Chceme další dítě, ale nechci být doma na mateřské

areh
4. črc 2019

Mám 20 m syna. Přemýšlím o sourozenci. Jenže. Nechci být doma, nesnáším to. Chci do práce a mezi lidi. Bydlím na malý vesnici a jsem naprostou většinu času sama doma. Nemám kamarády nebo jsou daleko. Nejradši bych šla příští rok do práce, ale mám být třeba rok v práci a pak zase doma? (Mám se případně vrátit do původní práce nebo do oboru, který studuju?) Pro syna bude lepší, čím věkově blíž k sobě se sourozencem budou, tím líp. Nejlíp, kdyby už byl tady. Ale příští rok mám státnice a to by se 2 dětma nešlo. Další možnost je jít brzo do práce a mladší dát někam do jeslí (pokud by ho vzali), ale nechci ho ošizovat o to, co měl starší. Plnou pozornost. Proč by to starší měl mít a mladší ne? Aby šel manžel na RD, to nepřipadá v úvahu. Byl by to velký finanční propad a i mě by to nebylo příjemný. Přišlo by mi, že jsem ho odložila, to stejné s jeslema. Vychází mi z toho mít jedináčka, ale to nechci. Nějak cítím, že ten jeden človíček by tu měl být. Navíc se bojím, že ikdyž se začneme snažit o mimčo, tak to stejně nepůjde, protože podvědomě si nebudu jistá, jestli je to správné rozhodnutí. Jsem zoufalec. Měla jsem mít dvojčata, neměla bych čas přemýšlet. Všechno to moc řeším…
Manžel mi řekl, že teď dítě nechce, ale nevím, jestli je to z mých obav nebo prostě teď nechce. Teď to navíc není s manželem zrovna ideální. Mám často špatnou náladu a ikdyž mám teď všechno (jsme zdraví, malej je zlatej), nedokážu za to být vnitřně ráda a užívat si to.

eithelwing
4. črc 2019

Řešíme něco podobného - malá vesnice, jedno auto. Dceři jsou dva roky, plánovala jsem být tou dobou už těhotná, ale nějak se to zatím odkládalo (i ze zdravotních důvodů). Do práce bych se klidně vrátila ve třech letech dcery, ale jen jedno dítě taky nechci.
Mě odrazuje možnost, že když se vrátím do práce, ještě hůř se mi pak bude vracet zpět na mateřskou. Cítím se na vesnici opravdu odříznutá, už dřív jsem se toho stěhování bála, s dítětem a na mateřské je to ještě těžší. Nejhorší jsou zimy. Každá akce ve městě zabere půl den, obzvlášť když musím jet vlakem.

Takže... Taky nevím. Ale je mi jasné, že dokud nebudeme oba s mužem naladěni pro dítě, nemá to smysl. A očekávám, že se muž opravdu aktivně zapojí, především tak, abych třeba měla nějaké vyžití (to je pro mě i možnost jet na nákup a sednout si při tom na půl hodky na kafe!).
Taky to bude rozhodně chtít druhé auto. S břichem, či následně pak s kočárkem a starším dítětem si už to cestování vlakem moc neumím představit. Jo, někdo to dělá, no, mně se fakt nechce. 🙂

A i když zatím nemám nic rozhodnuté, tedy nevím, zda bude sourozenec nebo práce, dceři už jsem domluvila od září mikrojesle. Zatím jen na dvě dopoledne.

vitezove
4. črc 2019

@areh v zahraničí jsou často matky doma jen v šestinedělí. Pak jdou děti do jeslí a nebo jsou s chůvou. Jestli toužíš po dalším dítěti ale prostě nechceš být doma, tak to taky takto vyřešte. Chůva mu může nahradit to ,že mladší byl doma. Nemusí být spokojené jen dítě, důležité je i abys byla spokojená ty. Neboj se toho to udělat trochu jinak než je zvykem.

karlajasmine
4. črc 2019

@areh Vis, co chces - chces dve deti. Ale to, co ti vadi, je byt doma. Takze reseni je mit dve deti a chodit s nimi neustale mezi lidi 🙂 Aktivne se v okoli zapojit, seznamit, prosadit se. Byt na materske nemusi znamenat sedet doma sama s ditetem. Obzvlast pro extraverta je tohle utrpeni. Sama jsem velmi spolecenska, a doma trpim. Mam dve maly deti (vekove blizko u sebe z toho sameho duvodu, jak ty uvadis) a uz davno jsem zjistila, ze na materske proste doma sedet nemuzu. Prestehovali jsme se mimo Prahu na vesnici, loni jsem tu nikoho neznala. Tak jsem proste musela vzit deti a chodit na nejruznejsi hriste, do cukrarny, brat deti neustale nekam na vylety (nemusi se za vylety nic moc utracet, da se popojet autem do vedlejsi vesnice na hriste, ci dojet si tam na kole a zpet busem.. Jezdime na vylety do Prahy, za kamaradkami, zkratka porad neco. Seznamila jsem se jednak tady na hristi, jednak pres synovu skolku a jednak taky skrz Facebook. Chce to se proste s lidmi dat do reci, zacit mluvit o pocasi, o cemkoli.. jine maminky na materske se taky chteji seznamit. Taky mam kalendar, kde si pisu, co mame v planu, a pokud tam je moc volnych dni za sebou, tak tam neco vymyslim. Chodit do prace je jednodussi, co si budeme povidat.. sama jsem se nejvic bala toho ''prazdnyho casu'' na materske, nemam na to bunky, potrebuju neustaly ruch zivota kolem sebe a presto, ze se hodne snazim, je to porad narocnejsi nez byt cele dny v praci, ale delam proste to maximum, co pro spokojeny zivot delat muzu. A kdyz to nedelam, tak presne jak pises ty - utapim se doma v nude a podrazdenosti a pak nam to s manzelem zacne skripat, protoze po nem vyjizdim kvuli malickostem. Nebudu si kratit cas na materske, je to jednou za zivot, pak budu az do duchodu v praci, takze jediny reseni je to, co jsem napsala - byt akcni a nesedet doma.

karlajasmine
4. črc 2019

@eithelwing Taky mame jedno auto a bydlime na vesnici.. manzel jezdi do prace MHD, protoze by mi jinak hrablo :D Takze auto mam ja.. nemuzete to udelat takto?

karlajasmine
4. črc 2019

@areh precetla jsem si tvuj puvodni prispevek znovu a fakt se v tom uplne vidim. Problem je pak ten, ze cim vic dni za sebou je clovek doma, tim clovek ztraci sebevedomi nekam vyrazit, doma mezi 4 stenami se to zda s ditetem snadnejsi a clovek si rekne ''fakt se potahnu do x sama s ditetem.. co tam budeme delat.. se na to muzu vykaslat a zustat doma v obyvaku''... ale tim si clovek naladu nespravi. Chce to sama sebe prekonat, prekonat jakykoli obavy, lenost, uzkost atd, vzit dite a vyrazit tam, kam to cloveka napadne.. budes se citit lip, zase ti stoupne sebevedomi, s nekym se das do reci, najdes si kamarady, zlepsi se ti vztah s manzelem. Taky nedokazu vnitrne ''byt rada za to co mam'' pokud jsem sama zapadla na vesnici, ta samota je proste jinak ubijejici.

kikca88
5. črc 2019

@areh já jsem teda šla od 2 let dítěte do práce, doděláva jsem si v klidu zkoušky a jak jsem dělala atestace v květnu ( závěrečné zkousky) tak jsem byla ve 3 měsíci 🙂 strašně jsem byla ráda, že jsem se nachvilku vrátila do práce, moc mi to pomohlo i když ty závěrečné zkoušky byli prp mě stresove náročné a tim jsem si přivolala nepříjemné problémy v těhotenství... takže za mě je to nejlepší z vlastní zkušenosti počkat až po škole a pak v klidu si užívat dalsi těhotenství 😉

mrav
5. črc 2019

Být tebou, šel bych do sourozence. Sice nevim, kolik je ti let, ale dvě děti si spis spolu vyhrají.
Já se svou ženou jsem bohužel druhé nestihl , protože tragicky zahynula. A na dceři je vidět, jak jí sourozenec schází...

janaaanna
5. črc 2019

@areh ja jsem byla mezi detmi v praci a nelituji. Neztratis tak kontakt s praxi, lepe se neco hleda, ja jsem stihla i povysit a polepsit si. Dodelala bych skolu a do druheho se pustila, az to budes opravdu chtit. Ja se pak na druhou materskou opravdu tesila a miminko si uzila, dcera byla ve skolce, starsi, rozumna, pomahala, nezarlila, pohoda 🙂 podle prispevku jsi mlada, neni kam spechat. Dulezite je byt v pohode, dej na intuici, ne na racio

eithelwing
5. črc 2019

@karlajasmine bohuzel ne, manzelovi do práce nejezdí nic... :(

krasomilkazcech
6. črc 2019

@eithelwing co kdybys ho do práce některé dny odvezla/vyzvedla a přes den měla auto ty? Pokud to není moc daleko. Nebo ho přibliž někam na veřejnou dopravu, ať také pocítí důsledky vlastnictví jen jednoho auta... Pak bude ochotnější ke koupi druhého 🙂

pavla555
6. črc 2019

@areh Tak mě to taky zrovna úplně nebaví a mám to podobně 🙈🙂. Malá vesnička, ale jsem tu spokojená, ale furt sama a děti už mám dvě. Malej 3 a malá rok. Je fakt, že někdy je to na palici, protože jen dokola uklízím, chystám jídlo, přebauju..... však to znáš 🙂, ale je tam sposta krásnej chvilek a stejně bych to za nic na světě nevyměnila ❤😇. Už se moc těším až bude malá umět na nočník, papat atd.. Já jsem si myslela, že mě to bude bavit, ale přišla jsem na to, že mě to baví až když jsou trošku větší a parťáci - malej už je super. Malej od 2 let chodil pátky na dopoledne do školky, teď už od září bude chodit každý den a já si to začnu, aspoň doufám s malou víc užívát a taky na ní budu mít víc času. A pokud se nic nepokazí, tak malá půjde do školky od 2let.
Připadám si jako hnusná matka, když si vždycky říkám jak mě to nebaví a že bych měla držet hubu a být vděčná.... ale vděčná jsem a děti miluju, jen prostě jsem měla dlouho svobodu a taky je to možná i věkem (38)...
Jinak dost nervní jsem byla v druhém těhotenství a i teď 🙈😂, ale já je mám na krku furt, jednou týdně si je veme tchýně na 2hod a to se snažím honem něco udělat.... Prostě ten čas jen pro mně, abych si vyčistila hlavu chybí, teď jsem začla brzo ráno, než se všichni vzbudí aspoň chodit ,,na procházky,, - je to blbejch 15min, ale je mi líp.
Já dvě děti chtěla vždycky a je to super, manžel je taky strašně rád, že máme dvě 🙂
A vem si jak to stršně letí a stím druhým, ještě víc a za chvilku jdeš do práce a doma budeš mít dva úžasný parťáky a navíc si budou spolu hrát 🙂.
Podle mě je nejlepší ,,odrodit,, a až pak se vracet do práce!
Držím pěstičky a věřím, že to zvládneš 🙂

pavla555
6. črc 2019

@eithelwing mám 3 leťáka a roční holčičku a taky jsem nechtěla kupovat druhý auto (já měla služební a doufám, že zas bude 🙂), ale teď jak malej bude chodit do školky, tak už musíme... nedovedu si představit chodit v dešti a i ten čas na cestách a navíc jde na konec do školky, která je dál... a tak teď budeme kupovat starší auto, ale od jednouho známého...

luckylee
6. črc 2019

Myslim ze lide by meli mit dite az kdyz ho opravdu chteji.TO dite.Ne sourozence pro prvniho,ne duvod nechodit do prace a ne proto ze se to takhle proste dela.
Az budete citit ze Chcete dalsi dite tak az pak si ho poridte.
My budeme mit teda rozdil jen 3,5r a je fajn jak je starsi samostatnejsi.Ze mi muze i leccim pomoct a tak.☺

bayt
6. črc 2019

@vitezove Promiň, ale s tímhle fakt nesouhlasím. Nikdo by si neměl pořizovat dítě a pak ho ztraumatizovat zcela vědomě a cíleně tím, že vrazí kojence do jeslí. Tím nechci říct, že považuju za nutné u každého dítěte dřepět doma do jeho čtyř let, ale tohle je druhý extrém. Dítě má prostě svoje nároky, které jsou nepříjemné, a bohužel se s tím musí počítat.

@karlajasmine Tak to jsi podobná povaha jako já. A to máte opravdu na každý den nějaký cílený program? A jak to uděláš v cukrárně s dítětem, které třeba neposedí a není tam dětský koutek? A chodíte třeba na kroužky a plavání? Já jsem třeba zjistila, že když chodíme do kolektivu, tak je syn hned nemocný....

lajla
6. črc 2019

@areh odpověď je v posledním odstavci co jste napsala