Alimenty na dospělé studující dítě

kridav
26. bře 2019

Zajímalo by mě jestli je tady někdo kdo má doma dospělé studující dítě a dostává od druhého rodiče na něj alimenty, a jak to máte. Jestli všechny peníze dostane jen dítě nebo jestli jen nějakou část, a zbytkem přispívá na domácnost. Dceři bude v říjnu 18 a včera jsme se dohadovali, jak to vlastně pak bude. Její otec jí chce ty alimenty posílat na její účet aby je měla celé k dispozici, a samozřejmě jí by se to líbilo mít tolik peněz, ale to jí pak budu vlastně živit jen já. Takže bych byla ráda aby aspoň půlkou přispíval na domácnost.

marketa1218
27. bře 2019

@ah1234 Jasně, mě taky nešlo o žádné peníze. Ale studovala jsem a rodiče chtěli abych studovala, kde jsem na to tedy měla brát? Vyjma občasné brigády. Stejně pak i vystudoval a ještě dnes studuje bratr. Když jsem byla malá/ mladá na ZŠ, ŠŠ i VŠ, rodiče podporovali mě. Dneska jsem schopná jim to oplatit, jelikož si vydělávám, nemusím, ale chci. Tím nemusím, ale chci mám na mysl, podpořit finančně rodiče. Mám k nim úctu a jsem jim vděčná za to, že jsem mohla vystudovat a dnes dělat práci, co mě baví. Já jsem k nim i k životu pokorná.

tulikiss
27. bře 2019

@marketa1218 ano alimenty jsou na jeji potreby, ale mezi tyto potreby patri i jidlo, bydleni, prani,.... pokud zije doma a ma full servis, tak by mela cast davat domu. vyzivovaci povinost sice ma i matka, ale jen pomernou cast vzhledem k jejimu platu. takze pokud by nechtela nic platit, vypocetla bych pomernou cast jakou bych ji jako matka platila a trada muzes si to zkusit sama.

janisena
27. bře 2019

Já jsem to také řešila, protože otec dítěte od dceřinných 18. narozenin posílá výživné dceři. Dcera nejdříve po mně také chtěla, abych jí ještě dávala i já výživné, což jsem hned odmítla a ona byla dokonce uražená. Chápu, že nemá žádnou přestavu, kolik co stojí a co se každý měsíc platí, tak jsme měli několik rozhovorů. Nakonec to máme tak, že dceři nic nedávám, dodám, že není na intru, jezdí do školy z domu, a ona si patí vše, co se týká školy, oblečení, pokud si chce něco koupit a jít někam s kamarády. Jediné, co jí platím je jídlo doma.
Tento rok mě čeká další rozhovor s druhou dcerou, ta je na intru a zatím si myslí, že ona bude dostávat výživné a já budu platit jídlo a ubytování na intru a ona to bude mít pro svou potřebu, takže nás také ještě pár rozhovorů, že takhle to opravdu nebude, že na jídlo bude muset něco trochu přidat.

inssomnia
27. bře 2019

Hahaha kapesny, no tak asi by to chtělo fakt porovnat i částky, u mne tvořily alimenty asi 3500 a nikdy jsem nezadala o zvýšení. Zato jsem na ferovku přišla za tátou, že jsme se domluvili na 5 letech VŠ, že mám titul, že dodělávám druhej a zvládnu to sama, tak jestli mi chce ten rok do dokončení ještě posílat nebo ne (podle zákona by musel, samo). Posílal. Stejně jsem ráda, že už se nikdy nikoho nebudu doprošovat o peníze. S oběma rodiči mám jako dospělá celkem fajn vztah.

kajalka
27. bře 2019

Přiznám se, že nestačím zírat, kolik z vás tady píše, že 18 letý dospělý člověk nemá ponětí, kolik co stojí. To jako vážně k tomu ty děti nevedete od mala? Nebo nechodili na brigády, aby si mohli přilepšit?

ilonne
27. bře 2019

@marketa1218
@andelka já to myslím tak, že jsou přece i na jídlo, oblečení atd, ne? A pokud nebydlí na koleji nebo někde v podnájmu, ale stále u matky, tak ta přece nemusí platit vše, ne? Přece část těch peněz od otce by měla být i na tyto potreby. Nebo se fakt pletu a dovršení 18ti let je to prostě kapesné? Ale to by ji pak nemusela živit ani ta matka, ne? Jen se ptám.

inssomnia
27. bře 2019

Možná je ta vaše představa o rozmachancích, co neznají cenu peněz, dost přehnaná. S mamkou ten rozhovor v 18 proběhl v afektu, já za to nemohla, byla jsem mezi mlýnskými kameny. Mamka mi platila jakési spoření a nezbývaly jí peníze na poslední měsíc. Řekla ať si řeknu tátovi o příspěvek. Ten řekl ano, ale peníze ti půjdou odteď na vlastní účet a snížím ti je o půlku téhle částky. Mamka o vlastním účtu nechtěla ani slyšet, i když jsem jí říkala, že každopádně peníze přeposílám hned jí, dokud bydlím doma. Nutila mě dolézat za tátou a nedala mi žádný prostor k vyjednávání.
Dala mi seznam všeho, co jí odteď platím (s věcmi, co jsem musela pokrýt sama jsem byla hluboko v mínusu a oblečení jsem si nekoupila ani kousek, např jsem chodila X let celoročně v jedněch botaskách). Ony naspořené peníze nejspíš skončily investované v domě. Kde teď opět bydlím. Takže ta situace fakt není lehce souditelná.
Pravdou je, že jsem musela napůl dospět ve 12 a zbytkem v 18. Ten papírek z rospisem toho, kolik stojím, pořád mám a nemůžu na něj ani po deseti letech pomýšlet bez breku. Zpětně mi mamka občas v zamyšlení vysekne poklonu, jak jsem jí pomohla brzkým osamostatněním a já nevím, co s tím.

inssomnia
27. bře 2019

na VŠ mi alimenty vystačily akorát na jízdné domů a nejlevnější lůžko na koleji. Musela jsem přes léto vydělat dost, abych měla celý rok za co jíst a do čeho se obléct. Jednou jedinkrát jsem přišla za mámou, že potřebuju 1000, abych doklepala sezónu. Ano pořád byla obrovská pomoc to, že padnout na ústa by mě nenechal doopravdy ani jeden. Že kdyby hořelo, bylo za kým jít. Ale bylo to hnusný.

elwe
27. bře 2019

@kajalka já teda v 18 taky netušila, kolik vychází jídlo, elektřina, voda apod. na měsíc za jednoho. Jasně, znala jsem věci, jako oblečení, boty nebo šalinkarta, které se kupují vesměs pravidelně, ale k placení jídla a energie jsem se běžně nedostala, abych si mohla udělat celkový obrázek. A myslím, že spousta rodin pořád neví, kolik vlastně dá za jídlo, protože to nikdy poctivě nesečetli.

ah1234
27. bře 2019

@inssomnia no to teda bolo. Ja som v 4.rocniku na výške, mám dieťa, pracujem a aj tak mi tatko peniaze posiela - tvrdí že je to jeho povinnosť zo zákona. Nechápem nielen deti ktorý na to pozerajú cez peniaze ale ani rodičov - veď som si predsa zariadil dieťa tak sa o neho chcem čo najlepšie postarať nie ? A to naši teda tiež nemali pekný rozvod, ale skôr sa hádali na tom či budeme lebo nebudeme tráviť tie a tie sviatky s jedným alebo druhým a mamka zle niesla nevlastnú mamu a keďže ju tiež nemusím tak sme sa s ňou vlastne skoro nevidali. Ale neviem si predstaviť žeby mi mamka dala nejaky papier s tým že čo ju stojím. U nás sa skôr viedlo k zodpovednosti že prachy nerastú na strome a obaja rodičia na nich musia poctivo zarabat. Takže som skôr chodila s mamkou nakupovať a videla som čo stoja potraviny, vedela som koľko ju stojí byť a tatko mi povedal, čo ho stojí naša súkromná škola, to že nás poslal na 1.5 roka študovať do zahraničia a podobne. Ale nikdy som nemala pocit že mi to vyčítajú, skôr že len chcú aby som chápala že toto nie je zadarmo a uvedomila si, že keď chcem toto všetko dopriať svojim deťom, tiež musím pracovať a nie sedieť doma na zadku.

andelka
27. bře 2019

@kajalka v 18 jsem ještě moc pojem neměla,byla jsem ve třetaku na gymplu,byla jsem ráda že mám kapesné a kromě školy žádné extra povinnosti. První brigáda byla právě v 18. Určitě jsem nevěděla kolik přesně mamka vydělá,kolik je inkaso,kolik stojí spotřebiče, přesně jídlo na měsíc atd.

andelka
27. bře 2019

@ilonne dokud studuje tak musí oba. Ono záleží na té částce. Já měla pokud si pamatuju v době SŠ 2800 a to jsem 1000 dávala mamce a zbytek si nechala. Pak jsem měla tuším 2,5 tis ale to už jsem chodila na VŠ a platila skoro všechno sama,většinu času jsem trávila ve škole. Takže to jsem si už nechávala celé. Pokud má alimenty 4 tis a víc tak chápu že ti není kapesné,ale musí se větší část použít na ty běžné potřeby.

hlasil
27. bře 2019

Peníze z výživného jsou pro dítě, ale není to kapesné! Je to teoreticky polovina částky, ze které dítě žije se vším všudy - bydlení, energie, veškeré jídlo, oblečení, kosmetika, náklady studia, lítačka na MHD, koníčky, prázdniny.... Druhou polovinu jakoby "dává" rodič, u kterého dítě žije, tím, že obvykle platí jídlo a stravu. Pokud dítě dostává alimenty na svůj účet, mělo by s rodičem,u kterého žije, fungovat ve shodě podobně jako partneři. Tedy společně zaplatit nezbytné životní náklady, studium a teprve, pokud něco zbyde, využívat to jako kapesné.

tulikiss
27. bře 2019

@hlasil tak to ale opravdu neni. alimenty se nevymerujou pul na pul. alimenty co se urci otci se urci podle jeho prijmu, takze to vubec neni pul na pul. pokud ma otec 30.000 a plati treba 5000, tak to neznamena ze matka s prijmem 15.000 by mela prispivat taky 5000. Oba maji vyzivovaci povinnost, ale prihlizi se k vysce prijmu.

inssomnia
27. bře 2019

@tulikiss hehe že se tu automaticky předpokládá, že matka vydělavá půlku než otec. U nás to teda bylo naopak. Ale máš pravdu s tím, že alimenty se vyměřují s ohledem na příjem rodiče.

inssomnia
27. bře 2019

@ah1234 je skvělý vidět, že někde ta domluva funguje normálně, díky za to. 🙂
A hodně sil s tím vším, co máš naloženo.

tulikiss
27. bře 2019

@inssomnia tak ja to brala jako priklad ze zivota, jen tedy ty alimenty byly 5500 😀

hlasil
27. bře 2019

@tulikiss Jasně, já nemyslela půlku matematicky. Myslím tím, jednu část dává jeden rodič, jednu část dává spolubydlící rodič (i když ta bohužel většinou není vidět). Z celé částky, co takhle dítě má, je potřeba uspokojit jeho životní potřeby. Teprve pak je řada na kapesném. Když zbude. To záleží na konkrétní situaci v rodině. Dítě nemůže očekávat, že alimenty od druhého rodiče zůstanou plně jemu k volné dispozici a že je to tak jedině správně, jak tu mnohé naznačovaly. Na druhou stranu ani rodič, u kterého dítěte žije, nemůže a priori očekávat, že alimenty mu zůstanou.

inssomnia
27. bře 2019

@ah1234 u nás to nevyčítali ani tak mně, ale sobě navzájem. Ovšem já to na obou stranách musela poslouchat a zpracovávat, že... Pak je těžký mít nějak rád je, ale hlavně mít ještě aspon trochu rád sám sebe :D když je člověk že dvou půlek a obě jsou špatný :D
Ježíš hlavně že už je to pryč. Dospělost a nezávislost je nádherná, hlavně se nikdy nerozvádět. :D na to máme naštěstí s manželem podobné zkušenosti i názory.

tulikiss
27. bře 2019

@hlasil tak ja to mela tak ze z 5500 dostala mama 4000 a zbytek jsem mela na jizdne a stravu ve skole. nikdy by me ani nenapadlo, ze si necham vsechny penize jako kapesne. ale je pravda ze driv proste bylo hodne veci jinak a my si nedovolily tolik jako dnesni generace(nerikam ze vse je spatne, v nekterych vecech je to ku prospechu). ty jo ted to zni jako by mi bylo minimalne 50 😀

inssomnia
27. bře 2019

@tulikiss jo jasně že to tak ve spoustě příkladů je 🙂 jen si rýpu. Královský alimenty, jen co je pravda. Pak chápu, že máma potřebuje přispět na domácnost, aby ji utáhla pro sebe i dítě.

Spíš se tu snažím ukázat i druhou stranu, aby bylo vidět, že někdy na tom může být dítě dost bito, I když to není vidět. Aby tu rodiče viděli, co můžou nadělat škody a podle toho tu domluvu (která je nutná s důležitá i pro osamostatnění mladých dospělých dětí) citlivě ustáli. Sice oni jsou ublížení rozvodem, ale oni jsou dospělí. V 18 maj děcka se svým dospíváním v hlavě bordelu dost i bez toho, že jim rodiče přidaj "svoje" problémy.

terry1512
27. bře 2019

@magdalenax co není pravda?
Bude od tebe další pohádka? Kterou tady vypouštíš co chvilku.

kridav
autor
27. bře 2019

Moc vám všem děkuji za vaše názory 😊.
Dcera sama taky neví jak to pak bude chtít. Dostávám na ní 3000. O zvýšení jsem nikdy nežádala, protože by se asi stálo to že by to ještě soud snížil, její táta pracuje vyčůraně na zkrácený úvazek.
Dcera má odemne vše a kapesné co jí dávám jí nikdy nevystačí, musí s holkám chodit do mekáče, atd. Loni byla párkrát na brigádě, servírka v hotelu na snídaních, ale zjistila že musí makat. Ale za peníze pak byla ráda, který víceméně projedla. Ale dál jí to už nemotivovalo, a prostě na brigádu nechce. A asi v těch alimentech vidí, že lehce přijde k penězům, bez práce. Jako chápu 400 kapesnýho moc není, ale vše jí já koupím co potřebuje do školy, oblečení, drogerii. Takže se o nic nemusí starat.
Já jako dítě jsem žádný kapesný nedostávala, ale v tý době jsme nebyli tak náročný. A alimenty v 18 jsme po mámě nikdy nechtěla o a ani mě to nikdy nenapadlo.
A třeba synovi stačí 200 kapesný je mladší v 9.tř. a má ušetřeno spoustu peněz. Občas si taky něco koupí, ale nemá potřebu stále utrácet a chtít se vyrovnat spolužákům.
Asi to vše u dcery budu muset udělat jinak. Třeba teď jí navýšit kapesný, ale bude si z toho kupovat drogerii a platit věci ve škole. Třeba se pak naučí hospodařit aby jí ty peníze vyšly.

andelka
27. bře 2019

@kridav já bych jí asi dala půlku s tím,že oblečení,boty a drogerii a kosmetiku a běžné věci do školy si bude kupovat sama. A už by v tom bylo i kapesné. Navíc může chodit na brigády, určitě dostane někdy i peníze k narozeninám, Vánocům,za vysvědčení..tak to ať si šetří když by nevystacila.

andelka
27. bře 2019

Popravdě 400 kapesné je dost málo. Já potřebuju co 6 týdnů k holiči a to mám krátké vlasy a nechám tam 200. K tomu jeden časopis a jedna schůzka s kamarádkami nebo kino a kapesné je v cudu. A aby mi máma kupovala nebo dávala peníze ( rozuměj kecala do toho) na oblečení a drogerii..tak to ne,na to už je v 18 holka fakt velká.

kridav
autor
27. bře 2019

@andelka oblečení si vybírá sama a drogerii to vím co používá, tak jí to nevadí že jí to kupují.

andelka
27. bře 2019

@kridav tak to se nějak dohodnete. Co budeš kupovat ty a jak. Se mnou teda dlouho nikdo nechodil nakupovat,a zas dát peníze a kup si co chceš,to rovnou může jít z toho výživného.

inssomnia
27. bře 2019

@kridav i já bych se přikláněla za větší odpovědnost pro dceru - na rovinu se s ní v klidu domluvit, co bude mít od vás a za jakých podmínek. Nechápu to kapesné v době, kdy si může vydělávat na svoje extra potřeby sama, když všechno zařizujete vy jako máma. Tohle by ale měla vědět dávno před osmnácti, vždyť je plnoletá, tak se musí začít starat o sebe sama (aspoň si začít hospodařit s běžnými výdaji) - nevidím důvod, aby od 15 nepracovala aspoň půl prázdnin a nějaké víkendy. Dneska sežene práci snad každý. Moji SŠ studenti z valné většiny pracují, gympláci jsou zvyklí si pokrýt vlastní luxusnější potřeby (i ti, kde rodiče opravdu nemají hluboko do kapsy, vidí, že peníze nerostou na stromě), průmkaři a učni chodí kolikrát do práce i po odpolednách do firem (bývají pak ve škole nesoustředění a unavení, takže k tomu se určitě nepřikláním, to je druhý extrém).

kajalka
27. bře 2019

@andelka Z vlastní zkušenosti- kapesný jsem nefostávala nikdy, od 15 jsem musela chodit na brigádu. Pracovala jsem některé dny odpoledne, soboty dopoledne a téměř celé hlavní prázdniny. Tak jakýpak, že 400 je málo.

andelka
27. bře 2019

@kajalka já to brala obecně,ne konkrétně zda ty 400 je z kapesneho nebo z výživného nebo z vydělaného nebo z dárku k narozeninám. Prostě všechno je drahý,my dostávali míň ( já 200 na měsíc na SŠ) ale taky byly jiné ceny a míň možností je utratit. A u nás i minimální možnosti brigády. Neznám skoro nikoho kdo by někde byl před 18, a kdyžtak jen o prázdninách nebo to bylo u rodiny nebo někoho známého.