Jak často mají nárok prarodiče vidět vnouče?

caverina
14. čer 2018

Nevíte prosím někdo,jak často podle zákona musí matka umožnit prarodičům kontakt s dítětem? A je matka povinná dítě k nim vozit a odvážet si ho,nebo to je jejich starost?

mrav
14. čer 2018

Podle zákona mají za dítě zodpovědnost rodiče. U prarodičů jde vždy o dohodu mezi rodičem a prarodičem. Víc ti ale určitě poradí na OSPODu.

kepu
14. čer 2018

Co ja vim tak prarodice maji pravo se vidat s vnoucaty ale nemyslim si ze ty bys mela povinnost je tam vozit spis si myslim ze musis umoznit styk takze treba muzes trvat na tom ze u toho budes a zajdete spolecne treba na zmrzku ...

caverina
autor
14. čer 2018

@mrav díky...takže kdybych ho jim přivezla a sama si ho odvezla jednou za měsíc tak by to mělo být v pohodě?

caverina
autor
14. čer 2018

Tady jde spíš o to,že otec ditěte si poslední rok a půl bere syna tak jednou za dva měsíce na víkend a jednou za měsíc na tři hodiny odpoledne,ale po mě chce abych syna jeho rodičům dávala pravidelně a jestě se starala o jeho odvoz a příjezd.

konidana
14. čer 2018

@caverina to je snad jeho starost, ne? Nebo záleží na vaší domluvě s prarodiči. Nařizovat to ti podle mne nemůže.

kepu
14. čer 2018

@caverina tak ja myslim ze jestli nemas vylozene vyhrady proti jeho rodicum tak je to dobre i pro tebe takze bych se tomu nebranila aspon si odpocines .... Ale jestli mas problem s tou dopravou tak na to opravdu pristoupit nemusis ...domluvila bych si pravidelne treba kazdy druhy tyden ze si pro maleho prijedou klido rano a vecer vrati ...(nevim kolik mu je a jaky maji vztah ) ...

caverina
autor
14. čer 2018

Já nemám problémy ani s jeho rodiči a ani teoreticky s dopravou...bydlíme ve stejném městě,ale...ale začiná na syna vyloženě kašlat,od září loňského roku si ho vzal na víkend jen pětkrát ...nemá ani časově ani fyzicky náročnou práci...vždy jsem se mu snažila vycházet vstříc a své plány přesouvala,ale už mi došla trpělivost...vím,že to asi vypadá blbě,že za to chci trestat jeho rodiče,ale už na to nemám dělat ze sebe takovou pipinu...

evakaspar
14. čer 2018

K prarodicum zadnou povinnost nemate, kdyz chteji maji si prijet. 😉 A nebo to ma obstarat tatinek. Bejvaly si taky bete syna a vozi ho ke svim rodicum, dokonce synuv deda otec ex si pro kluka i casto zajede sam o prazdninach atd.... Protoze ex ma smenne a turnusove sichty 😉 bydlime cca 100km od sebe. Nejste povinna jim ho vozit a pod.... to si maji obstarat sami

kepu
14. čer 2018

@caverina tim spis kdyz je ex takovy pitomec tak bych se dohodla s prarodicema jestli chteji tak ze se muzete domluvit na pravidelnem styku ....vzdyt je to plus pro vas obzvlast jestli na nej tatka takhle prdi ... Babca mu urcite neco koupi sama jako mamca si odpocines ....

blahova_andrea
14. čer 2018

@caverina prarodiče stejně jako dítě mají na vzájemné kontakty právo! ale není tvojí povinností jim ho vozit. pokud jsou prarodiče slušní rozumní lidé, tak se vyprdni na tatínka a komunikuj přímo s nimi. kdy dítě chtějí, kde a jak si ho předáte, co máš sbalit, co mají v plánu apod. bude to pro všechny jednodušší.

caverina
autor
14. čer 2018

@evakaspar to máš pravdu...já nemám problém s tím,aby si ho brali klidně i jednou týdně,ale jeho dopravu si asi budou muset zatlřídit oni...už odmítám se podřizovat a starat se o to sama...pokud jejich syn nemá snahu aby se viděli,tak já s tím nic neudělám...a s tím odpočinkem....nechtějí si ho brát přes víkend,jen v týdnu...to pracuju,takže i nějakém odpočinku nemůże být ani řeč...

evakaspar
14. čer 2018

@caverina ja sem ze zacatku taky litala jak ten blbec. Jednoho dne se to ve me zpricilo. Nemuzu se zavdecit kazdemu prece 😉 a oznamila, ze pokud chcou vnuka nemam problem, ale budou si muset prijet a i ho dovezt, jelikoz dve deti od nevidim do nevidim v praci, kruozky atd.... Proste totalni vytizenost a pak jeste jet 100 km tam a zase spet misto odpocinku fakt ne. Pochopili a zaridili se tak 😉 jak se rika lide si k vam dovoli tolik kolik vy sama jim dovolite. Stanovit mantynel proste. 😉 prece nejsme hej počkej.

ivular
14. čer 2018

@caverina Prarodiče mají zákonné právo na styk s vnukem. Pokud by toto nařizoval soud, četnost a délku styku by posuzoval dle věku dítěte, vzdálenosti bydlišť prarodičů, vztah dítěte k prarodičům, schopnost prarodičů postarat se o dítě, jejich zázemí, vaši schopnost komunikace atd.
Prarodiče by vyzvedávali a vraceli dítě v místě jeho trvalého pobytu (tzn. doprava je na nich).

mrav
14. čer 2018

@caverina U nás to taky tak funguje. Jenže prarodiče jsou 120 km od nás a ještě mi s malou pomáhají, protože jsem vdovec.

ivuska1986
14. čer 2018

@caverina to myslim, ze určitě. Ale at se snazi i prarodice, chteji prcka videt, tak at si pro nej přijedou

prcekverunka
14. čer 2018

@caverina Můžou si soudně vyžádat styk s vnoučetem, pokud bys jim bránila. Ale určitě nejsi povinna jim vnouče vozit pod nos.

caverina
autor
14. čer 2018

@prcekverunka já jim nechci bránit,jsem ráda,že semůj syn s nimi stýká ...jen mě už nebaví,že jsem to jen já kdo se o to stará,aby svého vnuka viděli,zatimco jejich synovi,na kterého nedají dopustit to je jedno...

prcekverunka
14. čer 2018

@caverina Potom bych se dohodla s nimi, ať si pro vnuka přijdou/přijedou nebo ať se domluví se svým synem..

zuzineckah
14. čer 2018

@caverina otce bych poslala do řitě😉 S prarodiči bych jednala slušně a snažila se najít nějaké rozumné řešení. Mají snahu také oni, nebo se k tomu staví jako jejich syn? I podle toho bych se zařídila...

caverina
autor
14. čer 2018

@zuzineckah jejich snaha je to,že čekají až se sama ozvu a sama jim syna přivezu a sama si ho samozřejmě odvezu...

zuzineckah
14. čer 2018

@caverina není to ideální, chápu. Ale pokud je má kluk rád a je tam nějaký vztah, pak bych to podpořila. I když bych asi skřípala zuby, protože jsem zvyklá na jiný přístup a tohle neznám. Ale snažila bych se nad své pocity a myšlenky nějak povznést kvůli děcku.

caverina
autor
14. čer 2018

@zuzineckah jenže takhle už to funguje přesně pět let....a žádná změna....spíš k horšimu....po včerejšku už toho mam dost ....ex mi oznamil,že si kluka vezme na pět dní až na konci července....do té doby max.2 × na 3 hodiny odpoledne....naposledy ho měl na víkend před třemi týdny....mám toho dost....buď si budou prarodiče pro něho jezdit nebo maximálně ho tam zavezu jednou měsíčně....krávu už ze sebe dělat nenechám...

zuzineckah
14. čer 2018

@caverina kolik je klukovi?

caverina
autor
14. čer 2018
zuzineckah
14. čer 2018

@caverina to už mu je dost na to, aby si řekl, jak si představuje vztah s prarodiči. V tomhle věku už to zohledňuje i soud. Takže bych to nechala na něm. Kdyby opravdu chtěl, že je má rád, tak bych ho klidně vozila bez ohledu na ostatní okolnosti. Pokud ne, tak bych to nechala čistě na prarodičích a otci jaké kroky podniknou.

caverina
autor
14. čer 2018

@zuzineckah rád je má,ale je mu to celkem jedno....z devadesati procent je to vždy má iniciativa....on si řekne málokdy....to už je jedno.....nějak to vyřeším,ale tentokrát poprvé za pět let k mé spokojenosti....diky holky za rady🙂

zuzineckah
14. čer 2018

@caverina jsi jeho máma, tvé instinkty te určitě nezklamou 😉 přeji pevné nervy a ať je vše pokud možno ke spokojenosti 👍

caverina
autor
14. čer 2018

@zuzineckah diky...

jirina58
17. čer 2018

@caverina, na to neni zakon, jak casto muzou prarodice vídat vnouce. Prarodice se ale muzou domahat styku s vnoucetem soudni cestou.