Co doma platí přítel a co platíte vy?

nikolisek
11. lis 2018

Hplky mam jen takovy dotaz, jak to mate v rodine a financema??? Co vsechno plati pritel/manzel a co vsechno platite vy?

zelenaesmolda
17. lis 2018

@jajulin reagovala jsem na tohle
Máme hlavní společný účet, na který chodí můj rodičák a manželova výplata. Vše máme společné, nerozdělujeme peníze na jeho a moje. Přijde nám to oběma úplně přirozené. Moc si neumím představit fungování naší rodiny, kdyby manžel považoval jím vydělané peníze za své.

mirtha
17. lis 2018

Dame prijem dohromady a z toho vse zaplatime, na jidlo a zbytek setrime 🙂

jajulin
17. lis 2018

@zelenaesmolda asi jsem hodně natvrdlá, ale stejně nechápu, v čem vidíš problém 🙂. Manžel vydělává, já se hlavně starám o děti a domácnost. Peníze jsou na jedné hromadě a oba z ní platíme, co je potřeba. Nechápu, o jakém větším podílení se píšeš 🙂.

petronelka20
17. lis 2018

Manzel plati uplne vse, ja jsem nezamestnana a tak bych nemela ani platit z ceho 😀. Predtim jsem byla pres 5 let na rodicaku, takze bych z toho taky moc nepoplatila. Uz ale od uplneho zacatku vztahu mame spolecne finance. Nikdy jsme neresili, kdo vydelava vic, kdo min, byly casy, kdy jsem mela vetsi vyplatu, kdy manzel byl nezamestnany a nikdy jsme nehrali na moje a tvoje, ale vzdy to bylo nase. A az se mi postesti a najdu praci vyhovujici potrebam deti, tak nikdy nedosahnu na manzeluv plat, budu rada, kdybych vydelavala aspon tretinu 😀

zelenaesmolda
17. lis 2018

@jajulin a jak to mate v pripade nepotrebnych vydaju?kdyz si chcete neco jenom tak koupit?ptate se navzajem nebo si proste koupite co chcete?

jajulin
17. lis 2018

@zelenaesmolda stovkové záležitosti neřešíme, větší výdaje konzultujeme. Nedá se říct, že bychom se ptali a dovolovali. I když zrovna nedávno manžel přišel s tím, jestli si může koupit externí disk 🙂. Tak jsem se začala smát, jestli je normální 🙂. Ale my jsme oba docela spořiví a kupujeme spíš to, co je opravdu potřeba, abychom doma nebyli zaplavení milionem krámů. Kdyby jeden z nás měl sklony k rozhazování, asi bychom v zájmu rodiny nastavili jiná pravidla.

jajulin
17. lis 2018

@zelenaesmolda popravdě by mě asi dost uráželo, kdyby manžel považoval jím vydělané peníze za své a byl tak vládcem nad rodinným rozpočtem a já se musela stále ptát, jestli můžu koupit to a to nebo mu dokonce říkat o peníze. Oba jsme od začátku chtěli velkou rodinu a vytvořili jsme spolu tým, aby ta rodina mohla fungovat, tudíž každý dělá, co může. On má vystudované perspektivnější obory než já, tudíž je živitel, ale rád a ochotně mě podporuje i v mém podnikání. V práci maká jak šroubek a stále se vzdělává, aby zvyšoval svou hodnotu na pracovním trhu. Ne kvůli sobě, ale kvůli rodině. Já vládnu doma, což zahrnuje i rozhodování o tom, co je potřeba koupit. A on se necítí být kompetentní na to, aby mi řekl, že takhle drahou pánev nepotřebuji nebo že ji dokonce nepotřebuji vubec. Jsem rovnocennou partnerkou svého muže. Často tu čtu, že se ženy po RD těší do práce, že opět začnou vydělávat a nebudou závislé na muži. A tím se jim zvýší i sebevědomí. Nechápu a jsem ráda, že chápat nemusím. Vědomí mé vlastní hodnoty nemá nic společného s tím, kolik peněz právě vydělávám 🙂.

zelenaesmolda
17. lis 2018

@jajulin tak to mate super a melo by to takhle fungovat vsude 🙂

tensorflow
17. lis 2018

Mně velmi vyhovuje náš systém - máme každý vlastní účet plus jeden společný rodinný. K tomu máme kartu oba a platíme z něj nájem, jídlo, atd. Dokud jsem pracovala, tak jsme vždycky posílali na rodinný účet stejnou částku, když tam docházely peníze, teď tam posilám 2/3 své rodičovské a zbytek dotuje přítel. Takhle máme dobrý přehled nad rodinnými výdaji, ale současně i každý svoje soukromí.

pabka
17. lis 2018

@2hanah Nene, já nikdy nikde nenapsala, ze životem proplouvam bez chyb, naopak, všichni chybujeme. Co jsem napsala a vím to určitě je to, ze bych si nedělala dítě s někým, kdo se už predtim projevil jako blbec. To je cele. Stát se muže cokoliv, ale proč jít problému naproti a mít dítě s někým, kdo se ke mě chová špatně. Tak to jsem napsala, ze nechápu. A tak to je.

sudylichozrout
17. lis 2018

@jajulin mam to podobne a jsem za to stastna 🙂 Obcas tu kroutim hlavou nad tim, jak mohou "vztahy" vypadat.

biedronka10
17. lis 2018

@jajulin mame to s muzem taky tak a kdyz to ctu, tak si ho opravdu vazim.

jajulin
18. lis 2018

@sudylichozrout @biedronka10 při čtení příspěvků na Koníkovi mám pocit, že asi žiju v nějaké sociální bublině, ale mně opravdu přijde normální, že jsem si vzala normálního chlapa, se kterým oba makáme na tom, aby náš vztah k něčemu vypadal a bylo v něm dobře nám i našim dětem. Je snad Koník místo, kde je ta koncentrace tragických vztahů výrazně vyšší než ve skutečnosti, nebo je to klasický průřez českými rodinami? Z té druhé možností mě mrazí ☹.

biedronka10
18. lis 2018

@jajulin no ja to mam bohuzel moznodt videt i mimo konik, v realu u svych kamaradek, takze to nebude jen scifi. My sami s muzem si prosli peklem, mame za sebou tezke zkousky, budujeme spolu od nuly a neutekli jsme od sebe pri zacatku potizi i kdyz jsme meli na male, jak se to dnes casto deje a to jsme doslova spali v garazi, bez proudu na podlaze ve spacaku. O to vic nas to ale asi spojilo. Ja bych chlapa, ktery se ke me chova jako cizi clovek a dava mi nejake vypujcky penez ci mi skudli kazdou korunu a vsechno mi vycita nakopala do pr.....je to uz i o tom ci ta zenska ma sebeuctu. Ja chapu ze byt samostatna je in a i vetsi jistota dneska, tim ale vztah a souziti dvou tim padem postrada smysl.

sudylichozrout
18. lis 2018

@jajulin bohuzel je to realita. Stejne jako @biedronka10, i ja obcas vidim podobne scenare u znamych a i u dvou kamaradek. U tech tomu nerozumim uz tuplem, jsou to chytre holky z pohodovych rodin. Nevim, kam daly oci a rozum, kdyz si vybiraly partnery.

aselluska
18. lis 2018

Zajímavé životní situace ... Před lety jsem žila s jedním, zdálo se, ideálním mužem. Já studovala on už vydělával. Kupoval jídlo pro oba, platil ve společném domě s jeho rodiči energie rovným dílem apod. Měla jsem špatné svědomí, že mě živí. Celá léta je proto pracovala na domě, na zahradě, dělala jsem dřevo na zimu, uhlí, domácnost i po tchýni! Prostě jsem zastala všechno z vděku. Vybudovali jsme si v přízemí vlastní bydlení. On platil energie, internet, já po nástupu do práce jídlo, to že jedl za 3 chlapy, to je vedlejší ... kupovala jsem mu vše co chtěl, za to, že mě léta živil, nehledě na drahý dárky s těmi od něj nesrovnatelný. Koupila jsem do domu věci, které bych si v případě rozchodu vždy mohla vzít sebou. Nebylo to ideální, už tenkrát se na mě vykašlal jednou, tak proto. On platil rekonstrukci, dům byl jeho. Velkou lásku jsem ukončila, sebrala si nábytek ALE lednici už mi nedal, protože neměl penize na novou ( ještě aby měl já platila většinu, on si svou motorku) a když jsem chtěla do nového bytu svoje záclony, tak mi vyčetl, že jsem mu tak nic nenechala ( to není pravda ...) A ještě mi vyčetl, že mě živil!!! V novém vztahu jsme spolu začali bydlet hned, hned jsme si určili kdo co bude platit, nemáme sebemenší problem, neřešíme moje, tvoje, prostě nemáš? Koupím, žijeme spolu a obráceně. Mimochodem ten hajzl který mě do toho všeho ještě podváděl mě všude pomlouvá a vykládá tu svoji básničku, aby ho každý litoval ... Bohužel jsou lidé, kteří mu to věří a doufám, že se mu krásně bydlí, když jsem mu to tam tak hezky dala do rychtiku ... Prosím, nebuďte tak hloupé jako jsem byla já.

biedronka10
18. lis 2018

@sudylichozrout mozna nizke naroky, nebo i sebevedomi. Ja znam holky, co proste si o sobe mysli ze namji na vic, coz samozrejme neni pravda

bassetlady
19. lis 2018

@papunkova hlavně kdyby se nedejbože něco stalo, tak při společném účtu jste pěkně v tůni a bez peněz