• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Recepty červnovek 2009. Přidejte ten svůj!

10. července 2013 
Glukosa - domácí hustá

400g krystalového cukru,
200g vody,
1/2 lžičky kyseliny citronové

Smícháme cukr, kyselinu citronovou a vodu a VELMI POMALU zahříváme, nesmí se to vařit. Na elektrickém sporáku vaříme tak na dvojku, necháme na plotně asi hodinu a občas promícháme, ale NEVAŘIT! Kyselina působením doby a tepla rozštěpí cukr na čistou glukosu. Tato glukosa je čirá, má hustotu tekutého medu, když vychladne, ještě trošku zhoustne. Uchováváme v uzavřené sklenici při pokojové teplotě. Pokud by se delším skladováním utvořily na dně krystaly, opatrně rozpustíme v mikrovlnce.
12. kvě 2010 v 09:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Salková hmota na modelování - upraven recept od Arielll

1 konzerva kondenzovaného mléka(salko)
1 balení sušeného polotučného mléka(400g)
4 lžíce pšeničného sirupu
1-1,5 lžíce oleje
asi 20ml vlažné vody
1/2 lahvičky mandlového aroma(podle chuti a potřeby)

POSTUP PŘÍPRAVY

V dostatečně velké misce smíchejte tekuté suroviny(salko,sirup,olej,vodu a aroma).
Na míchání použijte nejlépe plastovou kuchyňskou stěrku,zabráníte tak hrudkování sušeného mléka
Přisypávejte po lžících přesáté sušené mléko a míchejte.
Ve finále,pokud bude míchání již obtížné a namáhavé,dodělejte hmotu na kuchyňském vále.
Hmotu lze dělat i v DM se stejným postupem.
Hotová hmota je po dodělání řidší.
Nechte nezabalenou a nezakrytou 1-2 hodiny odpočinout při pokojové teplotě.(můžete i do druhého dne)
Je-li po dostatečném odležení hmota stále "řídká",zapracujte do ní přesátý moučkový cukr.Nejprve si ale udělejte test kvality.Viz.níže.

TEST KVALITY

Uďobněte kousíček hmoty,udělejte kuličku a pokud je vrásčitá a nelesklá,nechte hmotu ještě odpočinout.Voda z hmoty ještě dostatečně nevyprchala!
Z kuličky udělejte váleček a ohněte.Pokud se rozlomí,či praskne je ve hmotě málo vody.Namočte si dlaně a vodu do hmoty zapracujte.
Pokud hmotu barvíte a špatně se probarvuje je v ní málo vody,i když se zdá být v pořádku.Opět si namočte dlaně a vodu zapracujte do hmoty.

DOBŘE UDĚLANÁ HMOTA MÁ KONZISTENCI MODELÍNY,JE LESKLÁ A PRUŽNÁ!!!
12. kvě 2010 v 09:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dort, který mohou u naše ČERVŇÁTKA.

Klasický bílý piškotový korpus,

jogurtový krém:
0,5 l rostlinné šlehačky (koupíte ve zdravé výživě), 500 g kvalitního bílého jogurtu (já používám Hollandia), panáka ledové vody
3 lžíce moučkového cukru

Postup:
Vychlazenou šlehačku s cukrem a vodou řádně vyšleháme do tuha - bude tužší než obyčejná šlehačka a poté zašleháme jogurt a je hotovo. Krém v pohodě můžete i zdobit a vydrží stále stejný. Pokud šlehačka zbude lze jí našlehanou uchovávat i v mrazáku.
Ještě přidávám, mám vyzkoušeno i s jogurtem čokoládovým nebo ovocným, je to též vynikající.

Ovoce: hroznové víno, jahody, broskve, meruňky, maliny,..... dle chutě, zvyku, možností
12. kvě 2010 v 11:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pusinky z odpalovaného těsta - recept pro líné hospodyňky, co potřebují vše rychle jako já :wink:

Nejprve dát krabici mléka do ledničky (vysvětlím později proč).

Těsto:
4 dl vody, špetka soli, 140 g másla, 220g polohrubé mouky, 6 vajec.

Do hrnce nalít vodu, přidat sůl a máslo a přivést k varu. Přisypat mouku a pořádně míchat (vypnout el. vařič) a míchat na tom horkém, dokud se nespojí v jedno těsto. Vyndat 2 velké pekáče a tvarovač na těsto (já používám prastarý lis na těsto, ale je možné i sáček na zdobení). Do pekáčů nalít trošku vody a pořádně je ve všech koncích namočit.
Těsto v kastrolu trochu vychladlo, tak nyní po 1 vejci vmíchávat vajíčka. Pozor, neprve se to rozdělí, je to ošklivé, vytrvat a přidat další vejce a míchat. Po 6 vejci a 1 minutě míchání z toho vznikne úhledné těsto.
Troubu rozehřát na 175°C (já mám horkovzdušnou).
Lisem (či sáčkem) udělat malé bochánky na plechy, z kterých se nejprve vyleje přebytečná voda.
Upéci do růžova.

NÁPLŇ:
400 ml ledově vychlazeného mléka (zásadně zapomínám, proto upozorňuji předem), 2 bal. dortového krému Dr. Oetker - my máme rádi vaječný koňak, 6 lžic mouč. cukru.
Vše smíchat a vyšlehat do krému (máslo nepřidávám).
Než se to umíchá, tak vychladly upečené pusinky. Zdobičkou, na plnění koblih, naplnit pusinky krémem. Nešetřit.
Dát vychladit do ledničky, není-li místo nechat na stole. A je hotovo.

Tady fotky z předminulého pečení - Aleš na ně měl chuť, tak jsem radila a on dělal sám.

22. čer 2010 ve 22:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@martinamil aby sa odpaľované cesto podarilo, je dôležité prvých 15 -20min neotvárať trúbu !!!
25. čer 2010 v 19:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@dada78 :slight_smile: to mě nanapadlo zdůraznit. To se snad nesmí u žádného těsta, jinak lehne.
25. čer 2010 ve 20:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
Cucoriedkovo-tvarohovy kolac

400g hladka muka
200g tuk na pecenie ja som dala maslo
120g prask.cukor
2 zltky
1 lyzica mlieka
1lyzica citronovej stavy
vanilkovy cukor
napln:
500g makkeho tvarohu
400g cucoriedok
150g prask.cukor
2 vajcia
40g masla
1 lyzicka citronovej kory
MRVENICKA:
150g polohruba muka
150g krystal.cukor
2 lyzice masla

POSTUP:
Muku zmiesame s cukrom,pridame nakrajany tuk,zltky,citronovu stavu a mlieko.Vypracujeme cesto a dame ho na hodinku do chladnicky.
Pripravime si napln:maslo vymiesame s cukrom,vajciami a citronovou korou a nakoniec pridame tvaroh.
Pripravime si aj mrvenicku:polohrubu muku,cukor a maslo zmiesame,ja to robim prstami aj vy urcite

Cesto z chladnicky si vyvalkame a polozime na vymasteny a mukou vysypany plech,ja som dala papier na pecenie a na nom som si to aj rozvalkala a prstami dotlacila na plechu.Na cesto vylejeme tvarohovu napln a dame zapiect do rury na 190 stupnov,kym zlahka nezruzovie asi 20 min.Vyberieme z rury na tvaroh naukladame cucoriedky,ak su cerstve treba trosku popucit,aby nepadali z kolaca,posypeme vanilkovym cukrom,mrvenickou a dame este dopiect tak asi na 10 min do ruzova:

DOBRU CHUT
Včera ve 23:15 • 1 dítě • Odpověz

Děkujeme ti za nahlášení příspěvku.
Nepodařilo se nám příspěvek nahlásit. Kontaktuj adminy.
majaaaa (Slovensko) pas uživatele
Registrovala se 4. ledna 2009 na modrykonik.sk. Přidala 80 příspěvků a 3 alba.
Adamko má 1 rok a 1 měsíc

majaaaa – Bryndzove pagaciky

350g hladka muka
1 hera
125g bryndza2
2 vajcia
1 lyzicka sol
1 prasok do peciva
vajce na potretie
Vsetko spolu spracovat najlepsie rukami ,ja nechavam aj odstat v chladnicke,lepsie sa s cestom potom pracuje.vyvalkat na 0.5 cm a vykrajovat male pagaciky(kazdemu co vyhovuje),potriet vajickom,na vrch pritlacit prazenu mandlu,alebo posypat sezamom,makom,rascou...........plech potriet olejom,alebo dat papier na pecenie.Piect na 180 st. elektricka,160 st teplovzdusna.

DOBRU CHUT

14. črc 2010 v 10:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vynikajúca tvarohová bábovka

25 dg tvaroh
25 dg Palmarín
25 dg práškového cukru
1 prášok do pečiva
1 vanilkový cukor
1 malý balíček hrozienok
4 vajcia
30 dg polohrubej múky

Žĺtka dobre vymiešame s cukrom, pridáme palmarín - rozmiešame, pridáme tvaroh, vanilkový cukor, všetko ešte potom dobre vymiešame, pridáme polohrubú múku, prášok do pečiva, sneh zo 4 vajec a nakoniec hrozienka, ktoré sa na chvíľu namočia do vody, prípadne do rumu. Cesto je veľmi husté.
Vymastíme celú formu bábovky, prípadne 2 formy srnčieho chrbta tukom a posypeme múkou. Pečieme v rozohriatej trúbe a necháme piecť 10 minút na 200 stupňoch a potom stíšime na 18 stupňov a pečieme 45 – 50 minút.
Po upečení prevrátiť na drevenú dosku, prikryť utierkou a po vychladnutí pocukrujeme :wink:
1. srp 2010 v 18:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
samozrejme tam malo byť na "180 stupňoch" nie 18 :grinning:
1. srp 2010 ve 20:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pšenový nákyp s tvarohom

Suroviny: 500 g pšena, 1 l mlieka 100 g medu, soľ, 500 g tvarohu, 100 g masla, 100 g práškového cukru, 5 vajec, 100 g hrozienok, tuk na vymastenie formy

Postup: Pšeno prepláchneme studenou vodou, 3x sparíme vo vriacej vode (odstránime tým horkosť).Do vriaceho mlieka pridáme soľ, med, pšeno a uvaríme takmer domäkka. Medzitým kým nám pšenová kaša chladne, vymiešame žĺtky s 50 g práškového cukru a maslom do peny. Polovicu masy odoberieme, pridáme k vychladnutému pšenu. Druhú polovicu pridáme do tvarohu, rozmiešame, potom pridáme vyšľahané bielka s 50 g práškového cukru a hrozienka, premiešame. Do vymastenej a strúhankou vysypanej formy dáme polovicu pšenovej zmesi, na ňu navrstvíme tvarohovú plnku a celé to prikryjeme pšenovou zmesou. Pečieme asi 30 min. pri teplote 180 °C.

Pšenový nákyp s jablkami

Suroviny: 500 g pšena, 1 l mlieka, 100 g medu, soľ, 1 kg jabĺk, 1 balíček škoricového cukru, 250 g šľahačkovej smotany, maslo a strúhanka na vymastenie a vysypanie formy

Postup: Pšeno umyjeme studenou vodou a 3 x ho sparíme vo vriacej vode (odstránime tým horkosť). Do vriaceho mlieka pridáme soľ, med a pšeno a uvaríme takmer domäkka. Očistené jablká pokrájame na plátky. Do vymastenej a strúhankou vysypanej formy dáme polovicu pšenovej kaše, navrstvíme jablká, posypeme ich škoricovým cukrom a prikryjeme druhou polovicou kaše. Celé to zalejeme šľahačkovou smotanou a pečieme 30 min. pri teplote 180 °C.

Pšenový nákyp so sušenými slivkami

Suroviny: 500 g pšena, 1 l mlieka, 40 g cukru, 350 g sušených sliviek, 7 PL rumu, štipka soli, 125 g masla, maslo na vymastenie a strúhanka na vysypanie formy

Postup: Pšeno umyjeme studenou vodou a 3 x ho sparíme vo vriacej vode (odstránime tým horkosť).Slivky si namočíme do rumu. Do vriaceho mlieka pridáme soľ, cukor, 50 g masla a pšeno a uvaríme hustú kašu. Formu vymastíme maslom a vysypeme strúhankou, rozotrieme do nej kašu, povtláčame slivky namočené v rume, rozložíme kúsky masla a pečieme 15 min. pri teplote 180 °C.
10. zář 2010 ve 12:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
Orechová torta

Suroviny: 12 vajec, 12 PL práškového cukru, 12 PL orechov, 4 PL strúhanky, 1 prášok do pečiva, 4 PL polohrubej múky ( PL – polievková lyžica, mierne kopcovitá )

Postup: Žĺtky vymiešame s cukrom ako pri piškóte a postupne pridávame sneh z bielkov, múku zmiešanú s práškom do pečiva, strúhanku a orechy. Cesto vylejeme na vymastený, hrubou múkou vysypaný plech (hlboký) a upečieme. Upečené cesto prekrojíme po šírke na polovicu a potom každý diel prekrojíme na 2 pláty. Plníme plnkami, najlepšie sa hodí karamelová, taktiež môžeme jeden plát potrieť džemom (napr. marhuľovým), vrch polejeme čokoládou alebo potrieme plnkou a posypeme orechmi.

Karamelová plnka
Postup: 0,5 kg kryštálového cukru upálime na karamel, zalejeme 0,75 l mlieka, miešame pokiaľ sa karamel nerozpustí a nezačne vrieť, potom pridáme 0,25 l mlieka, v ktorom sme rozmiešali 2 Zlaté klasy, 6 PL hrubej a 3 PL hladkej múky, uvaríme na kašu. Necháme vychladiť, medzitým si vymiešame 2 Palmaríny (ja dávam 1 Palmarín a 1 obyčajné maslo), ktoré zapracujeme do kaše (najlepšie elektrickým šľahačom). Plnky je dosť, zvýši sa nám aj na ozdobu torty.
14. zář 2010 ve 22:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Koláč Trio

Cesto: 5 vajec, 250 g krupicového cukru, 250 g polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, 1 dl oleja, 1 dl vody, 2 PL kakaa

Krém: 2 Zlaté klasy, 1 l mlieka, 4 PL kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor

Poleva: 3 pochúťkové kyslé smotany, 3 PL práškového cukru, 1 vanilkový cukor, strúhaná čokoláda alebo škorica

Postup: Celé vajcia vyšľaháme s cukrom, teraz si pripravíme krém a to klasickým postupom z horeuvedených surovín. Do vyšľahaných vajec pridáme olej, vodu a nakoniec múku zmiešanú s práškom do pečiva a kakaom. Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Na surové cesto, priamo na plechu, pomaly nalejeme horúci krém a spolu dáme upiecť do rúry. Po upečení a vychladnutí koláč potrieme polevou, ktorú sme si pripravili zmiešaním pochúťkových smotán s práškovým a vanilkovým cukrom, nakoniec povrch ozdobíme strúhanou čokoládou alebo škoricou. Pred podávaním dáme koláč na niekoľko hodín do chladničky.
20. zář 2010 ve 14:27  • Odpověz  •  To se mi líbí

Rybí minikoláč

550 g brambor nakrájených na kousky, 40g másla, 4 lžíce mléka,

1 jemně nakrájená malá cibule, 2 oloupaná rajčata zbavená jadérek a nasekaná nadrobno, 40 g másla, 1 1/2 lžíce mouky, 300 g filet z tresky (bez kůže) nakrájených na větší kousky, 1 lžíce nasekané petržele, 1 bobkový list, 150 ml mléka, 50 g nastrouhaného Čedaru, 1 lehce našlehané vejce

Brambory uvaříme v osolené vodě do změknutí, pak scedíme, rozmačkáme s mlékem a máslem.

V kastrole rozpustíme máslo, vložíme cibulku a (asi 1 minutu) osmažíme, přidáme rajčata a dosmažíme (asi 2-3 minuty). Vmícháme mouku a minutku povaříme. Vlijeme mléko, přivedeme k varu a opět minutu vaříme. Vmícháme kousky tresky, petržel a bobkový list a vaříme 3 až 4 minuty. Potom bobkový list odstraníme, vmícháme Čedar a počkáme až se roztaví. Nakonec dochutíme

Troubu předehřejeme na 180°C. Rybu rozdělíme na 4 kousky o velikosti asi 8 až 10 cm v průměru na pečící papír a navrstvíme na ně bramborovou kaši. Pomažeme ji šlehaným vejcem a na 15 až 20 minut dáme ještě do trouby, aby se dopekla dozlatova.
14. lis 2010 v 11:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Uložila jsem to blbě, patří do Juniora :frowning2:
14. lis 2010 ve 20:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dnes k odpolední svačině byl čekankový salát s parmazánovou pěnou. Kryštofovi, prakticky jako vždy zase moc chutnalo.

Pěnu min. 3 hodiny předem vychladit, nebo udělat předem (já dělala včera večer)

Pěna:
3 plátky bílé želatiny, 300 ml mléka, 150 g strouhaného parmazánu, troška soli, cayenský pepř, 250 g ušlehané smetany

1 středně velká čekanka, 50 g rucoly, 40 g piniových oříšků (ty jsem Kryštofovi nedala :wink: ), 8 malých švestek, 30 g másla, mořská sůl, pepř

Zálivka:
2 lžíce bílého balzamikového octa, 3 lžíce medu

Pěna:
želatinu nechat nabobtnat, uvařit mléko, za stálého míchání nechat rozpustit parmazán. Sundat z ohně a přidat želatinu do teplého mléka, ochutit solí a cayenským pepřem a dát do chladu. Když začne tuhnout, přimíchat ušlehanou smetanu. Pěnu nechat min. 3 hodiny v chladu ztuhnout.

Salát:
salát očistit, piniová semínka opražit. Švestky rozpůlit a opéci na másle, osolit, opepřit, přidat ocet a med a nechat spojit. Švestky nechat medovým sirupem ze všech stran potáhnout.

Na talíř rozdělit čekanku, salát, navrch švestky, pokapat medovým sirupem od švestek z pánve.

mokrou lžící vykrojit nočky z pěny a položit na salát, posypat piniovými semínky.
14. lis 2010 ve 20:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Plněný lilek s kuskusem a mangové chutney

2 lilky (cca.500g), olivový olej na smažení,

1 lžíce curry, sůl, pepř, 1 lžíce ořechového oleje, 200 g kuskusu, 1 malý ananas, 1 červená chili paprička, 1/2 salátové okurky, 100 g Feta sýra, 1 limeta

na chutney:
600 g manga, 600 g pomerančů, 400 g cibule, 6 stroužků česneku, 250 ml bílého octa, 4 červené chili papričky, 100 g rozinek, 300 g cukru, sůl, pepř, 2 čajové lžičky sekaných lístků máty

Lilky očistit, omýt, osušit a nakrájet po délce na co největší a nejslabší plátky (síla asi 2 mm) - perfektně na to funguje nůž na sýr. Osmažit na olivovém oleji až zesklovatí a dát okapat na kuchyňskou utěrku.

zahřát 280 ml vody s curry, solí, pepřem a ořechovým olejem. Přidat kuskus a promíchat, nechat přikryté 5-7 minut (voda i čas porovnat s návodem na balení kuskusu, občas se trochu mění co výrobce).

Troubu předehřát na 180°C. Ananas rozčtvtit, očistit, nakrájet na kostky a na malém množství oleje na pánvi opéci. Chili očistit, omýt, odstranit semínka, nakrájet na kolečka. Přidat k ananasu a společně opéci. Ananas se trošku po ní zabarví.

Okurku omýt a nakrájet na malé kostičky. Fetu nakrájet na stejně velké kostičky. Přidat k chladnoucímu ananasu, dochutit solí, pepřem a limetovou šťávou. Ananas smíchat s kuskusem, směs rozprostřít na opečené plátky lilku, zarolovat. Rolky dát do vymazaného pekáčku a upéci při 180°C 15 minut. Upečené dokořeni čerstvě mletým pepřem.

Mango, očistit, nakrájet na kostičky, pomeranče vyfiletovat a nakrájet na kostky. Cibuli, česnek očistit, posekat a ve 125 ml octa provařit, dokud není cibule sklovatá. Očistit chili, zmavit semínek a nakrájet na kostičky. S mangem, pomerančemi, rozinkami přidat k mangu, promíchat a provařit. Přidat zbývající ocet, cukr, sůl, pepř. Vše cca. 20 minut provařit, dokud není ovoce měkké a rozpadá se. Případně přidat trošku vody, ale nesmí to být tekuté. Stáhnou z ohně, přidat mátu a promíchat. Dochutit solí a pepřem.
14. lis 2010 ve 21:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Recept: Tatranské medovníčky

30dkg moučkového cukru
12dkg smetol, hera atd.
3 polévkové lžíce medu
3 vajíčka
1 kávová lžička sody bicarbony
2 lžičky skořice
75dkg hladké mouky

Příprava:
Vajíčka + hera + moučkový cukr + med, rozehřejeme nad párou. Potom přidáme sodu bicarbonu, skořici, mouku a vypracujeme, potíráme vyšlehaným vajíčkem a v předehráté troubě upečeme. Hned po upečení ještě můžeme potřít vyšlehaným vajíčkem, aby se víc leskly. Zdobíme bílkovou polevou.

Bílková poleva:
1 bílek
20dkg moučkového cukru (dvakrát prosátého)
1lžička solamylu
pár kapek citronové šťávy

V míse třeme bílek s cukrem, přidáme pár kapek citronu a solamyl (třeme opravdu poctivě, nebo ručním mixérem jako to dělám já).

Tak šťastný dělání holky :o))))
1. pro 2010 v 09:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vanilkové rožteky

280 g hladkej múky
100 g olúpaných a zomletých mandlí
40 g cukru
1 Vanilínový cukor
200 g pokrájaného studeného masla

Postup:
Všetko spolu vymiešame na hladké cesto. Z cesta vyvaľkáme šúľky hrubé ako prst a pokrájame ich na kúsky dlhé 5 cm. Z kúskov vytvarujeme rožteky. Rožteky poukladáme na vymastený plech a pečieme v strednej časti rúty pri 140°C 10-15 min. Zmiešame 120 g práškového cukru s 1 vanilínovým cukrom. Ešte teplé rožteky obalíme v pripravenej zmesi cukru...
Ja som to cesto napchala do formičiek na rožteky,a dala upiecť v tých formičkách, aspoň ich mám všetky rovnaké :grinning: :wink:
4. pro 2010 v 09:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Fúkané rožteky

100 g hladkej múky
120 g masla
250 g práš.cukru
120 g pomletých vlašských orechov
1/2 lyžičky sódy karbóny

Všetko spolu vymiešať, dať do formičiek tvaru rožtekov zarovno, formičky nevymasťovať ani nevysýpať... Piecť pri teplote 140°C. Mali by sa pekne nafúknuť... po upečení vyklopiť z formičky a končeky omáčať v čokoláde...
4. pro 2010 v 09:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
Syrove specle

Cesto:
1 kg polohrubej muky
7 vajec
sol, vegeta, korenie (stipku)
voda podla potreby
Cesto vypracujeme s vodou do "natahovacej" hmoty a uvarime ako halusky (cez struhadlo na halusky) Existuje na to specialne pucidlo (docielime nim dlhe akoby spagetove cestoviny) ale u nas sa neda dostat...je to recept z Mnichova kde som bola v sluzbach kuchynnych... Po uvareni este dochutime vegetou, trochu olivovy olej a sol (jak je libo)

potom si do panvice pripravime smotanu na slahanie (da sa dostat aj v krabici tej je viac a je aj lacnejsia tusim) cca za poharik 1.5 dcl a do nej vlozime nastruhany syr cca hrst, dve....kym sa nerozpusti a potom vylejeme na porciu speclov (cestoviny) a na vrch pridame opecenu cibulku na oleji, na kolieska pokrajanu....

dobru chut....
13. pro 2010 ve 14:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Medvedie labky od mojej babičky :dizzy_face:

40dkg múky - 20dkg hrubej + 20dkg hladkej
25dkg Hery (Palmarín)
20dkg Práškového cukru
15dkg mletých orechov
1 pol.lyžica kakaa
1 vanilkový cukor
1 bal. prášku do pečiva
trošku škorice
2 vajcia
Všetko dokopy zmiešať, ja to robím tak,že najskôr dám všetko sypké a potom Heru a vajíčka. Dávať do vymastených a hrubou múkou vysypaných formičiek, piecť cca 10-15min pri 160°
Po upečení obaliť v cukre, alebo keď sa robia košíčky a orechy naplniť rôznými plnkami. Dobrú chuť :stuck_out_tongue_closed_eyes:
18. pro 2010 v 10:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vanielkove rozky
300 g hladkej muky, 200 g margarinu, 100 g orechov, 2 zltky a 40 g praskoveho cukru. Vsetko zmiesit a tvorit rozteky. Ja robievam tak, ze si cesto predelim na polovicky a do jednej zamiesim kakao a nasulam si rovnako velke pasy vedla seba a zmiesam ich pekne do jednej strany a su pekne dvojfarebne, po upeceni obalim v praskovom cukre.

Medvedie labky bez vymastovania formiciek !!!! :wink:
200 g hladkej muky, 120 g praskoveho cukru, 140 g Hery, 100 g zomletych orechov, 1 cele vajicko, 2,5 lyzicky kakaa, 1,5 lyzicky mletej skorice. Vsetko zmiesit anechat trosku ospocinut. Piect vo formickach, najlepsie na rozteky a NEMASTIT!! Z jednej davky je 80 roztekov. Nedavat formicky kopcom radsej s priehlbinkou!

Kokosove fukane tiez netreba mastit formicky!!!
500 g praskoveho cukru, ja som dala slabych 400 g a daju sa jest!!! 200 g hladkej muky, pol prasku do pecivy, 250 g Palmarin, 200 g struhany kokos. Ja som ich davala tiez do formiciek na rozteky a mala som ich 130 ks, staci dat malo cesticka, lebo sa krasne nafuknu! :dizzy_face:

Moje linecke.
120 g praskoveho cukru, 375 g hladkej muky, 250 g Palmarinu 1 zltok a trochu citronovej kory.

Baily´s teda neviem presne ako sa to pise, ja to volam hubolep!
1 Salko uvarit zatvorene a ponorene vo vode 2 hodiny!! Uvarit Mandlovy puding podla navodu. Tieto dve veci vychladnute dame do nadoby v ktorej budeme moct slahat, pridame jeden vanielkovy cukor, do 3/4 plechovicky zo Salka dame Rum a do vrchu dolejeme bud konakom, alebo hocijakou inou liehovinou, vlejeme do pudingo-salka a vyslahame. Je to Famozne, sice s originalom nemozem porovnat, lebo som ho nikdy nepila :sweat_smile:

20. pro 2010 ve 13:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vaječný likér - na přání Ninny... :wink:

1 salko
2 tatry
rum (podle chuti a síly)

a mixovat... :grinning:
21. pro 2010 ve 13:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@macinka84 ty tam nedáváš vůbec žloutky? :confused:
21. pro 2010 ve 13:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
nn, vůbec... :wink: ale dát se tam samozrejmě můžou, jen já jim nevěřím a je to moc dobré i tak... :sweat_smile:
21. pro 2010 ve 14:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já míchám žloutky s troškou cukru a potom přidám Salko a rum a je to extáze. :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning:
21. pro 2010 ve 14:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monrougemerise jasně, já jsem sem dala jen jinou variantu :sweat_smile:
22. pro 2010 v 11:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
Výborná hutná vánočka - ne ta drobivá lehká... :wink:

1/2kg hladké mouky
1/2 kg polohrubé mouky
1 kostka másla
20dkg moučkového cukru
1 sáček vanilkového cukru
1 lžička soli
citronová a pomerančová kůra

to vše rozmačkat, aby tam nebyli hrudky másla

zvlášť kvásek ze:
375ml mléka (vlažného)
lžička cukru
3dkg droždí (já dala celou kostičku)
pomoučit a nechat vzejít

do vzešlého kvásku přidat 5 žloutků - odstátých, ne studených přímo z lednice

potom zalít kvásek i s vejci do mouky a vypracovat těsto (nesmí se lepit)

do hotového těsta ještě zapracovat hrozinky a mandle a nechat vykynout.

Po vykynutí umotat vánočky a nechat opět trošku vykynout, potřít vejcem a posypat mandlemi.

Zvrchu je potřeba vánočku propíchat špejlemi, aby se nesesunula...:slight_smile:

pečení:

200° - druhá od spoda - 10minut
160° - 40 minut

a je hotovo...:D
22. pro 2010 ve 14:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Domáce likéry

RŮŽOVÝ LIKÉR

Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku.

Ingredience:
15 květů z růže, 150 g cukru, 750 ml bílého rumu

Postup:
Květy opatrně opláchněte studenou vodou a nechte dobře odkapat. Dejte je do větší zavařovací sklenice spolu s cukrem a zalijte je rumem. Sklenici uzavřete a nechte stát na teplém místě 3 týdny. Hotový likér přefiltrujte přes plátno nebo přes papírový filtr na kávu

a naplňte jej do lahví.
Lze konzumovat okamžitě.
Pozn.: Nedávejte víc květů, likér dostane mýdlovou konzistenci.
KARAMELOVÝ LIKÉR

Ingredience:

1/2litru rumu,1 salko, možno přidat neslazené kondenz. mléko

Postup:

salko v plechovce vaříme 1hodinu. Po otevření vlijeme do nějaké nádobky a přidáme rum,

to vše protřepeme.Pokud možno, umixujeme v mixéru.

Poznámka:

Konzervu otvírejte až po vychladnutí!

ČOKOLÁDOVÝ LIKÉR

Ingredience:

15 dkg čokolády na vaření, 5 dkg cukru (2 lžíce a 1 vanilkový) 3 dl plnotučné mléko,

1/4 l rumu (stačí 11/2dcl)

Postup:

Čokoládu a cukr rozpustíme ve vodní lázni.Na ohni rozředíme mlékem a povaříme.

Do vychladlého vmícháme rum.

DOMÁCÍ BAILEYS

Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku. Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku.

Ingredience:

2 plechovky Salka, 1 mandlový pudink, 1/2 l mléka, 1/2 l rumu

Postup:

Plechovky salka dáme na 2 hodiny vařit, z toho 1,5 hodiny necháme jen mírně bublat.
Mandlový pudink uvaříme v mléku bez cukru. Až vychladne salko i pudink, vše umixujeme s rumem a pak případně přecedíme.

SLIVOVICE S MEDEM

Ingredience:

0,5 l slivovice a 0,5 l medu (oboje nejlépe domácí)

Postup:

Do litrové láhve pomocí trychtýře nalijeme med a dolijeme slivovicí. Důkladně protřepeme. Necháme zrát min. 3 měsíce a po tuto dobu láhev jednou týdně protřepáváme. Podáváme vychlazené jako likér nebo je z toho výborný "grog", který voní tím ovocem, ze kterého byla slivovice vypálená.

Poznámka:

Možno udělat i z hruškovice, atd.

VAJEČNÝ LIKÉR

Ingredience:

8 žloutků, 300 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 500 ml svařené smetany na šlehání – vychlazené, 300 ml brandy nebo rumu.

Postup:

Prosetý cukr, žloutky a vanil. cukr třeme do pěny. Pak přidáme vychlazenou smetanu

a nakonec brandy. Dobře umícháme, nalijeme do čistých láhví a zazátkujeme.

Necháme trochu proležet.

RYCHLÝ VAJEČNÝ LIKÉR

7 - 8 žloutků, 1 slazené a 1 neslazené kondenzované mléko (velké), 1 šálek obyčejného mléka, 2 vanilkové cukry, 1/4 l rumu.

Postup:

Do vhodné nádoby nalijeme neslazené kondenzované a obyčejné mléko a rozšleháme v nich žloutky s vanilkovým cukrem.

Dále šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí směsi (nesmí se vařit).

Stáhneme z ohně, přidáme slazené kondenzované mléko a za občasného promíchání necháme vychladnout. Nakonec přidáme rum a dobře promícháme.

Necháme v chladnu nejlépe do druhého dne, aby spadla pěna a naplníme láhve.

VAŘENÝ VAJEČNÝ LIKÉR

Ingredience:

1 litr plnotuč.mléka, 8 žloutků, 0,5 l rumu, 300 g cukru, 1 SALKO, 250 ml šlehačky 30%,

1 vanilk. cukr

Postup:

Do většího hrnce dáme mléko, 30% šlehačku, cukr a žloutky. Vše důkladně prošleháme a za stálého míchání přivedeme hmotu k varu. Pak základ likéru vychladíme a přidáme salko s vanilk. cukrem a rumem. Vařený vaječný likér naléváme do lahví přes sítko, abychom odstranili případné zbytečky od bílků.
Plnotučné mléko lze nahradit 12% smetanou a salko lze nahradit pikaem stejné velikosti plechovky. Získáme tak čokoládový likér.

LIKÉR Z LEDOVÝCH KAŠTANŮ
Ingredience:
250 ml šlehačky, 1 salko, 3 x ledové kaštany, 4 kostičky hořké čokolády, 1/2 litru rumu.
Postup:
Šlehačku vylijeme do hrnce a přidáme čokoládu a nalámané tyčinky ledových kaštanů.

Za stálého míchání povaříme. Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout a vlijeme SALKO a nakonec rum. Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví.
Z jedné dávky je litr likéru,
Je to výborné kvalitní pití, které je zase jiné, než známé domácí
BAYLES a vaječné koňaky.

Navíc bez pudingů, vajec a podobných "kazících se" přísad.

VÁNOČNÍ KARAMELOVÝ LIKÉR

Ingredience:
Jedna plechovka kondenzovaného slazeného mléka * 4 vanilkové cukry * ½ litru rumu,

3 žloutky
Postup:
Kondenzované mléko vaříme ponořené ve vodě cca 2 hodiny. Necháme zcela vychladnout. Nad párou řádně vyšleháme žloutky s vanil. cukry do husté hmoty, nesmí být cítit zrnka cukru. Nejlépe šlehačem na nízké obrátky asi 30 minut. Do mísy dáme zkaramelizované

mléko, do něj přidejte vyšlehané žloutky s cukrem a dobře vyšlehejte. Po trochách přidávejte rum za stálého šlehání. Likér necháme zcela vychladnout a přelijeme do láhví.
ČOKOLÁDOVÝ LIKÉR

Do čisté láhve dáme 3/4 l čistého lihu s 15 dkg strouhané čokolády dobře promícháme

a postavíme na 8 dní na vlažné místo. Zvlášť si povaříme v 1/8 l vody 15 dkg cukru 10 minut. Prochladlý promícháme s čokoládovým lihem, procedíme přes filtrační papír, čistý likér slijeme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

OŘECHOVÝ LIKÉR

Ingredience:

25 zelených ořechů, 4 hřebíčky,
kůru ze dvou pomerančů (důkladně omytých octem), kousek skořice,
0.75 litru cukrového sirupu (vyrobí se svařením 50 dkg cukru a 4 dl vody),
0.75 litru konzumního lihu, 0.25 litru vody

Postup:
Ořechy omyjeme, rozkrájíme na čtvrtky, dáme do láhve se širokým hrdlem (od okurek). Přidáme hřebíček, skořici, pomerančovou kůru, líh a převařenou vychladlou vodu. Láhev uzavřeme korkem a postavíme na slunečné místo a necháme ho 2 - 3 týdny stát. Pak přecedíme a přidáme vychladlý cukrový sirup.
Likér je možno konzumovat ihned a chutná výborně. Nemusíme čekat až na žaludeční potíže, při nichž se velmi dobře osvědčil.
13. led 2011 ve 14:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
skopírované z mailu :dizzy_face:
13. led 2011 ve 14:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek