Používáme cookies. Více informací zde. OK

Jak chránit majetek před manželem?

minima2
27. čer 2016
Ahoj holky, snad někdo poradíte. Nejde o můj problém, ale problém dcery mé známé. Má cvoka manžela. Doslova ji psychicky týrá. Nadává jí, hlídá ji, nesmí se stýkat ani se sourozenci, kontroluje mobil. Žijí v rodinném domě její matky, který však napsala na svou dceru (asi po svatbě). Manžel chce tu tchyni vyhodit na ulici, nadává i jí. Hlavní problém ale teď nastal, když přišel s novou výhrůžkou, a to že se schválně začne zadlužovat, dluhy neplatit, ať na manželku přijde exekutor a barák ji vezme. Odejde, až ho manželka vyplatí. Mají děti, ale tohle je mu jedno. Poradíte, jak se před takovým cvokem chránit? Všichni víme, že by se měla rozvést, snad se rozhoupe, ale jde teď hlavně o ten majetek. Nevydělává moc a tohle by ji zničilo.
valkyra222
27. čer 2016
ted nevim jestli to pujde ale at zkusi napsat majetek na deti???teda darovaci smlouvou???ale nevim jestli by to pomohlo...protoze kdyby nadelal dluhy a pak umrel povinnost zaplatit dluhy spadne na dite pokud by jste byli rozvedeni...😞 je dulezite vedet jestli majetek prepsala pred svatbou nebo po svatbe to je dost dulezite...!!!
minima2
autor
27. čer 2016
Myslím, že až po. Zeptám se. Já slyšela něco o zúžení společného majetku manželů, ale nevím, jak přesně to funguje a jestli by se to dalo v tomto případě použít. Děti mají cca 17 a 15 let.
valkyra222
27. čer 2016
ted jeste ctu jak vase kamaradka majetek nabyla pokud darovaci smlouvou jakoze ji byl darovan tak si myslim ze jeji manzel ma smulu...


Společné jmění manželů netvoří:
a) majetek:

který nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce nebo zůstavitel projevil jiný úmysl
kteerý nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví
který slouží osobní potřebě jednoho z manželů
který nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech
který nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku
věci vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka (restituovaný majetek)

b) dluhy:

týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich
které převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého manžela, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny
minima2
autor
27. čer 2016
Bezva, díky. Vytisknu jí to, ať to tomu blbečkovi ukáže, to ho odradí od blbostí. Já osobně si myslím, že je to přesně ten typ, který si dovoluje, protože ona je moc měkká. Když už jí jednou ruply nervy a zařvala, hned se stáhl, jenže ona je submisivní a on přitvrzuje. Jinak když jde kolem sousedů, tak čumí do země a není schopný se nikomu podívat do očí. Je hrozně nejistý. Můj manžel měl na tohle radu, že mu má říct, když on zavolá exekutory, ona ukrajinské vymahače dluhů, kteří to z něj vymlátí 🙂 Jako blbý fór, ale tohle je přesně to, co by na něj zabralo.
janina2015
27. čer 2016
@minima2 ... súdne požiadať o rozdelenie BSM už počas manželstva ... potom okamžite podať žiadosť o rozvod...dom patrí iba žene, ale dlhy, ktoré narobí počas ich manželstva sú bez rozdeleného BSM spoločné a žena ich bude musieť platiť.
nonnni
27. čer 2016
@minima2 se zuzenim by musel on souhlasit, coz nebude.
kika_21
27. čer 2016
@minima2 Mohu se zeptat, jestli si ho už jako blázna brala, nebo se zbláznil až v manželství. Člověk , který je spokojený by tohle nedělal-pokud by se ovšem nezbláznil-buď byl blázen už tenkrát, nebo ho k tomu donutily či ovlivnily ho okolnosti. 😉Podotýkám, že duševní nemoc beru jako rýmu-je to prostě nemoc.Asi bych nezachraňovala majetek, ale pátrala po příčině.Věci budou, my nebudeme...
minima2
autor
27. čer 2016
@nonnni Aha, toho jsem se obávala...
@kika_21 On byl vždycky trochu podivín, ale ne až takový cvok. Začalo se to stupňovat s věkem. Bohužel mají v rodině velmi vážné psychické nemoci, navíc ho popichuje jeho matka.
minima2
autor
27. čer 2016
@kika_21 Jenže on jí psychicky týrá. To není jako rýma, která přejde. Nechci tady uvádět podrobnosti, ale to, co jí dělá, by bylo na žalobu. Vím to přesně, od její matky, která v tom žije taky. Navíc děti už si začínají dovolovat taky. Následují svého otce. Plus nezachraňovat majetek? To se má nechat i s dětma vystěhovat na ulici? Má minimální mzdu, matka je v důchodu. Jedná se o její rodný dům. Chlap se na ní vykašle, už jí to říkal, že od něj už neuvidí ani korunu.
linee
27. čer 2016
@minima2 zjisti, jakym zpusobem ziskala dum. pokud darovanim, presne jak uvadi @valkyra222 nespada pod SJM, tzn. v pripade rozvodu na nej narok nema. Bohuzel pokud se uz ted zadluzi a dum je manzelcin, dluhy spadaji pod SJM, ona je "nucena" platit a o dum by mohla prijit. Ale at se obrati na dobreho rozvodoveho pravnika, ten ji s tim poradi.
zuzineckah
27. čer 2016
@minima2 on musí být pořádný psychopat. Co ho nechat dobře zmlátit? To by mohlo zabrat.
Jinak pokud je dům její, spakovala bych ho, vyměnila zámky a na shledanou.
Proti dluhům se může bránit jedinou cestou, okamžitě podat žádost o rozvod.
mumina
27. čer 2016
Nějak mi rozum stojí, proč chce pán vyplatit, když si prakticky nastěhoval prdel do cizího. Pokud byly úpravy na domě, tak půlku ( samozřejmě ceny úprav, ne domu), víc ani ťuk. A zbavit se ho co nejdříve, ušetří si plno nervů a děti budou mít kvalitnější život.
tulikiss
27. čer 2016
at poda co nejdriv zadost o rozvod.

§ 710
Soucasti spolecneho jmeni manzelu jsou dluhy prevzate za trvani manzelstvi, ledaze
......
b) je prevzal jedne z manzelu bez souhlasu druheho, aniz se pritom jednalo o obstaravani kazdodennihch nebo beznych potreb rodiny.

takze ono to neni tak uplne snadne nadelat dluhy a cekat ze to bude splacet ona
tulikiss
27. čer 2016
a jeste je jeden moc pekny § a to
§770
Zaniklo-li manželství rozvodem, a manželé měli v domě nebo bytě právo bydlet, s tím, že jedno právo bylo odvozeno od druhého, má právo žádat vystěhování toho z rozvedených manželů, který měl jen právo odvozené, ten, kdo má k domu nebo bytu věcné nebo závazkové právo, od kterého bylo právo druhého z manželů bydlet přímo odvozeno.

takze po rozvodu mu rekne papa a vypadni....
minima2
autor
27. čer 2016
@zuzineckah Přesně to říkal můj manžel 🙂 Ona se bojí, že kdyby ho hned vypakovala, udělá přesně to, čím vyhrožoval. Tak rychle je nerozvedou, aby se nestihl zadlužit.
@mumina To nikdo nechápe. Nárokuje si celý dům. Je to fakt blbec. Navíc kdyby to tam nějak extra opravil, ale nic moc se tam za celou dobu nezměnilo.
@tulikiss Díky. Doufám, že konečně bude mít odvahu se ho zbavit.
kika_21
27. čer 2016
@minima2 Ale vždyť jen vyhrožuje. Navíc tady matky s dětmi na ulici nežijí-to možná v Indii. 😉Asi se doma hádají, to i duševně zdravý člověk řekne i to, co nechce. Ať jde k psychologovi-když ne on, tak klidně ať se poradí ona.
kika_21
27. čer 2016
@minima2 Když do toho vztahu budou tahat všechny příbuzné, lepší to nebude-muž může mít třeba plno sourozenců, mohou tam být i Hujerovi-není to dobré. Pak manželka z pátého manželství strejdy z druhého kolena rozhoduje o vztahu, který nezná-pozor na toto... 😞
minima2
autor
27. čer 2016
@kika_21 Tak nevím, jestli mě to pobavilo nebo zarazilo. JEN vyhrožuje? Ty bys chtěla žít s někým, kdo ti sprostě nadává, vyhrožuje tvojí matce a tajně sleduje, jestli po práci nejdeš za milencem? Možná nežijí na ulici, ale v azylácích nebo na ubytovnách ano. A to podotýkám - je to její dům! Má riskovat, že to opravdu udělá? Někteří tady všechno řeší psychologem... Toto je spíš případ pro psychiatra, ale už bez manželky.
minima2
autor
27. čer 2016
@kika_21 Tady nikdo nerozhoduje o jejím vztahu. Kdyby jo, dávno už jsou rozvedení. O tom si musí rozhodnout sama. Jen její matka přiběhla celá rozrušená a uplakaná, že o víkendu zas bylo peklo, holka je na zhroucení a bojí se, že přijde o barák. Proto se ptám, jak tomu zabránit. NE, JAK JI PŘESVĚDČIT, ABY SE ROZVEDLA! Tady je zas někdo odborník...
nonnni
27. čer 2016
@minima2 no ja si myslim, ze ona by psychologa navstivit mela. Ten by ji pomohl rozklicovat, proc je tak submisivni a proc nema zadne sebevedomi a nasmeroval by ji psychicky k rozchodu.

Dale by mela navstivit nejakou obcansko pravni poradnu, byvaji casto zadarmo a informovat se o svych pravech. Co se tyce nadelani dluhu a osamostatneni se od agresora.

Porad lepsi, nez nedelat nic a jen se strachy klepat. A je mi clekem jedno, co dela ona, protoze je to jeji volba, ale docela me dozira, ze tato situace doma musi byt absolutne priserna pro deti, kterym by mozna fakt bylo lepe v azylaku. At se matka sebere a vyhleda pomoc, nez znici detem detstvi uplne.
kika_21
27. čer 2016
@minima2 Ne, muž by s rodiči nikdy nežil, tak nemůžu srovnávat. Ani já bych nežila s jeho rodiči.ZároveŇ nejsem moc na domy a na peníze-máš pravdu-proč někoho léčit-zachraňovat dům je lepší. 😉
nonnni
27. čer 2016
@minima2 proc tak konfrontacne? Ona muze delat docela dost...krom toho, aby se bala o barak se ma bat o dusevni zdravi svych deti a moznosti ma nemalo. Potrebuje se osamostatnit. Je snad jasne, ze v takovemto prostredi je nemozne vychovavat deti, pokud nemaji prevzit vzorce chovani sve submisivni matky a sikanujicho otce.
minima2
autor
27. čer 2016
@nonnni Já tady dopodrobna nechci řešit její problém se sebevědomím. Řekněme, že má za sebou určité psychické trauma z dětství, proto se asi vdávala tak mladá a vzala si někoho takového. Je tam ještě pár věcí, vím, proč je, jaká je. Ale každopádně to nedává právo někomu jí takhle ubližovat. Je toho hodně, hodně. A z jeho strany je to opravdu na psychiatra, už jen kvůli rodinné anamnéze, ale to tady taky nechci tahat. No, zajelo to do kolejí, kde jsem nechtěla, aby to bylo. Nechci tady podrobně probírat život třetí osoby, jen jsem chtěla nastínit situaci a poradit se, co se týče právní stránky problému. Díky všem, kdo mi na otázku odpověděli.
elu
27. čer 2016
@nonnni nemusel...ted to resila kamoška zužovala, manžel ma dluhy a bala se exekuce na její plat...šlo to i bez něj
minima2
autor
27. čer 2016
@nonnni Jen proto, že pro kika_21 je psychické týrání jen vyhrožování a dělá z agresora chudáka a z oběti hysterku. To mě lehce vytočilo. Ano, už jsme taky říkali, chudáci děti, jenže my s tím nic bohužel nenaděláme, pokud nás o to nepožádá. Jen padla žádost o pomoc ohledně domu. A tím už bych to ráda uzavřela, protože opravdu tady nechci obhajovat před cizími lidmi někoho cizího 🙂
nonnni
27. čer 2016
@minima2 ale on k psychiatrovi nepujde a pokud ona nechce detem pripravit zivot plny neuroz a nizkeho sebevedomi, tak bude muset neco udelat, aby se od nej oprostila. A k tomu ji pomuze psychlog, ktery ji pomuze rozklicovat jeji problemy a podpori ji.

Jiste, ze pravo na to ji sikanovat nikdo nema. Bohuzel si takoveho cloveka vzala a navic se mu neumi branit. Takze se take muze stat, ze se psychicky zhrouti a pak to bude cele v riti. Takze at kona, dokud jeste ma alepson trochu sily.

Muze take zkontaktovat Bily kruh bezpeci. Urcite ji nasmeruji aporadi.

Nejak nevim, zda si mysli, ze si nejak pojisti barak a bude s nim nadale zit, ale jak jsem konzerva a proti rozvodum, tak tohle je perfektni priklad toho, kdy bych ji jeste pri tom kroku tleskala. Uz pro dobro deti.
vineta
27. čer 2016
@minima2 Také může darovat dům zpátky matce a nechat si tam třeba věcné břemeno, popřípadě alespoň zřídit věcné břemeno doživotního užívání a požívání matce, aby na tom nebyla bita oba. Na zúžení SJM by potřebovala jeho spolupráci, popřípadě může požádat soudně.
vineta
27. čer 2016
Oprava: "bitá ona"
minima2
autor
27. čer 2016
@nonnni My tohle víme, ale ona se prostě bojí to nějak rozseknout. Však podobných příkladů je tady na koňovi hodně. Taky to nechápu, já bych s někým takovým nebyla ani 5 minut. Jenže nemůžu někoho nutit udělat něco proti jeho vůli. I kdybych jí to milionkrát řekla, stejně se musí rozhodnout sama. Snad tohle byla poslední kapka. Ona k psychologovi nepůjde. Obávám se, že i pro děti už je skoro "pozdě". Chovají se k ní už stejně jako jejich otec.
nonnni
27. čer 2016
@elu tak to ale musela dat k soudu a ten musel rozhodnout v jeji prospech a musela dokazat, proc se to zuzene SJM chce/potrebuje. Obycejne staci seprani a overeni klasicky u notare. Takze ano, muze ho dat k soudu a prokazat, ze je pro ni nebezpecny. Jinak je to o vzajemne dohode.

Viz. Zúžení SJM v době manželství soudně

Zdaleka ne na všem se lidé v životě jsou ochotní dohodnout. I v našem případě platí, že když selže dobrá vůle, má soud právo posledního slova.
Soud může ze závažných důvodů v době manželství na návrh některého z manželů zúžit společné jmění manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti. Těmi závažnými důvody například mohou být – závislost jednoho z manželů na alkoholu či hraní automatů, opakované zadlužování, dlouhodobé nepodílení se jednoho z manželů na úhradách spojených s náklady rodiny na život apod.
A nemusí se jednat pouze o uvedené závažné důvody, které již nastaly, ale soudní cestou lze poskytnout ochranu majetku jednoho z manželů zúžením SJM i preventivně. Tedy v případě, že jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti nebo se stal neomezeně ručícím společníkem obchodní společnosti.
Tento fakt je dostatečným rizikem a obavy z nevydařeného podnikání a zatížení SJM (a potažmo druhého manžela) astronomickými dluhy jsou více než na místě. Proto i v tomto případě soud na návrh jednoho z manželů může SJM zúžit (opět až na věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti). Je-li podnikatelská činnost po rozhodnutí soudu vykonávána podnikatelem společně nebo za pomoci manžela, který není podnikatelem, rozdělí se mezi ně příjmy z podnikání v poměru stanoveném písemnou smlouvou; příp. se příjmy rozdělí rovným dílem.

Sem začni psát odpověď...

Odešli