Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

ro.le
autor
20. črc 2007

máš asi pěknýho jedlíka 🙂 To já když Klárku začala přikrmovat, tak jsem jí musela nutit každou lžičku 😠

nevril
20. črc 2007

ahojda holky, díky za pochvalu jak teď jíme, já mám naopak pořád obavy, že to ještě nevařím správně, že nezvládám držet úplně korektní mb, pak si ale řeknu, že to je teprv třetí měsíc, co takhle jíme a je to opravdu obrat o 180st., vždyť když jsme ve městě a máme hlad, musím buď najít n+ějakou zdravou výživu, nebo se prostě nenajíme, pak to dopadá tak, že zajdem do budetu, kde už nás znají a plní nám cel.bagetu zeleninou a jsou z toho vždycky úplně kantáre a ptaj se, jestli tam opravdu nechcem ani sýr))) 😎 a to ještě dobře vím, že to je taky ne úplně mb strava, ale je to holt kompromis, s dítětem si nemůžete dovolit hladovět a připravit ho o ten úžasný zážitek zajít si někam sednout mezi lidi, to Matýsek prostě miluje)))

nevril
20. črc 2007

mimochodem k těm jedlíkům, matyk byl to samý sápal se po každým jídle 😀 , je to někdy asi lepší, než dítě divže nepřemlouvat aby něco snědlo. Jenže když je pak větší, je těžké mu vysvětlit, že tohle opravdu nejíme, když mu to lidi kolem nabízejí, a on to prostě chce. ještě teď dozrává jako osobnost, tak se prosazuje a nemá rád, když něco "nejde".

nevril
20. črc 2007

jak jste psali o babičkách a nabízení dobrůtek, to je kapitola sama pro sebe, my když jedem k tchánovcům, vždycky je tam nějaká oslava a všichni chtěj děti prostě nacpat vším možným, ale já furt chodím a koriguji to, i když to nejspíš leze všem pěkně na nervy, na mléko má maty alergický reakce, tak to jakž takž respektují, i když se nechali slyšet, že je to proto, že neměl dost nezdravých věcí od začátku a teď je přecitlivělej. Nejhorší je to s cukrem a sladkostma. Posledně jsme museli ochutnat kousek dortu, buchty, jinak by si to fakt vzali osobně... tak matýska aspoň krmili malinama a jahodama v takovým množství, že se z toho oprudil a zahlenil, ale byl to takový kompromis. Máte ještě malé děti, tak to všichni berou, že ty nic moc nesměj, ale až povyrostou, je to těžší. Nejvíc se bojím školky apod.

nevril
20. črc 2007

jinak moje máma, tedy druhá babička, se po mé poslední návštěvě stala taky makrobiotička hihi, protože jsem jí vařila a ona se cítila o mnoho lépe, tak se začala zajímat, koupila si pár knížek a už vaří. Nedávno u nás byla a zhubla, vypadá lépe a přešly jí skoro všechny zdravotní potíže, dokonce se smála, že to znovu dostala a to si myslela, že už má po přechodu 🙂 ...

tiki
22. črc 2007

Holky, ja mam stejnej problem jako Sage. Diteti je pet mesicu, myslim, ze kojeni ji jeste bohate staci, ale uz se mi sape po vsem, co vidi. Taky ji davam obcas neco oliznout, pripadne jsem ji parkrat ostrouhala domaci mrkev, aby ji cucala misto plastoveho chrastitka. Ale vsude se rika, ze kojit aspon do pul roka, hlavne kdyz je v rodine alergie. A tatka je alergickej na lepek (coz je to nejhorsi) a na spoustu jinejch veci, takze dedicne dispozice asi Zdisa ma... Tak nevim, jestli ji jeste mesic (nebo dokonce treba tri 😲 ) ty prikrmy odpirat...
Jinak Ro.le, psalas, ze davas kasi na dva dny do lednicky. Jak ji pak ohrivas? Mas mikrovlnku? To mi k makrobiotice moc nesedne 🙂 . Ja teda mikrovlnku odmitla, kdyz mi ji tchyne chtela dat...

ro.le
autor
22. črc 2007

Mikrovlnka jen přes moji mrtvolu 😠 Já jí nechtěla ani před tím než jsem se spolčila s makrobiotikou! Ohřívám buď v malém kastrůlku na plynovém sporáku nebo mističku s kaší ve vodní lázni.
Nevril, úžasný argument - že by dítě mělo jíst dost nezdravých věcí od začátku - to bych si dala fakt zarámovat. Já mám pocit, že takové omezence ve svém okolí nemám, přestože to nejsou makrobiotici. Většinou všichni uznají moje argumenty, že není dobré dávat to a to, protože je tam třeba kypřící látka nebo cukr. Teď se nám Klárka už ale pěkně rozjedla a taky se sápe po všem co vidí ☹

ro.le
autor
22. črc 2007

Školky se taky bojím, ale pořád doufám, že do té doby si klárka zažije zdravý jídelníček a bude vědět co je dobré a co není dobré jíst. Problém je, že u nás ve školce jsou furt stejné baby učitelky co tam byly za mě a jak se dobře pamatuju, tak dítě musí to a nesmí to a hlavně musí všechno sníst jinak nesmí od stolu.... Já na jakýkoli nátlak byla nějak citlivá (díkybohu 😉 ) a tak jsem jim mnohokrát celej snědenej obídek vrátila zpátky na talíř...

ro.le
autor
22. črc 2007

Jo a co ty orgánové hodiny - víte někdo něco???
Nevril, tys byla na nějakém kurzu mb zaměřeném na děti?

listicka77
22. črc 2007

No jo, ro.le, ale co v té školce teda bude jíst? To je hezký, že třeba bude vědět, co je dobré a co ne, ale mám pocit, že v té školce nedostane dobrého vůbec nic... Toho se taky děsím, až tohle budu jednou řešit. Tchýně mojí švagrové dělá kuchařku ve školce a tuhle vyprávěla, že musí vařit nějaké "novoty" (které se jí samozřejmě vůbec nepozdávaly), ale myslím, že většina toho je stejně pořád jako za nás. Stačí mi, že chodím na tranfúzku dávat krev a po odběru tam vždycky dostaneme snídani: kafe s lógrem, příšerný přeslazený čaj (myslím, že granulovaný), dva rohlíky, flora, tavený sýr, paštika a oplatka. Tak tedy sním s nechutí jeden rohlík, abych tedy něco snědla a došla domů, ale říkám si, že být hospitalizovaná v nemocnici, tak bez donášky od rodiny bych asi nepřežila... 😀 A myslím, že školky a školní jídelny budou nemlich to samé.
S těmi orgánovými hodinami: Něco jsem o tom slyšela, teď tedy nevím, kde bych to hledala, ale myslím si, že každý má trochu jiný biorytmus (to je vidět z toho, že někdo rád brzo vstává, jiný radši ponocuje...), je to asi individuální. No ale poznej to u dítěte...

nevril
23. črc 2007

ahojda holky!
s tou školkou to chci řešit tak, že budu jídlo do školky dávat připravené s sebou, tzn. asi 2 svačiny a oběd, ohřívat to asi budou chtít, ale lépe ne než mikrovlnka, která je už dneska úplně všude))) první rok bude chodit do školky jen na dopoledne a na oběd ho budu už brát domů, aspoň si bude moct pomalu navyknout on i učitelky... budu v té době doma s druhým děťátkem /aspoň doufám/,tak by to mohlo být v pohodě. Ale nic se nedá úplně naplánovat...každopádně vím, že budu mít nejspíš potvrzení od doktorky a asi si i něco přimyslím (že máme v rodině cukrovku, tak ať mu nedávaj bonbony atd) vždycky ho vybavím dostatkem alternativních potravin z domu, tak to snad pomůže. Jinak teď je ve školkách běžné, že děti přinesou z domu bonbony a ty se rozdají všem, takže maj celodenní přísun cukru. Učitelky to řeší tak, že si děti po každém jídle čistí zuby, ironie,co?

nevril
23. črc 2007

pak nemaj být děti pořád nemocné, když extrémně jing potravin oslabují imunitu))) ale slabou alergii na kravské mléko maty má, někdy si říkám "naštěstí", objevilo se to ale a¨ž potom, co jsme jedli mb a někdo mu na oslavě něco dopřál (sýr atd). Otekly mu oči a osypal se, za dva dny, kdy byl na nemléčné stravě to zas zmizlo.
Ptala ses ro.le na ty hodiny, já jsem někde myslím u Kushiho četla, že mezi 13-15hod je hodina tenkého střeva, proto je vhodné v tuto dobu nejíst. My ale taky obědváme většinou po 13hod, i když se snažím to stihnout do jedné. Je to tím, že zas není vhodné snídat do 9hod a pak dostaneš hlad přesně kolem druhé, tak nevím...

ro.le
autor
23. črc 2007

My od včera změnily režim spaní a jedení: Už nespí 2x denně ale jen 1x po obědě (nemůže totiž večer usnout a rajtuje po posteli někdy i do půl jedenácté ... 😠 ) takže když v sedm ráno nakojím, okolo deváté dostává trochu kašičky a nejde spát tak dostane hlad o něco dřív a obědváme okolo dvanácté. Alespoň včera a dnes se nám to takhle povedlo 😅 uvidíme jak to půjde dál. Dnes sotva se najedla tak začala zívat a pak mi usnula v náručí 🙂
Nevril a jak je to s večeří - nevíš kdy je dobré jíst?
A ještě mi vrtá hlavou jak je to s orgánovými hodinami a změnou času ze zimního na letní. Nevíte kterého se to vlastně týká?
Nevril - co je to jing??? 😀 😀 😀

nevril
24. črc 2007

Promiň, samozřejmě jin 😀 😅
Jak je to s večeří nevím, jen se píše že se nemá jíst 3 hodinypřed spaním, no u

nevril
24. črc 2007

dětí je to asi míň maj rychlejší metabolismus, ale hodinu před spaním určitě ne)))

aknela75
24. črc 2007

To Ti nevril závidím. Já malému nesmím do školky dávat jídlo s sebou. Mluvila jsme s ředitelkou, nejde to. U nás tedy ne. Takže ten první rok bude chodit taky jen na dopoledne a na oběd bude doma. Další roky to nepůjde, protože už půjdu do práce. Zatím jsem doma, protože jsou malé dva roky skoro. Má nesnášenlivost (malý) na určité potraviny, hlavně na lepek, tak proto. Ředitelka se mi ptala, proč mu chci dávat jídlo s sebou, jestli se jeho problém zhoršil. Jenže já si přeju ten náš problém vyřešit a ne ho jen udržet. A k těm babičkám, je to děs. Hlavně tchyně si chce dělat, co chce a malého se snaží přecpat a je jí jedno, že míchá sladké a slané. Dala by mu vše, o co by si řekl, i když to nesmí. Prostě rozmazlovačka.

nevril
25. črc 2007

To je síla aknelo, to ti nezávidím)))) a vy jíte makrobioticky nebo jen omezujete lepek?
Já vím, že v mnoha školkách tohle (nošení jídla) odmítají, ale jsem odhodlaná za to bojovat (donést potvrzení od doktorky, že potřebuje speciální stravu, mám dobrou dr, tak doufám, že by mi vyšla vštříc) nebo prostě hledat dokud nenajdu dobrou školku. taky budu dost dlouho doma...chci mít děťátko tak, aby byli od sebe asi tři roky, tak to už mu bude asi 6-7, když půjdu do práce. Každopádně už dřív byli přece děti cukrovkáři a museli přijmout, že jí jinak, tohle je jen prachobyčejná neochota!!!

ro.le
autor
26. črc 2007

Stejně tak odhodlaná bojovat jsem i já, nevril! Věřím, že vše je to o komunikaci.

Byla jsi na nějakém kurzu MB pro děti? Potřebovala bych nějakou inspiraci pro odpolední svačinky. Taky chci zkusi vařit obilné mléko, tak pak dam vědět co na to malá 😎. Jinak kupované rýžové a ovesné (Provamel) jí moc chutná - ředím to 1:3 s vodou.

nevril
26. črc 2007

ahojdaaaaaaaaaaa roli
já ještě na kurzu nebyla, ale málem jsem jela na kurz Rosti Beránka (týdenní byl v červenci), nevyšly ale penízky. Byli moc hodní vyšli mi vstříc i s ubytováním, chtěla jsem pokoj jen pro sebe a prcka, aby jsme nikoho nerušili, nevadilo jim, že bych tam byla s prckem, což by spoustě lidí vadilo)))
ale mám to v plánu, mohli by jsme se domluvit a jet na něco spolu, pokud budeš chtít. Finančně si to budu moc dovolit až tak od podzimu...

no já jsem taky odhodlaná bojovat, jde přece o zraví mého dítěte a za to se budu rvát jak lev 😉 , nemíním nechat mu trhat mandle, koukat se jak trpí atd atd. Mimochodem jak jste vyřešili očkování? My ještě stále odkládáme a odkládáme...

nevril
26. črc 2007

jinak ti doporučuji dlouho kojit, obecně se to v mb nedoporučujje dýl jak do roka nebo do prvních stoliček, ale vím o dost mb dětech, které jsou kojené do dvou i více let. Nebudeš pak muset složitě vařit obilná mléka atd a budeš mít jistotu,že jí nic nechybí. Já kojit přestala (kvůli atb) na týden a malej hned dostal zánět středního ucha, přečetla jsem si, že to mívaj hlavně nekojený a že v mléce jsou proti tomu protilátky tak jsem zase kojit začla, tyhle záněty se totiž často vrací. Je ale fakt, že malý to měl nejspíš v rámci eliminace (spojený s rýmou a masivním odhleňováním), což je tím, že jsme v začátcích mb. Zato tvoje děťátko mělo uvědomělou maminku od začátku...

nevril
26. črc 2007

Kushi mj nedoporučuje přítomnost otce u porodu a v tom bych ho taky neposlechla, tak jsem si to s tím kojením taky udělala spíš podle toho, jak to cítím já 🙂

ro.le
autor
26. črc 2007

ráda bych taky na kurz zase jela, hlavně bych potřebovala ten zaměřený na děti... Až budeš o něčem vědět, tak to sem frkni 🙂
Očkování 😠 My to taky odkládali, ale už máme 3 dávky INFARIX HEXA. Kupovali jsme, ale jak mi pak Strnadelová řekla, je to možná horší než lepší. Horší je, že je tam i ta obrna. To je prý špatně. Jinak naší dětské doktorce neříkám jak jíme, když se neptá 😕 Vitamín D jsme sice vyfasovali, ale dávala jsem ho jep přes zimu (nedostatek slunce). Vitamín K jsme dávali.

ro.le
autor
26. črc 2007

Dneska jsem Klárce pekla dort k 1. narozeninám - bez cukru, másla s bio kypřícím práškem, ... a myslím tedy, že se povedl!!! 😎 😎 😎 Zítra na to ještě udělám vrstvu z jablíček a agaru a můžeme slavit!

listicka77
26. črc 2007

ro.le, mohla bys sem prosím hodit recept ma ten dortík? já ráda peču z celozrnné mouky, teď je mým favoritem špaldovka, bio prášek používám taky, ale ten cukr, bez něj nic neznám... ☹

sage
27. črc 2007

ro.le - zimný čas je "normálny" biologický čas, letný je posunutý o hodinu neskôr. Takže teraz máš o dvanástej vlastne biologicky v tele len 11 hodín. aspoň tak som to počula od mojej babky, ktorá sa tým riadila v záhrade, pri zbieraní liečivých rastlín a tak.

nevril
27. črc 2007

ahojdaaaaaaa
tak my jsme nedávali ani vit D ani K a dnes jsem ráda))), Vy chodíte ke Dr.Strnadelové? My tam taky málem šli, ale nakonec byl zdravý, tak jsme to zrušili. Slyšela jsem, že hodně omezuje lepek včetně seitanu, který matyk miluje, tak nevím. Už tak nejíme skoro nic, co většina))).
My dělali bezva dortík z piškotového těsta, které se dělalo z rozmixované soji a taky se tam nedával cukr dokonce ani kypřidlo a byl moc dobrý

ro.le
autor
31. črc 2007

sage, díky za info ohledně zimního a letního času. Mám v plánu stejně nastudovat ty biologické hodiny jak jsou celý den, už jsem toho z kurzu MB hodně zapomněla ☹
Teď moc nestíhám, tak recept na dort sem hodím o víkendu. Abych vás na dort navnadila - dala jsem fotky z oslavy 1. narozenin do alba 🙂

listicka77
31. črc 2007

ro.le, ten dort vypadá moc hezky, těším se na recept...

aknela75
1. srp 2007

ro.le, taky se mi dort moc líbí, taky budu chtít recept. Bydlíme taky blízko Plzně.

nevril malý má omezení lepku (je na něj citlivý) a na makrobiotice jsme byli tři měsíce. Já mu dávám také kozí sýry, jogurty a někdy i mléko. Maso taky jíme krůtí a drůbeží a ryby. Já nějak potřebuji živočišné výrobky a malý taky. Možná by nám bez nich bylo lépe (alespoň mně), jen to malému nedokážu odepřít. Vařila jsem každý denně i třikrát za den a už jsem toho měla nějak moc. Psychicky jsem to taky nezvládala, tak si říkám dbát o zdravou výživu, ale dokud budu v pohodě, jakmile to zajde dál, tak už je to špatný (psychika). Snad mne neodsoudíte. Ale co, prostě to tak máme.

tiki
5. srp 2007

ro.le, to jsem rada, ze nejsem jedina, kdo bojkotuje mikrovlnku. Na mne se lidi obcas koukaj jak na blbce, ze ji nechci, kdyz mam male dite 😒 . Ale to je stejne jako s bezplenkovanim nebo latkovkama ☹
Jinak v souvislosti s dortem - mrkni na http://www.mimishop.cz/ukocicek/detail.php?zboz... - to je husty, co? 😝 To jen na inspiraci pro priste 😀 😀