Jsem těhotná, na RD. Budu mít nárok na RP s 2. dítětem?

zuzanazari
6. led 2015

Zdravím Vás holky 🙂

Ráda bych se zeptala na pokračování rodičovského příspěvku. Je-li to vůbec možné. Aktuálně mám syna (1,5 roku) a jsem podruhé těhotná.

Až se narodí druhé mimi, budu mít nárok na rodičovský příspěvěk? Počítám, že až doberu ten první..

Děkuji Vám za odpovědi, jistě máte zkušenosti 🙂

xpila
6. led 2015

@zuzanazari Máš nárok na PPM? Pokud ne, tak od data porodu budeš pobírat druhý RP (bez ohledu na to, jestli jsi stihla, nebo nestihla vybrat celý RP).
Nárok na RP je vždy, pouze u PPM musí být splněny určité podmínky.

zuzanazari
autor
6. led 2015

Nárok na PPM asi nemám... nevím, jak se to posuzuje. U prvního prcka jsem měla. Ale teď už zaměstnaná nejsem, nemám ani smlouvu.... Takže aktuální RP prostě nedoberu celej a navážu na novej.... ale prý se dá vybrat i předčasně?

lucifereeek
6. led 2015

@zuzanazari můžeš si navýšit tu částku aby jsi dobrala co nejvíc a pak budeš pobírat už na druhé dítě rodičák - od narození - vzhledem k tomu, že nemáš nárok na MD - když píšeš že nejsi zaměstnaná.

zuzanazari
autor
6. led 2015

ok,, teď už je mi to asi jasné... Děkuju holky 🙂

impipi
11. led 2015

A holky, když mi skončila smlouva na dobu určitou v době, kdy jsem byla už těhotná s prvním dítětem, měla jsem PPM a RP mám na dva roky, kdybych teď otěhotněla a první dítě by mělo třeba rok a půl, když se druhé narodí, tak chápu, že na PPM nárok nemám, ale jde mi o to, zda můžu zase zvolit délku RP tentokrát bych třeba brala na tři roky a nebo musím automaticky na roky čtyři?

zuzanazari
autor
25. únor 2015

Holky, které jste navazovaly na rodičák před třetím rokem dítěte..... 🙂 Kdy jste si prosím navýšili výši RP? Děkuju za odpovědi

lena82
25. únor 2015

@zuzanazari Hned jak jsem zjistila, že jsem těhotná. I tak ho nestihnu vyčerpat celý.

zuzanazari
autor
25. únor 2015

@lena82 taky jsem nad tím uvažovala.... jenže mám strach, že si ho navýším, a pak to nedejbože nedopadne dobře.... a stane se, že bych nějakou dobu třeba nepobírala. Takhle: termín mám v říjnu a můj první syn má 3 roky příští rok v srpnu...... tak nevím jak to vymyslím 🙂 to si můžu navýšit max na 9.000 tuším, že??

shine2015
25. únor 2015

@zuzanazari to ti vypočítají...jejda, tak si ho navyš a neutrácej ho celý, odkládej si peníze....a pak se jenom budou hodit 😉

zuzanazari
autor
25. únor 2015

Asi tam půjdu fakt co nejdřív, RP beru od loňskýho ledna, takže jsem moc nevybrala.....

nonnni
25. únor 2015

@zuzanazari kdyz si ho zvednes a nedopadlo by to, tak si mesicni sumu muzes zase snizit a rozlozit na delsi dobu.

zuzanazari
autor
25. únor 2015

@nonnni Tak jestli to pak případně jde zase snížit, tak to jsem v klidu 🙂 Díky

lena82
25. únor 2015

@zuzanazari Přesně jak píšou holky, co nejdřív navyš, neutrácej celý a kdyby to náhodou nedopadlo, zase ho můžeš snížit.

zuzanazari
autor
25. únor 2015

Díky moc holky! 🙂

lena82
25. únor 2015

@zuzanazari Ještě mě napadlo, že kdybys ho stihla navýšit ještě tento týden (do konce měsíce), tak bys ho snad měla mít vyšší už za únor.

zuzanazari
autor
25. únor 2015

@lena82 To je možné 🙂 A myslíš, že teda budu mít nárok na RP na druhé dítě? Slyšela jsem, že pokud se narodí do třech let věku toho prvního, tak ano...... Já totiž nejsem nikde zaměstnaná. HPP mi skončil, když měl malej měsíc....

lena82
25. únor 2015

@zuzanazari To bohužel netuším. Sama jsem řešit nemusela. Snad někdo jiný poradí.

zuzanazari
autor
25. únor 2015

@lena82 Už jsem tu odpověď našla. Na RP je prý nárok vždy. V mém případně to bude od data porodu ...

nonnni
25. únor 2015

@zuzanazari na RP je vzdy, dava s plosne. Lisi se to u PPM.

zuzik22
25. únor 2015

@zuzanazari hned po potvrzení těhotenství lékařem,ale nestihla jsem ho i tak dobrat.

silvie001
1. dub 2015

Maminky,jak je to kdyz mam doma 11 mes mimco a jsem podruhe tehotna?Hlasi se to opet i do prace?Narok PPM mam...jen jestli staci to hned navysit a pak jen do prace papir na PPM???diky