Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

aknela75
17. zář 2007

Já dávám dětem tak dvakrát týdně krůtí maso, protože by mělo být neutrální a to většinou vařené se zeleninou různě upravenou. Jednou týdně rybu a to buď makrelu nebo lososa nebo filé. Poslední dobou mi ale ten starší (skoro čtyři roky) ryby nechce jíst. On nějak stávkuje. Takže maso máme tak třikrát týdně a někdy dám i kuřecí. Vařím ho bez kostí (kuřecí po pravdě ne, ale krůtí ano) a kůže (každé, krom ryb). Pan Zerzán mi řekl, že maso + zelenina, nic jiného kvůli stravitelnosti. Konzervy taky dětem nedávám. Sardinky navíc něco obsahují (špatného a už si nevzpomenu, kde jsem to četla a co). Moje děti maso rádi a tchyně jim stejně nějaké udělá, když tam jsou.

listicka77
21. zář 2007

Holky, mám pocit, že nikdo z téhle diskuze není z Prahy a blízkého okolí, ale třeba vás to zaujme. V A-centru začíná 23. října "Kurz zdravé výživy zaměřený na maminky a děti", který vedou Strnadelová a Zerzán. Jsou to čtyři pokračování vždy po 14 dnech (23.10., 6.11., 20.11., 4.12.).

aknela75
22. zář 2007

Holky, kde jste kdo? Kde je Vám konec? Nevril, kde jsi, už dlouho si tady nebyla? 🙂

nevril
23. zář 2007

ahooooooooooooj,
promiňte, měli jsme tu svatební cestu a pak blázinec, přijela kamarádka ze španěl s dvěma dětma, takže to bylo něco.Navíc jíme každá jinak, tak jsem vařila dvojmo,celkem pět teplých jídel denně ufff ☹

nevril
23. zář 2007

až budu mít nějaké fotky v digitální podobě, dám je do alba)))

nevril
23. zář 2007

lištičko, chtěla bych se zeptat, kde najdu odkaz na tyto kurzy a A-centru? Moc by mě to zajímalo, nejspíš bych i dojížděla, jen na jejich stránkách jsem to nenašla

nevril
23. zář 2007

ještě jste se ptaly na maso pro děti. Já dávám max. jednou týdně kousek bílé ryby, se zeleninou nebo v polévce, někdy má od nás rybí pomazánku,ale taky cítím, že konzervy nejsou to pravé ani pro nás, natož pro dítě, mimochodem, on se po ní může utlouct hihi. Někdy si dá s náma, když máme na nějaké maso chutě, já nedávno podlehla grilovanému kuřeti fuj, radši nevzpomínat, měla jsem děsivě stažené břicho celé dva dny))) ufff, malej si dal kousek se mnou, ale moc ne, nejelo mu to. takže asi tak. věřím tomu, že mnoho masa dítě pro svůj vývoj nepotřebuje, ale občas mu to nejspíš neublíží

listicka77
23. zář 2007

Nevril, já tam chodím cvičit, takže mám leták na akce. Na webu to fakt nemají, jak píšou, tvoří nový (a na starý nemůžou dát ani pitomý wordový soubor, achjo). Navíc u těch akcí, co nejsou pravidelně (přednášky apod.) ani nejsou na letáku ceny. Takže jestli chceš podrobnější info, tak si tam radši zavolej.

nevril
24. zář 2007

díky lištičko, půjdeš na ten seminář taky? třeba by jsme se aspoň poznaly, bylo by to fajn 🙂

listicka77
24. zář 2007

Nevril, na mě by toho už bylo asi moc, chodím tam cvičit, když jsem v Praze, zabírá to dost času, žere to spoustu peněz... a jak víš, mb nejsem. Ale možná ještě pouvažuju. Ani nevím, kolik to stojí (ale málo to nebude, uf).

Ro.le, díky za pasírovač v albu. A ty sušenky jsou taky super. Sušičku nemáme, ale už jsem nad ní mockrát uvažovala. Ale je toho k přemýšlení hodně - sušička ovoce, pekárna chleba, mlýn na mouku...

ro.le
autor
24. zář 2007

holky, udělala jsem perfektní "sušenky" z jablek a hrušek se semínky - mrkněte do mého alba a do diskuse na:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

ro.le
autor
24. zář 2007

Nevril ahojky, máme doma děsnej blázinec - asi jako vy 😀

Listicko, díky za informaci ohledně kurzu. Já bych asi na tento kurz nešla, nevím co dřív 🙄 Já základy mb z několika kurzů mám, jen bych potřebovala doladit pár detailů se zaměřením na děti. A kvůli tomu se mi nechce plýtvat časem a penězi za kurz. Takže vy kdo jste zatím na žádném kurzu nebily, jeďte a pak se podělte o zážitky.

A ještě Listicko, myslím že kdyby ses tam přeci jen rozhodla jít, tak bys 100% nelitovala. Člověk je pak rád že ví čemu se vyhnout a jak to nahradit aby dítěti nic nechybělo. Navíc to uslyšíš z úst lékaře (lékařky) což se často v praxi nestává

aknela75
24. zář 2007

Ahoj nevril, ro.le, u nás je taky šílený blázinec. Ani to nebudu popisovat. 😀
Ahoj ostatní. Na kurz nemůžu jet, ale mám knížku, tak snad to bude stačit. I když nevím, nevím. Jenže nemám čas, ani peníze, tak doufám, že mi poradíte.
Holky, jak to děláte, když vaříte vývar zeleninový? Vyhodíte potom tu vyvařenou zeleninu nebo na něco použijete? Já vyhodím, ale možná to děláte jinak, dejte prosím tip.
Sušenky taky udělám, je to výborný nápad s tím papírem!! Vyzkouším to. Máme momentálně letní jablka, která jsou rychle se kazící, tak je alespoň zpracuji. Děti budou mít domácí mlsku. 🙂
Taky bych měla ráda pekárnu chleba, parní hrnec, o mlýnku na obilí jsem taky uvažovala, ach jo, jen ty peníze. Jaký máte názor na parní hrnec nebo ho některá máte?

ro.le
autor
24. zář 2007

Aknelo - ty už máš tu novou knížku od zestr?

prodigy
24. zář 2007

Zdravím,
momentálně čtu nějaké knížky od Průchové. Je na mě velmi radikální, ale na druhou stranu mi pomáhá uvědomovat si vlastní stádnost. MB nejsem, ale podle zásad MB se snažím stravovat.
Řeším velké dilema: mám 17ti měsíční dceru a bojuji s informací, že tak malým dětem do jídelníčku nepatří celozrnné potraviny, protože zatěžují organismus. Je tomu tak opravdu nebo fakt stačí jen více povařit či je to absolutní blábol? A co snídaňové celozrnné lupínky? Dávat je? Slyšela jsem, že jsou prý škodlivé ne kvůli složení, ale kvůli způsobu výroby (snad pomocí nějaké kyseliny). Zdá se mi to na hlavu postavené, ale červík hlodá. Místo mléka používám kupovaný Ovesmilk. Je možné ho dávat tak malému dítěti, když je na krabici, že je od tří let? Na doma vyráběné ovesné mléko se fakt necítím - alespoň zatím.
A pak se chci zeptat na jeden recept. Jedná se o polévku z jedné lžíce ovesných vloček, jedné lžíce pšeničných vloček, jedné střední mrkve na kostičky, stejné množství zeleného hrášku a stejné množství na nudličky nakrájené kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer). To vše povařit cca 7 minut, zakápnout trochou oleje. Je to vyvážená polévka z hlediska MB? Moje dcera ji miluje. Dělám ji v troše vody, 2/3 rozmixuju a 1/3 dávám celou. Mívá to k večeři místo kaše, asi jí to chutná, protože je to krásně nasládlé 😉 .
Moc díky a omlouvám se, že vám sem lezu a rovnou s tolika otázkami. Zatím jsem se fakt dostala jen ke Kushimu a k Průchové a ti jsou na mě hrozně radikální.
Jana

aknela75
24. zář 2007

Ro.le, nemám, asi ten kurz potřebuji, ale nemám na něj peníze, ani hlídání dětí. Hodně věcí bych si tam uvědomila, to je jasné. Knížku mám jen Radost z jídla od Zerzán, Strnadelová, ale o té nové zatím nic nevím, jako Vy.
Prodigy jen vím, že děti nepotřebují tolik vlákniny, co dospělí, proto není třeba tolik celozrnných výrobků. 🙂

nevril
24. zář 2007

ahoj holky
jano s celozrnnými výrobky u malých dětí je to podle mých informací tak, že jí nepotřebují tolik jako dospělí, protože ji jednoduše ani neumí strávit, řeší se to asi do dvou let tak, že se celá obilná zrna, luštěniny pasírují, zelenina povařuje tak, aby ji dítě rozkousalo, většinou se loupe (třeba jablko). Tvoje vlastní dítě tě samo nasměruje. Co se ale týče mouky, ta je lepší celozrnná, bílá zahleňuje, proto se ani nemusíš v tomto věku bát dát ji celozzrné pečivo spíš než bílé. Ovesmilk nepoužívám, protože se do něj, jako do veškerých sušených mlék přidávají emulgátory stabilizanty , jen si přečti složení, lepší je mléko koupené v tekuté formě (třeba od Provamelu) a i když je drahé, nevadí, protože se nemá používat moc často.Já ho dávám spíš do jídla na ochucení, nebo tak jednou týdně trochu do hrnečku.

nevril
24. zář 2007

ta polévka, jak jsi ji popsala mi přijde ok.

nevril
24. zář 2007

jediné co je škoda na té polévce je asi to, že hrášek musíš v tuto dobu používat mražený a obecně je vhodná spíš čerstvá zelenina. Já sama někdy tu mraženou taky někam sypnu, když nestíhám, jen se snažím, aby to nebylo moc často. Na snídani pro tvé dítě je podle mě opravdu nejlepší kaše z celých zrn dostatečně povařená a propasírovaná. Například uvaříš rýži natural 1díl rýže : 5dílů vody, vařit v talkovém hrnci 1,5-2hodiny. To dělám večer, ráno pak přidám trochu vody, nakrájenou zeleninu (ne moc) třeba zelí, mrkev, slunečnicová semínka (hrstka), znovu povařím a je to. Malej se po to může utlouct, stejně tak to můžeš uvařit z ovsa, jáhel (ty se vaří kratší dobu) atd.

ro.le
autor
24. zář 2007

prodigy, vítám tě mezi 'exoty' 😉

já bych měla jednu poznámku k té vaší polévce - 7 minut mi na ovesné i pšeničné vločky přijde fakt málo. Já bych je předem namočila a pak by tak 20 min stačilo, ke konci varu bych přidala zeleninu. Nebo nenamáčet a vařit déle. To kvůli stravitelnosti.
Ohledně mléka, párkrát jsem dělala to doma vařené je fakt výborné, ale teď nějak nestíhám.... takže buď kupované tekuté nebo momentálně nejčastěji to sušené. Vybírej dle složení, kde je nejmíň chemie. Jsem ráda, že ses připojila 😵

ro.le
autor
24. zář 2007

Listicko, pekárnu chleba, parní hrnec, ani mlýnek na obilí nemáme a ani o koupi neuvažuji. To už bych opravdu na nic jiného neměla čas 😉 Chleba občas kupuji normální nebo když je tak žitný, parní hrnec ani nevím na co je a mlýnek? Kupuji vločky většinou přímo ve velkoobchodě. Jsou levnější a mám jistotu že jsou docela čerstvé

aknela75
25. zář 2007

Ro.le, nevril prosím, jak to děláte s vyvařenou zeleninou, taky ji vyhazujete nebo ne? Tvoří se tam potom škodliviny. Co já vím, tak se má zelenina vyvařovat do 20 minut a potom vývar použít samo a zeleninu vyhodit. Ale už pořádně nevím proč vyhodit. Neobsahuje už vitamíny a vlákninu, ale že by byla škodlivá? Prosím dejte vědět. Díky. 🙂

kitka123
25. zář 2007

Holky tak vidim co clovek, to nazor. Ja zase nepouzivala pasirovac, ovoce susit muzu v troube, pect chleba totez, ale zase bych se neobesla bez mlynku. Kazde rano si namelu obili, vetsinou oves na vlocky a ihned varim kasicku, hotovo raz dva pri zachovani vetsiny zivin ze zrna. Parni hrnec taky neznam

ro.le
autor
25. zář 2007

aknelo, já vývar dělam málokdy a to pak zeleninu většinou vyhodím na kompost. Sama nevím proč se to už nemůže použít (asi že je to už kyselotvorné a bez vitamínů...) Dělám to většinou z košťálů brokolice, květáku, kapusty, prostě ze zbytků jinak je mi na líto pěkné zeleniny...

prodigy
25. zář 2007

Díky za vaše názory a taky za přivítání. Ro.le to napsala hezky - "exotem" se opravdu cítím být. S MB zatím jen koketuju, přišla jsem k ní defacto přes urinoterapii a s ní budu nejspíš za exota i mezi váma, co?
Já sama mám velké problémy s mlékem. Kdykoliv pozřu něco mléčného (týká se to i kysaného), tak jsem otřesně zahleněná a začnou se mi slupovat rty. Alergii na mléko potvrzenou nemám, za to příznaky, kterém jsem popsala, jedna vyhlášená brněnská alergoložka vyhodnotila jako astma III. stupně (předposlední nejhorší) a už roky mi předepisuje kortikoidy za téměř 2 tisíce měsíčně (na pokladnu 😅 ). Co vám budu povídat - léky si nevyzvedávám a v životě jsem je neměla v hubě!! Chodím tam jen z toho důvodu, že jsem chtěla mít zkontrolováno v těhotenství, že má miminko dost kyslíku. Nebýt toho, tak mě v ordinaci už neuvidí. Moje kašlací a zahleňovací problémy ovšem ustaly, když jsem vyřadila všechno mléčné. Bohužel i dnes ale čas od času neodolám a pak dopadnu tak, že mě to přivedlo až k urinoterapii. Zatím jen začínám, tak jsem zvědavá.
Mojí malé bude příští týden 17. měsíců. Do 15 měsíců neměla nic mléčného (kromě dvou jogurtů v roce, po kterých se "naštěstí" osypala), od 15. měsíce jsme začali dávat max. 2x týdně jogurty, ale i s tím jsem skončila, protože mi najednou přišla nějaká zahleněná. Od 9. měsíce jsem jí začala dělat kaše z HA mléka, bohužel dnes se dovídám, že to rozhodně nebyl zdraví prospěšný krok. Sice HA mléko, ale pořád mléko, navíc umělé a do toho jsem dávala instantní kaše (i když Bio). Dnes vím, že je to děs běs, ale když jsem s tím začala, tak jsem byla přesvědčená, že pro malou dělám to nejlepší možné. To, že jsem jí čas od času udělala i pohankovou kaši, bych nejraděj ani nezmiňovala.
Tož tak trochu o mě. Tak ráda bych se obložila knížkama a četla a četla o MB a zdravé výživě, ale bohužel není čas. Dodělávám ještě školu, v okamžicích kdy malá spí bych se měla učit nebo psát diplomku a pokaždé, když se začtu do něčeho jiného než jsou skripta, mám výčitky svědomí. Potřebovala bych, aby měl den 36 hodin a z toho aby mi malá spala aspoň hodin 20!!! Ale to je nás tu asi víc, že jo?!

ro.le
autor
25. zář 2007

JO, jo, taky bych barla většinu dnů 'nafukovacích' 😀 Určitě ses dala na dobrou cestu se změnou stravy. Bylo jak bylo, to už nezměníš tak ničeho nelituj 😉

nevril
25. zář 2007

ahojda
tak já vyvařenou zeleninu z vývaru už na nic nepoužívám, hlavně ale proto, že ho dělám z košťálů a zbytků zeleniny, které nejsou hnilé ale na jídlo taky zrovna nejsou, tak proto...
Parní hrnec mám a je na napařování zeleniny, rýže, vaení čehokoliv páře. Je ale z umělé hmoty, proto ho ani nepoužívám a dělám to všechno na nerezovém pařáčku v hrnci 🙂 , takže jde myslí o věc celkem zbytečnou.
Mlýnek na obilí je skvělý, ale drahý, mouka je nejlepší co nejčerstvější, navícsemi líbí ta samostatnost, stačí ti pak už jenzrno a zbytek si uděláš. Já bych ale chtěla ruční, ne elektrický.
Pekárnu na chleba nechci, stačí trouba, stejně chleba je vhodný kváskový a ten myslím na žádné pekárně, kam se sypaj směsi, neuděláš... já ještě občas dělám chleba z kvašeného těsta a ten je snadný a výborný. Jinak domů pečivo moc nekupuji, najíme se ho až až,když jsme na cestách nebo nákupech.

nevril
25. zář 2007

dnes jsme měli na cestách zákusek a tak hrozně mě po něm svrběl a jakoby natekl dolní ret, nemáte s tím někdo (ro.le třeba) zkušenosti? mě to celkem překvapilo, že už by mi ani menší hřích neprošel? hihi 😒

beruberu
25. zář 2007

Ahoj holky, to vám musím napsat, jak jsem zase včera naletěla. Šly jsme s Lucinkou z plavání, ona si hověla v Ergu (máme ho teď půjčený na zkoušku) a krásně svítilo sluníčko a na rohu prodávali fakt krásnou zmrzlinu, tak co bych si neudělala radost, že? No to jsem si teda naběhla, celý odpoledne mě tak bolela hlava, jak nikdy. i náběh na průjem z toho byl. No hrůza. Jestli to není znamení, že mám tu makrobio začít brát trochu víc vážně. Do teď to bylo "jenom" "obilovina-zelenina-luštěnina" ale je spousta věcí, který jsem ještě nevyzkoušela. A díky vám snad vyzkouším.
Kurz "zestr" u nás začíná za 14 dní, už se těším.

ro.le taky ti obilná kaše tak řídne? První den je moc hustá, druhý den ok a třetí den moc řídká? Nevíš čím to je?
Pasírovač v Kauflandu zatím nemaj 😢 tak čekám...
Mějte se

aknela75
25. zář 2007

Ahojky,
děkuju nevril, že jsi mi otevřela oči s tím parním hrncem. Jsem už asi moc dlouho na mateřské a asi mi zakrněl mozek. Přemýšlela jsem nad ním, ale vůbec mne nenapadlo, že je z plastu. Vždyť jsem ho viděla!! To raději taky zůstanu u pařáčku. Oleje za studena lisované si taky kupuju v lahvi a ne v plastu. Jsem to ale ťulín. 😀
A k tomu porušování. Jsem hrozná a porušuju MB docela často, raději to nebudu specifikovat. Díky tomu jsem ztloustla a mám akné a co je nejhorší, mám málo energie. Mám dva čertíky a potřebuju jí spoustu a často mám pocit, že jsem totálně vyřízená. Když potom jím lépe, tak je to samo lepší. Mám slabou vůli, proto jsem moc ráda, že tato diskuse existuje - díky ro.le!!!!!!!! Teď mne zrovna už asi třetí den dost bolí ruka a včera byla oteklá. Vůbec nevím z čeho to je a teď si myslím, že z jídla. Myslíte, že ano? No, když to nepřejde, jdu k Dr. Taky mne bolí pant u čelisti. Prostě se musím polepšit.