Babička se nám změnila v tyrana, co teď s ní?

dadushe
9. kvě 2014

Ahoj, jsem už z toho na nervy, tak doufám, že třeba někdo poradí. Máme 95 letou babičku, o kterou se doma staráme už 20 let nikdy to nebylo úplně jednoduché soužití, ale byla soběstačná, takže šlo pouze o to zvládat její nálady a manýry. V zimě se rozhodla (kvůli tomu, že spadla, když šplhala po žebříku, nechápeme kam), že už toho má dost a že umře, propadla se do jakési stařecké deprese spojené s agresivitou. Asi to podpořil i fakt, že nám do rodiny přibylo miminko a pozornost se od ní obrátila k němu. Přestala tedy chodit, začala se počůrávat, teď už i pokakávat, nechce se koupat, strká si prsty do krku aby zvracela, rozmazává hovínka po pokoji, lže o všem možné, vylívá moč z okna, nově se začala svlékat a kdo přijde do pokoje připadá si jako na gynekologii. Huláká v noci, mlátí kolem sebe a hystericky řve. Nejhorší je, že se začala strašně agresivně chovat ke své dceři (mojí máme). Chrlí věty jakože jí nikdy neměla porodit, že jí měla utopit jako mimino, sprostě nadává a její hysterie se bohužel stupňuje. Po stránce fyzické si pořád stěžuje na bolesti, ale doktoři jí nic nezjistili, naopak všichni doktoři u kterých jsme s ní byli potvrdili, že je ve výborném zdravotním stavu. Je z ní tedy dobrovolný ležák a moje máma to už nedokáže zvládat, protože s ní babička nespolupracuje, naopak je k ní ještě zlá. Nevíme jak z toho ven, protože k umístění kamkoli potřebujeme její podpis a souhlas, který ona samozřejmě nedá. K cizím lidem se paradoxně chová výborně a je milá. Vidí to tak, že máme povinnost se o ní postarat, ale už se opravdu nedá. Nemáte někdo radu jak z toho ven? Máma je už psychicky rozložená, má od zimy 15 kg dole, sama trpí zdravotními problémy (je to už taky důchodkyně)... 😔

anelamates
10. pro 2016

@drzticka81 To máš pravdu, že ta dlouhověkost není vždycky výhra, hlavně, když se spojí právě s tou demencí. něco jiného je, když je ten člověk fit duševně i fyzicky, ale tohle je opravdu trápení. Bohužel já mám dojem, že se společnost hodně zaměřila na prodloužení délky života - taky ono to moc pěkně vypadá ve statistikách, že jo. Jenže ta délka není nic, měli by se mnohem víc vědci i lékaři zaměřovat na kvalitu života. K čemu je, že třeba na LDN leží spousta pacientů - ta těla já jim říkám, protože člověk už to moc není. Krmit kapačkou, dýchat za pomoci přístrojů, pravidelně otáčet proti proleženinám, přebalovat - takghle bych vážně skončit nechtěla. To raděj at mě mladí nějak šikovně trhnou mezi dveřma, než toto. Je to hrůza, ale já si to tak myslím. Taky jsem měla takhle maminku, chvilku, a vím, jak jí bylo hrozně, když dostala plenkové kalhoty. nakonec poměrně rychle odešel mozek, ale i tak, těch pár dní, co jsme ji museli přebalovat, umývat, moc trpěla, moc. je to taková ztráta důstojnosti toho člověka, jako když ho musíte koupat třeba.

drzticka81
10. pro 2016

@anelamates babicky mela letos 93 -vzali jsme ji do cukrarny, ale smutne je, ze si s ni clovek nema ani co rict, protoze uz neni celkove v obraze, nic vlastne nedela -zadny konicek...je to smutne-a pritom jsme si vzdycky tak pekne povidaly.....jo ma 93, ale uz tak sest let zije v jinem svete.......

lenusaak
10. pro 2016

Jsem zdrav.sestra a nějaké zkušenosti s tímhle chováním mám zažité natolik, že to snad z hlavy nikdy už nedostanu. Přesně jak popisujes, agrese, pocit, že se musí točit vše kolem nich, je to jenom já, já já. Bohužel se tohle ve stáři často stává. Nedokážou racionálně uvažovat, neznají hranice ani stud. Patlaní hovínek všude možne i pojídáni, lezeni po čtyřech nahaty před návštěvama a mohla bych jmenovat až do zítra. Určitě bych se snažila to brát přes psychiatra. Zkusit babičce pohrozit, že takto to dál nejde, že zavoláte psychiatra a že po takovém chování, jaké předvádi, ji prohlási za nesvépravnou a soudně za ni převezmete rozhodovani a že ji pak můžete dát kam uznáte sami za vhodné - zkusit pohrozit,pokud je to jen její hra, mohla by se tím zkrotit, pokud to hra není a opravdu se dostavila takováhle demence, pak vám lékař určité předepíše vhodné léky a její stavy tim tak minimalizuje. Určite by se řešila i ta nesvéprávnost, pak už by záleželo na vás, jak byste s tím naložili. Vím, že je to téžke, je to babička, je to rodina, člověk, se kterým máte i krásné vzpomínky. Toto chování, ale neni moc důstojné, snažila bych se to opravdu řešit přes ty psychinu. Držim palce a přeju pevné nervy

bervidova
10. pro 2016

Rozhodně nemohu souhlasits tvrzením,že pokud babička bude mít omezenou svéprávnost,pak ji můžete umístit kamkoliv. Od 1.8. 2016 nastala změna v zákoně o sociálních službách a novinkou je zejména tzv.vyjádřený nesouhlas právě u osob,které si smlouvu nemohou podepisovat sami a podepisují je zaně právě např.opatrovníci (u omezené svéprvánosti),členové domácnosti )u zastupování členem domácnosti)nebo třeba obce s rozšířenou působností. Pokud by měl nastoupit klient,který vyjadřuje nesouhlas s umístěním,pak zařízení musí sepsat oznámení příslušnému okresnímu soudu a rozjede se jednání,kdy se znovu posuzuje stav zájemce a soud rozhoduje, zda proti své vůli může být klientem zařízení. To trochu komplikuje situaci,protože si zařízení rozmyslí,zda takového klienta vůbec chce a chce toto podstupovat (jeto novinka,nikdo neví,jak to probíhá, jak dlouho to trvá - to rozhodování)a raději pak sáhne po zájemci, kde nebudou tyto problémy.

elinkal
10. pro 2016

Nelze ji propasovat napr. do piti nejake leky?

lenusaak
10. pro 2016

Rozhodně netvrdím, že je to tak správně, píši - pohrozit tím babičce, ta určitě nebude mít přehled o novinkách v zákonech. Ja se už u geriatrickych lidech nepohybuji, takže je to i novinka pro mě. Pořad je to ale nějaký způsob jednání, i ldyž komplikovanějši. Jsou přeci domovy pro seniory se zvlaštním režimem- či li pro klienty s různýma demencema. Pokud vznikla takováto novinka asi se na to ty domovy budou muset připravit, protože může nastat, že zmiňované komplikace můžou řešit u každého druhého klienta.
Tahle novinka mě teda zaskočila, protože pak je bitá rodina, která se musí starat o takového člověka a sama má psychickou ujmu na téhle celé situaci...

bervidova
10. pro 2016

ano, bude se jednat především o domovy se zvláštním režimem-připravené na to nejsou, do novely se to dostalo zcela nepřipravené- jde pouze o ochranu zájemců,aby je rodiny nestrčili někam proti jejich vůli. Ano, je to hovadina,která komplikuje práci všem- pak je třeba pouze vydržet až nemoc "poskočí" do dalšího stádia a bude mu (v tomto případě jí) jedno, co se děje. Řekněme si narovinu, že pokud se v zařízení uvolní místo,pak je třeba ho do týdne, do 10 dní obsadit, aby neutíkaly peníze a nikdo nebude čekat třeba dva měsíce,až za zájemcem,který nechce nastoupit,přijede soudní znalec a soud rozhodne,že i přes nesouhlas má být umístěn-pak i adaptace takového klienta bude obtížná, jakákoliv spolupráce,individuální plánování s ním. V tu chvíli má zařízení desítky (stovky) žádostí o umístění od zájemců, kteří nesouhlas nevyjádří. Netvrdím, že babička se vyzná v zákonech,to ani já ne, předpokládám,že ani rodiny,ale tuto novinku v zákoně nikdo z praxe určitě nechtěl a vymyslel to opět někdo od stolu.

lenusaak
10. pro 2016

@bervidova no to čučím fakt 😊 jak píšeš, někdo tohle vymýšli od stolu. Jsem tedy zvědavá, jak se tato novinka ujme v praxi a jak to bude fungovat. Tak jsem ráda, že jsem v obraze, děkuju za info 😊

bervidova
10. pro 2016

@lenusaak to se zase jednou našelpřípad,že nějakého klienta rodina někde umístila a šlo o vělké prachy a teď na to dojedou všichninormálnílidi.nejde jen o zájemce o umístění (lidi s demencemi, ment.postižením),alei stávající klienty,kteří tu najednou nebudou chtít být - bude těžké odlišit, nakolik to, že tvrdí,že chtějí jít domů, je prostějen projevem demence )odcházení, balení si tašky- někdo provádí denně)nebo nakolik jeto projev nesouhlasu -a pak by se měla rozjet mašinérie - do24 hodin sepsat hlášení pro soud a vyvolat řízení- soudní znalec,posudek a rozhodnutí soudu,zda tu opravdu má zůstat nebo se s takovým klientem rozloučit a po pár měsících, letech ho třeba vrátit rodině- nepředstavitelné!!!