Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Chceme se postarat o babi

keicy
9. zář 2017

Ahoj, řeším teď "menší" dilema. Donedávna jsme navštěvovali mou babičku v domově pro seniory kam ji dal můj otec. Ten pije a o babi se už vůbec nestará. Kdysi za ní alespoň 1x za měsíc přijel, teď už vůbec. Babi už téměř většinu běžných úkonů nezvládá. Chtěla bych si ki vzít domů, ale řešíme jestli, když bych na ni měla ošetřování, jestli je možné najmout i ošetřovatelku. Teď jsem do března na RD,pracovat budu stejně z domu. Jen se necítím např.na mytí atp.. Ani nevím jestli bych měla na něco nárok atp. Vlastně netuším, krom zjištění v domově co jí prospěje, oblitavani úřadu , co a jak. Je někdo kdo má v péči seniora a poradil by co a jak? Nechci ji nechat někde jen tak...

jipe
9. zář 2017

seniora v péči nemám, ale určitě bys měla nárok na příspěvek na péči (vyřizuje se na úřadu práce). Ošetřovatelku je i tak možné si najmout, pokud vím. Eventuelně je pak nárok na nějaké pomůcky, ale o tom už nevím nic bližšího

usvitka
9. zář 2017

Taky nevím detaily, ale v rámci rodiny se kolektivně střídavou péčí staráme o mojí babičku. Většinu věcí máme v pronájmu/půjčené od mobilního hospicu Ondrášek. Dále vím, že mamka zařizovala nějaký příspěvek na péči, ze kterého chtěla hradit nějakou tu ošetřovatelku, která by třeba 2 × do týdne přijela pomoci s koupáním. Pokud chceš něco vědět, napiš konkrétní dotaz do IP a pokusím se zjistit.

andreasustrova
9. zář 2017

@keicy Určitě bys měla nárok na příspěvek na péči a já jsem třeba pečovatelka v terénu, takže chodíme domů k lidem a je možná i ošetřovatelská péče (zdravotní sestry).

aktakd
9. zář 2017

Ahoj, urcite bude mit babicka narok na prispevek na peci, ktery je odstupnovany dle samoobsluznosti babicky. Za babickou by prisla soc. pracovnice z UP a dle predem danych kriterii (co babicka sama zvladne ci nezvladne) se rozhodne o vysi prispevku. Pokud by se casem babicky stav zhorsil je mozne zadat o jeho navyseni. Tento prispevek by mel dle sveho nazvu slouzit na peci, takze bud se z toho zaplati profesionalove nebo to babicka muze dat vam jakozto pecujici osobe, neni kontrolovano jak je s prispevkem nalozeno. Vysi prispevku lze najit na strankach MPSV. Urcite na to nemusite byt sama, lze vyuzit domaci hospicovou peci, pecovatelskou sluzbu, osobni asistenci, soukromou pecovatelku. Je dobre si zjistit moznosti teto pece predem. Nektere kompenzacni pomucky castecne nebo zcela proplaci pojistovna. Take je mozne si nektere pomucky zapujcit. Drzim palce!

lucy0511
9. zář 2017

Ahoj péči o babičku jde pak domluvit i přes OL napíše papír pro domácí péči či charitu(děvčata jezdí až třikrát denně dle náročnosti a dělají u klienta hygyenu,rehabilitaci odebírají krev aj.) a všechny potřebné pomůcky od polohovací postele až ostatní kompenzační pomůcky lze za poplatek půjčit od domácí péče nebo charity 🙂

jezz1e
9. zář 2017

Zkus se spojit třeba se společností Home Care Promedica, http://hcare.cz/, poradí, co je potřeba zařídit a případně zajistí ošetřovatelky.
Děda (95 let) se s jejich pomocí takhle stará už asi 7 let o ležící babičku, třikrát denně chodí sestra nebo ošetřovatelka babičku přebalit, děda jí krmí, my koupeme. Dříve posílali i rehabilitační sestru na cvičení a pod. Děda dostává plný příspěvek na péči - cca 12 000,-Kč.

keicy
autor
10. zář 2017

Děkuju za tipy. Ono to možná bude ještě složitější vzhledem k její psychice a nejspíš i st.demenci. Víc se dozvím přímo od personálu, jak na tom vůbec je, co vše by potřebovala. A uvidíme, mám trošku strach aby otec nedělal problémy, protože donedávna přijel skasiroval peníze a odjel.
Ještě se zeptám jestli někdo nemá zkušenost, když by otec řešil např.soudně, že není způsobilá k právním úkonům, jestli by k nám mohla ihned? Už je přeci starší a neumím si představit, že by tam měla trčet bůhví jak dlouho.

alboo
10. zář 2017

@keicy příspěvek na péči určitě, jak se píše výše. A dále neplést si domácízdravotní péči pecovatelskou službu. DZP je na pojišťovnu, ale odborné věci, jsou to sestry, indikuje obvodní lékař. Pecovatelky hradí rodinanebo pacient, právě z toho příspěvků na péči. V praxi to třeba funguje tak že ráno jezdí pecovatelky a udělají hygienu a pak během dne jezdí sestry např na rhb, prevaz... některým lidem chodí pecovatelky i večer

sdu
10. zář 2017

@keicy její psychický stav se může vaší péčí dost zlepšit. V ustavech je castý problém dehydratace, která způsobuje právě zmatenost... držím vám pěsti 🍀

ssandy
10. zář 2017

Babicka bude mit narok na prispevek na peci, ale necekej nic zavratneho - je to v rozmezi 800-12000Kc a vyrizeni trva treba i pul roku, i kdyz dostane ho od data pozadani. Ten nejvyssi se dava odpravdu jen kdyz lezi a nevi pomalu o svete. Moje babi ma 800 a to si sama nic neudela. Urcite se spoj s praktickou lekarkou, v tomhle ti poradi. Lekarka muze predepsar na pojistovnu zdravotni peci, co bude dochazet, klidne i kazdy den. Ale ta dela jen zdravotni sluzby, dale muze chodit pecovatelka, napr. na hygienu a pod., tu je prave mozne platit z prispecku na peci. Dale doktorka muze predepsat inkontinenci pomucky, pololohovaci postel a jine pomucky se daji zapujcit. Zvaz ale, jestli babicka je ve stavu, ze to doma zvladnete. Je to napor na psychiku pro celou rodinu, pokud musi mit peci 24h denne, tak neodjedes na vikend, nepojedes na dovolenou. Bude pak treba zajistit peci napr.po dobu dovolene a seniori spatne snasi presuny a zmeny prostredi. Nekdy je to mozna i lepsi navstevovat je kazdy den v domove pro seniory, pokud tam maji dobrou peci a spolubydlici. Muzes si ji stejne brat ven, na vylety, rodinne oslavy, Vanoce a pod. Kazdopadne drzim palce, at to zvladnete!