• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Oba rodiče na rodičovské dovolené. Šlo by to?

25. února 2014 
Ahojky, měla bych takový dotaz,mám sedmiměsíčního kluka a na listopad čekáme další mimčo a přemýšleli jsme s manželem jestli by nebylo možné aby s jedním dítětem zůstal na rodičovské on a s druhým já? :wink: šlo by to u něj v práci? může se to tak udělat? A jestli ano tak jak by to bylo s rodičovským příspěvkem? :slight_smile: Děkuju moc za odpověď :grinning:
24. dub 2009 v 09:00  • Odpověz  • To se mi líbí
kale neslo, rodicak se bere jen na nejmladsi dite v rodicńe, takze.. pir narozeni druheho ditete prerusis brani na prvni a rodicak se vztahuje na druhe na prvni uz nebudes brat nic max pridavky...
24. dub 2009 v 09:34  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
autor
mikca: no a šlo by že na to mladší by zůstal manžel doma a bral ten příspěvěk on? Já bych pa byla sice nezaměstnaná, ale starala ychse o to starší dítě..jak by to bylo?
24. dub 2009 v 09:37  • Odpověz  • To se mi líbí
Kaleilah - pokud vím, tak doma můžete být oba. Ale rodičák od státu bere jen jeden (nejlíp asi manžel). Jenomže nevím jak je to v tomto případě se zdravotním a sociálním, ale snad by sis ho za sebe platit nemusela, protože se jedná o péči o dítě do 3 let.
24. dub 2009 v 10:21  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
edit: díky, to jsem potřebovala vědět, manžel má práci, kde je upsanej na pět let-proplatili mu kurz, ale chce z práce odejít a nemáme na to aby jsme mohli zaměstnavatele vyplatit...a navíc když by byl na rodičáku, tak by si mohl přivydělávat a já bych zůstala klasicky s dětma... Myslela jsem že kdyby byl na rodičáku, tak že bych asi muselana pracák, ale zjistím teda jak to je s tou péčí do tří let
24. dub 2009 v 10:42  • Odpověz  • To se mi líbí
24. dub 2009 ve 12:34  • Odpověz  • To se mi líbí
kale jak pisou holky to slo aby byl manza na rodicaku v praci by mu meli drzet ,isto normalne jako by ho drzeli tobe, ale myslim si ze budete "biti" na penezich..jelikoz pises ze jsi nezamestnana tak tim padem budes dostavat rodiciak v pomale forme cerpani a to po narozeni do 21 mesiců veku druheho ditete 7600 a pak do 4 let veku 3800kc..takze by to chtelo asi propocist,(nevim samozrejmne jaka je vae fimn. situace) :slight_smile:
24. dub 2009 ve 13:18  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
mikca: no já hlídám u malýho ještě jednu vietnamku, to je dobrej přivýdělěk a takhle by jsme si mohli vzít ještě dve-tři děti když by byl manža s náma doma a to by jsme na tom byli o HOOODNĚ :grinning: líp...počkej, ale když půjde na rodičák manža tak on jako zaměstnaný by mohl čerpat na ty tři roky, ne?
24. dub 2009 ve 13:52  • Odpověz  • To se mi líbí
kaleilah manzel by mohl mit rodicak na ty tri roky, ale ty si budes muset platit zdravotni pojisteni, kdyz nebudes nikde zamestnana a ani nahlasena na uradu prace
24. dub 2009 v 19:12  • Odpověz  • To se mi líbí
Já myslím že by sis zdravotní platit nemusela,protože to matce platí stát do 7mi let věku dítěte,pokud je jako žena v domácnosti :wink:
24. dub 2009 v 19:27  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
tak názory se trchu různí :slight_smile: tak uvidíme...a nebudou na nás na sociálce koukat divně proč když jsem doma s dítětem tak bude doma s druhým manžel? :wink:
24. dub 2009 ve 20:18  • Odpověz  • To se mi líbí
na lidi se vyprdni :wink:
24. dub 2009 ve 20:21  • Odpověz  • To se mi líbí
kale pozor od noveho roku uz manzel namuze "pobirat" matrekou respektive driv bylo, ze stacilo aby manzel byl zamestnan a tim padem mu Vznikl narok na materskou a pak mohl uinit i volbu rodicaku..ale od noveho roku musi ten kdo zada o PPM tak na ni musi nastoupit..takze vlastne jen matka..jen ve vyjmecnych pripadech, kdy se matka nemuze se zavazne nemoci o dite starat...takze pokud nevznikne narok tobe tak na triletou variantu narok proste nemas....
25. dub 2009 v 09:36  • Odpověz  • To se mi líbí
kaleilah: raději se na to zeptej přímo na sociálce, protože to placení pojistného sice je, ale když se o děti stará matka, bůh ví, jak se to u vás bude řešit a tady to spíš budou domněnky, protože si myslím, že takový případ nikdo doma neměl .
25. dub 2009 v 10:26  • Odpověz  • To se mi líbí
mikčo, nemáš pravdu. Od nového roku může na PPM nastoupit i otec dítěte. Po šestinedělí matky, stačí aby nastoupil na jeden jediný den a tím pádem mu vznikne nárok na to, aby zvolil délku rodičáku, kt. pak následně převede na ženu, které jednou zvolená varianta zůstane.
19. kvě 2009 ve 20:20  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
eaty: ale my by jsme chtěli aby manžel zůstal doma taky, víš...tak ted fakt netušim teda jak to bude
20. kvě 2009 v 18:15  • Odpověz  • To se mi líbí
JˇMohl by mi někdo poradit zda je možnost, aby po mateřské dovolené nastoupil po jejím uplynutí tj. po půl roce na rodičovskou dovolenou starý rodič dítěte po další dobu 3 let?
Děkuji za odpověď
Kloe
21. únor 2014 v 15:18  • Odpověz  • To se mi líbí
@kloa Co to je starý rodič?
21. únor 2014 v 17:18  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i myslela jsem tím prarodiče:slight_smile:
Kloa
25. únor 2014 v 09:41  • Odpověz  • To se mi líbí
@eleonora nemusí, stačí se nahlásit na pojišťovně jako matka v domácnosti pečující o dítě
25. únor 2014 v 09:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@mikca manžel nemůže jít na mateřskou, to může ve většině případů fakt jen žena, ale na rodičák pak ano a klidně na tři roky
25. únor 2014 v 09:49  • Odpověz  • To se mi líbí
@kloa myslím že prarodič nemůže, proto je to rodičovská - tedy pro rodiče, kteří pečují o vlastní nebo do péče svěřené děti...
25. únor 2014 v 10:05  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@kloa Já si to myslela, ale nebyla jsem si jistá :slight_smile: tak ten na rodičovskou jít nemůže, tam je stanoveno, že to mohou jen rodiče, případně ten kdo má dítě v péči, ale to je myšleno soudní určení, tedy třeba pěstoun.
25. únor 2014 ve 13:15  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@blahova_andrea Manžel klidně může jít na mateřskou - ve smyslu pobírání PPM, pouze může jít až po ženině šestinedělí a je k tomu třeba dohoda s matkou o tom, že bude pečovat o dítě on.
25. únor 2014 ve 13:16  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i jj, máš pravdu. teda ty ji máš vždycky :sweat_smile:
25. únor 2014 ve 13:25  • Odpověz  • To se mi líbí
@blahova_andrea Vždycky ne :slight_smile:
25. únor 2014 ve 13:26  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek