Dubňátka 2011 a jejich mňamky :o)

peroli
14. říj 2010

Holky, recepty a tipy sem 😉 😵

peroli
autor
13. říj 2011

PRAVÝ HOSPODSKÝ HOVĚZÍ GULÁŠ

(všechny suroviny si podle potřeby upravuju, tohle je ale základní recept)

-750 g hovězí maso - kližka nebo přední
-300 g cibule (pravidlo kolik masa tolik cibule, ale na objem, nikoli
na váhu)
-sádlo
-rajský protlak
-2 lžíce mleté sladké papriky
-3 lžíce majoránka
-2 lžíce hladká mouka
-brambora nebo střída ze dvou krajíců chleba na zahuštění
-2-3 stroužky česneku
-sůl
-pepř

Cibuli nakrájíme nahrubo a osmahneme na sádle nebo oleji - tak dlouho, dokud není opečená skoro dohněda. Udělá v guláši správnou barvu a chuť. Posypeme paprikou, přidáme rajský protlak, hladkou mouku na zahuštění. Chvilku ještě osmahneme a trochu podlijeme vodou (ne vývarem). Maso nakrájené na větší kousky (cca 3x3x3 cm) nasypeme do základu aby se v něm obalilo. Osolíme, opepříme, přidáme 1 lžíci majoránky a zalijeme vodou, aby bylo maso ponořené. Dusíme, dokud maso není skoro měkké, cca hodinu.
Průběžně přiléváme dle potřeby horkou vodu (nikoli bujón ani vývar), dochucujeme majoránkou. Pokud guláš ještě potřebuje zahustit, po hodině dušení nastrouháme najemno bramboru a dáme do guláše, vaříme ještě půl hodiny, brambora se rozvaří a zahustí ho. Lze zahustit i nadrobno pokrájenou chlebovou střídou, pak zahušťujeme až 10 minut před koncem varu (já dávám chleba, s ním je to podle mě lepší). Na konci vaření přidáme dle chuti 2 prolisované stroužky česneku, dochutíme solí, pepřem, majoránkou.
Podáváme s chlebem nebo knedlíkem, posypané nakrájenou cibulí.

majdula
23. říj 2011

Cuketovo-kokosová buchta (recept pro male kuchare)

těsto: 1 hrnek polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 0,75 hrnku krystalového cukru, 1,5 hrnku kokosu, 0,75 hrnku oleje, 3 vejce, 1 hrnek jemně nastrouhané cukety (nebo jablíčko)
dále: meruňková marmeláda, 1 čokoláda na vaření, 150 g zakysané smetany na ozdobu

1 hrnek = 300 ml

V míse důkladně promícháme všechny suroviny na těsto a nalijeme na plech vyložený papírem na pečení. Upečeme dozlatova (200°C, 15 minut).
Vychladlou buchtu potřeme tenkou vrstvou marmelády. Čokoládu ve vodní lázni rozpustíme, smícháme se smetanou a polevu rozetřeme na marmeládu. Necháme ztuhnout.

bajoch
26. lis 2011

TORTILY twister

Tortila, kuřecí maso, ledový salát, rajčata, majonéza (dresing...), trojobal (nemusí být klasickej, klidně "srajda" na obalení), olej na smažení, sůl, pepř, koření (v podstatě jakékoliv chcete)
Originál twister je pikantní, ale potomci Kentucky ani můj bývalý šéf a dokonce ani já nevyzradíme tu tajnou směs bylin a koření☹(
Alobal
kousky (tzv srtipsy😀) kuřecích prs osmažíme (z klasického kusu na tácku uděám 3-5 dle velikosti), rajčata a ledový salát nakrájíme na malé kousky, na alobal plácneme rozehřátou placku, majonézu, rajčata, ledový salát a dva až tři kousky masa. Dáme to plus mínus doprostřed vodorovně, avšak na pravé straně něcháme kousek volnější bez masa a ostatních ingrediencí a už motáme a rolujem jako koberec 😅 asi za půkou motání ohneme ten pravej kousek tortily co zůstal "prázdnej" a není tak tlustej, směrem do středu, prostě zprava doleva a domotáme, tím pádme je dole kapsa anic se nesype 😉 stejnej postup je pak motání alobalu, jen si to rouru tortilovou posuňte k sobě na kraj alobalu 😉 a na závěr se levá starna alobalu zamotá jako bonbon. Vpadá to složitě, ale zamotat se to dá asi jakkoliv, takhle se to dělá v KFC 😎 nepadá to funguje to a celé to trvá asi 5 vteřin 😎 UF 😀

luciasek1984
29. lis 2011

JABLEČNÝ DORT

nastrouháme si 4 velká jablka nebo 6 menších jablek, do hrnce dáme 1/2 litru vody a 20 dkg cukru krupice. Přivedeme k varu, přidáme jablka a můžeme dát trošku mleté skořice. Až jablka změknou, tak rozmícháme 2 vanilkové pudinky v trošce vody a přidáme k tomu a mícháme do zhoustnutí.

Mezitím si připravíme dortovou formu, vyložíme ji dětskými piškoty, které pokapeme rumem (kdo nechce rum, tak pokape šťávou z ovoce), naskládáme na to zavařené meruňky (nebo můžeme banány, broskve, ananas, co má kdo rád), zalejeme hmotou a dáme do druhého dne ztuhnout.

Můžeme zdobit šlehačkou.

DOBROU CHUŤ.

peroli
autor
5. pro 2011

PERNÍČKY BEZ ULEŽENÍ, HNED MĚKKÉ (recept mám tady z koně od @brusinka.pusinka 😉 😵 )

2 vejce
20 dkg cukru
125 g rozpuštěného másla
125 g medu
1 lžíce sody
1 lžíce perníkového koření
0.5 kg hladké mouky

Vejce a cukr ušleháme do pěny. Přidáme vlažné máslo a med. Nakonec vmícháme vše ostatní a vytvoříme těsto. Necháme chvíli odležet (já nechala přes noc a v pohodě). Pečeme na 150-170 stupňů, cca 6-10 min, podle trouby. Hned po vytažení se můžou potřít vejcem, ale není potřeba.

POLEVA

1 bílek
15-17 dkg cukru moučka (přesát)
1 lžička solamylu (přesát)
citronová šťáva z 1/2 citronu

Všechno v misce vyšlehat.. dělala jsem z dvojité dávky a ještě mi něco zbylo..
Na obarvení používám gelovky (= gelové potravinářské barvivo.. lahvička jedné barvy sice stojí cca 45-50,- ale jsou super!!!, krásně barví a hrozně dlouho vydrží, dávkují se párátkem 😉 )

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru