Chtít po manželovo rodině peníze, když nás navštíví?

kecka28
15. čer 2015

Holky, můžu se zeptat na radu, co byste dělaly?Netýká se to těhu... S manželem jsme se před měsícem a kousek přestěhovali do domku na vsi, samozřejmě splácíme hypotéku, a to dost vysokou vzhledem k věku manžela a povolené době splácení jen 22 let. Před 3 týdny nás přijela navštívit jeho dcera (22 let) s partnerem (31 let) a manželovo nejlepším kamarádem. Podotýkám, můj manžel je Holanďan a do Čr se přestěhoval kvůli mě. Takže, přijeli v pátek a byli tu do pondělí. Celý víkend si jen prolévali hrdla a jedli jak neřízení. Denně se grilovalo, k tomu basy piva. Vzali jsme je do Prahy a tam jsme také vše platili, včetně oběda v centru. Jak se blížilo pondělí, bylo mi víc a víc jasné, že ždné peníze neuvidíme - očekávala jsem že nám dají aspo|ň nějakou korunu za to co vše prochlastali a s prominutím prožrali. Nic. Ještě si dcera nechala zaplatit sýry, o které ji manžel požádal. Když odjeli, řekla jsem manželovi, že takhle to nejde, za ten víkend jsme jen na jídle a pití utratili 6 tisíc!!! To jindy máme na 3 - 4 neděle. Řekl, že s tím souhlasí a že příště až by přijeli, tak pojedeme na nákup spolu a oni si zaplatí "své" věci (naházeli si do košíku drahý alkohol - malibu, vodky, hovězí steaky). Ok. Ale - teď v sobotu pro změnu přijeli jeho rodiče... no a je to to samé. Co jsme měli maso na gril na dvakrát, psořádali na jednou, vypili demižon vína 3l a moje schované dvě lahve lambrusca (měla jsem do včera antibiotika, nemohla jsem pít). Chtěli do Prahy do ZOO, ani je nenapadlo přidat na naftu, natož si třeba zaplatit vstupné. A to jsme před odjezdem do ZOO jeli k bankomatu. Popravdě, nevím co mám dělat, když se k tomu nemá manžel, tak jestli mám říct já že takhle to dál nejde a že nejme milionáři. Víc než třetina našich příjmů jde jen na hypotéku a poplatky. Já mám tchánovce moc ráda, ale za tohle se mi protiví. Mimochodem, budou tu týden (byli pozváni od soboty do pátku, včera prohlásili že odjedou až v neděli - wtf?), já se toho bojim a ani se mi nechce z práce domů, fakt že ne.... Poradíte, co byste v takové situaci udělaly?

werka9
15. čer 2015

Tak to je síla...mně by tedy bylo stydno, nechat se živit, nic nepřivézt a ještě si nakoupit drahý alkohol....nezbývá Vám nic jiného, než si s rodinou promluvit...možná to berou tak, že přítě zvou Vás? Každopádně byste si hranice měla nastavit co nejdříve, ať jste v klidu...nezávidím vám a držím pěsti, ať se situace vyřeší k vaší spokojenosti. Snad rodina nakonec přijde k rozumu...

ilonne
15. čer 2015

@kecka28 To je strašně těžké. Co prostě uvařit polévku na dva dny, když snědli maso co mělo být na dva dny. A když se budou divit, tak jim sdělit, ze máte prostě vysoké platby a teď už si nemůžete dovolit kazdy den grilovat, vychlastavat atd.. To by jim mohlo ddojít.

madre1
15. čer 2015

Pokud jste je pozvali,tak je jasné,že to bude ve Vaší režii.Takže bych se nechala pozvat k nim a užívala si to stejným způsobem u nich,jako oni u Vás.Pokud by začali protestovat,uvažovala bych o tom,že ty návštěvy alespoň částěčně omezím 😉

prcekverunka
15. čer 2015

Peníze bych po nich nechtěla, bylo by mi to blbé, když jsou to hosté. Ale zase bych je takhle nehostila. Prostě bych vařila obědy, večeře atd. co normálně a buď ať si dají...Nebo si na své náklady dojedou nakoupit steaky a co je libo. Prostě bych k nim přistupovala jako k normální návštěvě.

halibeli1
15. čer 2015

Já bych to asi nijak nehrotila - přijde mi to docela v pořádku - především když jde o dceru a rodiče, které jste pozvali. Já bych teda od nich nic nechtěla. Zase když vy pojedete za nimi, tak to bude v jejich režii.

nellygray
15. čer 2015

@kecka28 Pokud dcera přijede takhle třeba jednou/dvakrát do roka, tak bych to považovala za normální... Stejně tak rodiče. Samozřejmě se musí počítat s tím, že když je návštěva, tak jsou vyšší výdaje, to je logické.
Pokud s tím máš velký problém, ať to řeší manžel. Je to jeho rodina. Mmch, Tvoje rodina k vám nejezdí? Možná bydlí ve stejném městě, tak není třeba... ale kdyby byli zdaleka a jeli by vás jednou za čas navštívit, taky by ses pozastavovala nad tím, že Ti nedávají peníze? 😉
My takhle třeba jezdíme 1-2x ročně na 2-3 dny k manželovým sourozencům na Moravu, jsme tam na stravu i na byt, a v životě by mě nenapadlo dávat jim peníze, to by je urazilo. Podotýkám, že taky platí hypotéku a nejsou bohatí. Ale je fakt, že tam vždy aspoň něco dovezeme, sýry, sladkosti, pití. A zase pak když oni potřebují třeba přespat v Praze, jsou tu vždy vítaní.

viridie
15. čer 2015

Ahoj....🙂 Moje rodina má s holanďany bohaté zkušenosti a potvrzenou všeobecnou pravdu,že jsou to škrti a lakotové. Ne nadarmo z jejich mezinárodní značky NL stal terč vtípku "Nur Lemonade"- pouze limonádu,rozuměj: neutratit ani korunu, maximálné za pití...... Já doporučuju asertivitu, při takovýchto aktivitách opravdu vyžadovat platby napůl a snažit se vyvarovat situacím,kde právě zaplatítě za ně a nic z toho...Samozřemě ale pokud jsou zde na návštěvě-stále jsou to hosté a sluší se je třeba pozvat na večeři,ale ne z toho udělat sponsoring...🙂 A budu držet palce,ať to manžel pochopí a je na Tvé straně...🙂

ilonne
15. čer 2015

Holky, my když máme návštěvu, taky je vše doma v naší režii, ale utratit 6tis za víkend na jídle a chlastu mi přijde dost. A že si nechají zaplatit nákup, případně vstupné do ZOO mi taky přijde poněkud přes čáru.

jamia
15. čer 2015

@kecka28 Chápu, že se ti to nelíbí, ale upřímně? Nenapadlo by mě po rodičích nebo dceři něco chtít, a to, že mají zjevně jinou představu o tom, co znamená někoho hostit (kor když jsou to cizinci), je především záležitost manžela, aby jim vysvětlil, jak na tom jste. Pokud jim budeš něco říkat ty, naděláš si jen zlou krev v rodině. Takže si promluv s manželem, jak to vidíš, ale tchánovcům ani muk. A pokud to manžel nebude chtít řešit, naplánujte si bohatý výlet do Nizozemska... 😉

big_el
15. čer 2015

Tak ono jako záleží taky jak moc jste jim povolili. Nebo né povolili, ale prostě nemuseli jste přece každý den grilovat atd. Měla jsi vařit normální jídla a prostě at jedí to, co vy, jednou třeba pogrilovat a pokud by nutně potřebovali grilovat každej den, tak jim nic nebrání si taky to maso obstarat nebo tak. Peníze bych od nich nechtěla, pořád to je návštěva a tak je jasný, že těch pár dnu bude asi finančně trochu náročnějších, ale tak já bych jako taky nerada přijela k někomu a ještě mu za to platila. Samozřejmě přivezeme menší dárek. Já sama mám rodinu rozlezlou po celé ČR a prostě to tak máme, že se vzájemně pohostíme, ale pořád v rámci možností každýho. Hezká návštěva muže být i bez prohýbajícíh se stolu s největšíma delikatesama a občas řízek a bramborovej salát a k tomu upečenej nějakej lepší dezert prostě stačí..ale asi jak komu no.

halina0101
15. čer 2015

Hradit jidlo a alkohol v nejake prijatelne mire mi prijde od hostitele normalni a slusne, nicmene nevidim duvod kupovat to nejdrazsi v takovem mnozstvi, pokud na to proste nemate.Tudiz pri pristi navsteve mit nakoupeno a asertivne rict, ze jakykoliv tvrdy alkohol nad zasoby nebude.Je to konecne vas dum a vy urcujete pravidla a je vase pravo nechtit z baraku udelat pajzl.
Jak casto jezdi?Ono jinak se takova akce plati jednou do roka a jinak jednou za dva mesice.

kamilka007
15. čer 2015

@kecka28 Zazila jsem to podobne, jen nastesti v mensim meritku. Manzelova sestra s rodinkou se k nam kazdy pul rok pozve na vikend a maji se u nas opravdu dobre. To by mi delalo spis radost, kdyby nas ovsem pred svatbou, kdy jsme cekali na kolaudaci naseho bydleni a nemeli kde byt, nenechala par noci prespat ve svem byte a nepozadovala za to nekolikatisicovy najem, uklid celeho bytu, zehleni a pravidelne dokupovat hygienicke prostredky.. Z tehle perspektivy me navsteva, kdy vsechno sni, vypiji, dite zamatla cely dum a odvazeji si kytici mych ruzi, tolik netesi. 🙂 A co s tim? Nic. Me to stve, manzela to stve, ale je to rodina. A nejsem tu od toho, abych nekoho vychovavala. Zatnout zuby a usmivat se. 😀

kecka28
autor
15. čer 2015

@ilonne
@madre1
@prcekverunka
@halibeli1
@nellygray
@viridie Holky, díky moc za reakce. Jen ještě podotknu - my když k nim jedeme, tak tam samozřejmě taky baštíme, ale za prvé vždy dovezeme kopy věcí - např. maso, protože v NL se nedá koupit například krkovice. Milují moravská vína a becherovku - vždy dovezeme. A před odjezdem tam většinou ještě aspoN 50 Eurovku necháváme na stole. K dceři na noc nikdy nejezdíme, bydlí ve stejném městě jako rodiče, takže když jsme u rodičů tak k ní jdeme jen na návštěvu.
Bohužel, není to tak, že by k nám jeli jen dvakrát do roka, rodiče ještě neodjeli a ž se tu vidí zase v srpnu, je to pro ně jako dovolená no. To samé dcera.
Mě je to hrozně nepříjemné, na druhou stranu se nechci nechat od měsíc sedřít z kůže...

big_el
15. čer 2015

@kecka28 Ty by sis od nich ty peníze opravdu vzala?? Já asi ne, bylo by mi to blbý, at je to jak je to, tak prostě jednou to je rodina..a je jedno z čí strany a tak bych si asi přišla divně, kdybych si od nich měla vzít jako poplatek za to, že tu byli..🙂 ale tak každý to má jinak no.

barinkas
15. čer 2015

pokud jste je zvali vy, tak by jste měli platit pohoštění, co doma sní atd. Zas ono záleží na Vás, co jim nabídnete. Pokud si oni v obchodě něco dají sami do vozíku, měli by si to i sami platit. Jelikož to si kupují oni! To bych teda neplatila ani omylem... Když někam jdete, záleží zas jak se to podá... když ty je pozveš do zoo, měla bys i platit, pokud se domluvíte půjdeme tam a tam, platí si to sami, aspoň já to takto cítím a i mám. I ty jídla v restauracích, když víš, že oni to nezaplatí, nenavrhuj to, že půjdete ven např. na večeři, ono to je pak že je zveš. Spíš zkus se ptát stylem, co mají dnes v plánu atd, nechat aktivitu na nich, co by chtěli vidět, takže je nikam nezveš...
Dovezli aspoň oni něco?
Přeju pevné nervy a neboj se něco říct, třeba jim to jen nedošlo, že je vhodné něco zaplatit. 🙂

ilonne
15. čer 2015

@kecka28 Jídlo doma bych taky neresila s tim, ze nakoupim předem A na nákup s nimi nejedu. Prostě nakoupení máme, co budu vařit mám naplánované. Pokud u vás hodlají být častěji a to celý týden, myslím, ze jednou by nakoupit mohli oni. Pokud budou chtít na večeři či výlet, tak bych očekávala, ze každý za své.

kecka28
autor
15. čer 2015

@barinkas Dovezli nám dva kusy sýra a Nutellu - oboje jim bylo ihned zaplaceno. Bohužel, ZOO si vybrali oni že chtějí jet a přesto nic.
Jen ještě - já po nich nechci peníze - pro mě by bylo daleko příjemnější, kdyby si právě platili takový ten nadstandart, když se nakupuje. Aby si platili vstupy, když chtějí za zábavou. Aby třeba přivezli něco na zub. Ale když tedy nic...

antoinet
15. čer 2015

Žiju v prostředí lidí, kteří mají mnohem méně peněz než vy a nikdy jsem nezažila, že by si návštěvy dávaly peníze, to se řeší dárkem při příjezdu. Dovedu si představit krásný víkend s jahodovýma knedlíkama, špekáčky u ohně, domácí bezovkou a sudovým vínem. Výlet může být pěší na hrad nebo koupání v rybníce. To vše je mi milejší, než luxus a zároveň skřípění zubů nad náklady. Jako hostitelé máte vše ve svých rukou, tak si to příště prostě naplánujte levněji a buďte v pohodě, na výši investice opravdu vzácný čas s rodinou nestojí.

bulinka
15. čer 2015

Jídlo doma bych neřešila, ZOO bych je nechala aby si zaplatili oni a na nákup bych s nima nejela

jamia
15. čer 2015

@kecka28 V tom případě bych se zařídila dle hesla "jak vy k my, tak my k vy", jinými slovy, za sýr a nutellu poděkovat jako za milý dárek 😉 a při příští návštěvě jim přivézt kus flákoty a lahev vína, přeci jen jste slušně vychovaní, ale tím to hasne, žádné bankovky na stole. Ale především si fakt promluv s manželem.

morgan
15. čer 2015

Tak zakladatelka asi nechce, aby jí dávali přímo peníze za jídlo, ale když jedou na návštěvu, tak by měli přivézt nějaké pozornosti a jednak by mi přišlo i normální, aby nějaký nákup zaplatili oni, vstupy pokud chtěli do zoo taky...hostitelé se o ně starají atd. ale neznamená to snad, že nǎvštěva má týdenní dovolenou zadarmo 😝
@kecka28 nedivím se ti, že to řešíš, je to síla...

elephant
15. čer 2015

@kecka28 Po návštěvě mi přijde nezdvořilé chtít, aby mi zaplatili. Tak je nezvěte...
A když už mají přijet, tak nákup udělejte předem, a jíst se bude to, co je doma. Když jsou tady týden, tak na nákupy je neberte, pokud chtějí drahý alkohol, ať si jej dojdou koupit sami.

Mně to přijde, že na jednou stranu ze sebe děláte grandy, aby viděli, že na to máte, ale na druhou stranu skřípeš zubama, že to stojí peníze... No tak změňte image, dejte najevo, že žijete z mála, a podle toho je hosťte. Vymyslete výlety, kde se neplatí vysoké vstupné, jídlo si vemte s sebou... A oni pochopí.

A taky, oni vám něco dovezli - chtěli za to sami peníze, nebo jste to platili sami odsebe? Nebyl to od nich dar, který jste jim zaplatili, aniž by to po vás někde chtěl?

smirda
15. čer 2015

@kecka28 Já ti naprosto rozumím a souhlasím s tvým úhlem pohledu. Viděla bych to jako holky výše: doma fungovat normálně, jen vařit víc porcí, grilovačka třeba jen jednou o víkendu. Co budou chtít navíc, proto si dojdou či dojedou. A před vstupem do ZOO bych prostě koupila lístky sobě a muži a snad by jim to došlo, že si mají koupit svoje 🙂. Jinak je to ale v každém případě na domluvě mezi tebou a mužem a o tomhle by s nimi měl určitě promluvit on, abys nebyla za semetriku. Rodiče i dcera by měli pochopit, že nejste milionáři a máte omezené příjmy, rádi je uvidíte a pohostíte, ale má to své hranice. Možná to bude i tou odlišnou mentalitou, jiným národem, no. I kdyby mě někdo pozval do ZOO, rozhodně bych nepočítala s tím, že za mě platí všechno a potom, co by koupil vstupenky, bych se zeptala kolik mu dám.

veronicka89
15. čer 2015

Asi mam na to trosku jiny nazor 🙂
Ptz pokud by prijela rodina k nam , snazila bych se platit a zarizovat ja co nejvic - je to pro me normalni 🙂

Stejne tak jako ja prijedu k nim a oni me jakoby pohosti.

Prislo by mi strasne divne jakoze by nekdo prijel na navstevu a rekl tady mas penize 😕

Ted kdyz si vzpominam prijeli od pritele segra s 2 detma a manzelem .
Neco jsme platili my vstup do aquaria, neco si zaplatili oni sami - vstupy do rozhledny atd ....
S jidlem jsme to meli tak ze jsem na cely tyden nakoupila v lidlu a hotovo.
Oni pak myslim jeste jednou udelali nakup - ale to spise na snidani .

Neprislo mi to vubec divne, vim ze kdyz bychom prijeli k nim , pohostili bychom je ...

Ps ted jsem zahlidla - syry a nutelu bych jim urcite neplatila 😀 to je jakobych zene na uvitanou dala kvetinoou a ona prinesla penize .... 😉

ninive211
15. čer 2015

Zřejmě bude i problém na straně manžela a v rozdílné mentalitě. Pokud si hosté vymysleli výlet do ZOO, měli si ho taky zaplatit. Jak proběhla platba? Automaticky očekávali, že jim to zaplatíte nebo to navrhl manžel, že jim to zaplatí? Jinak návštěva je podle mě o tom, že hostitel automaticky platí jídlo a pití a tak nějak se samozřejmě očekává, že hosté dovezou nějakou drobnost jako pozornost, dárek (nejčastěji to bývá nějaký alkohol, pochutiny, sladkosti nebo nějaké speciality - v tomto směru nechápu, že když vám dovezli kusy sýra a Nutellu, že jste jim to platili...proč proboha 😲 To nebyl dárek?) Utratit 6 000 za víkend je opravdu dost, pokud si sami hosté nakoupili nějaký drahý alkohol, který pili jen oni (ne že jsi to koupila ty a naservírovala jim to), ani by mě nenapadlo, abych jim to platila! Ale to se mělo řešit zřejmě ihned v okamžiku, kdy došlo na platbu (případně dopředu si vyjasnit "pravidla". Zpětně je to blbý řešit.

teeerez
15. čer 2015

@kecka28 Nezlob se, ale chtit platit po rodicich respektive tchanovcich bych se hanbou propadla. Povazuji za naprosto normalni, ze kdyz mam nekoho na navsteve tak hostim a nic za to necekam. Na druhou stranu cekam, ze kdyz prijedeme my k nim tak si taky ni "neuctuji". Ale je pravda ze s sebou vzdycky neco privezeme, vetsinou i vic nez tam projime propijem.
U dcery si myslim to same.
Na druhou stranu, ze se od vas nechal zivit kamarad dcerina partnera uz mi prijde vyzirkovske. Od toho bych neco chtela.

pomnena
15. čer 2015

souhlasim s @antoinet - prostě vy jste hostitelé, tak si to můžete naplánovat podle vašich potřeb: nejezdit s nimi nakupovat, předložit domácí stravu, apod. Pokud oni něco navrhnou - nechat realizaci spíš na nich / chtějí na Karljštejn, tak ať si tam jednou - ani tam nemusíte s nimi, jsou přece dospělí; chtějí grilovat - pošlete je do obchodu, ať si koupí,co chtějí - ale nejezděte s nimi jako otevřená peněženka/. Navíc, pokud budou chtít pořád grilovat, můžete jim otevřeně sdělit, že máte v plánu uvařit to a to a grilovat se bude až někdy jindy - nejste hotel, jste příbuzní!! Pokud jsou rozumní, určitě se přizpůsobí - hlavně byste ale měla změnit přístup vy a prostě být v organizaci aktivnější a nebát se prosadit si svou.

teeerez
15. čer 2015

To by skutecne tolik z Vas nechalo svou DCERU aby si platila vstupenky do zoo a vy ste platili jen svoje a partnerovo? :-O Jasne, je dospela, ale porad jeho dcera.

karlajasmine
15. čer 2015

Tak ja nechapu ale proc je berete s vami na nakup do supermarketu a nechate je aby vam hazeli do kosiku malibu a vodky? Ja kdyz prijede navsteva tak pohostime ale tim stylem ze na nakup jedeme my sami dva s manzelem dopredu, a nakoupime a uvarime co my uzname za vhodne.. rozhodne bysme hosty nevzali do supermarketu a ''sup, kupte si co chcete..'' A v tom Zoo bych se na ne otocila s milym usmevem rekla ''Tak je to 180Kc za osobu, takze za vas dva to bude 360Kc''... Pokud tohle nedelate tak je jasny ze za sebe nechaji platit..
Nebo s tim Lambruscem, tak pokud nechces aby ho pili tak proc ho nabizis? My mame taky ve skriny ruzny flasky drahyho alkoholu a pokud nechceme nabizet hostum tak proste nenabizime.. jakmile se flasky dopijou tak nabizime vodu, dzus, limonadu.. proste neco jineho a pokud by se vyjadrili ze chteji dalsi chlast tak bych jim rekla ze Billa je otevrena do 22h a pokud chteji tak tam s nimi manzel skoci.. a pak by manzel rozhodne nechal penezenku doma.
Je to proste o asertivite, muzete byt naprosto slusni ale nemusite jim nabizet vase drahe veci pokud nechcete. Pokud je nabizite a vytahujete penezenku kdyz to neni na miste, je to trosku vase blbost.

karlajasmine
15. čer 2015

@teeerez Ja teda kdyz jdu nekam s nasima tak uz peknych par let hlasime ze platime zvlast a ja platim za sebe.. nevidim duvod proc by dospely clovek nemel platit za sebe. Samozrejme ze obcas pozvu ja a obcas nasi, ale je to tak pul na pul a rozhodne uz dlouho nepocitam s tim ze mi tatinek vse zaplati, protoze jsem jeho dcera.. to ani nahodou.