Mám nárok na mateřskou a rodičovskou s druhým dítětem?

terezapetrova
14. únor 2014

Dobry den, rada bych se zeptala jestli někdo nemate nasledujici zkušenost. Pokud se se zamestnavatelem dohodnu a budu s 1. synem doma od rok dele do jeho ctvrtych narozek a po jeho 3tim roce znovu otehotnim budu mit u druhého dítěte stejny nárok na rmaterskou a pak rodičovskou jako s prvním dítětem? Predpokladam spravne, ze pokud se s nim nedohodnu a pracovni pomer bude ukoncen tyto financni nároky mit nebudu? Byla bych na tom nejak lepe pokud bych v době tretich narozenin 1. syna byla jiz tehotna ?
Dekuji vsem..

lucifereeek
14. únor 2014

@terezapetrova tak určitě nejlepší by bylo, kdybys byla těhotná už v době RD s prvním dítětem, to bys pak měla nárok opět na mateřskou, ten nárok na mateřskou je myslím když otěhotníš do 4let věku dítěte, ale já osobně bych se bála, že mi zrovna mezi tím dá zaměstnavatel výpoveď, protože on ti musí držet místo jen do 3let, nemusí souhlasit s tím, že ty chceš do 4let.

j.a.n.i
14. únor 2014

@terezapetrova Dokud ti trvá pracovní poměr, tak máš nárok na mateřskou... plus pak 180 dní po jeho skončení, pokud končíš těhotná.

lucifereeek
14. únor 2014

@j.a.n.i to jo, ale pokud se ji nepovede otěhotnět, tak zaměstnavatel nemusí souhlasit s tím, že ji bude hlídat místo do 4let věku dítěte, a když dostane výpověď, tak už nárok mít nebude....

j.a.n.i
14. únor 2014

@lucifereeek Nemusí, ale to nemusí souhlasit, ani když těhotná bude.

lucifereeek
14. únor 2014

@j.a.n.i ale to může mít nemocenskou a v té době ji přece výpoveď dát nemůže, ne?

j.a.n.i
14. únor 2014

@lucifereeek Ne každý doktor má pocit, že mokrý těhotenský test je důvod pro neschopenku. Takže by pak musela do té práce nastoupit, což je u mnoha lidí problém, že nemají školku, hlídání...

terezapetrova
autor
14. únor 2014

Dekuji moc za odpovedi holky, to prave vim, ze zamestavatel ceka jen tri roky proto jsem psala "když se dohodnu na prodlouzeni".. ale nebyla jsem si jista jestli mi pak vznikaji stejne financni na další dite když se další poceti zadari az v tom ctvrtem roce. To, ze nemusi souhlasit je mi jasne ale rikam si, ze za zkousku nic nedam 🙂 Chapu tedy spravne, ze jak pise j.a.n.i, ze dokud mi trva prac pomer mam nárok na mateřskou a pak na rodičovskou? Snad mi to nakonec nejak dopadne, ja bych asi nejhur vypsany rizikovy tehu mela vzhledem k problemum v 1. tehu. /malinko mi to gynekolog naznacoval a to rozhodne nepatri mezi ty, kteří by to psali jak v tovarne/ ještě mi slo o to - když bych uz v době kdy muj první syn bude slavit 3. narozky byla tehotna jestli jsem z pravniho hlediska nejak vic hajena, mela jsem pocit, ze to tak je ale nevim podrobnosti.. nevite k tomuto něco někdo? Doufam, ze zamestnavatel bude v poho pokud mu napred nasi situaci nastinim e-mailem a zeptam se jakym zusobem chce kdyztak zadost durucit. Diky moc vsem 🙂

j.a.n.i
15. únor 2014

@terezapetrova Jo, jsi, jako těhotnou tě zaměstnavatel nemůže vyhodit pro nadbytečnost.

terezapetrova
autor
15. únor 2014

@j.a.n.i Dekuji moc...