První napuštění bazénu. Jak se o něj starat?

nikoulinka
19. čer 2020

Ahoj holky,
mám dotaz. Máme zahradu a poprvé budeme mít bazén. Máme ten s tím nafukovacím kruhem (305x76cm) a kartusovou filtraci. Napouštět budeme pitnou vodou. A teď... Je mi jasné, že to není jen o tom, že bazén napustim a celou sezónu se v něm koupu. Prosím. Co je třeba koupit, co je třeba do bazénu nalévat, jak často má běžet filtrace. Uvitam všechny rady a zkušenosti.
Strejdu Googla jsem si pročítala, ale jsem z toho jelen. Raději bych osobní zkušenost. Děkuji moc

sigyn
19. čer 2020

Kupte si nějakou bazénové chemii Start, ta se dává jako první ošetření vody. Čili napustíte bazén, hodíte granulát do vody a 24 hod. necháte běetž filtraci. Pak tuším 1x týdně dáte do bazénu nejlépe nějakou multifukční tabletu do dávkovacího plováku a necháte působit. My jsme většinou pouštěli filtraci, když voda nevypadala čistě, neměla lesk atd. Jen ta kartušová je dost na prd a musí běžet alsp pár hodin. Samozřejmostí je zakrývat bazén plachtou ve chvíli, kdy se nepoužívá (kvůli odpařování a znečtistování vody)

mzacikova
19. čer 2020

Máme tablety 6v1 a skoro se nemusíme starat. Klasicky jede filtrace, hlídáme PH - to je důležité a vysáváme, když je potřeba. Ale ty tablety doporučím opravdu jen 6V1, loni jsme měli vše zvlášť a bazén zelený pořád, teď je voda nádherná

blondynka400
19. čer 2020

@nikoulinka zálež jaký typ chemie chceš použít. Já nemusím běžné chlorové přípravky. Není to nic extra zdravého, navíc tím i člověk smrdí a tak. Za mne je mnohem lepší volba kyslíková chemie a přijde mi to i jednodušší na údržbu a v konečném důsledku je to i levnější.
Jinak filtraci pouštět každý den (ale kartušová je bohužel na dvě věci, aby fungovala, musí se měnit často filtr, což se hodně prodražuje a navíc zvládne jenom fakt maličké bazény), určitě přikrývat plachtou a pak si pořídit síťky na sebrání nečistot, jak hlubinou tak povrchovou.

alcar
19. čer 2020

Ja davam do bazenu tablety do plovaku - nejake uni. A v nejvetsich vedrech vzdycky tak jednou za tri dny naliju tak 3dcl Sava (original, ktere je i na bazeny). Jakmile je voda mlecna nebo je na stenach sliz, tak opet savo. A jinak kartusovou filtraci jsme meli cele roky a bez problemu. Mela by jet aspon 12 hod denne. Rano jsem zapla, vecer jsem vypla. A take sitka na necistoty je prakticka vec. Nejlepe se postavit doprostred bazenu a dokolecka se rocit, rozvirit vodu a dno a nabirat necistoty. Vysavac taky muze byt, ale ta sitka nam stacila. A zakryvaci plachta urcite. S timhle jsme si na ty tri mesice vystacili. Ale chce to se fakt denne takhle starat.

plksv
20. čer 2020

S dovolením se háčkuji 🙂.

nikoulinka
autor
20. čer 2020

@mzacikova koukam na ty tablety 6v1 a opravdu mají dobre hodnocení. Jen bych se chtěla zeptat. Ono tam je psáno, že se používá 1 tableta co 6-8 dní, u bazénu s obsahem 30tis litrů vody. Náš má 5tis 😂 Máš odzkoušeno, že to pak třeba nežere kuzi, nepálí v ocich, nebo tak?

alcar
20. čer 2020

@nikoulinka musis to rozkouskovat. Klepnes do toho sacku kladivkem a pak po kouskach davas. My davame “od oka” vzdy kousek. 😃

nikoulinka
autor
20. čer 2020

@alcar a teď možná úplně blbý dotaz 😂 když to rozkouskuji, neudělá se mi z toho prach? Aby bylo možné to do toho plováku vůbec dávat 😂

alcar
20. čer 2020

@nikoulinka sem tam z tech kousku neco odpadne, ale jsou fakt hodne pevne. Jen rukou opravdu rozpulit nejdou. Nejsou to zadne minitabletky, ale poradne “puky” - velikostne do dlane. Takze ne, fakt nemusis mit strach, ze by se to rozpadlo na prach. A doporucuji je fakt davat do toho plovaku a davat pozor, at to decka nevytahujou. Jak to spadne na dno, tak to vyzere bile kolco (u nas byl muz takhle “sikovnej”, ze to hodil z lenosti do bazenu jen tak...jsem myslela, ze ho zabiju! 🤨😂🤦‍♀️).

alcar
20. čer 2020

Jinak tedy jeste upozornuju, ze moje rady nejsou univerzalni navod. Mozna to dela nekdo jinak, tak taky uvitam kdyztak nejake jine tipy. 😁

mzacikova
20. čer 2020

@nikoulinka my dáváme čtvrt tablety a počkáme, až se rozpustí. Je vyzkoušeno i na větším bazénu a ÚPLNĚ stačí! Máme 305 bazén a fakt to stačí 😁

nikoulinka
autor
20. čer 2020

@alcar Joo, o těch flecich jsem četla no 😂 že je třeba vazne dávát pozor. I když mě by to bylo asi jedno. Tento bazén máme jen na tento rok. Příští rok chceme jiný 😂

sigyn
20. čer 2020

K těm tabletám, většinou se dělají ve dvou velikostech - 200g a 20g, pro menší bazény jsou pochopitelně ty 20g (někdy s označením Mini). Např tyto - https://bazenova-chemie.heureka.cz/sparkly-pool...

marti89
20. čer 2020

Doporučuji se informovat, zda můžete ten bazén napustit klasicky z vodovodního řadu, někde to je zakázané, aby se nestrhla voda ostatním a chtějí, ať se objedná cisterna.

hanulkaha
20. čer 2020

My mame bezen 35 000 litru... Roky jsme se trapili s udrzovanim ciste vody i pres kvalitní piskovou filtraci. Proste jak chlor vyprchaval, voda se hrozne kazila a navic mi vadil ten neustaly smrad chloru... Loni poprve jsme zkusili misto chloru dat do bazenu modrou skalici a voda byla kristalova cele leto 😮 kdyz jsme na podzim bazen zazimovali a letos na jare odkryli, voda byla stale pruhledna... Takze za nas uz jedine modra skalice a obcas, jednou za 3 tydny cca nechame v plovaku rozpustit pulku chlorove tablety a vic se o vodu nestarame, tedy krom filtrace a prubezneho sbirani necistot 😉👍

nikoulinka
autor
20. čer 2020

@hanulkaha nad modrou skalici jsem taky uvažovala. Viděla jsem na ni pár diskuzí. Chlop mě od ní ale odrazuje (kvůli detem), že on sám když byl mladší, s partou plaval u jednoho v bazénu, kde tu skalici měli a další den všichni zvraceli. Tak právě nevím

hanulkaha
20. čer 2020

@nikoulinka pokud se ji tam da takove mnozstvi, jake se ma dat na beznou dezinfekci vody, tak je to bezpecne mnozstvi a neni zdravi skodlive 😉
Loni byli synovi dva roky, kdyz jsme skalici dali poprve, v bazenu dela psi kusy, potapi se, nekolikrat si lokne... a ani jednou se z vody ne💩 ani nemel jiny problem...
Skalice se dava 4-5 g na kubik vody, my davame 4g. Koupili jsme tester Cu a pravidelne mnozstvi medi v bazenu kontroluju. Opravdu se toho nebojte, pokud dodrzite davkovani 😉

hanulkaha
20. čer 2020

@nikoulinka jeste pridam foto, kdyz jsme loni skalici do bazenu nasypali poprve... Voda byla jako brcal, sypali jsme chlorsok, vlockovac, projasnovac... Nic nepomahalo a manzel uz chtel cely bazen vypustit. Potom jsem narazila na skalici, dali jsme ji tam jako posledni zachranu a moc tomu teda neverili... Mezi fotkami je rozdil 3dnu

hanulkaha
20. čer 2020
nikoulinka
autor
20. čer 2020

@hanulkaha wow, tak to je vážně rozdíl teda. A to používáte tedy jen skalici a cca jednou měsíce 1/2 chlorové tablety? Nic víc? Jako z chemikálií. Skalici dáváte jak často?

hanulkaha
20. čer 2020

@nikoulinka presne, nic vic 😉 měď ve skalici se aktivuje chlorem, proto obcas ten kousek tablety. Skalice z vody nevyprchava jako chlor, takze neni potřeba ji pravidelne doplnovat. Jestli jsme ji behem leta dosypali trosku snad jen jednou nebo dvakrat? Jak se vyparuje voda a parkrat je potreba bazen dopustit, tak se ta koncentrace ve vode mění, proto mam koupeny tester, obcas zmerim a kdyz je mědi míň, trosicku dosypeme a mame zase na jak dlouho vystarano 😉

nikoulinka
autor
20. čer 2020

@hanulkaha tak to ráda ctu... Zní to jako nejméně "náročné" 😂

hanulkaha
20. čer 2020

😊 urcite moc doporucuju vyzkouset 😉
A pulkilovy sacek modre skalice koupíte za par kacek a pri velikosti vaseho bazenu vam vydrzi nekolik let 😀

alcar
20. čer 2020

@hanulkaha díky za tip, to bychom taky mohli vyzkouset. 😊

marcicek84
20. čer 2020

O skalici vime taktez,ale zatim ji pouzivat nepotrebujeme,je to nejagresivnejsi zpusob cisteni vody,nam stacilo osetrit vodu chlorem stsrt s pak jsme davali jen tabletu 5 v 1 a vse ok,de facto se to udrzuje samo,sem tam dame ph + nebo - obvykle po destich nebo kdyz je moc horko...

nikoulinka
autor
20. čer 2020

@hanulkaha a poslední stupidní otázka a vážně už dám pokoj 😂
U té Skalice. Když jí dám do bazénu, po jaké době se může jít koupat?
A na netu teď čtu dvě možnosti, jak se skalici "zacházet". Jedná je, že smíchat daně množství v troše vody a poté nalít do bazénu. A druha, že sypat přímo do bazénu. Co se vám osvědčilo?

blondynka400
20. čer 2020

@nikoulinka opravdu nechceš zkusit tu bezchlorovou metodu? Vůbec nemusíš používat chemii jako skalici.... A hlavně to koupání je mnohem zdravější, hlavně chlor je rakovinotvorný v kombinaci se sluníčkem.
Mrkni sem, stojí to pár korun. Potřebuješ ty tablety a aktivátor, nic víc není potřeba. Max pak na úpravu PH, ale to hodně záleží na vodě.
https://www.mountfield.cz/bazenova-chemie-bezch...
Nechci ti to vnucovat, ale přijde mi to fakt ideální 🙂

hanulkaha
20. čer 2020

@nikoulinka my rozpoustime ve vode a lijeme do bazenu, vzdy vecer, vodu nechame pres celou noc filtrovat, aby se pekne promichala a druhy den odpoledne uz se koupeme 😉

sebestol
Odpověď byla odstraněná
Zobraz