Jak přesvědčit manžela, ať neutrácí za dárky pro svoji rodinu?

poupe
23. črc 2017

Mam takový problém, nesouhlasím s drahými dary k narozkám, svátkům.. pro příbuzný, nejsem úplně proti když se koupí maličkost za pár stovek, ale kolem tisícovky to už mi příjde ujetý. Oni dávají taky velký dary, tak je mu to asi blbý, ale mi se vždy kvůli tomu chytneme, vím že s tím asi nic neudělám, ale štve mě to, asi jsem se chtěla jen vykecat🙂

terry1512
23. črc 2017

A co přesně ti na tom vadí? Zasahuje to výrazně do rozpočtu? Bere to z peněz na jiné věci? Ochuzuje tím tebe,děti,dovolenou?
Pokud na to máte a dělá mu to radost nevidím to až jako takový problém. A dárek kolem 1000,- mi nepřijde přehnaný.

misa1106
23. črc 2017

@poupe Podle mě je to v každé rodině jinak - u nás se například vždycky slavily i svátky skoro na stejné úrovni jako narozeniny - v manželově rodině naopak svátek znamená popřát, dát třeba kytku a hotovo - žádná oslava, žádné dorty a podobně. Takže myslím, že s tím nic nenaděláš, zkrátka to od Tvého manžela jeho rodina asi očekává, jsou na to zvyklí😕

blahova_andrea
23. črc 2017

u nás se třeba svátek slaví oblíbeným pamlskem, kytičkou. toť vše. u přítele se svátky neslaví vůbec. dárky u nás se třeba dávají menší, na větší se nás vždy skládá víc. v podstatě jsme kvůli rozpočtům všech a množství dětí v rodině zavedli, že dospělí si nedávají, nebo opravdu maličkost do 300,- a dárky se dávají dětem. ty fakt nešidíme. u přítele v rodině se dávají velkorysé dary k narozkám i vánocům. tak je jasné, že když oni nešetří na nás a našich dětech, že také my nebudeme šetřit na nich. ač to mám v rodině jinak, tak by mě ani ve snu nenapadlo v tom přítele omezovat a hádat se s ním o tom. proč? samotné by mi bylo trapné dostat dar a sama nedat nic nebo pidi dárek. a to u nás jsou tedy dárky v rozpočtu velké zatížení na víc. mě nevadí, že chce někoho obdarovat, spíš mám problém mu třeba pomoct něco vymyslet ☹ výrazně mu nemluvím ani do toho jaké dárky pořizuje starším dětem, mým nevlastním. názor vyjádřím, ale rozhodně se teda nehádám. souhlasím s holkama výš. proč ti to tak zásadně vadí? to jíte suchý chleba, aby on mohl mamince koupit víkendový pobyt v lázních nebo kde je problém?😨

ruzenkas
23. črc 2017

Ahoj, řekla bych, že je to vše dle zvyklostí rodiny. U nás se vše slaví, dávají se větší dary či peníze. U manžela se většinou nic neslaví a když slaví, tak jsou dárky spíše symbolické. Dříve jsme se kvůli tomu hádali. Jemu vadilo, že toho dostává hodně, mně zase bylo líto, že jsem nic nedostala. Je to o tom vysvětlit si to a udělat si změnu v hlavě. Každá rodina to má jinak a změna jen tak nenastane.

zuzineckah
23. črc 2017

A co ti vadí? Drahé dárky jako takové, nebo to, že tvé rodině se dárky v takové hodnotě nekupují? Na financích byste se asi měli domluvit, ne?

karlajasmine
23. črc 2017

Tak v naší rodině je 1000Kc bezna c cena za dárek a bylo by mi neskutečně trapný dat našim něco za pár stovek když vím, že oni mi koupí dárek za 1000.. To samy u sourozenců. A myslím, že nikdo nebude prekopavat tradice celé rodiny jen proto, že se do rodiny někdo privdal nebo prizenil. Tak být tebou manžela nechám být.. Předpokládám, že dárky za tisícovku kupoval daleko před tím, než jste se seznámili a žes to o něm věděla, když jste se brali..

verkaver
23. črc 2017

My na běžné narozeniny dáváme do max.500,- mojí rodiče max. 300,- na víc jim z důchodů prostě nezbude. Ale to je přece jedno,důležité je,že se všichni sejdeme,pokecáme... Svátky se slaví jen v nejbližší rodině,čili my dva s manželem a děti a to spíš jen čokoláda a večer třeba pizza,nic velkého. Na vánoce si taky dáváme dárky jen mezi námi šesti,kdybychom měli kupovat ještě rodičům,šidili bychom děti,finančně si nijak nevyskakujem. Neživoříme,ale kdybychom si měli dávat mezi širším příbuzenstvem na každou příležitost a každému dary v hodnotě 1.000,- tak vzhledem k tomu,že máme opravdu velkou rodinu,by to na našem rodinném finančním rozpočtu bylo opravdu znát... U nás je to fakt spíš o tom,že se sejdeme,udělá se oslava s dortem,večer nějaká večeře a je to. Dárky dáváme dětem,ty nešidíme,ale mezi dospělými spíš jen tak něco symbolicky 🙂 Jde spíš o tu rodinnou pohodu,že jsme všichni spolu...

poupe
autor
23. črc 2017

@blahova_andrea prostě mi to příjde zbytečný, radši bych ty peníze investovala do nás. Muž musí samozřejmě víc pracovat a vidím jak je unavený, spíš to dělá, protože je mu trapný od nich přijímat vel. dary a on dát maličkost, jsem pro střední cestu.

bamishop
23. črc 2017

@poupe vy se s manzelem musite domluvit na tom, jak Vam to bude vyhovovat, kazdy ma nejake zvyklosti z puvodni rodiny, uplne to prekopavat, to si akorat udelas nepratele nejenom doma, ale to neznamena, ze si o tom doma nemuzete v klidu popovidat a ty vecne rict svuj nazor a jake pocity to v tobe vyvolava a jak z tveho pohledu lepe si myslis, ze by to slo resit. Zijeme v konzumni spolecnosti, lidi se dost predhani kdo na co ma, vse se prepocitava na penize, venovany cas ma dnes cenu pro jak koho, takze budes muset hodne zvazit, co je pro tebe priorita a treba jestli to opravdu hodne negativne ovlivnuje vas rozpocet nebo jestli na to manzel proste vydela... Taky to nemam rada, moji stranu rodiny musim hodne krotit zvlast ohledne darku pro deti, maji tendenci si je kupovat, radis kdyby jim venovali cas nebo jim to ulozili na sporici ucet misto dalsiho kramu do baraku, s kterym si pohrajou tak dvakrat nez je prestane zajimat, ale moc toho nadelat nejde, v dnesni dobe to tak proste je...

blahova_andrea
23. črc 2017

@poupe já se mu ale vůbec nedivím, že je mu to trapný. mě by to bylo trapný taky. tobě není?😕 ty od nich dary nedostáváš? můj by nejraději nekupoval dárky asi nikdy nikomu. ne kvůli penězům, ale kvůli nápadům, času s vybíráním atd. ale dělá to. prostě jsme každý z nějaké rodiny. vy si to doma zaveďte jak chcete a to zas budou přejímat vaše děti, ale měla by jsi respektovat, jak to mají zavedené oni. já třeba respektuju, že u nich se svátky neslaví, tudíž se neurážím, že mě ani dětem nikdo nepopřál. vím, že u nich se prostě zájem a náklonnost projevu jinak a jindy. ze sobeckého hlediska chápu a taky bych raději peníze utrácela za to, že dopřejeme sobě, protože to téměř neděláme a zasloužíme si to prostě všichni. ale stejně tak si to přece zaslouží i ti rodiče. nechceš to brát třeba jako to, že jim 2x do roka dárkem poděkujete za to, že vzali děti na výlet, na prázdniny, pohlídali, když jste chtěli do divadla nebo prostě jen za to, že vás zvou na nedělní obědy, že dobře vychovali manžela...co já vím na co to převést. neznám vaše rodiny, jak žijete, komunikujete... ale určitě by se něco našlo. prostě si to jen nějak přehodit v hlavě 😉 když muž nešetří na rodičích, jistě nešetří ani na tobě, ne? nebo by jsi chtěla, aby přestal dávat dárky i tobě? nebo taky jen za 200,-? zkus změnit úhel pohledu

bamishop
23. črc 2017

@poupe jestli to vnima podobne jako ty, tak se ale bude muset vyhranit vuci rodine sam, to za nej udelat nemuzes a z osobni zkusenosti to jde fakt dost obtizne, alespon moje rodina je dost nerespektujici typ a prave jde na vsechno pres penize...

shine2015
23. črc 2017

@poupe a jak s jeho rodinou vychází s ty?? To je dost stěžejní.....

shine2015
23. črc 2017

Pokud s nimi nevycházís nejlíp je jasné ze ti to vadí...

tulikiss
23. črc 2017

@shine2015 ted jste uhodila hrebicek na hlavicku, to je prave ten duvod proc to resi 😀

linusha
23. črc 2017

Je to rodina od rodiny. Někde to slaví a dárky se kupují jinde ne. U nás třeba v rodině se svátky slaví tak že dotyčný dostane nějakou dobrotu či kytičku a nebo nějakou drobnost či jen přání. Na narozeniny a Vánoce se dárek pohybuje kolem 1000 někdy i víc, pokud jsou kulaté narozeniny a kupuje se větší dárek tak se na něj někdy i skládáme. U manžela v rodině se svátky neslaví vůbec a narozeniny většinou ani neví že je dotyčný má, slaví se jen kulaté a dětí. I přesto když má někdo od manžela z rodiny narozeniny či svátek tak to praktikuji stejně jako u mé rodiny prostě něco pořídím. Manželovi to ze začátku trošku vadilo, ale už si na to zvykl. Dárky jsou hlavně v mojí režii, manžel pomůže občas s nápadem. Jediné co mě maličko mrzí že my se snažíme dát dárek který se bude líbit a ne všichni z manželové strany to umí taky např. mi bylo líto když muž dostal ke kulatým narozeninám od svých rodičů ponožky, já od nich ke kulatinám dostala škrabku na brambory 😀
Takže být tebou pokud nějak finančně nestrádáte tak buď bych to skousla a nebo bych si se s mužem domluvila na nějaké částce kterou jste schopni oba akceptovat. Ale osobně by mi bylo blbé kdybych od rodiny dostávala drahé dárky a sama jim dala něco levného.

poupe
autor
23. črc 2017

@shine2015 chováme se k sobě slušně, vídáme se, normální příbuzenský vztahy.

poupe
autor
23. črc 2017

mě nevadí že jim dává dárky, taky svým rodičům dávam dárky, ale prostě se krotíme, né jak na vánoce,

shine2015
23. črc 2017

@poupe normální je široký pojem.... s mamkou dáte kafe pokecate zasmějete se spolu???

zuzineckah
23. črc 2017

@poupe tak jestli ti to vadí, zkus jít na to jinak. Buď ty ten, kdo vymyslí originální dárek v "normální" ceně👍 I pro jeho rodinu. Třeba ho to nadchne, že tě to těší a že máš skvělé nápady👍 Ve finále z toho bude profitovat především ten obdarovaný, protože když se trefíš, pak je jedno kolik to stojí, podstatné je, že dárek udělá radost. To by nešlo???

poupe
autor
23. črc 2017

@shine2015 o tohle vůbec nejde, jestli jsme kamarádky, nějak nechápu vaši otázku.

shine2015
23. črc 2017

@poupe o tohle jde....pokud jste kamarádky a smejete se a jste v pohodě tak buď vám to nebude vadit a nebo si dokážete říct Heled šetříme dětem na tábor/si na dovolenou apod nedávejte nám tak drahé dary, máme výčitky....

Ale vzhledem k tomu ze na tuto otázku jsi neodpovedela něco ve stylu joooo manželova Mamka je v pohodě, fajn ženská, máme se rady dáme si spolu víno a zasmejeme se....tak háček bude nejspis ve vztazích a až na druhé koleji drahé dary....

tulikiss
23. črc 2017

@shine2015 pred casem tu silene resila ze si tychne dovolila dat manzelovi darek se kterym ona nesouhlasila, takze to bude spis v tomhle nez, ze by ji tak strasne vadily ty penize.

poupe
autor
23. črc 2017

@shine2015 tohle se už vše řešilo, tohle jsme si řekli víckrát, chvíli to funguje a pak stejně koupí několik darů asi si nemůže pomoc., Asi to tady nevyřeším.

shine2015
23. črc 2017

@poupe tak ji to řekni v dobrém znovu - je alenko víš co mě si řekli...nemáš si dělat starosti my pak máme výčitky...a rovnou se přeji co by si přála na Vánoce ona....a to samé s ostatními v rodině...co by sis přála na narozeniny??? A nejspis si neřekne něco za 5 tisíc když ví ze setrite na dovcu 😉

poupe
autor
23. črc 2017

@tulikiss myslím že tohle slušný člověk nedělá, vyhledávat ve starých diskuzích.....

shine2015
23. črc 2017

@poupe tak ona nemusí vyhledávat třeba si jen pamatuje co jsi kde psala...

A je to jedno...proste manžel je svéprávný a pokud jsou tak zvyklý a navíc dávají i tobě a tvým dětem tak s tím asi nic víc než jak jsem psala nahoře domluvou nenadelas...buď se s ni dohodnes a nebo ne...ale těžko manželovi zakazes aby tátovi něco koupil.....

sweet81
23. črc 2017

No k svátku si dáváme maličkost, ale k narozeninám kupujeme taky sourozencům a rodičům kolem 1000kč. To my nepříjde moc a hlavně nevím co koupit za míň, vše něco stojí. Vánoce jsme se sestrou domluvily, že budem dávat dárky jen dětem, ale k narozeninám si dáváme a i někdy dražší než za 1000kč.
A zasahuje to nějak váš rozpočet? Jestli ne, tak se na mě nezlob, ale je dost blbý říkat manželovi, za kolik peněz má koupit rodičům dárek. To já být tvůj manžel, tak bych ti řekla ať se hodíš do klidu. Jestli to, ale váš rozpočet narušuje, tak se musíte domluvit a on sám přece musí pochopit, že drahé dárky si nemůžete dovolit kupovat.

tulikiss
23. črc 2017

@poupe ja sem slusny clovek co uz tu nejaky patek je a tak si te z te diskuze moc dobre pamatuju.. nehlede na to, ze i kdybych si to byvala hledala, tak na tom nevidim rozhodne nic neslusneho. pokud nekdo zalozi verejnou diskuzi, tak se pak nemuze divit, ze si to muze kdokoliv precist.

shine2015
23. črc 2017

@poupe Heled můj muž dal svoji mamce dárek na narozky za 12tis.... tatkovi na Vánoce za 4tis.....na Vánoce kosmetika vždy za 1500.....a on dostal ponožky 😄 A co.,,

ladyhacek
23. črc 2017

pokud se dávají dary ve stejné hodnotě na obě strany a máte na to nevidím v tom problém.