Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

sussanah
20. pro 2010

@zuzkat1 heled, tak kolik mala vazi? V profilu mas 8365 a pises 8635 😉 A vy s mm jste spis vetsi nebo mensi? A kdy naposledy kojis pred jidlem? U nekterym deti mm podporuje chut k jidlu ale u nas to funguje tak, ze jak se nakoji, tak minimalne 1,5h poradne neji. Takze aby mi snedl poradne obeda, tak jsem kojila nejpozdeji tu 1,5h pred jidlem a potom zase aspon 1h po jidle (ted jde po "o" spat a kojim az po probuzeni), protoze pak chtel taky radeji mliko nez jidlo. No a ja myslim, ze v tomhle veku uz dite potrebuje i ostatni ziviny, ktere v mliku nemusi byt zastoupeny v takovem mnozstvi. Ale taky treba, jak ti zacne chodit, tak ti zacne i trochu vic jist, chozeni je pomerne velky vydej energie, u nas to byla zmena velka.

lu777
autor
20. pro 2010

@zuzkat1 tak to je pěkná váha... Bellí teda tolik váží už teď, ale ona je i delší než byl Matýsek, asi ví proč - aby se ubránila 😀
@sussanah no já právě na sladký jsem dodnes 🙄 ale snažím se jen jednou denně...
M. jsem dávala jen fakt věci bez cukru nebo s něčím na slazení ze zdravý výživy... i kvůli zubům, v mojí rodině moc dobrý zuby nemáme a oni si moc čistit zuby dlouho neumí, takže čistíme my samozřejmě, ale to je chvilenka, tak bych nerada s ním pak na vrtání zubu 😝
a že jsi pro srandu, z toho si nic nedělej, já zas lituju děti, který už v roce jedí hranolky a spol. 🤐
a nebo jdeme k dr. a tam malýmu třeba už v roce a půl dávají lízátko 🙄 🙄 🙄 fakt hnus, kdyby mu nabídli rozinky, tak neřeknu, ale lízátko? u dr.?? dyť je to na hlavu! nejhorší co může být, jsou tvrdý bonbony a lízátka a ty chemický pití (zelený, modrý, to složení je blivajz).... tuhle jsem teda na ORL řekla, že lízátka mu nedáváme a dr. mě pochválila ... ale jako proč mu to teda sestra dávala, to nechápu! dyť obrázek by je stál daleko míň!!

jináč já mám teda zkušenost, že děti který moc nejedí jako malý a mají energii tak to tak spíš mívají i pak dál... u velkejch jedlíků se to někdy zlomí (viz náš Matýsek), ale opačně jsem to zas tak moc neviděla...
moje děti jsou teda po mě - jak pravidelně nejí, tak vyšilujou 😀

sussanah
20. pro 2010

@lu777 v roce a pul to je v pohode, ja videla 8m mimco s lizatkem v puse 😀 Me to nijak zvlast netrapi, at si kazdy rodic dela co chce a co uzna za vhodne. Takze dokud se do me nekdo vylozene nenavazi, tak to nechavam tak a nekomentuju 😉 U mojich kamaradek prave ze naopak, mimca jim nechtely moc jist, ale kolem 12m se docela rozjedli. Ale ono je to asi fakt individualni 🙂

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
halienka
20. pro 2010

@sussanah som rada, že nie som sama čo to s tým sladkým berieme takto 😀 ja tiež zatiaľ nemienim dávať "klasické" sladkosti, ak vydržíme aspoň do tých 2 rokov, budem rada. Ale tiež si užívam od okolia kritiku, minule sa ma moja mama spýtala ironicky, že či som už vôbec dala malej niečo sladké - ona si tiež pod sladkým predstavuje koláč, čokoládu a tak. Tak som jej povedala, že sladkého má od 5. mesiaca viac než dosť - každý večer sladkú kašu- jasné tú vhodnú pre miminká, potom som pridaávala ovocie a presnidávky, ktoré má aj teraz každý deň, do toho tie bábatkovské piškóty... Len to boli a sú zatiaľ prirodzene sladké veci s prirodzeným cukrom z ovocia - fruktózou. Takže sladkú chuť pozná a niekedy sa mi zdá, že už jej aj lezie na nervy 😀 Zatiaľ som len párkrát potrebovala dosladiť napr. tvaroh alebo krupicu, tak som na to použila pár kvapiek javorového sirupu. Ale inak nič. No a mandarinku som dala minulý týždeň prvýkrát, no nestíhala som vynerať jadierka, čo to s takou chuťou jedla 😀 našťastie reakcia žiadna, takže som rada. 🙂

sussanah
20. pro 2010

@halienka jj u nas mandarinky podobne 😀 A kdyz uz mi dosla, tak se maly vrhnul na ty slupky, ale nastesti uznal, ze ty az tak dobre nejsou 😀 Ja teda ale malemu obcas ten kolac domaci upeceny dam, takze asi tak jednou za 2-3tydny ma na svacinu klasicky kolac s hruskovymi povidly. A ted ochutnal i vanocni cukrovi - linecke a rohlicky. Proste si ale porad myslim, ze je rozdil sem tam neco takoveho dat nez diteti cpat bonbony, lizatka, sladke stavicky typu jupik apod. A taky na nem vidim, ze ho to sladke az tak super nebere, piskoty ma rad, ale treba ten kolac si vzal kousek a pak chtel radeji syr 🙂

zuzkat1
20. pro 2010

@sussanah jejda preklep...jasne 8365🙂 som sa pomylila🙂 v profile je to dobre...
no kojim pol hodku pred jedlom lebo inak mi nic nezje, musim ju predtym nakojit... ja mam 163cm ale manzel 184 a teda chudi nie sme🙂 zas ani tucni nie, taki normalny, aj ked ja po porode este mam co zhadzovat🙂

@lu777 som sa pomylila sussanah si to vsimla..mala ma 8365g🙂

k.jolanka
20. pro 2010

Ahoj holky, prosím o malou radu...dávám prckovi do jídla olivový olej a chci zkusit i máslo, jaké dáváte? děkuji 😉

iinuska
20. pro 2010

@k.jolanka klasicke maslo 😉

k.jolanka
20. pro 2010

@iinuska předpokládám, že klasickým máslem myslíš klasickou kostku že? 🙂

iinuska
20. pro 2010

@k.jolanka ano 😉

dashin
20. pro 2010

Ahoj, díky za spoustu tipů, přečetla jsem pár stránek a načerpala jsem tady tipů na několik dní 😉 Já zatím vařím jídla jen k obědu, ráno má dcera jen malý kousek rohlíku a UM (pečivo moc nejí), k večeři jedeme už několik měsíců jen kupované kojenecké kaše - střídavě do nich dávám přesnídávku nebo čerstvé ovoce. Už si říkám, že by to chtělo občas změnu, tak se chci se zeptat, co vám miminka večeří, případně do jakého věku dítěte se přibližně dávají tyhle kupované kašičky?

sussanah
20. pro 2010

@dashin maly nam zacal kase odmitat kolem 10m, od te doby miva pecivo s necim, 1x tydne ma kasi. Pecivo stridam rohliky, chleba (ruzne druhy) a toustovy chleba, kase delam taky ruzne, vetsinou doma pripravovane pohankove, ovesne, psenicne s marmeladou, ovocem.

dashin
20. pro 2010

@sussanah - díky za tip, jaké dáváš do kaší mléko - kojenecké nebo nějaké rýžové apod. ze zdravé výživy? A dáváš i tmavé pečivo?

sussanah
20. pro 2010

@dashin asi od maleho 11m pouzivam ovesne a ryzove mleko z DM (stoji kolem 30Kc/litr), predtim jsem vetsinou udelala do vody a pridala jogurt, malemu to tak chutnalo. Tmave pecivo nedavam, dostava totiz obden ovesnou kasi a psenicnou, tak at te vlakniny nema zas moc,at mu neznicim streva. Pokud by to bylo jedine celozrne, tak bych asi obcas tmave pecivo dala, ale urco ne kazdy den. Nekde se ale pise, ze do 2 let zadne celozrne pecivo neni vhodne kvuli vysokemu obsahu vlakniny.

zuzkat1
21. pro 2010

dievcata🙂 ake korenie mozu deti okolo roka? kedy ste zacali davat sol? davate uz vobec? a teda okrem rasce a petrzlenu co mozem este dat?to uz mala a v pohode... niekto mi radil ze bazalka a tymian atd...ale to sa nehodi vsade..aspon mne to moc nechuti inde nez v cestovinach🙂 neviem biele korenie alebo co by mohla na masko napriklad? alebo je este velmi skoro?

sussanah
21. pro 2010

@zuzkat1 ja decentne soli zhruba od toho roku (predevsim teda brambory, ty jsou neslane pekny hnus), koreni jsem davala uz driv - bazalka, saturejka, majoranka, kmin, oregano. V podstate ty bylinky davam co mi prijde pod ruku. Maso teda jen lehce osolim a podusim s mrkvi, petrzeli a ted uz i celerem, jinak nekorenim. Kureci ji s nama pecene, tam davame saturejku a bazalku.

bubelko
21. pro 2010

@zuzkat1 ja som tiez zacala solit az teraz od roka, k tomu trosicka cierneho korenia (ale len postrasit) a mleta sladka paprika. a bylinky som pouzivala viac menej od zaciatku - tie iste co sussanah, akurat este aj troska pazitky. no a naposledy som varila aj so zazvorom. akurat som mu ho povyberala z taniera, ale chut bola a chutilo. podla mna opatrne mozes od roka postupne vsetko 😉

zuzkat1
22. pro 2010

@bubelko s tym zazvorom si ma prekvapila...citala som niekde ze az od 5 rokov je vhodny pre svoju pikantnost... to asi co clovek to nazor... asi pomaly uz zacnem ve duz ma skoro rok..ale az po sviatkoch🙂

@sussanah dakujem🙂

bubelko
22. pro 2010

@zuzkat1 zazvor je pikantny, preto ho krajam na take kusky, aby som ho vedela vytiahnut, aby mi don nezahryzol 😉 ved si len zober postupnost jedal pri prvych prikrmoch - tu vo svajci je ina postupnost ako na svk. podla mna je to aj o tom, co jedia dospeli - ved si zober thajcanov - ti jedia tak pikantne, ze nam vyliezaju oci a ich deti v poho. primorske staty jedia zase morske ryby a inu haved. ja som toho nazoru pomaly zavadzat vsetko a sledovat reakcie. ked sa vyhadze nedam, ak mu chuti, nevidim dovod nedat. su veci, ktore mu vsak dam az neskor - chili, camembert, talianska ci spanielska sunka susena na vzduchu a podobne lahodky 😉

zuzkat1
22. pro 2010

@bubelko ano je to tak... ja som asi az moc opatrna...stale v nej vidim bezbranne babatko a pritom by uz mohla jest aj ine veci

sussanah
22. pro 2010

@bubelko co delas se zazvorem? Ja ho mam rada nastrouhany s medem jako medicinu, ale nevarila jsem z neho jeste nikdy.

bubelko
22. pro 2010

@sussanah poslala som ti IP 😉

@zuzkat1 ono v roku uz naozaj nie je tym bezbrannym babatkom, to je fakt 😀 co sa opatrnosti tyka - pokial jej nie prehnana, tak tym nic pokazit nemozes, radsej tak, ako si potom vycitat, ze si nieco zanedbala 😉

zuzkat1
23. pro 2010

@sussanah moj mm si z neho robi caj... asi to sem sice nepatri ale snad to nebude nikomu vadit... nastruhas asi taky 1-2cm kusok podla toho aky silny chces... das vodu 3/4-1 liter a kusok skorice a klinceky (3-4ks) a varis...od vretia asi 5 minut... s medom je to fajn🙂

zuzkat1
23. pro 2010

@bubelko no ja si nemyslim ze to prehanam aj ked kazdy okolo mna si to mysli🙂 ale to bude tym okolim ze kazdy koho poznam uz daval a dava detom v roku uz to co jedia oni a bez vynimky.... aj kolace na vianoce vsetko... ja sama som v roku jedla vsetko... na noc mi dali kakao a tak.. ale to bola ina doba🙂

sussanah
23. pro 2010

@zuzkat1 jj caj taky delame, ale me spis zajimalo do toho normos vareni 🙂 Jo a teda nas kluk uz ochutnava i cukrovi, kolace a zitra s nama bude mit urcite vanocku s marmeladou 😉 Ja myslim, ze se nema nic prehanet. Strava u 6m ditete, tak je podle me opatrnost na miste, ale od toho roku uz fakt postupne vse (krome par vyjimek). Neni to konkretne na tebe, jen tak obecne 🙂

bubelko
23. pro 2010

@zuzkat1 ono s tym prehananim, to je tazko - ono je to na obe strany - prehnana starostlivost ale aj prehnana bezstarostnost. ono vsetko s mierou.

co sa jedla tyka, jonas tiez dostane kolace na vianoce - nie s cokoladou a alkoholom, ale nevidim dovod nedat mu maslove susienky alebo linecke kolaciky s lekvarom. ved toho nebude jest na kila 😉
a od roka fakt varim uz len jedno jedlo pre vsetkych od cestovin po gulas, akurat ako pise @sussanah mame par vynimiek - chili, urcite druhy ryb a morskych zivocichov. 😉

sunea
23. pro 2010

Ahojte, mam malu otazku, lebo mi uz dochadza fantazia. Nas maly je velmi dobry papkac, dokaze zjest velke porcie, a za 2 hodiny zase velku porciu dalsieho hlavneho jedla apod. Ma 18 mesiacov a 10 kg (na to, kolko toho "sfutruje", vyzera ako taky slíž), chodi/beha od 11 mesiacov. O jedlo sa aktivne zaujma od mala, niekedy mam pocit, ze je to jeho zmysel zivota 🙂 Nema problem so zazivanim, chuti mu absolutne vsetko (resp. vsetko, co zatial ochutnal). Ked niekam ideme (napr. do mesta), stale vyzaduje nieco na jedenie, sape sa po taske, kde nosim veci (a jedlo, samozrejme). Neviem, ci tym riesi stres z ineho prostredia, z ludi a tak? Od malicka chodime do mesta casto, nie sme vobec izolovani, v kociari sa vozi rad. Akurat niekedy uz som stale v strese z toho, ze stale potrebuje nieco jest, mam strach, ze mu bude zle. Medzi hlavnymi jedlami v takychto situaciach dostane napr. ryzovy chlebik, kukuricne chrumky, neochutene BeBe keksy, ovocnu nesladenu tycinku, kus rohlika apod. Nejake odputanie pozornosti nefunguje. Mate s tym niektora skusenost? Alebo nejaky tip na dalsie drobne "zobanie"? Asi to moc riesim...

sussanah
23. pro 2010

@sunea me tohle dela maly kdyz jsme nekde na navsteve. Vzdycky si pripadam, jakobych mu nedala doma najist 😅 Proste jakmile prijdeme na navstevu, tak v podstate porad ji dokud zase neodchazime. Snazim se to nejak redukovat a davat mu hlavne ovoce v techto pripadech, ale mam samoze v zasobe syr, rohlik, krupky apod. Taky se mi zda, ze tim resi stresove situace, coz neni uplne idealni. Snazim se ho v tom nepodporovat, ale zase ne vzdy to jde. V kocarku mi to teda nedela, kdyz tam zacne knourat, tak ho necham probehnout a byva potom klid. A nebo zase mu dam ovoce (mrkev mu vydrzi dost dlouho 😉 )

luly13
23. pro 2010

ahojte baby, neviete , prosim, ci je nejake obmedzenie v konzumacii cvikly (myslim mnozstvo na jedenkrat) pre babatka? viem, ze ked som pila stavu kvoli peceni v tehotenstve, tak bolo odporucane len postupne zvysovanie davok a zacat tak s 2dcl za den. D.