Pokrocilejsi prikrmy pro kojence do 1roku. Máte recepty?

lu777
11. lis 2008

ahoj, vim, ze tu je tema Zaciname s prikrmy, ale nemuzu najit zadne vseobecne tema pro pokrocilce 🙂🙂

kdo mate nejake dobre recepty pro mrnousky do roka, podelte se prosim
receptu je milion, ale bez soli (a radsi i cukru zatim) nebo jen se zakladnim korenim to neni tak jednoduche..

chtela jsem se zeptat od kdy jste davali napr. bulgur? jaky je vubec rozdil mezi bulgurem a psenici? 😕

a co rozinky nebo treba susene merunky, davate nekdo? jak moc je krajite? nejak je namacite, varite nebo? 😕

ja zatim jen varim, ted se chystam na zapekani v troube apod., tak se nam snad rozsiri repertoar
🙂

tital
4. kvě 2011

@cicimon Vim, jsou plne cukru. Ale tak co by jsi dala na takovou lepsi zobku. Zatim davam jen ty kukuricne krupinky. Dnes jsem dala ryzovou puflovanou. Ale odpol nastala takova situace - v obchode - malej byl nevrlej, viditelne by jedl, jenze ja uz spechala domu a premyslela jsem, co bych mu vlastne mohla koupit - krupinku mu beru v bio obchode a s sebou jsem nemela ani jednu ☹, napadly me detske piskoty, ale prave si myslim, ze na ne ma v 8. mesici dost casu. Tak prave nevim, co dat "na prilepsenou". Bertik zatim zna jen ovocne prikrmy a zeleninove, trosku tech krupinek, a jednou ochutnal kousek chleba. Chce papat a chce vsechno, 😉 Otesanek, tak co bych mu mohla nabidnout. Jablicko nebo ostatni ovoce jeste neukousne... navic to neni na kazdodenni prevazeni v kocarku moc prakticke...

cicimon
4. kvě 2011

@tital moja je (aj doma) len tie chrumky alebo rozok... ziadne keksiky ani piskoty... do vyzivy davam na zahustenie burizony prip amarantove gulicky.

zvirka
4. kvě 2011

@tital Zkuste rohlík, u nás jednoznačně vede, křupky nemají šanci.

cicimon
4. kvě 2011

@tital a ja mojej nikdy nedam cely rohlik do ruky, vzdy take male kusky a v poho

andelka
4. kvě 2011

@tital piškoty nevedu, nevidím v nich nic přínosného a jsou plné cukru. Jako přilepšení a mňamku bych pravidelně nedávala nic. My na tyto případy máme ty kukukřupky. Piškot měl asi 2x, zcela výjimečně, podobná situace jako u vás.
Jo a křupky s sebou beru všude, pro jistotu 😅

tital
4. kvě 2011

@andelka
@cicimon
dobra, zabalim krupinky natrvalo do kocarku 😉

cicimon
4. kvě 2011

@tital ja bez chrumiek ani nevychadzam z domu...

zuzkat1
5. kvě 2011

@tital vo vasom veku som kupovala tie sunarky od cca 10 mes. davam aj obyc piskoty... ine sladkosti nie ..obcas brumik ale na to mate este cas... podla mna raz za cas piskota nic zle nespravi 😉

adelaine
5. kvě 2011

ahojte,
prosim vas poradite mi?
moj maly mal akurat 10 mes., a uz vyse mesiaca sa trapime s jedenim, odmieta mi skoro kazdy prikrm,
podla mna sa mu prejedli urcite potraviny :(
a odmieta ich, ovocie sice nemal nikdy rad, ale zjedol ho, teraz vobec, pri obede vymysla a zje len trosku.
Preto chcem trosku obmenit jeho jedalnik novymi chutami. Aku zeleninu mu mozem este do roka zaradit?
cviklu uz moze? a este sa chcem opytat, ci mu mam jedlo nejako oddelovat na tanieriku, v zmysle zemiak a masko...lebo ja som mu to doteraz vsetko mixovala do jednej kase

dakujem za kazdu radu 😉

cicimon
5. kvě 2011

@adelaine jasne, mozes oddelit maso a prilohu, ked to v poho zje..
cviklu tiez moze, kuk tabulku http://www.kojeni.net/prikrmy.php

adelaine
6. kvě 2011

@cicimon dakujem pekne 🙂

rosienka
6. kvě 2011

@adelaine moja mala vcera 9 m a akurat som jej prvy krat dala cviklu a pekne ju zbastila. Tiez uz vymyslam, co nove davat, najmä ovocie by som chcela obohatit. Okrem toho jablka, hrusky a bananu. Teraz na jar este nie je nic regionalne cerstve :(
Na chrumanie davam tiez hlavne kukuricne chrumky, ryzove chlebiky, pripadne spaldove keksiky bez cukru. Sem- tam kusok chleba.

adelaine
7. kvě 2011

@rosienka a si cim si jej tu cviklu urobila? s cestovinou alebo? a aky ty zeleniny sa k tomu este hodi?

fatima30
9. kvě 2011

dievcata chcela by som sa opytat aky jedalnicek robite svojim 8 mesacnym babetkam ale presne,co na ranajky,desiatu,obed,olovrant,veceru.Totizto mne sa zda ze davam vela ovocia.my este ranajky nemavame len mliecko,potom desiatu nejake ovocko roztlacene,obed zeleninku s masom..,olovrant vyziva a vecera kasa s ovocim(ovsena,kukuricna,ryzova,prosova)takze sa mi to zda ako velmi vela sladkeho.poradte ako vy davate detom jest

fatima30
9. kvě 2011

a este sa chcem opytat ci este v 8 mesiaci mixujete vsetko,alebo roztlacate,teda okrem kase,tu vymixujem a kedy cestoviny?

fatima30
9. kvě 2011

a este sa chcem opytat ci uz mozeme jogurt a cim zahustujete maizenou alebo solamylom?

mimi21mimi
9. kvě 2011

@fatima30 Ja uz davam jogurt dlhsie, aj cestoviny a ked zahustujem tak gustinom, pripadne postruhanym zemiakom... a jedalnicek

Rano mlieko + po hodine chlebik, jogurt atd

Okolo pol 12 obed a potom mlieko pred spanim

Okolo pol tretej ovocie, chlebik, jogurt.... nieco z toho.
O piatej kasa
o siedmej-pol osmej mliecko pred spanim

fatima30
9. kvě 2011

@mimi21mimi
a chlebik ako cisty?

andelka
9. kvě 2011

@fatima30 my měli v 8měsících ráno kojení, dopoledne 9.30 jsme právě začínali dávat jogurt (bílý), pak oběd 12.30 masozelenina, svačina 15.30 ovocné pyré a pak bylo kojení zbytek dne a v noci. Kaše přibyla až od 9měsíce. A čistá. dávám ze zdravé výživy instantní, nebo kupuju v DM.
Na zahuštění čeho? Celkově škrobům moc nefandím, hlavně ne modifikovaným - jak je to v přesnídávce tak nekoupím. Když bylo třeba pyré moc řídké, tak jsem tam rozmočila kukukřupky. Nebo udělala trošku kukuřičné nebo rýžové kašičky, nebo trošku povařených vloček.
Na snídani teď máme rohlík s máslem nebo florou nebo Lučinou nebo žervé. Ale dneska ho spucoval samotný.
Večeře je v 18h.
V 8měsících jsem ještě všechno mixovala nebo pasírovala, kousky a hrudky zvládal až později.
Těstoviny se můžou, buď bezvaječné posekat nebo pomixovat, nebo udělat rovnou kuskus.
Jogurt v 8měsících už v pohodě.

piacere
9. kvě 2011

prosím vás, máte nejaké nápady na polievočky? Ja som včera urobila anjelovi zo strúhanej mrkvy a kalerábu a myslela som, že zje aj mňa 😀 Doteraz polievky nechcel, nevedel ich papať... mokro bolo všade, len nie v puse 😅

Máte nejaké tipy?

fatima30
9. kvě 2011

@andelka
dakujem velmi pekne za odpovede na vsetky otazky,ale este sa ta opytam co susene ovocie pridavane do kasi?moze sa ?ja tiez pouzivam kase zo zdravej vyzivy aj z DM a co mliecne kase?

sussanah
9. kvě 2011

holky, jak upravujete bataty? Vcera jsem je konecne sehnala a premyslim, co s nimi 🙂

@piacere delam kvetakovo-mrkvovou (mrkve, petrzel, kvetak, brambor, saturejka nebo bazalka), cockovou (mrkev, brambor, cervena cocka, majoranka), porkova (porek, mlada cibulka, brambor, troska muskatoveho orisku), rajska (rajcata cerstva nebo z konzervy, ryze, skorice), brokolicova (brokolice, brambor, bazalka nebo saturejka), nockova (mrkev, petrzel, hrasek, nocky z vajicka a mouky), fazolkova (fazolky, brambor, bobkovy list), koprova (kopr, brambor). Vsude pouzivam jako zaklad osmahnuti dane zeleniny na masle s oliv olejem, pak pridam domaci hovezi vyvar, zaliju bud vodou nebo mlekem (pouzivala jsem tak do 16m ovesne mleko) a povarim. Na konci cast rozmixuju a cast necham vetsi kousky, aby bylo co kousat, do nekterych pridam jeste i zakysanou smetanu. Takze nejsou nakonec uplne ridke.

fatima30
9. kvě 2011

@sussanah
ahoj od kolkych mesiacov moze saturejku bazalku mus.orech kpor bob list?

sussanah
9. kvě 2011

@fatima30 ja davala ty bylinky asi od 9m, muskatovy orech a bobkovy list asi od roku, ale driv by to podle me nebyl zasadni problem, je to spis o mnozstvi 😉 Kopr jsem zacla asi od tech 9-10m. Sice jsem nekde cetla, ze koreni (i bylinky) az po roce, ale osobne v bazalce, saturejce, medunce, oreganu a spol problem nevidim. Navic kdyz je mam cerstve ze zahradky 🙂

andelka
9. kvě 2011

@fatima30 myslíš ovoce které už tam je, nebo že bys ho tam přidala sama? Já nedávám teda do kaší nic a ochucené zatím taky ne, protože co mám omylem koupené doma, tak je v tom cukr, takže se na ně chystám pomalu až teď a i tak je budu míchat s obyčejnou kaší. Jinak sušené ovoce by se dalo, kdyby bylo bio nesířené, namočené napřed ve vodě ¨- ale nevím, sušené ovoce má tu nevýhodu, že pokud je kupované, tak nemáš jistotu jak bylo skladované a co s ním dělali, jestli třeba nemá v sobě plíseň apod.
Mléčné nedělám, protože používám UM Babylove3 a radši si koupím ty obyčejné a dělám mu to zkombinované, je to pestřejší. Mléčných kaší je sice na trhu hodně a je to jednoduché na přípravu, ale většinou jsou slazené a taky myslím že je lepší, když má dítě pořád to stejné UM a nestřídá se to.
Bylinky kdyžtak čerstvé, trošičku. Od toho 9měsíce. Já má čerstvou bazalku, tak tu mu občas dám a ještě kopr ze zahrádky.

@sussanah já je zatím normálně nakrájím a vařím a pak rozmačkám. Dany ještě má stravu spíš kojeneckou - zeleninu uvařit, pomačkat. 😅

mimi21mimi
9. kvě 2011

@fatima30 Nie cisty... maslovy, pripadne s lucinou, skusala som aj pomazanku maslo+zltko davat .... uz aj platok syra mala, sunku este nie..

apollo11
9. kvě 2011

@andelka Taky dělám kaši z UM, vidím v tom právě tu výhodu, že se můžou kombinovat různé kaše a přitom mlíko je pořád stejné 😉 Ty hotové mi některé "voněly" příliš instantně. Jinak k reisdrinku jsem se ještě nedostala, malá si na UM nakonec zvykla a daří se nám to stále kombinovat s kojením 😎

A chtěla jsem se zeptat, mohla by dostat tvrdý sýr - myslím třeba jen trošičku na dochucení zeleniny - nebo radši ne? Pořád mi po něm kouká 😀 A co ryby? Máme tady sádky s pstruhama, ty mražené mořské bych jí samo zatím nedala..

andelka
9. kvě 2011

@apollo11 právě, i mi ty ze zdrávky přijdou poctivější než ty vyloženě dětské 😅 Já též ještě kojím, ale během 2měsíců bych chtěla přestat. Tak střídám UM a Reisdrink, od roka s vápníkem.
Sýr jo, nejlepší je eidam 30% nebo ementál.
Ty ryby nevim, můžeš zkusit trošku toho pstruha, ale kdyžtak radši až po roce.

apollo11
9. kvě 2011

@andelka super, tak jí ho dám trochu rozpustit na zeleninku dnes k obědu 😉 ať to nemá tak jalový 😅

sussanah
9. kvě 2011

@apollo11 syr urco, ale ja jsem treba narozdil od @andelka pro plnotucne syry, takze minimalne 40% 😉 Kupujeme ruzne leerdamer, goudu, emental. Koukni na slozeni, v tech nizkotucnych byva dost zbytecnosti navic.