Chci štědrovečerní večeři jen s manželem a dcerkou

havanana
22. pro 2014

Nevím, kde začít, bylo by to na román, a tak se zeptám jednoduše. S manželem a 5 měsíční dcerou bydlíme v horním patře RD, dole bydlí tchyně a někdy dojíždí také švagrová. Mám se cítit být špatná, když bych chtěla štědrovečerní večeři mít nahoře, jen já, manžel a dcerka? Pak bysme se šli podívat dolů, rozdat dárečky, popovídat... je špatně, když chci strávit večeři takto?

lenkazdenek
22. pro 2014

Proč by jsi měla být špatná,sestra takhle bydlí s našima a taky večeří zvlášť 🙂

vendulka
22. pro 2014

@havanana já n atom nic špatnýho nevidím, a hlavně, je to Vaše věc jak budete trávit Štědrý večer, my jsme jako rodina (já+manžel + děti) vždy na Vánoce doma a nikam nechodíme, to až o svátcích nebo mezi svátky...měl by se to naučit každej respektovat...

latkovkybrno
22. pro 2014

V žádném případě. Pokud jsou manželovi rodiče rozumní, měli by to pochopit. Záleží ovšem jaké jsou mezi vámi vztahy.

curdibilka
22. pro 2014

My takhle bydlíme taky, my s manželem a dcerou nahoře a moji rodiče dole. Každý rok je zveme na štědrovečerní večeři, ale nechtějí, chtějí být sami. 🙂 Respektujeme to a ani by mě nenapadlo se na ně za to zlobit. Po večeři přijdou většinou oni k nám, dáme si sklenku a hrajeme si s dcerkou. 🙂

evcann
22. pro 2014

@havanana to je naprosto normální řešení, také bych chtěla být sama a pak se jít třeba mrknou k nim. My bydlíme ve vedlejším baraku a taky s našima nejíme. Cely den se věnujeme sobě a malému, pak rozdáme dárky a až pak jdeme k rodičům a to víceméně jen kvůli malému, že se těší co za dárky bude mít tam 🙂

aftylka
22. pro 2014

Píšeš, že dole bydlí jenom tchýně, tchán s vámi nebydlí? Jako pokud by měla být tchýně sama jediná u stolu a vy nahoře, tak by mi to asi bylo vůči ní hloupé nebo spíš smutné. Pokud jí ale přijede dcera nebo budou večeřet s manželem, tak je v pořádku abyste měli svoji večeři.

janysek21
22. pro 2014

Jestli k tchýni přieje švagrová, tak budou spolu a vy taky, ale jestli by tam měla být sama, no nevím, asi bych ji ze slušnosti pozvala na večeři. Ale řekla bych jí to dopředu, aby se pak třeba necítila ve svém domě nežádoucí.

aklin
22. pro 2014

nevidím na tom nic špatného. Máte svou rodinu, se kterou chcete strávit Vánoce o samotě. Po večeři zajít dolu ke tchýni, to vůbec nevadí. Jen bych ji to předem oznámila. 🙂

silvik77
22. pro 2014

To je přeci úplně normální, taky na tom nevidím nic špatného když chcete povečeřet sami jako rodina a pak za tchýní příjdete. Jen záleží jestli je tchýně sama na Vánoce? Tak pokud ano, bylo by mi to vůči ní blbé, asi bych povečeřela společně aby jí nebylo smutno ☹

ilonkaseda
22. pro 2014

Pokud nebude sama,tak nevidím problém,ale pokud je opravdu úplně sama,asi bych z té své vlastní večeře neměla radost kdybych věděla že tam dole je někdo úplně osamocen...Nemyslím si,že si kvůli tomu špatná,ale sama zvaž jestli by ji to a nakonec i tobě nebylo hodně líto..i když samozřejmě taky záleží jaké máte jinak vztahy..

adypro
22. pro 2014

No já nevím, já si nedokážu představit, že by byla manželova maminka dole sama, pokud to tak chce ona, tak ano, ale jinak mi to přijde dost divný. Přece Vánoce jsou hlavně o tom, že máme být všichni spolu. Samozřejmě jde o to jaké máte vztahy. Když děláš večeři je už jedno, zda se navečeří i babička.

nininka23
22. pro 2014

@havanana no záleží na to, zda tchýně bude na Štědrý večer samotná, to bych ji samotnou nenechala. Pokud tam někoho bude mít, tak na tom nevidím nic zlého.

zee
22. pro 2014

Víte, já dokud mám rodiče, a tchýně je přeci manželova maminka - chci být na svátky s nimi. Nikdo neví jak dlouho tu bude a pro mě nejsou Vánoce o večeři, dárcích nebo televizi, ale o tom sejít se s rodinou tak trochu pro nás všechny na pár hodin zastavit čas 🙂 Asi by mě mrzelo, kdyby jednou můj syn se mnou nechtěl být. Ale je to individuální, každý má úplně jinou potřebu. Prarodiče často říkali, že budou na svátky sami a v koutku duše doufali, že naši na pozvání budou trvat, byli pak vždycky rádi. Někteří lidé říkají ne - aby mohli slyšet ano. Takže abys nemusela mít výčitky - zkusila bych zjistit zda to jaké je její stanovisko a zda to není póza. Máte právo si zařídit svátky podle svého, ale nikdy není na škodu zkusit se vcítit do toho druhého 🙂.

zee
22. pro 2014

....za překlep se omlouvám 🙂

nov777
22. pro 2014

Nedavno jsme meli doma veselou diskuzi. Manzel si do me rypnul, ze budu tchyne (mam tri kluky) a nepozvou me na Vanoce. Ja manzelovi vtipne nadhodila, ze on na tom bude lip, bude mrtvej. Hrozne je, ze mi to tak prijde, predstava, ze me moje deti nebudou chtit u sebe na Vanoce mi prijde proste priserna a je mi z toho moc smutno. Vanoce jsou o rodine, rodina je vic, nez mama, tata a dite.

somalicats
22. pro 2014

@havanana Vánoce jsou vždycky o tom, jaké si je uděláte. Záleží na vztazích u vás v rodině, a do těch nikdo z nás nevidí. Moje mamka po tátově smrti nebyla ani jedny Vánoce sama - předloni u ségry, loni u nás, letos u ségry. S tchýní tráví Vánoce brácha mého partnera, takže sama taky není, ale kdyby byla, pozvala bych ji k nám, i když vím, že ona mne nemá ráda - na Vánoce nemá být nikdo sám. Ale znova říkám - jak si to uděláte, tak to budete mít.

kammka
22. pro 2014

bydlet v jednom baráku a nechat tchýni dole samotnou, to by mně teda si nenapadlo.. jiná věc je, když bydlí děti od rodičů zvlášť, ale i tak, kdyby měl být někdo na Štědrý večer doma sám, tak bych ho pozvala. ale těžko říct, takový případ v rodině nemáme.
další věc je, že to děti vidí a pak jim to jednou nepřijde vůbec divný, nechat kohokoli samotnýho o patro níž.. mně to teda přije smutný..

vera_vila
22. pro 2014

Nemám pocit, že by na tom bylo něco špatně... Ale je fakt, že by nikdo neměl být na Štědrý večer sám... Ale každý do vnímá jinak... Takže to tu budeš mít, co člověk, to názor. Já bych to ale asi také udělala tak, jak píšeš... Nebo zkusila gesto - pozvat ji... Třeba odmítne a máš jasno a nemusíš řešit dilema... No, když přijme, tak to holt jedny Vánoce zvládnete... Nevím, těžko radit

selverin
22. pro 2014

my jsme rozházení po celém městě a na štědrovečerní večeři sedíme všichni u jednoho stolu a pak u jednoho stromečku, celá rodina.... nedovedu si představit nechat někoho z rodiny na Vánoce samotného doma, natož, o patro níž...řekla bych, že i ty cítíš, že to není až tak v pořádku, když na toto téma zakládáš diskuzi....

veeeraf
22. pro 2014

No, máme to hodně podobné, nejradši bych taky byla sama s přítelem a s dcerkou, jako rodina..na příbuzenstvo je čas další dny. Ale bohužel jen o mě nejde, přítelovo přání je pohostit maminku se ségrou a já nechci dělat dusno. Příští rok se rodiny prostřídají, aby to mojí rodině nebylo líto a pak už budem sami, Tak bych si to asi představovala :D

skirt
22. pro 2014

@havanana jako urcite na tom nic spatneho neni. Ale ja vim, ze kdybych byla na tvem miste, a ta tchyne by mela pak byt na vanoce dole na veceri uplne sama (pocitam ze svagrova ma asi rodinu, a ze ta tam s ni nebude?) ... no proste, kdyby ta tchyne tam mela byt sama, tak by mi to spravne neprislo ... at je jaka je, nikdo si nezaslouzi byt na vanoce sam. Pokud ma manzela, nebo nekoho, kdo by ty svatky s ni travil, tak uplne bez problemu. ... necetla jsem prispevky nademnou, tak mozna, ze jste to uz resili ...

dracula
22. pro 2014

Tak já bych nikoho samotného na Vánoce večeřet nenechala. Spíše pozvu k večeři než nechat mamku samotnou. Každý to máme jinak. Já to vidím tak, že více lidí je více zábavy. No u nás bydlí tchýně vedle v domě taky sama a chodí k nám na Vánoce. Někdy bych i já chtěla jít třeba k našim nebo k sestře, aby byla celá rodina večer spolu, ale je to nereálné, protože tchýně nikam nechce. Takže to mě štve, ale zase nemám to srdce ji nechat samotnou.

petula_88
22. pro 2014

Zalezi, jaky spolu mate vztah. Je normalni, ze chces byt jen se svou nejuzsi rodinou, obzvlast kdyz to budou dceriny prvni Vanoce. Probrala bych to s manzelem, prece jen je to jeho maminka. Svoji mamcu bych dole samotnou nenechala, ale tchyni klidne.

ladenka
22. pro 2014

@havanana pokud máte vztahy s tchýní dobré, ( a to předpokládám, že asi máte, jinak byste s ní nebydleli) tak bych ji dole samotnou nenechala a povečeřela společně
my třeba první dvoje vánoce naší dcerky trávili sami doma rodinně, ale poslední dvoje vánoce dokonce jezdíme k našim a večeříme a rozbalujeme dárky u nich, a děti jsou opravdu šťastné, že tam mají nás i babičku s dědou, ale vycházíme spolu dobře 😉
S tchýní naopak nevycházím, každá návštěva u ní mě stojí hodně přemáhání, nikdy bych s ní v jednom domě nebydlela a ani bych s ní nechtěla trávit Štědrý den (i kdyby měla být doma sama) a nechat si ho od ní zkazit, tak jako nám zkazila svatbu nebo radost z těhotenství, ale je to způsobeno 15tiletou špatnou zkušeností s ní. A i když je smutné když starý člověk je na Vánoce sám, u tchýně právě vidím, že si za to mohou lidé občas i sami svým chováním a pouze na stará kolena sklízejí to, co v životě sami zaseli.
Ale to nejspíš nebude váš případ. Tak přeji šťastné rozhodování 😉

akrtasek
22. pro 2014

podle mě hrozné nechat matku svého manžela o Vánocích samotnou !!!! nikdy bych tohle neudělala přijde mi to hnusné a zlé. Vžij se do její situace až budeš za několik let stará a vlastní dítě tě nebude k sobě chtít vzít na Vánoce.

evule1982
22. pro 2014

@havanana Otázka je proč vlastně nechceš aby s Vámi tchýně povečeřela? Pokud by tam měla zůstat sama, tak bych ti asi odpověděla, že to blbé je a že by ses špatně měla cítit. Pokud by tam měla švagrovou nebo tchána (o tom se nezmiňuješ), tak je to asi v pořádku. Na druhou stranu mně osobně to přijde dost zvláštní nevečeřet společně, když bydlíte pod jednou střechou. Já mám Vánoce spojený s tím, že rodina by měla být pohromadě a ne se separovat na malé skupinky. Až dcera bude dospělá, tak bys asi taky chtěla trávit Štědrý večer s ní, ne?

macinka0007
22. pro 2014

mi také bydlíme tchýní a tchánem.. trávíme to společně nedovedu si představit každý sám kor když bydlíme v jedné chalupě...každý máme svůj stromek ale večeři u jednoho stolu....Vánoce jsou o tom aby byla rodina pohromadě tím jako celá rodina...s námi tu bude i švagrová a její přítel... bez nich by to taky nebylo ono 🙂

havanana
autor
22. pro 2014

Díky moc za Vaše názory 🙂 Tchyně by samozřejmě sama dole nebyla, bude tam s ní bezdětná, svobodná švagrová. Kdyby měla tchyně večeřet sama dole, určitě bysme ji pozvali k sobě. Jde mi spíš o to, a to jsem nenapsala, což je asi hodně podstatné, že švagrová je hodně problematická, minulý rok se u štědrovečerního stolu urazila a udělala nesmírné peklo, když jsme na ni nepočkali a začali jsme se modlit bez ní. Čekali jsme na ni minimálně 5 minut. A to je neustále něco. Udělá dole peklo, že si tchyně dovolila napéct vanilkové rohlíčky - ty přece peče ona...myslím, že si ve svých 40 letech neuvědomila pár věcí. Já zvažuji, jestli u vánočního stolu sedět s někým takovým.

skirt
22. pro 2014

@havanana tak to bych potom asi vecerela sama. Takove lidi znam a nekoho takoveho bych tam teda asi nechtela

sulemina
22. pro 2014

rodina je rodina, nakonec bydlíte v jejím baráku a trochu vděku by to chtělo...a pak, kdysi se dával jeden talíř navíc k štědrovečernímu stolu pro pocestného a dnes si nesedne ani rodina spolu, smutné..s švagrovou bych si asi promluvila dopředu, že takhle jak minulý rok to nebude, že chceš u stolu klid, ale rozhodně bych tchyni pozvala, celkem je to i slušnost, se divím, kdo to nechápe a přijde mu to normální..