Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak moc vám manžel pomáhá s dítětem?

nikoleta281
27. črc 2016

Ahoj holky, uz nevím jestli ja toho po manželovi chci tolik nebo ne tak proto se vás chci zeptat. Máme jedno roční dite a manžel pracuje na tři směny, pracuje ve fabrice ale praci náročnou moc nemá. Pokud máte taky jedno dite a manžela pracujícího na tři směny a k tomu máte domeček jako my kolem kterého je třeba taky někdy něco udelat, jak moc vám pak manžel pomáhá s dítětem? Jak často se mu věnuje nebo jestli ho i koupe sám atd. Me totiž přijde že jsem vecne na všechno sama a když si manželovi stěžuji řekne že on chodi do prace ☹

michaela_2
28. črc 2016

@astyna to jo, je to prostě o té domluvě. Každou chvilku je tady nově založená diskuze o tom, jak tatínek/přítel/manžel nepomáhá doma, nevěnuje se dětem. Člověk do toho nevidí, někdy mi to může přijít oprávněné, někdy méně................
Jen, jak jsem už psala, tohle by si ti dva měli vyjasnit před narozením dítěte a nebýt pak vykulení z toho, jak to ten druhý má.
Pokud někdo něco naslibuje a pak úplně otočí, je to věc druhá...

eldrag
28. črc 2016

chodi do prace, ok, tak stejny pocet hodin jako on pracuje se ciste starej o dite (protoze to je "práce na materske" ) a zbytek casu se o prace podelte je to spolecna domacnost atd... spolecne dite, spolecne bydleni a hospodarstvi... takhle bych to vysvetlila....

pajula123
28. črc 2016

Už jsem to tu kdysi psala do jiné diskuze. Sestřenka šla v půl roce malého do práce a její manžel zůstal na rodičáku. Přes den se staral o malého, jakmile ona přišla z práce, ve dveřích jí ho předal a šel si za svými koníčky, zrelaxovat, protože toho měl dost - a nezájem, že ona přece vydělává a že má náročnou práci a že přece může/musí být unavená z práce...
Neříkám, že když muž přijde domů z práce, má mu žena vrazit do ruky dítě a zmizet. Ale u nás je to třeba tak, že manžel se v ideálním případě vrací domů kolem půl sedmé večer, dost často daleko později. Hlídání nemáme téměř žádné (cca jednou za měsíc tak na hodinku pohlídá kolegyně, když je nutně třeba), takže jsem s malým (necelých 8 měsíců) celé dny prakticky sama (moje rodina daleko, manželova bez zájmu) a dost často ho s sebou musím brát i třeba k doktorovi, protože se nedá jinak. O kadeřnici a podobných věcech ani nemluvím, tam prostě nemůžu. A nejde o to, že bych fyzicky nezvládala malého nebo domácnost, ale prostě psychicky z toho občas s prominutím padám na hubu a vždy se nemůžu dočkat toho, že jednou za čas jedeme na týden k našim.

lenka5731
28. črc 2016

Nekde jsem cetla, a tahle myšlenka se tu celkově opakuje velmi často, že je dobré si PRED narozenim deti ujasnit, jak to potom bude ....

Podle me je to absolutni nesmysl. 😢 Tezko muzu dopredu vedet, jake bude dite, jak bude vse snaset zena - muz, taky muze mit jeden z nich pracovni nabidku a pracovni vytizenost, ktera dosavadni zivot rodiny od zakladu zmeni. Nemuzu se prece pripravit na situaci - deti, kterou jsem nikdy nezazila a v podstate si to ani nedovedu predstavit. Neco se da odpozorovat uz za bezdetna, to je jasne, ale vse urcite ne a mnoho zen i mužů se potom divi. 😅

becicka
28. črc 2016

Můj manžel pracoval několik let na tři směny. Píšeš, že tvůj pracuje ve fabrice a práci náročnou nemá. Podle mě už to, že dělá 3 směny, je dost náročné zejména na psychiku-ale určitě i fyzicky (fabrika je fabrika). Respektovala bych jeho nároky na odpočinek a relax a současně bych ho chválila a kvitovala každou jeho pomoc a starost o miminko, obzvlášť pokud by byla z jeho vlastní iniciativy.
Když pracuje v třísměnném provozu, tak má některé dny i celé volné, ne? Jak fungujete v tom volnu? 🙂

lenka5731
28. črc 2016

@nikoleta281 nechci rýpat, ale zajímalo by me, co to znamena, když napíšeš, že manžel nemá náročnou práci .... Spí na noční? Třísmenný provoz je náročný už sám o sobe, a spousta lidí ho snáší tak špatně, že ve svém volnu není ničeho schopná. Druhá věc je to, že ti je manžel schopen říci, že "on chodí do práce", tahle věta by mi taky vadila. Ví manžel, co to obnáší starat se o vaše dítě? Dovedete si vůbec navzájem představit, jak tráví dny váš partner a jak je to pro něj náročné? Přijde mi, že si s manželem nemáte co vyčítat, ten druhý má podle vás obou celkem pohodu ... 😅

andreaandrejka
28. črc 2016

Ono na třísměnném provozu nezáleží, jestli je práce náročná, nebo ne. Třísměnný provoz je náročný sám o sobě. Dělala jsem v tom 10 let a vím, o čem mluvím.
Jinak ta pomoct, to asi záleží na povaze chlapa. Můj je podnikatel, stará se o firmu, dělá od rána do večera, doma ještě papíry, faktury a i tak si najde čas na rodinu. Samozřejmě když vidím, že toho má dost, že je utahaný a je rád že je rád, tak po něm nic nechci. Jinak ale říkat nemusím, sám jde a pomůže..

nikoleta281
autor
28. črc 2016

@lenka5731 na noční nespí ale nosi si do prace notebook a kouká při práci na filmy. Sama jsem kdysi dávno v te fabrice pracovala takže vím že se nenadela. Chápu že noční jsou narocne sama jsem roky noční dělala a po nočních jsem musela fungovat i doma - nakoupit,uvařit, oprav atd ale to Můj manžel nemusí když má noční spí dobře a když se obudi má navarene a když nemá náladu tak dá se říct nemusí dělat nic tak bych byla ráda kdyby aspoň byl vic s malým. Neříkám že s nim není vůbec ale kolikrát on si navecer sedi u televize ja sice třeba s nim ale když malý potřebuje pozornost tak to jsem ja kdo vyskočí. A navíc myslím si že kolikrát i my maminky Máme s detma takove trochu noční směny

nikoleta281
autor
28. črc 2016

Nechci po nem aby s malým byl pořád když zrovna nic nedělá ale taky aby pochopil že i on muže někdy poskocit k málem když place nebo něco chce

andreaandrejka
28. črc 2016

@nikoleta281 Já si myslim, že je to za prvé o té povaze a za druhé, pomáhal ti před tím? Před dítětem? Nebo jsi do té doby po něm nic nechtěla? Pokud ne, tak jsem ještě nezažila chlapa, který se po narození dítěte změní a začne najednou pomáhat.

misule55
28. črc 2016

Tak ja nevim, mame rocni dite, nas tatinek je stavar, prace je pro nej vsim a doma se nestara o nic, jen s nama jezdi nakupovat, k malemu se taky moc nema. Ja to prestala resit, taky me to stve, jsem vycerpana, ale beru to tak, ze o neco prichazi on, ne ja. Vzdyt deti tak rychle vyrostou ☹ Sice me to mrzi, ale u nas domluva po dobrem ani po zlem nefunguje, takze neresim, a az toho jednou bude moc, odejdeme. Jinak hodne sil, ja osobne uz bych hrozne chtela jit spocnout do prace. Materska jsou fakt galeje 😀

nikoleta281
autor
28. črc 2016

@andreaandrejka jako v domácnosti mi nepomahal ani předtím jako ze by uvařil nebo umyl nádobí atd to nehrozí ale to po nem ani nechci, jen když tohle všechno dělam při malém abych viděla aspoň někdy tu jeho snahu mi s malým ulehčit a ne jenom když mu vylozene povim ať pohlida chvíli malého ze ja musím např pověsit prádlo. Asi to přestanu resit nebo když to řeším jenom si dělam nervy a kazim zdraví. Me nevadí se o malého starat ja bych ho za nic na světe nevymenila

astyna
28. črc 2016

No, já, když to tady čtu, tak toho svého budu muset posvětit.... A co přímá domluva? že prostě toho máte dost? Je smutný, že pro plno chlapů končí starost o dítě splozením. 🙄

luj89
28. črc 2016

@nikoleta281 Jak už tady zaznělo, těžko čekat, že se muž změní, když máte nastavenou domácnost tak, že ty děláš vše a on nic. Upřímně řečeno, neumím si vůbec představit, že bych doma vařila, prala, myla nádobí, uklízela, nakupovala, věšela prádlo, starala se o dítě a muž by z toho neudělal vůbec nic... Ale jsem v tomhle jiná než ty 🙂. Jen chci říct, že tvému partnerovi těžko můžeš něco zazlívat, když to takto máte nastaveno od začátku.

nikoleta281
autor
28. črc 2016

@luj89 tak ale dite je snad něco jiného než domácí prace 😯

astyna
28. črc 2016

@luj89

jsi mi připomněla 😀 včera při otevírání bubnu pračky jsem nehtem zachytila za okraj a málem si otočila nehet, začalo to krvácet a já nadávat 😠 Přiběhl přítel s malým v náručí, co se děje, sebral mi koš z rukou, prádlo pověsil a že si mám jako odpočinout, že to musí hodně bolet. Tak malého vykoupal, nakrmil a dal spát. A já si léčila nehtíček 😅

luj89
28. črc 2016

@nikoleta281 To ano, ale chtěla jsem tím spíš říct, že tvůj muž prostě je (podle mě) zvyklý, že doma dělá to, co se mu chce dělat a ne to, co je potřeba udělat. Věřím ale tomu, že až bude dítko větší, bude se mu věnovat víc. Třeba má jen strach, nebo to prostě bere tak, že když ty jsi na MD, tak se máš o dítě starat jen ty.

luj89
28. črc 2016

@astyna Vzorňák ;). Nechceš mi ho půjčit? :D

astyna
28. črc 2016

@luj89

😝 miláček, občas si říkám, proč si chce vzít zrovna mě - takovou cholerickou ženskou nevypočítatelnou 😀

sabuse1
28. črc 2016

my bydlíme v bytě, máme 3 děti a psa, manžel odchází do práce před 7h a vrací se po 19h. To přebírá děti, ale už spíš jen na to aby je vykoupal a uložil do postele. O víkendech se jim věnuje a postará se. Ale co se týče domácnosti tak jediné co udělá,že vynese koš jinak je to všechno na mě. Zatím to neřeším protože jsem doma, ale až se vrátím do práce asi se bude muset zapojit víc

konoupek
28. črc 2016

Taky dělám na tři směny.Vstávat na ranní v 4:45 je pro mě zabíják a o spaní po noční ani nemluvím.Jiný lehne a spí,ale já se budím každou chvíli a celé odpo jsem pak tak trochu mimo.Je pravdou,že někdo to snáší líp,někdo hůř.Tím se tvého manžela nějak nezastávám,ale na druhou stranu ho zase i chápu.Jinak barák máme taky,dítko tedy o poznání už větší a samostatné,ale stejně kolikrát od přítele slyším,že zase nic nedělám.At chci,nebo ne,vím,že mi ty tři směny energii ubírají a to taky nemám nějak náročnou práci.

nikoleta281
autor
28. črc 2016

@luj89 no on stále rika, od narození malého, že az bude sám chodit bude s nim chodit ven, kutit kolem domu atd tak třeba se dočkam toho ze mi bude za nim az smutno 😃

hansed
28. črc 2016

Máme děti dvě, dva psy, barák, topíme dřívím (tudíž děláme dříví). Oba pracujeme. Snažím se manželovi pomáhat se dřívím, ale metrovinu jen tak neudělám, já naskládala do dřevníků 25m3 štípaného, půlku jsem naštípala. V domácnosti toho moc neudělá, ale když mu řekne, udělá to. Je unavený, taky jsem. Proto po něm nechci, aby dělal za mě, když on nechce, abych se dřela se dřívím. Když jsem nemocná, postará se.
Pro mě je důležitější, jak se chová k dětem, že s mladší blbne, zabaví ji apod. Když jede k bratránkovi, kámošovi apod., vezme mladší s sebou a tím mi ulehčí... nebo jde, lehne k Adélce, pomazlí se s ní... a já můžu jít pověsit prádlo, ke kadeřnici apod., aniž bych se musela dopročovat. Říkám si, že naše babičky, když byly v domácnosti, obstaraly toho spoustu a nestěžovaly si 🙂

astyna
28. črc 2016

@hansed

Nedávno jsem to probírala s mámou - jak to, že se dříve víc všeho stíhalo a dnes je s tím problém. Můžeme začít už jen tím, že "tady" sedíme, čas chatování bychom mohli využít daleko lépe a je fakt, že když den nezapnu internet, to pak koukám, kolik jsem toho stihla.

Mamka si taky nepamatuje, že by něco dělala do práce během mateřské/rodičáku, prostě chlap vydělal tolik, aby byla plná lednice, žádné problémy, žádný stres. Ne jako dnes, kdy plno ženských na rodičáku podniká (vč. mě), aby se rodina měla lépe.

Také se víc žilo na vesnici, pobyt venku = sluníčko = léčba stresu "za rohem", zelenina, ovoce, maso bez problémů k dispozici. Mamka vlastně kupovala poprvé maso v 55 letech, kdy prarodiče zabili poslední zvířata. To taky pomůže rodinnému rozpočtu.

Netvrdím, že předtím bylo vše růžovější a sedmikrásky voňavější, ale ten neshon měl taky své kouzlo.

andreaandrejka
28. črc 2016

@nikoleta281 Ještě mě napadá se zeptat, mluvila jsi o tom s ním? Co ti na to řekl?

nikoleta281
autor
28. črc 2016

@andreaandrejka mluvila říkala mu co me zere ale on víceméně mi na to nic neřekl, možná jen to že ať si jdu do prace ja ze on bude na rodicaku ale to zase nechci nebo vím že když bych dosla domu z prace musela bych fungovat i doma a byla bych vystavena ještě vic a navíc ja nechci přijít o chvíle se svým synem

nikoleta281
autor
28. črc 2016

@astyna no jo internet je zabiják času ale ja jsem na něm minimalne spis vůbec. To jen ted když jsem chtěla znát názory od jiných maminek. Na chatovani převážně nemam cas

editah222
28. črc 2016

My máme velký byt, chalupu s velkou zahradou, 2 děti, manžel dojíždí do práce 70km, mívá příslužbu na telefonu i o víkendu a k tomu všemu se rád stará o naše děti 🙂 No a když má náladu tak vaří ;) O domácnost se nějak moc nestará, ale když ho poprosím, aby šel s košem nebo mi pověsil prádlo tak jde, někdy i sám od sebe uklidí třeba kuchyňskou linku. Někdy mi přijde, že toho dělá dost, ale já toho mám stejně a tak se hodím do klidu 😀 😀

michaela_2
28. črc 2016

@nikoleta281 Víš, ono je to opravdu hodně ovlivněno tím, jak to ten dotyčný má - jaký k tomu zaujme postoj a to ovlivňuje hodně faktorů.
Každopádně ze zkušeností takhle z okolí vím, že nějaké násilné předělávání toho druhého, nevede k dobrým koncům.....Zametat sebou nenechej a rozhodně chlapovi nijak nepodstrojuj a nelítej okolo ně, pokud tě mrzí jeho jednání.
Zase se ale ani nenech nadchnout historkami od maminek, jak jejich tatínek báječně funguje a v péči o děti se nepřetrhne - neříkám, že ne! ale znáš to, všude je něco 🙂. To, že se svým mužem jsi, mělo nějaké důvody, nezapomínej na ně.
To skákání okolo miminka je náročné a člověku to maličko leze na mozek, je pak přecitlivělý apod.
Pokud sama píšeš, že jste vždy měli rozdělenou práci doma a z věcí jako je úklid a vaření, jsi po něm nikdy nic nechtěla, tak to se těžko jen tak přenaučí. S tím věnováním se dětem, ano vím, že jsou tatínkové, kandidující na Otce roku, kteří přebalují, koupou, krmí a pečují již o novorozence.......Ale pak jsou tu tací, kteří toto nedělají a svoje děti milují i tak. Někteří chlapi chápou povinnosti okolo miminka za ženský úděl a věnují se mu až povyroste, tak to prostě někdy je. A opak si většinou nevydupeme, tohle chce hodnotit už při výběru partnera - já jsem věděla, do čeho jdu, spíš jsem počítala s nejhoršími variantami a pak byla občas mile překvapena 😀 .
Počkej až začne malej lítat a breptat, jak si tátu získá 🙂. Taky se zkus zamyslet - on se mu přítel fakt vůbec nevěnuje! Nebo jenom ne vždy, jak si to představuješ ty?
Ptám se proto, že takhle jsem to v období po narození druhého, měla chvilku já. Vyčítala jsem manželovi, když neběžel hned za starší, která zakopla, zatímco já kojila malého, že nezandal do myčky tohlecto a támhlecto.......a neuvědomila jsem si, že třeba ale uklidil koupelnu po koupání dětí, že přivezl nákup toho, co jsem ráno zapomněla, že malé udělal čaj...................Prostě hodnotit to obecně 🙂. Tak ať se daří :-*

verusky
28. črc 2016

necetla jsem vse, ale za starych casu byly klasicke osmihodinove smeny, jistota socialni, vetsi rovnost a tim i mensi zavist.
@nikoleta281 urcite tedy odchazej z domu, kdyz je muz doma. proste rekni, ze se potrebujes jit probehnout, projit, vyvetrat. klidne zavedte po, st, pa, pravidelne dny... ja jsem sama na ctyri deti... ale aspon nestve chlap...

Sem začni psát odpověď...

Odešli