Střední škola nebo obor, co byste doporučili pro dceru?

ladkaspackova
8. zář 2013

ahoj ráda bych znala názory ostatních o výběru školy, když holka nemá žádný cíl nebo jak bych to řekla, prostě neví na co by chtěla jít. Podle čeho by jste se rozhodli nebo jak by jste jí pomohli s výběrem. Také mě ještě napadlo, jaký obor nebo škola si myslíte, že je pro holku do budoucnosti to nejlepší. Já sama mám dvě střední školy zemědělku, která mi tedy moc k ničemu v budoucnu nebyla a pak podnikatelskou. Dělám teď ve státní správě, ale myslím, že to bylo spíš o štěstí si najít takovou práci. Já sama jsem také neměla ve 14 nějaký cíl nebo představu co bych chtěla v budoucnu dělat. Na školu jsem šla jen proto, že mi to doma máma zařídila. Chtěla jsem jít na zdrávku, ale to mi nedovolila. Tak přemýšlím, co je pro dítě dobré a jak nejlépe poradit. Když jsem uvažovala do budoucna, tak nejvíce se mi líbí jít na obor třeba kadeřnice, myslím si že v budoucnu je to super práce. Práci si určitě najde, protože ženy se budou pořád chtít líbit a kdyby byla na mateřské může si třeba i přivydělávat...to samé si myslím třeba o cukrářce (vím že je to manuální práce a že je to dřina). Mohla by jít i na střední s maturitou nebo i vysokou, ale opravdu nevím, jakou vybrat a doporučit (myslím si že by ale zvládla jen asi střední, že na vysokou není ten správný typ, ale to nechci říkat moc nahlas, protože když bude chtít může klidně jít). Budu ráda za jakékoliv komentáře a nápady nebo i názory. Jen pro upřesnění není to pro mojí dceru nejsem její máma...takže mě neukamenujte že dítě ještě nemám, tak co to tady řeším. Děkuji. Zajímá mě i třeba co jste dělali za školu a jak v budoucnu jste našli práci v tom oboru, co jste vystudovali.....

uztotakbude
9. zář 2013

@kajalka Ano, souhlasím. Jsou dobré gymply, jsou dobré učňáky a jsou dobré SOŠ. Je prostě třeba se taky dívat na úroveň, proto jsem reagovala tím, že ne vždy znamená absolvování gymnázia geniální dítě. To je taky o tom, o jaký gympl jde. A stejně tak nemusí absolvování učňáku znamenat dítě blbce. Znám učňák kam chodí kluci na truhláře, protože je to baví a vyhrávají už při škole mezinárodní soutěže, protože mají tak šikovné mistry, že odcházejí opravdu v top kvalitě ve svém oboru!

uztotakbude
9. zář 2013

@kajalka A já píši profesor, protože to byl profesor. Neboj, orientovaná jsem. 🙂

leni78
9. zář 2013

@uztotakbude S těmi truhláři jsi to napsala moc hezky. Úplně jsem si ty kluky představila. Zní to fajn. 😀

mafeska
9. zář 2013

nechtěla jsem přispívat ale musim a nedá mi to. K těm učňákům, z diskuze mi vyplývá že je to ta poslední možnost kam jít. Já jsem zmíněná kadeřnice, když jsme se hlásila na učnák koukalo se dost na známky a prospěch ze ZŠ: Byly tam opravdu lidi který to baví a na výsledcích to bylo a je vidět. Jenže to byla jiná doba, bohužel.
Teď mi to spíš přijde že kdybych šla studovat dál nebo úplně jinam bylo by to lepčí, dnes mi to přijde samí IT, programátoři, asistentky, bankovnictví - bohužel ani na jedno z toho nemám hlavu.
Některý manuální práce se ale i dneska cení, mně baví chlapské práce a tak trochu lituju že mně to nenapadlo dřív jít na stavební školu nebo zednici, poptávka třeba po tomhle bude vždycky, stejně tak po kuchařích a číšnících. Pamatuju si že mi rodiče položili při zjištování co dál základní otázku: chceš dělat rukama a něco umět nebo jen sedět a učit se? Jelikož nejsem studijní typ tak jsem šla na tu kadeřnici, pak na dvouletou nástavbu obor podnikání v oboru, po matuře na pomaturitní denní studium aj a nakonec jsem skončila v hotelu na recepci. VŠ ani VŠE nemám, ve svým oboru nepodnikám, ale recepční mě baví a jsem spokojená.

uztotakbude
9. zář 2013

@leni78 Ty se tomu směješ, ale je to pravda. Pánové jsou šikovní, voní po dřevě, přijdou domů, vyrobí děcku kolíbku, nebo cokoliv domů a mají to kvalitní a za cenu materiálu, pak ještě udělají sousedovi schody za 60 papírů a jednou každej měsíc na dovču. Tak to je. Můžeš se tomu smát, ale já to znám ze svého okolí. A tím už opravdu končím, tohle nemá smysl. Tady do sebe narazili dva názory. Názory gymnazistů, kteří si myslí, že jsou top národa a názory ostatních, kteří si myslí, že nedostane-li se gymplák na VŠ, tak je v háji. A asi to tak má být. Kdyby měl každý stejný názor, tak by svět fungoval poněkud jinak a asi divně. Mějte se tu dámy hezky.

uztotakbude
9. zář 2013

@mafeska Jak je možné, že děláš v recepci? Vždyť tě ten učňák omezuje a můžeš s ním dělat jen tu kadeřnici, ne? 😀 😀 😀

mafeska
9. zář 2013

@uztotakbude jak vidíš neomezuje mě vůbec nic a pro práci v recepci mi pomohla hlavně jazyková škola, ač jen pomaturitní studium. KAdeřnice potřebuje praxi a o tu jsem nástavbou přicházela a bylo mi už jasné že se v oboru nechytnu jenže já chtěla maturitu..

leni78
9. zář 2013

@uztotakbude Ne me se to opravdu líbilo. Truhlarina je krásná práce. Ten ucnak je vedený dobre, podle toho, co jsi psala, ja mít sikovnyho kluka co je slabší na studium, tak truhlarina je jasná volba.

uztotakbude
9. zář 2013

@leni78 Jo, to jo. Ale chodí tam i chytří kluci. Např. má táta truhlářskou dílnu a budou ji časem přebírat. A tím, že je učňák dobrej, tak z něj hlavně kluk vyleze a je fakt šikovnej. A to ještě nemusí znamenat, že když si vybral řemeslo, tak je hloupej. Prostě ho to jen baví a má k tomu vztah.

madrilena
9. zář 2013

já teda zírám, co tu někteří píšou; rozhodně si nemyslím, že každý má na to, aby studoval VŠ a spousta lidí nemá vlasně ani na SŠ, ale rodiče je tam cpou, protože co je dnes člověk bez maturity, že jo? Pokud je dítě manuálně zručné, fakt nevidím důvod, proč by nemělo jít na učňák - znám kadeřnice, které nouzí rozhodně netrpí, dobrý truhlář si také jistě slušně vydělá; kolikrát člověk čte, jak je nedostatek vyučených lidí.... S obchodní akademií apod. bylo těžké najít práci už před deseti lety; na to, aby byl člověk dobrou účetní mu absolvování OA nestačí; z osobní zkušenosti vím, že to, co dnes leze na VŠ často nemá právě ani na tu střední školu; nepřijde mi rozumné "dopřát" dítěti x let vzdělání, pokud si nejsem jistá, že se po VŠ dokáže uplatnit; je spousta absolventů, kteří jsou rádi za mizerně placené asistentská místa, na druhou stranu šikovní středoškoláci pracují na manažerských pozicích....

Pokud bych měla poradit zakladatelce, tak bych se holky zeptala, co jí baví, přihlédla bych k výsledkům ve škole, její ctižádosti a pak bych se jí snažila nasměrovat; pro dítě, které nemá cíl bych spíš také počítala s tím, že skončí střední školou.

Obecně platí, že "vydělat" slušné peníze se dá v jakémkoli oboru, jde jen o to, jak se dotyčný ke své kariéře postaví; jsou asistentky,které se vydělají mizerných 15000 hrubého, jsou asistentky, které mají 60000; jsou učitelé, kteří mají mizerný plat v českých státních školách, pak jsou učitelé pracující v mezinárodních školách a je to zase o něčem jiném; pak jsou také kadeřnice, které si na sebe sotva vydělají a jsou kadeřnice pracující pro prestižní salóny, které jsou na tom skvěle.....atd.

madrilena
9. zář 2013

@leni78 četla jsem tvoje příspěvky /ne všechny, je jich moc/ a zírám; proč by měli na učňáky chodit jen slabší žáci? Znáš Zdeňka Pohlreicha? On je vyučený kuchař, bohatší než leckdo v této zemi, zcestovalý, zná jazyky a rozhodně mi nepřijde jako někdo méně než třeba já, která mám vyšší vzdělání... moje kadeřnice má také jen učňák, přesto pracuje pro prestižní salón, kde má slušné peníze; umí se chovat a je velmi schopná; taktéž mi nepřipadá nějak retardovaná; na VŠ jsem chodila se spoustou lidí, kteří na to absolutně neměli, na mnoho zkoušek museli chodit opakovaně..... a jejich studium vypadalo dosti podivně; je vidět, že vyučenými lidmi velmi opovrhuješ, připadá mi, že je považuješ za "póvl"; pokud můj syn bude chtít být kuchařem, bránit mu v tom rozhodně nebudu, jen budu trvat na tom, aby byl důsledný a svůj obor výborně ovládal; jen pracovitost, znalost oboru a jeho "kuchařské umění" mu může zajistit v budoucnosti dobré zajištění; rozhodně nebudu trvat na tom, aby šel na vysokou; lepší kvalitní absolvent učňáku než mizerný absolvent oboru na VŠ, který ho nebude bavit

kamino
9. zář 2013

Take mi to neda a prispeju. Na zakladce jsem mela jasno,chci na zemedelku. Bohuzel se nasi rozvadeli,bylo potreba,abych co nejdriv pracovala a pripadne si vydelavala pri skole,psal se rok 88,tak jsem chca nechca s prumerem 1.8 sla na triletou prodavacku..no uznak k nicemu,spis by to meli pojmenovat ucnak na uklizecku ☹ ale zase mama mela pravdu,od 15 jsem travila kazdy vikend a mimo 14 dnu cele prazdniny v praci. Po revoluci se rozjizdela firma na elektroniku,kam jsem nastoupila,byla vyhoda,ze jsem nastoupila z pocatku,tak jsem chytla dobrou dobu,jezdila jsem na zacvik do Nemecka a Anglie,skvele obdobi. Z holky na lisu jsem se vypracovala na zastupce predaka a pak si dodelala maturitu. Obor byl na me,tak jsem si udelala skolu,kde jsme meli hodne prava,psychologie...skola sice k nicemu,ale bavila me a nebyl problem ji udelat i pri trismennem provozu. Tam jsem se rozhodla,ze zkusim neco jineho,po 12 letech opustila milovanou fabriku a zamirila do Prahy. Udelala jsem konkurz do jednoho velkeho deniku a pracovala z pocatku na zakaznicke lince,pozdeji na merketingu. Pak me zlanaril kamarad a pracovala jsem jako Sprava a vymeheni pohledavek a po materske se uvidi,do jakeho oboru zabrousim...tim sahodlouhym prispevkem jsem chtela rict,ze skola je sice hodne dulezita,ale pokud clovek chce a ma trochu stesti,muze pracovat v ruznych oborech..a za sebe muzu rict,ze nejvic me bavila stejne manualni prace v elektronice,protoze jsem za sebou videla vysledky a hlavne tam nebyla tolik takova rivalita a vlezdoprdelkovani,vymysleni si pseudoproblemu jako jsem bohuzel byla svedkem v tech dalsich firmach.

leni78
9. zář 2013

@uztotakbude Ono pokud bude přebírat podnik po otci, tak se snad nic zlého nestane, i kdyz stát se muze všechno, někde nalitne, zadluzi se a co dál ? Moje děti by přebíraly tak hypotéky ke splácení, takže jim se bude hodit hlavne jistota výdělku a veškerých benefitu od zaměstnavatele. Auto, flexipasy, a dalsi výhody. Ja bych opravdu dětem zajistila prvotne vzdělání a pak ať se učí třeba na truhláře.

kamino
9. zář 2013

Jeste mi to neda...prcek je jeste maly,nevim,kam ho to potahne,ale pritel je automechanik,deda truhlar,s obojim se Bobes setka,protoze deda ma dilnu doma a verim,ze kdyz uvidi,kolik krasnych veci umi vyrobit,tak se opravdu nebudu zlobit,kdyz by si vybral remeslo. Hlavne,aby se umel poctive uzivit...kdyz vidim ty mraky VS,ktere nikdo nechce,ty humanitni pseudoobory,hlavne aby bylo pred jmenem hrde Bc...je mi z toho smutno.

leni78
9. zář 2013

@kamino Protože jsi prostě chytrá holka a věta tvých rodičů..my se rozvadime tak je potřeba abys sla co nejdříve pracovat, ta je legendární. Kdyby jsi měla možnost studovat, bylo by vsechno stabilnější, i kdyz verim tomu, ze jsi na sebe pyšná za to jak jsi se byla schopna vyhrabat z nejhoršího.

leni78
9. zář 2013

@madrilena Já přeci nepopírám, že šikovní lidé se zmatori z ucnaku na veleuspesneho boháče. Je to o osobnosti, vzdyt jsem o tom v jednom ze svých příspěvků psala. Minimálně v jednom. Ovšem psát dítě na ucnak jen proto, ze se jednou nějak zmatori, to mi nedává smysl a zavání nezodpovedností rodičů.

leni78
9. zář 2013

@madrilena Je úplně normální, že dítě ve 14 nemá žádný cíl. I v těch 18 je pořád jeste brzo, tak nějak se to utváří.

kamino
9. zář 2013

@leni78 jeee,to rozhodne neni mysleno,jako ze se chci chvalit,ale je jasne,ze za jinych okolnosti bych mohla byt uplne nekde jinde,ale nebo naopak,kdyby mi bylo vse podstrojeno na zlatem podnosu,treba bych to vse brala automaticky a dopadlo by to treba hur...cesty zivota jsou nevyzpytatelne...

Proto bych tazatelce doporucila,at si dojdou na burzu skol,nebo projedou internet,napisou si na papir 5 oboru,ktere by se dceri zamlouvaly,proberou podstatu a vyhlidky tech oboru do budoucna,bohuzel pracaky jsou absolventy plne ☹☹ idealni je,o prazdninach chodit na brigadu s tim,ze by po ukonceni skoly nastoupila tam,nebo sef muze mit kamarada,ktery bude shanet sikovnou silu...moznosti jsou,ale je bohuzel nutnost je hledat uz pri skole..

leni78
9. zář 2013

Zakladatelko ja bych jí prostě na ucnak nedávala. Pokud zvládá zakladku a nechodí na pomocnou školu, ať jde na střední. Není pravda, že absolventů jsou plné pracaky. Dnes uz chtějí maturitu i do mc donaldu.

radka8888
9. zář 2013

Já bych pro svoje dítě chtěla, aby melo možnost, kdyby se ji nedejboze něco stalo se.živit dal hlavou. Proto na prvním mistr vzdělaní a když bude mit vztah k obrábění kovu at jde kam ji srdce táhne. Ale musí mít možnost volby. Málokdo z ucnaku je pravnik, a proto bych chtěla aby sla na gymnázium, když ji to půjde a pak dal. Když ne vybere si něco jednodussiho, ale z vyššího na nižší jde lehceji než naopak.

ninive211
1. říj 2013

Při výběru povolání bych se dívala mimo jiné na to, jak se člověk staví k učení, ke studiu, zda má nějaké ambice, zda je zručný rukama...pokud je člověk jedničkář, tak je samozřejmě škoda ho dávat na učňák, kde se akorát "zkazí" (máme v okolí hned několik středních škol a učňovských oborů, kde když člověk jen projde kolem, tak se otřepe, co tam chodí za individua). Vzdělání je základ, ten rekvalifikační kurz na kadeřnici nebo kosmetičku si může udělat vždycky během pár týdnů třeba při mateřské, ale 5 nebo 6 let studia na VŠ jen tak nedoženeš. Vzdělání je to hlavní a jediné, co rodiče můžou dětem do života dát (kromě dobrého vychvání - ale to se dnes už bohužel moc nenosí, líp je na tom člověk, kterej má ramena a jde "přes mrtvoly" než slušňák :-/ ), jak pak s ním naloží, je jejich věc, samozřejmě se může stát, že i VŠ absolvent se dostane na pár měsíců na pracák, ale na pracáků je VŠ tak max 7%, zatímco SŠ a vyučených třeba i 30-40%. A i když člověk bude v budoucnu chvíli "dělat rukama", protože zrovna nenajde práci v oboru, tak tu maturitu či diplom mu nikdo nevezme a může se třeba později dostat k práci, kde maturita bude jeden z předpokladů a když by ji neměl, tak tu lepší práci nezíská. Člověk s VŠ může manuální práci (pokud není úplně lempl) dělat vždycky, naopak servírka doktorku či právničku asi těžko 😉 A nezatracovala bych ani gymply, pro některé obory VŠ je to základní průprava, samozřejmě nelze tam nutit děcka, který na základce učení nebaví, prolézají s trojkami, ale rodiče je nutí na gympl a následně VŠ, protože oni sami ji mají také.

ludva
12. říj 2013

@ninive211 Naprostý souhlas 🙂 Popeláře můžeš dělat i s červeným diplomem, když tě to bude bavit 😀

vanessa_housinova
25. lis 2014

pokud jí jde škola,tak gympl,jinak se musí rozhodnout rozhodně do ničeho enenutit