Lněné semínko. Jak jej připravit?

denousek
19. lis 2007

ahoj holky...mam na vas dotaz jak ktera připravujete k jidlu lněné seminko kdo jste se rozhodli do nej jit...dnes jsem si ho koupila a nevim co s nim,,,dat na lzicku a snist?,a kolik??nebo jsem cosi slysela ze ho zalijete vodou??a zase kolik??nevim jak jej pozdeji zacit konzumovat...dekuji za nazory... 😉

sjuz
14. zář 2012

vsade na nete pisu pozuvat a hlavne dobre zapit - min 250ml az 500ml, je to super na zapchu a vytvara sa z toho vytok ktory ulahcuje porod - babo by malo lahsie vyklznut.

johanka1992
18. led 2013

@svetluska.l
Maliník vyvolává kontrakce a lněné semínko uvolňuje a otevírá porodní cesty. Proto se používá k usnadnění nebo vyvolání porodu. A proto se také jejich uźívání nedoporučuje před 36.tt, aby nedošlo k předčasnému porodu 😉

kikimaruska
19. led 2013

@johanka1992 tak ted jsem tedy na vážkách... jsem 32 tt a dr.mi právě v pondělí doporučil pít 3x denně lněné semínko, ale ne na urychlení porodu, ale z důvody pročištění střev a celkově, jelikož mám problémy se zácpou a hemoroidy...Jsem zavřená, ale první synek se narodil dost dříve a ted jde o to, abych vydržela alespon do 34 tt...což si tedy protiřečí, když začnu pít semínko nyní, abych si zas porod neurychlila... 😕 . Semínko sem dnes koupila a váhám, zda ho tedy vůbec začít pít před 36 tt 😕 😒

jajesterka
18. únor 2013

@denousek : Ahoj všem, já si lněné semínko nastudovala, jak na netu, tak od doktorky, tak od kamarádek, které už mají porod za sebou a je to tak jak tu píšete...Nejlepší účinek má ve formě slizu, taže zalít tu polevkovou lžíci trochou horké vody a celé to vypít, je to hnus , ale dá se to dochutit třeba tím medem nebo do zavařeniny atd. Doporučuje se až od 36tt, dřív bych se ho asi bála užívat, páč miminko může na svět přijít když brzy tak na 34tt.... kdyby to náhodou vyvolalo ten předčasný porod. A má to mít opravdu vliv na porodní cesty, které se tím více uvolní a sliz se usadí na stěnách, miminku jde pak líp ven a nejsou tolik podrážděné porodní cesty (odřeniny, prasklé žilky atd) ...Uff tak přeji všem dobrou chuť a hladký porod ...Janča 36tt

jajesterka
18. únor 2013

@kikimaruska být tebou na zácpu bych zkusila všechno možné z potravin, zavařeniny, jogurty, jablíčka... Lněného semínka se osobně do 36tt docela bojím....

vosinka
18. únor 2013

@kikimaruska takhle brzy bych o asi radši nepila...i když já ho pila od 38tt a stejně jsem 2 týdny přenášela 🙂 ale na zácpu účinkoval hruškovej a švestkovej kompot. 😉

kikimaruska
18. únor 2013

@vosinka já ho ještě nezačala pít, přetože sem už dle dr. měla...začnu od zítra, kdy budu 37 tt 😉

markytanka
19. zář 2013

Já si dávám dvě lžičky do jogurtu.. je to moc dobré 🙂 Tak doufám, že mi to pomůže 😀

ladikuu
22. říj 2013

Ja som si davala jednu polievkovu lyzicu vzdy s jednym jablkom zjedla a zapila cajom z listov ostruziny malinovej 🙂 a ja verim, ze mi to pomohlo, od 36 tyzdna som zacala..mala bola pocas 1 kontrakcie na 3zatlacenia vonku 🙂

mafienka
28. říj 2013

Prosim vas, je tu nekdo z vas, kdo seminko "JEN" jedl zasyrova (ten svareny sliz urcite nedam) a uz rodil? Pomohlo i tak? Diky za odpoved!!!

wieruss
28. říj 2013

@mafienka urcite pomohlo, ja som jedla surove lyzicku kazdy den, riadne pozula a zapila 0,5litrom vody a super 😉 ku koncu uz ako som cvicila s epinom tak slizu bolo pozehnane tam dole 😀 😀 😀

duzame
18. kvě 2014

Nevíte někdo, jestli se lněné semínko dá nahradit lněným olejem, případně v jakém množství? Přijde mi, že princip by měl být stejný ne? 😉

ma_ia
18. kvě 2014

@duzame To nevím. Řekla bych, že jde o ten "sliz", který vzniká, když se to semínko namočí - to je to, proč se v těhotenství jí. Jestli bude mít olej stejné vlastnosti, težko říct. Já jedla mix zlaté a hnědé semínko, většinou jsem si ho nadrtila do jogurtu a bylo to🙂

hojda
18. kvě 2014

Lněné semínko se musí rozmělnit, nebo rozvařit, pokud se jí celé, tak projde trávicím traktem jako nestrávené.

duzame
19. kvě 2014

@ma_ia No jo mě nedošlo, že to není jen ten olej, ale i ten sliz co asi funguje. Díky 🙂

juanka
9. črc 2014

Tak jsem to dneska uvařila a je to docela humus teda... Rozhodně to příště sliju, protože pokoušet se rozkousávat ty semínka v tom slizu je marná snaha.

ladyhacek
25. črc 2015

já udělala slaný koláč s dýně takový chleba/koláč a tam ho přidala.
nebo dýňová pomazánka - tak ta se povedla > upekla jsme dýni (hokaido - pěstujeme) rozmixovala s trochou vody, sůl, sluneč a lněné semínko a ke snídani na rohlík dobrota 🙂

petull77
12. srp 2015

ahoj, já ho jím k snídani, lzíci rozemletého semínka v mlýnku na mák, lzicku lneneho oleje, ryzove mleko a dve broskve, vse do misky a promichat, tot ma snidane ;) a citim se mnohem lepe

monael
9. říj 2015

Lněné semínko vhodné pro konzumaci již 6-4 týden před TP. Dám 2 polévkové lžíce do kastrůlku a zaliju1/2l vody, nechám 5-10min povařit, potom přez síto zcedím SLIZ 🙂 (semínka už nejím protože jsou znehodnocená vařením). Půl hrnku vypiju ráno a zbytek večer a vše vždy řádně zapiju vodou či čajem. Lněné semínko je dobré na ulechčení porodu jako takového a díky slizu vyklouzne prcek jako po másle. Další varianta užívání pokud chcete využít maximum živin a prospěšných látek je vhodné lněné semínko řádně kousat tak dlouho, až ucítíte sliz na jazyku a zajíst ho jogurtem či cottage cheesem. Ddíky bílkovině tělo vstřebá maximum prospěšných látek a zlepšuje tak i trávení. 4 týdny před porodem přidám maliník, ten podporuje urychlení kontrakcí, proto bych dříve s maliníkem nezačínala.....už se teším na druhý porod, tak doufam, že to půjde tak hladce, jako u prvního 🙂.

cubicka
15. črc 2016

@denousek zut - zvýkat 🙂