsou asi pěkné peníze a je to obor,který tu bude ještě dlouho minimálně v takovém měřítku jako teď.

A proč mám vypiplávat své dítě? Aby z něj byl rozmazlený spratek jako jsou všichni ostatní? Jen ať si na ten učňák jde,ať se naučí makat rukama. Jedině tak z něj něco bude. Sedět na židličce v teplíčku umí každý! (Samozřejmě nemůžu házet všechny do jednoho pytle, jsou mezi námi ještě nějací poctivý podnikatelé, kteří sedí nad papírama a projektama do noci, aby svou firmu a zaměstnance uživili. Ale v životě to nebude vést takhle poctivě jeden z vypiplaných parchantů).

leni78
8. zář 2013

@ceekanka Jenže z té kadernice máš tak nízké vědomosti, že budeš mít problém udělat maturitu, natož aby z tebe byla dejme tomu pravnicka, nebo doktorka. No a ten Tvůj poslední odstavec to je dobrá pomsta 😀

llluckaaa
8. zář 2013

@ceekanka Já přece nikde nepíšu, aby všichni poslali svoje dítě na gympl. Jde mi to, že když pošleš na kadeřnici holku, která si po několik letech uvědomí, že chce být lékařka/právnička/farmaceutka..., tak už bude mít hodně těžké toto vystudovat. Mj proto, že to jsou obory, které jsou náročné a dálkově se studovat nedají. Nevím, jak absolventi ostatních gymplů, ale já po absolvování toho našeho uměla výborně německy a anglicky, byla jsem dobře připravená skoro na všechny VŠ a mohla jsem si vybrat, kam dál 😉

lubinkova
8. zář 2013

@ceekanka Já si nemyslím, že je gympl "ztráta času"... já gympl mám a když bych chtěla jít dělat kadeřnici, tak určitě existuje tisíc kurzů (a aspoň bych to dělala opravdu protože chci, tím pádem bych se tomu věnovala a nemusela bych být horší, než ti, co to měli jako učňák- protože každý víme, jak to chodí ve škole... "něco vystudovat", neznamná "něco umět")... a naopak, kdybych byla šla na učňák, nemohla bych vystudovat to, co jsem si nakonec vybrala... nemohla bych se dostavit ani k přijímačkám (které mají určité podmínky, na různé školy musíš absolvovat na střední různé předměty..)... a za druhé nepředpokádám, že člověk půjde po gymplu na pracák, ale předpokládám, že půjde na vejšku... 🙂 ... a i kdyby na ten pracák šel, tak má určitě co nabídnout... v dnešní kancelářské době, kdy je často potřeba spíš mozek, než šikovné ruce.. (všelijaké sekretářky, asistentky, práce s počítačem... v neposlední řadě člověk s gymplem umí jazyky, což je velmi potřeba na plno míst- a tam může nabídnout víc, než vyučená kadeřnice...)... (mimochodem, taky se kouká na "schopnost se učit"... když manžel teď chtěl změnit místo, šel na konkurz, kde byli všichni zájemci, co měli s tím místem zkušenosti, on jediný ne... a přesto nakonec dostal to místo on a jeho nezkušenost omluvili tím, že "máte vejšku, takže schopnost učit se... takže co neznáte, se doučíte..".. a takhle to mělo i spousta mých kamarádek (mám šest let od gymplu, takže min., nebo tento rok všichni spolužáci dokončili školu a hledali místa..)...

lubinkova
8. zář 2013

@ceekanka jo a co se týče "spratka", tak to snad ani netřeba komentovat... jestli si myslíš, že jedině z člověka, co má učňák, "něco bude"... hmm... já to vidím přesně naopak... samozřejmě každý nemá na to, aby studoval gympl a vejšku, pak bych je nenutila, aby se děti učily... ale naopak, pokud budu chtít, aby z dětí "něco bylo", budu chtít, aby měly dobré vzdělání, ne aby uměly házet lopatou... to může dělat každý- koneckonců ani nemusí na učňák, k tomu stačí nedochozená základka... 😉

leni78
8. zář 2013

@llluckaaa Souhlas. A je to šílená poza, ty pověry, že s gymplem skoncíš na pracaku a nic neumis. Já ten gympl nějak netlacim, ale je to bezesporu prestižní základ do života a kromě uciva se deti pohybují ve světě, kde se učí pracovat se svou osonosti. Prosadit se, najít své přednosti, mít rozhled, mít své pevné místo a sebevědomě. Takový člověk, který projde osmi, nebo čtyřmi roky na gymnáziu, bude těžko stát jako pako na pracaku a tvrdit o sobě, ze nic neumí. 🙂 Tohle se vypráví o gymplu už strašně dlouho a me to taha za uši.

lubinkova
8. zář 2013

@leni78 s tím naprosto souhlasím... nejde jen o vzdělání, ale i o kolektiv lidí, kam se člověk dostane... to ovlivní celý následující život a hlavně to, co od něj čekáme a za čím si půjdeme... pokud nastoupím na učňák, kde 99% dětí kouří, po škole chodí do hospody, jiné zájmy nemají, vyroste ze mě něco jiného, než když budu vyrůstat mezi lidma, co mají ambice, nějaký životní cíl.... vím, že některé děti jdou na učňák z toho důvodu, že je třeba zajímá ten obor a chtějí ho dělat. Na tom není samozřejmě nic špatného. Ale taky je tam plno dětí, co prostě "na jinou školu nemají"- a tempo a úroveň ve škole určuje nejhorší žák, ne nejlepší....

llluckaaa
8. zář 2013

@leni78 Taky souhlas 🙂 Já měla jasno, že chci na VŠ, takže jsem se průběžně učila na přijímačky, ale kdybych se nedostala, stejně jsem nebyla ochotná jít na pracák. Jela bych do UK jako au-pair šprtat AJ a vydělat si nějaké prašule do začátků.

lubinkova
8. zář 2013

@llluckaaa 😀 taky jsem chtěla do zahraničí, kdybych se byla nedostala...

uztotakbude
8. zář 2013

@hadruska Říkala jsem si, odkud jste, že říkáte, že se s pajdem dá dělat ledacos a práce je. Pak jsem se podívala. Region Praha. Tak to jo. Jen ve zbytku republiky to tak žhavé není.

uztotakbude
8. zář 2013

@leni78 Naprosto nesouhlasím. Manžel byl premiant. Ne třídy, ale celé školy. Neměla za čtyři roky ani jednu dvojku a nebavím se jen o vysvědčeních. Šel na VŠ. A dneska si vydělá méně než jeho kolega, který má "jen" učňák. Je vyučený truhlář, je šikovný. V práci si vydělá sice o dva tisíce méně než můj muž, zato o víkendu na fuškách si vydělá tolik, že jeho oficiální plat je pro něj vlastně jen kapesné. Takto to dnes chodí. Ploty pro sousedy, schody apod.

hadruska
8. zář 2013

Tady je porad nedostatek ucitelek MS ( a asi dlouho bude, protoze se sem stehuji lide, co jdou za praci do Prahy), vychovatelek v druzinach, kousek odtud je detsky domov a dignostak. Jsem rada, ze zijem tady, to jo

uztotakbude
8. zář 2013

@hadruska Ano, dobrá. Chápu a přeji Vám to. Já mám pajdák, jsem z Jižní Moravy a o práci už rok nemůžu zavadit. Takže je to o lokalitě. Proto jsem psala, aby se trošku orientovali podle toho, co může v okolí dělat, jaká je tam poptávka po určitých oborech. Aby nedopadla jako já. Jako přítěž na pracáku.

hadruska
8. zář 2013

@leni78 Nedohnal... Jsem doma na rodicaku a zjistila jsem, ze tu je dira na trhu. Uklizeni mi neprijde podradne, je to prace jako jakakoli jina. A ano, nic bych ve svem zivote neudelala jinak.
A k zde uminenemu pobytu v zahranici. Mohu jen doporucit. Byla jsem rok v GB a dalo mi to moc jak jazykove, tak jako zivotni zkusennost

hadruska
8. zář 2013

@uztotakbude A nejde se realizovat treba soukromim hlidanim? To je sileny, jaky jsou rozdily v regionech

llluckaaa
8. zář 2013

@uztotakbude On je taky rozdíl v tom, jakým směrem je pajďák zaměřený. Učitelé jazyků se hledají pořád skoro všude.

uztotakbude
8. zář 2013

@hadruska To by možná šlo, ale popravdě vůbec nevím jak na to. Vím, že jedna děvčica hlídá, ale ta to dělá na černo. A já potřebuji roky započítané na důchod i na mateřskou. A navíc nemůžu hlídat u nás, máme velkého psa a to bych neriskla s cizím dítětem. A nevím jak se to dělá, zda můžu hlídat u nich doma. Vy víte jak na to? Dá se na to udělat živnosťák, nebo jak to dělat oficiálně?

uztotakbude
8. zář 2013

@llluckaaa To jo. Ale co ti ostatní? Ti jsou jako něco méně? Já jsem třeba učitelka praktického vyučování pro obchodky. Takže jsem učitelka administrativy provozu, účetnictví, hospodářských výpočtů apod. A nemůžu najít místo.

tvarohacek
8. zář 2013

@llluckaaa zakladatelka má ale pocit, že dcera spíše studijní typ nebude a i kdyby se jí horko těžko podařilo vystudovat gymnázium, tak to nic nevypovídá o tom, že vystuduje náročnou vš.
V její situaci bych opravdu radila střední odbornou školu s maturitou.

leni78
8. zář 2013

@uztotakbude No jistě to je známá věc. Kromě diplomu je totiž potřeba souhrn dalších vlastností, které teprve získané znalosti promění v úspěšnou kariéru. Jeden je rád ze chodí v kanceláři pro poštu na recepci firmy, a druhý, který byl s tímto několik let na kolejích v jedné mistnosti, je manažerem nadnárodní firmy. Přesně tenhle případ znám, tak to prostě je. I kdyz tam už byly ty vlastnosti znát na koleji. Jeden seděl věcně na pokoji s čajem a knížkou a druhý už kromě učení v podstatě rozjížděl kariéru. To je prostě individuální. Taky znám lidi, co strasne moc dokázali a začali s ucnakem. Je to o osobnosti. Ale yo neznamená, ze yo hned zapomeň, jdou ma ucnak a hotovo. Ono vstát z ucnaku a rozjet se jak dráha, to chce hodně síly.

llluckaaa
8. zář 2013

@uztotakbude Nechápu, jak to myslíš 😒 Kdo je méně? Tím jsem myslela to, že když se jde studovat pajďák, tak je fajn udělat si aprobaci (či jak se to jmenuje), o kterou je na trhu práce zájem.

llluckaaa
8. zář 2013

@tvarohacek Jj, souhlasím, pokud to není studijní typ, tak raději na gympl ne. Však jsem psala, že nějakou střední s maturitou. Ale jakou, to je potřeba vybrat individuálně, nikdo z nás tu holčinu nezná a neví, co ji baví nebo zajímá, takže asi těžko poradíme 😉
Já se tu vyjadřovalo o gymplu v návaznosti na příspěvek, že je gympl škola na nic 😉