Recept na zdravější lízátka. Máte a dáte?

slecnami
22. říj 2023

Ahoj hospodyňky😃
Mám prosbu - máte a podělíte se, prosím, o recept na nějaká lízátka (taková ta klasická alá Chupa chups, nemyslím cake pops)??
Dcerce jsou dva roky a v obchodě vždycky nejvíc touží po "blízu" 🤷 Slíbila jsem, že doma nějaké spolu vyrobíme, ALE! Všechny recepty mi přijdou podobné - prostě cukr a kukuřičný sirup (plus teda všude vidím v postupu receptu teplotu 143 stupňů a já nemám teploměr).
Ráda bych něco kapku zdravějšího, co bych jí svátečně nabídla, ale aby to vzhledově připomínalo to "blízo" z obchodu...existuje vůbec něco takového?? 🙏😃
Díky 😉

veronicka89
22. říj 2023

Kupuju tyhle

marge_s
23. říj 2023

@slecnami a co by takove lizatko podle tebe melo obsahovat? 🤷🏾‍♂️ lizatko je proste cukr. Jestli chces nabizet svatecne, tak bych to vubec neresila. (Jo, malinko to asi resim, vadi mi tam pochybna aromata a konzervanty, tak ty “od vietnamce” nekupuju, ale ani je detme nervu z ruky, kdyz je nekde dostanou).

veronicka89
23. říj 2023

@marge_s treba to vyse ?;)

lauriak
23. říj 2023

Daju sa kupit zdravsie verzie v bio obchodoch. Ale cukor tam mas stale. Pokial je to sviatocne tak by som neriesila a dala tu zdravsiu verziu z obchodu.

veronicka89
23. říj 2023

@lauriak ne neni vizi vyse 🙄

lauriak
23. říj 2023

@veronicka89 citala si prosim ta to zlozenie? Mas tam xylit a isomalt - oba su cukry. Xylit je brezovy cukor a isomalt je tiez cukorny alkohol. Neni tam klasicky cukor ale iny typ cukru. 🤷🏼‍♀️
Ja by som popravde radsej dala klasicky cukor ako hentie nahrazky.

veronicka89
23. říj 2023

@lauriak tsk jde o to co nici zuby kdyz je to v puse a cumla se to 10 min...

Vcem jspu tyhle 2 slozky v tomhle malem mnozstvi skodlive?

miryp
23. říj 2023

Datlová lízátka - vyrobíš doma během chvilky a máš jistotu, že tam nejsou žádná přidaná sladidla, konzervanty a stabilizátory. Dítěti to dodá energii, vlákninu, antioxidanty a různé vitamíny a minerály.

tehulinka91
23. říj 2023

@veronicka89 za mě v ničem, syn nemůže ten klasický cukr, jakmile si dá sladkost z obchodu tak mi hned začne kašlat, ale když má sladkosti s xylitolem nebo podobným cukrem, tak nic, je úplně v pohodě 👍🏻 i nám to svědčí, přestali jsme jíst klasický cukr úplně a je nám opravdu lépe 😊

tehulinka91
23. říj 2023

@slecnami můžeš zkusit mrknout na instagram zdravedomacesladkosti , mají opravdu zajímavé recepty, kde třeba místo cukr používají javorový sirup, lízátka jsem nezkoušela, nemám formičky 😄
https://www.instagram.com/reel/CvM1hZEKvN_/?igs...

marge_s
23. říj 2023

@veronicka89 optimalni neni ani jedna varianta, taky je na tom napsane, ze to neni vhodne do tri ket, ze. Za me radsi obyc cukr, jednou za pul roku (treba mikukas) se houbelec stane 🤷🏾‍♂️ (taky tak trochu “chudak dite” 🤣 jsem mela podobne restriktivni matku a vysledek byl-jak jsem mohla sezrala jsem co se dalo)

marge_s
23. říj 2023

@tehulinka91 to je hodne zajimavy 👍

lauriak
23. říj 2023

@veronicka89 debata bola o tom, ze v kazdom lizatku ke cukor. Aj v tom co si poslala akurat v inej forme. Ja by som to detom nedavala a uz vobec nie na pravidelnej bazy. Nase dostavaju lizatka 2x do roka - mikulas + velka noc. A kupujem zo zdravej vyzivy a je tam tiez cukor ako vo vsetkych lizatkach.

veronicka89
23. říj 2023

@lauriak v lizatkach v pbchodech je cukr a ten je skodlivy jak pro telo tak konkretne i na zuby ...tyhle 2 nahrazky cukru nenici ani zuby ani telo.

Takze - zdrave lizatko ? Ano - to z me fotky...

marge_s
23. říj 2023

@tehulinka91 jezis ted jsem se na to podivala, to jsou teda pekne blby lizatka, to mi domu nesmi, na ty mam chut jen to vidim, to bych jedla kazdy den a za chvili neprosla dverma 🤣….boziii

marge_s
23. říj 2023

@veronicka89 jenze ono neni zdravy zase z jinyho duvodu 🤷🏾‍♂️ si nevyberes 🤷🏾‍♂️

lauriak
23. říj 2023

@veronicka89 Posielam zlozenie toho lizatka co doporucujes a medoveho, ktore kupujem ja. Ja sa riadim selskym rozumom a proste mi to medove sedi viac. Ale nebudem ta presviedcat, daj svojmu dietatu co uznas za vhodne 😉

veronicka89
23. říj 2023

@marge_s ja davam detem lizatlo tak 3 do mesice a kdyz hsem nekde kde je toto koupim ho radsi nez chupa chups...jde mi hlavne o zuby...

tehulinka91
23. říj 2023

@marge_s taky jsme to nechápali jak je to možné, ale na ORL nám to vysvětlili tak, že mu klasický cukr způsobuje něco jakoby pálení žáhy a to mu narušuje mandli a tím pádem byl furt nemocný. Ale třtinový, březový, isomalt a podobné tomu, mu nedělají nic 🤷🏻‍♀️

tehulinka91
23. říj 2023

@marge_s a ty jejich gumový bonbóny 😅

kristyn86
23. říj 2023

Ja kupuji v lekarne lizatka z hroznoveho cukru,ale je pravda,ze slozeni nevim. Spis se mi libi,ze je rychle rozpustene a snezene. Jinak xylitol nezpusobuje zubni kaz. U nas jsou lizatka treba 2x do mesice,tak moc neresim slozeni.

slecnami
autor
23. říj 2023

@marge_s Souhlas, za mne střídmě obyč cukr je v pohodě, ale tatínek s tím má hrozný problém, tak hledám něco méně "nebezpečného" (ber s rezervou 😉)... A přesně jak říkáš, myslím, že striktní zákazy u tohohle vedou akorát tak k tomu, že to dítě pak sežere úplně všechno na posezení ...

Holky všem moc díky za příspěvky! 😃👍 V noci jsem nemohla spát, tak jsem ještě hledala a našla jsem : svařit javorový sirup se šťávou z citronu...a hotovo, to je vše! Nalila jsem na papír a jsou super, jednoduchý, rychlý, malé moc chutnalo (ta radost, že má to svoje vysněné blízo🥰!)... Díky!

marge_s
23. říj 2023

@slecnami je to boj 🤣👍 …a ja to z toho sirupu fakt prubnu, to vypada chutne

slecnami
autor
23. říj 2023

@marge_s Fakt? Tak super👍...já jsem nadšená, protože je to mega rychlovka, čisté složení a chuťově bezvadné 😃 V receptu bylo 200 ml sirupu a šťáva z půlky citronu...ale já dávala obojí "od oka" a fungovalo to taky 😉! 🍀