Dává vám přítel/manžel peníze navíc, když jste na MD?

toga25
2. dub 2015

Ahoj, mám takový dotaz.
Chci se zeptat, jak to máte doma finančně, když jste na MD. My máme každý svůj účet, na jeho chodí výplata, na můj rodičák. Chlap platí nájem + pleny malému, občas i menší nákup, když jede z práce. Já platím velké nákupy, svůj paušál + i když je třeba malému bundička, apod. a taky asi 2 balení UM. Na jednu stranu mi přijde, že toho zas tolik neplatím, na druhou mi zbydou tak 4 stovky :-/ Jsem ten typ člověka, který si nerad říká o peníze. Vím, že bych měla asi sama ptž chlapi mají trochu jiné vedení, ale i tak, přijde mi to strašně trapné ☹ Nejsem nijak náročná, co vyloženě nutně nepotřebuju, tak nepořizuju... ale znáte to, blíží se jaro, jsou třeba nové boty, bunda apod...
Je mi blbé si o to říkat chlapovi, ale jeho to samotného nenapadne a co mě mrzí o dost víc je to, že mu vůbec nevadí, že si při MD sháním brigádu, ptž potřebuju prostě víc peněz a na doma žádnou nenajdu, takže po celém dni s malým pak večer ještě budu muset někam chodit.... Na ty ,,malé" peníze se mi zvyká hrozně těžko z toho, na co jsem byla zvyklá, nějaké mám odložené, ale ty jsou výhradně na věci pro malého... Jsem prostě zvyklá, že si něco odložím a to, že tu možnost teď nemám, i přesto, že za sebe vůbec neutrácím, mě doslova deptá ☹ Navíc jsem znechucena z faktu, že dá o prázdninách ex na syna alimenty a syn bude vlastně celý měsíc u nás - to vím, že neovlivním, ale doslova mě to štve, že ex se dají prachy pro její potřebu ten měsíc a dítě bude jinde celý měsíc a já musím pomalu žebrat o peníze navíc ☹ )
Říkali jste si o peníze samy nebo to byla u chlapa samozřejmost?

kaccistar
2. dub 2015

ja byt Tebou, bud mu to presne takto na rovinu poviem, aj s tym, ake Ti to je trapne, ale ze to musite vyriesit... alebo nerobim ani nakup do domacnosti... to minimum, co dostanes, to by si mala mat pre seba (a na maleho, ked nieco ti padne do oka.. pokial teda partner dokaze utiahnut zbytok.. nie este nakupovat pre rodinu, pretoze to z toho minima fakt potom nevyjde ani na to, aby si si kupila nove boty, ktore budes raz za cas potrebovat.. my sme toto zatial neriesili, nas to este len caka, ale bavili sme sa o tom a partner sa vyjadril, ze pocita s tym, ze bude davit peniaze a ja sa za ne budem starat o domacnost.. a ked z toho usetrim, tak to je moja sikovnost.. ono ale zalezi fakt na moznostiach chlapa.. ale kazdopadne brigade si hladat, pokial je mimi este male, to bude narocne..

adeden
2. dub 2015

Ahoj,
u nás to chodí tak, že ač máme oba své účty, kam nám chodí výplaty, tak manžel mi přeposílá ještě 8.000,- měsíčně na můj účet - obstarávám z toho jídlo, drogerii a věci pro děti. Nicméně když se jdou kupovat právě ty předsezónní věci, tak platí i to .. A když se k tomu moc nemá - což se stane málo kdy - tak mu řeknu ..
😉

im4fun
2. dub 2015

@toga25 na MD zatím nejsem. Ale u nás to za dob nemanželství, tj. zároveň i za dob mého studia, prostě fungovalo tak, že manžel (tehdy přítel) měl normální zaměstnání, kde bral plat a z toho platu platil nájem. Já jsem si při studiích přivydělávala na práci na částečný úvazek, a prakticky to, co jsem vydělala jsem zároveň utratila - jídlo, poplatky typu elektřina, internet a škola (chodila jsem na soukromou). Vždycky (!) se mě ptal, jestli vycházím s penězma (naštěstí jsem vždy vyšla). Pak jsem začala po VŠ pracovat normálně na plný úvazek, takže platíme věci okolo domácnosti napůl (on hypotéku, já poplatky, což vychází 50:50). Každý máme svůj vlastní účet, na který nám chodí výplaty, plus jeden společný, kam posíláme každý měsíc dohodnutou částku. Oba máme k účtu stejná práva.
Shodou okolností včera mi sám od sebe manžel říkal, že než porodím, pošle na ten náš společný účet větší obnos peněz, abych mohla financovat potřeby dítěte a domácnosti (jídlo, úklidové prostředky), a že tam já posílat nic nemusím a celý mateřský příspěvek si můžu nechat na svém účtu, že je to vlastně takový můj plat od státu za to, že "mu" (myšleno státu) vychovávám dítě (bude jednou platit daně a tak). Takže můj manžel nahlíží na mateřský příspěvek jako na moje peníze. A říkal, že když nevyjdu, že si klidně můžu něco koupit ze společných peněz (ale on mě zná a ví, že toho využívat nebudu).
Mě to na jednu stranu přijde opravdu jako správný přístup, protože de facto to, jak mi to včera podal je pravda...
Ale můj manžel je snad ve všech směrech výjimka a vím, že víc chlapů prostě tohle nenapadne a myslí si, že ženská z mateřský utáhne všechno. Což je opravdu skoro až výsměch. Mělo by ho samo napadnout se zeptat, jestli na tom s penězma nejsi na štíru, přeci jen vychováváš snad i jeho dítě a udržuješ i jeho domácnost a přispívat by ti měl. Je docela nefér, že ti nezbyde na nové kalhoty (neříkám každý měsíc vyhazovat peníze za spoustu oblečení). Hlavně jsi jeho manželka a měl by se starat i o tvoje blaho.
No pokud toto nefunguje, asi bych mu narovinu řekla, kolik měsíčně ti vyzbyde na vlastní výdaje typu oblečení nebo kafíčko s kamarádkou a jestli se mu to zdá v pořádku. Snad se máte vzájemně podporovat...Nejsi lenoch, kterému se nechce pracovat, ale jsi matka na MD co je v zápřahu 24 hodin denně a prostě čas od času asi nějakou tu radost si udělat prostě musíš...

mysicka_lb
2. dub 2015

Ahojky, u nás je to tak, že máme společný účet, na něj chodí manželova výplata i rodičák a z toho se společně nakupuje nám i našemu společnému dítěti. Nějakou částku si každý z nás nechává jako kapesné a co si s ním dělá, je jeho věc. Takhle mi to naprosto vyhovuje a jiný model si ani neumím představit. Kdybych měla o peníze prosit, asi by mě kleplo.... Promluvila bych si s chlapem a změnila celý ten váš model financování. Nemusí být nutně jeden společný účet, ale musí existovat nějaké společné peníze, ze kterých se platí společné věci (tj. i vše na dítě)

im4fun
2. dub 2015

@kaccistar
@toga25 a jinak vůbec nechápu, proč by se měla ospravedlňovat, že jí je to trapné. Naopak by ti to trapné podle mě být nemělo. Trapné by to mělo být jemu, že se o tebe v tomto směru "nezajímá"

nonnni
2. dub 2015

@toga25 ne, nerikam si o penize, veskere nase prijmy jdou na jeden ucet, ze ktereho ja mesicne poukazu platby, neco odejde samo, manzel si vybere, kdyz potrebuje a zbytek je v me rezii. Je docela pozde to resit ted, ale neni to nevyresitelne, pokud bude manzel ochoten ti naslouchat. Prusvih by byl, kdyby nebyl, nebo proste uz sam nemel...ale snad vis, kolik bere a kolik z toho jde mesicne za trvale platby a pokud mu zbyva, tak nechapu, ze si to sysli pro sebe...nebo mate nejaky sporici ucet, treba na dovolenou? Penize jsou v manzelstvi spolecne, jeden by nemel disponovat s malem, kdyz druhenu prebyva.

anetka1701
2. dub 2015

Já myslím že mu to jenom prostě nedochází...

My máme společnej účet, k němu dvě karty... "kasu" u nás držím já, ale je to tak, že se vždycky hned po výplatě zaplatí režie (hypo, telefony, plyn...) + se udělá velkej nákup dražších věcí, co jsou potřeba na celej měsíc (pleny, drogerie, granule pro psa...) no a co zbyde, o to se nějak podělíme :oD Na velký nákupy chodím já, co potřebuju koupit pro děti taky kupuju já - on si platí svoje obědy, vlak do práce a naftu a svoje věci - a platí u nás nepsaný pravidlo, že dražší věci (cca. 1000+) spolu probereme... (no a pak vždycky co nám ten měsíc zbyde se pošle na spořicí účet)...

Neumím si představit, že bych já živořila jen z rodičáku a muž měl svoje peníze pro sebe... Dokonce si moc dobře uvědomuju, že já stojím výrazně víc, než on - mám psa, dva koně za které platíme ustájení a i oblečení si kupuju tak nějak víc než chlap :oD

manelle2
2. dub 2015

@toga25 U nás máme jeden účet,tam chodí přítelovo výplata i moje mateřská a většinou s tím hospodařím sama a když si chci něco koupit,tak si to koupím z toho a neřeším to.Když si chce koupit něco přítel,tak mi to řekne a koupí si to.Myslím,že takhle to funguje,nám to vyhovuje obom 🙂

guinea
2. dub 2015

@toga25 Toho pocitu trapnosti by ses měla i v zájmu dítěte okamžitě zbavit, a vybalit na přítele, že ti peníze z MD prostě nestačí, a že s novou situací v rodině (ty nechodíš do práce, staráš se o dítě) potřebuješ nastolit i nová pravidla ohledně financí. A udělej to co nejdřív, nebo to bude cesta do pekla.
V minulé práci jsem měla kolegyni, její přítel byl úspěšný manager, ona měla běžnou práci v administrativě. Postupně si plánovaně pořídili dvě děti, ale ona se tak styděla si mu říct o peníze, že pomalu sama nejedla, aby mohla z MD dětem koupit oblečení a nějaké jídlo přes týden. Ona ze svého platila byt - on se přitěhoval k ní a od začátku mu neřekla, že bys se taky měli podělit o náklady, oblečení dětem a nákupy přes týden. On platil jeden velký nákup týdně, a tím to haslo. Co vím tak spolu žili třeba deset let, on měl luxusní auta a jezdil si s kamarády po horách a dovolených, ona při MD chodila po brigádách, aby si mohla dovolit koupit boty na zimu ☹ Opravdu nevím, jestli on byl tak "vychcanej", nebo jen nedůvtipnej, ale ona na to, že jí bylo "trapně" si říct o peníze na společný děti, hoooodně doplácela. Dej si pozor, aby se ti to taky nestalo, na brigádu se teď vykašli a seber odvahu k tomu rozhovoru!

tulikiss
2. dub 2015

manzel mi zadne penize navic nedava, protoze mame spolecny ucet kam chodi vsechno a jsou to nase penize a plati se z toho vsechno, pokud chci koupit neco vetsiho tak to oznamim a domluvime se, stejne tak on, ale pokud potrebuju koupit treba tricko nebo tak tak to nikdo z nas neresi, aby to extra dopredu muselo byt oznameno. delame to uz tak spoustu let

p3tulkaa
2. dub 2015

My mame spolecny ucet tak tohle nastesti resit nemusim, vubec si to nedovedu predstavit, ze bych se manzela a otce meho ditete musela doprosovat o penize :/

kikimaruska
2. dub 2015

Tak od kamarádek vím, že jim manželé posílají částky od 3000-6000 navíc a to mají jen jedno dítě. My máme dvě a manžel mi nedává nic (jedno je vyženěné). Jednou měsíčně koupí větší nákup a občas když sem uplně na nule, tak něco málo dá. Oblečení, boty, UM, pleny (ty teda už nekupuji, jsme v látce), léky atp.vše tahnu já, plus své výdaje jako penzijní, telefon, veškeré platby za auto (moh.hmoty, pojistky),obědy a vádaje do školy, kroužky......je toho docela dost, cokoliv dostanu náhodou navíc pro sebe nebo za prodej oblečení po dětech, jde ihned zpět do dětí. Na druhou stranu manžel dost ušetří, takže zaplatil doplatky na lázně x.tisíc, koupil dovolenou, když je potřeba, koupíl i nové pneu na auto, protože takové částky já neušetřím (tj.neušetřím nic). Na druhou stranu si nechávám alimenty (2500) na prvního syna, které mi dost pomáhají (má vysoké nároky na léky a potřeby). Popravdě už abych byla v práci, protože být závislá na nule, když poplatím co se musí fakt příjemné není.

nonnni
2. dub 2015

mohu se zeptat a opravdu to nemyslim nijak rypave, ciste me to zajima...proc nemate spolecne ucty, nebo jeden spolecny? Jak to vznikne, ze si v rodine kazdy dospely hrabe na svem pisecku? Probirali jste to s partnery pred narozenim deti? Ja si to nejak nedokazu predstavit, proc by manzelsky par nemel spolecne finance, ayt jiz na jednom, nebo vice uctech s neomezenym pristupem z obou stran...vzdyt to musi byt desne demoralizujici. Je blbe, kdyz rodina musi setrit, ale jeste o kus blbejsi je, kdyz z rodiny musi setrit jen jeden a druhy se tise veze...

kikimaruska
2. dub 2015

Tak u nás ex ani současný manžel společné účty nechtějí, neuznávají a prostě na to nepřistoupili. Popravdě když sem chodila do zaměstnání, tak mi to i vyhovovalo. U kamarádek je to také pul napul...polovina domácností má, polovina nemá. To je zas na další diskuzi a rozcházet se s někým proto, že nechce společný účet mi nepřišlo jako dostačující důvod. Však na MD nebudu do smrti, že. 🙂. A pravda že výdaje za bydlení, hypotéku atp.tahne všechno manžel...to zase ano.

babbota
2. dub 2015

Máme sice 2 účty, ale společné inernetové bankovnictví a karty mám u sebe já. Starám se, aby odešly platby, které mají. Nakupovat chodíme společně. Manžel si bere peníze podle potřeby. Společné peníze máme od začátku, kdy jsme spolu začali bydlet.

kaccistar
2. dub 2015

@im4fun to definitivne suhlasim.. nemyslela som vobec, ze sa ma ospravedlnovat. to fakt nie 🙂 ale mu teda povedat, ako sa citi, aby si to uvedomil a zamyslel sa ;)

jancaand
2. dub 2015

Ahoj, od přítele jsem nikdy pro malého nic nedostala, ani pro sebe navíc. A to ještě přítel čekal, že to co mi zbyde z rodičáku tak z toho zaplatím věci do domácnosti. Můj bývalý měl asi teorii ženská z rodičáku živí dítě a svoje potřeby. Nedávno jsem se s ním rozešla, čekám na soud, protože ani po rozchodu neuznal, že by měl na syna něco dávat. Na dceru z prvního manželství platí 3000 Kč (+ věci navíc), když jsem žádala o podobnou částku neuspěla jsem, podle něj je vhodná částka pro syna 1500 Kč (doteď jsem neviděla z toho nic). Už třetím měsícem na MD pracuji z domova, abych syna a mě uživila, protože úžasný tatík nedá ani korunu.. ☹

dracula
2. dub 2015

My máme jeden účet odjakživa. Já studovala, manžel vydělával. Následně mě ani nenapadlo mít jiný účet. Vzájemně si řekneme, co většího koupit a nikdy se nestalo, že bychom se neshodli. Ani jeden z nás není marnotratný, tak není v ničem problém. Na mateřské jsme také měli jeden účet a vůbec netuším, kolik peněz je mých a kolik manžela. Přijde mi zvláštní mít dva účty, ale to asi proto, že mě to nikdy ani nenapadlo. 🙂

jancaand
2. dub 2015

Určitě holky doporučuji vzít chlapa taky jednou do obchodu a udělat s ním velký nákup pro dítě, aby měl představu, že plíny, sunar a další nutné věci nejsou za pár kaček.

nonnni
2. dub 2015

@kikimaruska pro me by to byl duvod k tomu, abych prehodnotila, zda jde o kvalitni vztah, kdyz si partner hodla hrabat na svem pisecku...prave proto, ze sice nemusis byt na rodicaku navzdy, ale porad te to dela na nem ekonomicky zavislou a meli byste mit rovnocenou pozici ve vztahu. A krom rodicaku se muze naskytnout dost jinych situci, ktere cloveku zabrani v tom si vydelavat svoje....nehlede na to, ze v manzelstvi jsou finance spolecne ze zakona. Jen se tedy divim, to je vse🙂

A diky za odpoved 😉

kikimaruska
2. dub 2015

@jancaand takové smýšlení tatínků je bohužel docela časté. Byla sem samoživitelka také 3 roky a ex.platil na syna soudně též 1500 kč. Na 2000 kč se zvýšily od doby, co začal chodit do školky a pak do školy na 2500 kč. A mohu si pískat, protože znám xx samoživitelek maminek, co mají i na dvě děti třeba 1000 kč a ex.neplatí, takže nemají stejně nic...ale to je uplně jiná diskuze zase...

im4fun
2. dub 2015

@nonnni my máme vlastně kombinaci obou možností, tj. každý svůj běžný a spořící účet, ale pak společný běžný a společný spořící účet, ke kterým máme oba stejná práva. To si myslím, že může být argument pro ty, co společný účet z nějakého (mě nepochopitelného) důvodu nemají. Upřímně by mě zajímalo, jaký argument ti chlapi mají, že jeden společný účet nechtějí, když by si zároveň ponechali i ten svůj osobní.
A to poznamenám, že ačkoliv máme dohromady 8 účtů (já dva běžné, jeden spořící, manžel jeden běžný 1 + 1 spořící, pak jeden společný běžný, jeden společný spořící a jeden společný běžný v EUR), neplatíme za ně na poplatcích ani korunu

guinea
2. dub 2015

@nonnni Mluvíš mi z duše - líp bych to nenapsala!

kaccistar
2. dub 2015

u nas partner vie, kolko som utratila za nakup, ked vidi, kolko som dala deckam karticiek z Alberta 🙂 to sa vzdy zhrozi, ze som zase vela platila zo svojho a potom mi povie, ze nemam ist do obchodu, ze on nakupi, nech sa s tym netaham, cim mysli, ze nemam nakupovat, ze to zaplati on. Ked som odporovala, ze mam viac casu, ze sa tam stavim, tak mi nanutil aspon 1000,-, ze nech to neplatim ja. Mame totiz este 2 jeho deti, co ja samozrejme beriem, ze su "nase", takze nakupujem pre rodinu.. takze si myslim, ze je normalne, ze muz prispieva zene, a takmer povinne, ked je na materskej.. 😉

jika10
2. dub 2015

My máme 2 účty, protože když jsem se s manželem poznali, tak jsme každý měl svůj účet, ale od prvního dne, co jsme spolu máme peníze společné. Manžel ví o mém zůstatku na účtě a já na jeho, půjčuje si mojí kartu na placení (on kartu k účtu nemá). Funguje to tak, že z peněz na mým účtu kupujeme vše do domácnosti a žijeme za ně a z manželova účtu jde nájem, pojištění apod.

im4fun
2. dub 2015

@jancaand tak to je teda debil. Pardon

dracula
2. dub 2015

@im4fun Tý jo, to koukám, kolik účtů máte. 🙂 My jsme s tím jedním žabaři. No, moc na tom našem nikdy není, tak do osmi účtů by to asi ani nebylo možné rozepsat. 🙂

nonnni
2. dub 2015

@im4fun to ja prave take nevim, jake pohnutky vedou cloveka k tomu si nechat rozdelene finance v manzelstvi/dlouhdobem partnerstvi. Nejak me nic, co by nezavanelo neduverou v partnera nenapada... 😒

kikimaruska
2. dub 2015

@nonnni no ale to by ses musela divit u poloviny manželství nebo vztahů...aspon z mého okolí. Vím i o vysokoškolských párech, které prostě společné účty nemají a nechtějí. A kvalitní vztah, nekvalitní vztah, všude je něco, já sem štastná, že mám manžela, který přijal i nemanželského syna s xx zdrav.problémy, a v rámci možností spokojenou rodinu. Opravdu jsou i jiné priority, které chci, aby partner splňoval a společný účet to opravdu není. Pokud se vyskytne nenadálý výdaj, platí ho manžel, když já nemám aktuálně z čeho brát, tak je to i u nás, ne, že to nezaplatí, s tím, že on to platit zrovna nemá... A jinak se na tyto věci dívá svobodná dívka bez dětí, nebo pak už třeba samoživitelka, co si lecčím prošla. Hodnoty hledá jiné u partnerů...než jen na prvním randeti sondovat, zda společný účet ano nebo ne (berte to s nadsázkou).

im4fun
2. dub 2015

@dracula no ono se to zdá jako moc, ale opravdu každý (až na ten jeden svůj běžný) využíváme. A to nejsme žádní boháči. Prostě jsme každý měli předtím, než jsme se poznali, svůj jeden běžný a jeden spořící, no a po svatbě jsme zřídili ten balík 3 společných účtů. Pak mě přibyl jeden ten běžný, ale kvůli tomu, aby měl manžel ten svůj zdarma, takže tento prakticky nevyužívám🙂
@nonnni mě upřímně taky ne a zdá se mi dost blbé, že si pak každý hrabe na svém písečku a manžel se pak nestará, jestli manželka má peníze