Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

tital
29. dub 2011

@ija1 A kasi jsi zacala proc ? Mela mala hlad ? Nejak se tem kasickam /mozna zbytecne palicate/ branim. Pripada mi, ze je to jen smes, co ma zaplacnout brisko...

ija1
29. dub 2011

@tital - ja jsem kasi zacit nechtela......... ale doktor mi rekl ze kdyz uz ma ovoce, zeleninu, mam dat i kasi................ ja se jim branila do osmeho mesice.........., ale na zaplacnuti fakt ne, nasi male vyhovuje UM.........., tak jsme ji zacli davat kasi na snidani............. takze taky nejsem nejak velkej priznivec a podle me to na noc moc nezaplacne, spis jaky ma ditko spaci navyky... my teda davame UM k vecer v 6, pak jde spat, v 22 ji strcim jen flasku a spi do sedmi rano.......... premyslim ze to nocni krmeni odbouram, ale jeste par tydnu to chci takhle nechat.............

tital
30. dub 2011

@ija1 Vim. Nase MUDra zase rikala, ze mam zacit s testovinkami. Kdyz jsem se ji ptala, jestli s temi, co je na obale od ukonceneho osmeho mesice - tak na mne koukala... nevedela. A vlastne mi odpovedela, ze se mam ridit pokyny vyrobce. No tak kdyz malemu osm jeste neuplynulo ? Jdeme na kontrolu az nekdy v polovine kvetna, tak mi taky mozna rekne, ze je cas na kase. Ja bych chtela jidelnicek nejak obohatit, ale nechci ho nejak drasticky menit. Dnes mi prislo, ze opravdu chce kousat, zvlaste dopol docela odmita me prso, ale krupinky by papkal 🙂

cicimon
30. dub 2011

@tital no nie vsetky mudr. sa rozumeju do vyzivy.... a zas si zober ze vo vela vyzivach od 4,6 alebo 8+ su jahody, sol, paradajky... co su pre ten vek nevhodne...
staci pouzit nejake bezvajecne cestoviny alebo tie ovsene vlocky k zavadzaniu lepku, nemusia to byt ziadne sunarek a pod..
na lepok je najvyssi cas, tak zacni
jogurt mozes po 8smom mesiaci - mne moja dr. povedala, ze kojenemu dietatu staci po roku, tak moja dostala po roku
zo strukovin mozes dat cervenu sosovicu, ta je ok
k tej zemiakovej kasi... kedze UM a MM sa nesmie varit, tak radsej pocka do 10m a potom sprav z kravskeho, ktore sa moze dat po 10m do varenia
maslo a pod od 9mes, ale to aj podla tvojho uvazenia, ci by maly vedel jest chlieb s maslom.... pokrajat na kusky a tak
dobra www o prikrmoch je http://www.kojeni.net/prikrmy.php

andelka
30. dub 2011

@tital koukám že nejsem sama kdo odolával vytrvale kaším 😅 a to mi je doktorka radila snad od 5 měsíce, protože se malej často budil.
Já jsem začala dávat lepek od ukonč. 8.měsíce - říkala jsem si že je to střední cesta mezi půlrokem a rokem (nové a dřívější doporučení) - přidávala jsem trošku ovesné kaše do ovocného pyré, pak jsem kupovala i kelímky a přesnídávky s lepkem a nakonec od 10.měsíce jsem začala dávat i ty kaše večer (pak před spaním ještě kojím), ty má 3x týdně taky lepkové.
Jogurt jsem začala dávat taky v 8měsících, čistou Hollandii, teď střídám i s Jihočeským nebo Olma bio.
Dany mi dlouho nechtěl jíst kousky, zlomilo se to po tom 10měsíci, od 11měsíce už dávám i snídani, rohlík nebo veku s máslem nebo Lučinou.
Luštěniny jsem ještě nezkoušela, ale chystám se na červenou čočku. Bramborovou kaši budu dělat už z normálního čerstvého mléka. Místo těstovin dávám kuskus, ale má koupené i ty sunarky od 8měsíce, tak už je zkusím.
Sice by mělo dítě prý od roka už jíst skoro jako dospělý, ale to se mi ještě nechce, když Danymu chutná tak jak to má, kousat už taky umí, postupně mu přidávám nové věci...zásadně nesolím, nekořením a nesladím. Nekupuju ani dětské sušenky. Ani sladké jogurty.

tital
30. dub 2011

@cicimon Diky moc. Jak jsem psala, nechci spechat, ale zaroven Maleho "brzdit". Mame trosilinkato problemy s travenim. Pripada mi, ze kdyz nema klid na jidlo - protoze se to zpravidla deje na cestach, na navstevach - tak pak poradne neodriha a cele odpol ublinkava. Dokud opravdu nerihne nekolikrat... dnes opet problinkal cele odpoledne, komplet zeleninka i dalsi kojeni slo postupne v malych davkach ven. Vcera nic, byl v poho. Zkousim i vypozorovat, jestli to neni po nekterych potravinach. Zlepsilo se, ze davame ovoce dopol. Ale jakmile jsme v jinem prostredi, Maly radi, vsechno ho zajima, musi vsechno videt, osaha a tak na me rajtuje... No a proto nechci rychle zavadet nove potraviny, ale vim, ze s lepkem bych uz mela, zvlaste dokud kojim. Diky moc za prakticke rady.

tital
30. dub 2011

@andelka Souhlasim. Sama mam nejradeji cisty poctivy bily jogurt. Kousky taky Bertik nezvlada, nejak ho to nakopava. Dnes jsem zkusila na chvilenku chlebovou kurku. Podle vsech rad ji preci mel zuzlat, ale on si rovnou kousek dasnickama utrhl a uz mel "obr" kus v pusine 🙂, musela jsem zasahnout... A kuskus jsi nekdy mixovala ? Nebo uz ted mohu zkusis pridat do rozmixovane zeleninky. Kuskus je s lepkem, ze ano ? Me se prave nechce zacinat lepek zarazovat formou peciva, ale radeji bych prave mozna testovinky, mozna ty vlocky... nyni davam do zeleniny jen ryzove vlocky, nebo kukuricne testoviny, vsechno do hladka rozmixovane.

andelka
1. kvě 2011

@tital S tou kůrkou to bylo úplně stejné u nás, taky musela hned ven, a třeba i když něbyla úplně najemno rozmixovaná mrkev v příkrmu, tak kuckal a dusil se. Tak jsem zas mixovala najemno a za pár dní, maximálně týdnů jsem mu zkoušela zas malinké kousíčky nechat a už je uměl zpracovat. Takže všechno se časem poddalo a teď mi krásně ukusuje z rohlíku 🙂 Kuskus právě nemixuju, jsou to přímo měkké malé kuličky, takže s tím nemá problém. Já jsem ho začala dávat když jsem viděla, že malé hrudky nebo kousíčky v jídle už mu nevadí a napřed jsem ho dala jen málo do zeleninky, asi lžičku. Je to pšeničné, takže s lepkem. Taky jsem nedávala dlouho pečivo, lepek jsem začala těma ovesnýma vločkama, lepkovou kaší, kuskusem a pečivo až od 11měsíce, přece jen je to kynuté a je tam sůl a tak.
Bertík je ještě malej, Dany v tom věku měl teprve zeleninku na oběd, začínali jsme s masem a chvilku měl přidané ovoce na svačinku, a všechno dohladka.

tital
1. kvě 2011

@andelka tak, mame jeste dost casu. Chystam se ted vyzkouset vic domaci sezonni zeleniny. Vice masa bych chtela az treba za mesic, uvidim. A pecivo klidne az kolem toho roka, jak pises, mne samotne nedela dobre, jak nadyma...

cicimon
1. kvě 2011

@tital co sa tyka kuskov, vobec si s tym nelam hlavu, este je na kusky maly, tak kludne mixuj
a s lepkom urcite pomaly zacni a inac sa fakt nie je kde ponahlat 🙂

tital
1. kvě 2011

@cicimon Diky moc 😉 Nespecham, jen "mapuji" situaci a zhruba budouci jidelnicek, budeme ted par mesicu castecne v zahranici, tak abych taky vedela. Dnes opet po obede krouceni, cele odpoledne poplakaval, zase zarazene rihnuti, uz me to fakt trapi. Mam pohodoveho klucika, ale jakmile zustane bublinka v brisku, je zle. Zlobilo ho to az do vecerniho koupani a kojeni pred spanim. Ani zeleninku na obed nechtel. Nevim, po cem to mame, dnes jsme byli doma, v klidu....

tital
1. kvě 2011

Jeste jeden dotaz 🙂, od kdy muzu zkusit krupicovou kasi ? Asi z vody... , MM neodstrikam a umele doma sice mame, ale protoze ho nedavam, asi ho nebudu ani nacinat... nebo z ryzoveho mleka. Mame necelych 8. mesicu.

cicimon
1. kvě 2011

@tital no riadnu krupicu radsej po roku, ale skus kupit obilninove kase zn. poex, otesanek , marianna a tie su fajn a staci tiez len zaliat horucou vodou

tital
1. kvě 2011

@cicimon Diky, dam si do poznamek na pozdeji 😉

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon k tej vode... mne moja dr povedala ze kase mam rozhodne uz po roku robit z mlieka... pokojne KM... lebo ze ju ochudobnujem a tuk ked robim z vody a mala ze potrebuje rast... ja uz robim z KM a malej to aj ovela viac chuti... do roka KM nie...ja som zacala ked mala 11 mesiacov pouzivat na varenie

zuzkat1
3. kvě 2011

@tital lepok uz zaved... nie je dobre tak dlho odkladat... aj pri dlhom odkladani moze vzniknut alergia presne ako pri predcasnom zavedeni...

cicimon
3. kvě 2011

@zuzkat1 myslis ze toho tuku nie je dost v MM, masle, syroch a jogurtoch?

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon iste je ale ja ked dam kasu na veceru tak veceru ma dost o nicom (malo vyzivnu - tucnu ak chces) ked dam len vodu... take male dieta potrebuje vela vyzivnych jedal.. najma ak je male (nie vekovo ale vzrastom) a po roku uz moze KM pokojne v jedlach ... nie pit na litre ale v jedle v pohode...ja jej robievam aj puding s normal KM

cicimon
3. kvě 2011

@zuzkat1 no ja som puding este nerobila a moja ma na veceru vacinou nejake pecivo s maslom alebo natierkou a k tomu nejaku zeleninu, ja davam kasu na ranajky (vecer ich uz nechce jest) a aj tak sa dotlaci rozkom.... moja je schopna sa po kazdom jedle dotlacit rozkom

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon no moja zje rano nic - nechce...obcas do nej dostanem 5-6 lyziciek jogurtu... (donedavna nejedla na ranajky nic a jogurt mala na desiatu) ...teraz ma na desiatu chlieb...zje asi 1/4 krajca s maslom, syrom atd... obed asi 5-6 lyziciek niecoho... olovrant nejake ovocie - to zvykne pekne papat...alebo zje polovicku vyzivy... a vecera kasa - max. 80ml a to uz akoze brutal vela jedla.. a inak je jedno kedy to papa... to jedlo je malo vyzivne ked je len s vodou...moja dr skoro odpadla ked som povedala ze len s vodou jej to robim... ale tak moja nechce papat tak mozno preto...tvoja asi pekne papa - ked este po kasi papa rozok🙂

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon no moja zje rano nic - nechce...obcas do nej dostanem 5-6 lyziciek jogurtu... (donedavna nejedla na ranajky nic a jogurt mala na desiatu) ...teraz ma na desiatu chlieb...zje asi 1/4 krajca s maslom, syrom atd... obed asi 5-6 lyziciek niecoho... olovrant nejake ovocie - to zvykne pekne papat...alebo zje polovicku vyzivy... a vecera kasa - max. 80ml a to uz akoze brutal vela jedla.. a inak je jedno kedy to papa... to jedlo je malo vyzivne ked je len s vodou...moja dr skoro odpadla ked som povedala ze len s vodou jej to robim... ale tak moja nechce papat tak mozno preto...tvoja asi pekne papa - ked este po kasi papa rozok🙂

zuzkat1
3. kvě 2011

preco je to 2x? 😨

cicimon
3. kvě 2011

@zuzkat1 no moja je podla nalady.... dnes na obed odmietla jest co mala prichystane a zjedla moje ciste cestoviny...takzemax vyzivny obed, potom sa dotlacila rozkom v kociku a to mala cele poobedne jedlo az do MM pred spanim
ale zvycajne ma o 6tej MM, cca 7.45 kasu tak 150, 9.30 nejake ovocie alebo jogurt , obed okolo 12.30 tak 100... kedy ako a niekedy nezje celkom nic.... takze v koicku zas rozok alebo chrumky a okolo 17.15 na pecivo s maslom/natierkou a pred spanim MM ... takze tomu jedlu nejako extra neublizi, niekedy mam dojem ze zije z rozkov a chrumiek
a moja po tej kasi rozok je asi preto, lebo vidi nas jest.... takze rano musime dat najprv jej kasu, aby nas nevidela jest a az potom my jeme... inac by z tej kase nezjedla asi celkom nic..

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon tak moja za cely tyzden nezje to co tvoja 🙄 fakt u nas je maximum na obed tych par lyziciek ... vacsinou obed vobec nechce... u nas najviac papa vecer z tej kase ale aj to len odkedy davam mlieko a nie vodu a aj to je max tych 80ml... mlieko ma kedy chce... to neviem casovo povedat..ja ju este stale kojim na poziadanie... inak kolko ti vypije vody alebo caju? moja za cely den tak deci...

cicimon
3. kvě 2011

@zuzkat1 no ja caj nedavam, pije len vodu a cca tak 3dcl... ja ju kojim rano ked vstane, potom o 10tej pred spanim a potom vecer pred spanim... cez den vacsinou len ked sa jej cka... niekedy som mala dojem, ze ked som ju vela kojila nechcela jest... a teraz ked ma dni, ze neje nic na obed... min tyzden asi 5x a vsetko slo do kosa, tak sla hladna von a potom sa napchvala rozkom... a niektore dni som jej dala dokonca viac jedal na obed, ale nechcela nic... dnes keby mi nezjedla cestoviny tak je asi tiez hladna... ja som chcela verit tomu, ze ked odmietne obed, ze sa nauci ze ostane hladna a hadam bude jest, ale u nas je to s obedom tak ako s pocasim.... 2dni je a potom dalsie 3 dni nic..

tvoja mozno zato ze pije tolko MM nie je taka smadna.. moja si aj sama vezme hrncek a sa napije alebo mrnci a uz viem ze chce vodu

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon no ja som citala ze ze vela kojenia podporuje chut do jedla.. niektory annagin clanok bol o tom.. ja kojim rano ked sa zobudi, potom ked ide spat cca pol 10tej..potom ked sa zobudi a potom pred vychadzou, ked dojdeme domov a este okolo 5tej a potom pred spanim... v noci asi 3-4x.... casy su vzdy ine... obcas ked sme dlho doma - ked prsi a tak.. tak dojde aj mimo tieto "casy" a nikedy aj kazdu pol hodky sa prisaje... aj ona si pyta vodu ale da si 2 hlty a dost... inak moja cestoviny nema rada... ale chrumky hej v kociku ale to tiez zje mozno 5 a 6tu uz odhadzuje...

cicimon
3. kvě 2011

@zuzkat1 no ja nic proti tomu nazoru, ja to vidim tak, ze ked ma plne brucho mlieka, tak neche riadne jedlo - ale to je zas len moj nazor
no moja by bola schopna jest len ciste cestoviny na obed a samozrejme rukami...

zuzkat1
3. kvě 2011

@cicimon ja som si to tiez myslela a mali sme uz aj obdobie ked som sa snazila nekojit tolko a veris ci nie jedla menej ako teraz ked kojim castejsie... som sa aj cudovala a pisala som o tom v inej teme a tam mi dali link na ten clanok...a naozaj to bude asi pravda, lebo sice je hrozne malo... papa ako vrabcek napriek tomu je to dvojnasobok toho co zjedla donedavna pri nizsom pocte kojeni... tak som si povedala ze ju nebudem v mliecku obmedzovat minimalne tak do tych 18-20 mesiacov to bude mat este na poziadanie a potom sa uvidi🙂

tital
4. kvě 2011

Holky a odkdy jste davaly detske piskoty ? takove ty klasicke, tusim od Opavie ?

cicimon
4. kvě 2011

@tital ja piskoty nedavam stale... mala 2x v narodeninovej torte a inac mi nepridu ako nejako vyzivne a potrebne