Jak se "pojistit"? Svatbu nechce úvěr máme, dítě plánujeme...

biedronca
19. srp 2018

Potrebuji radu, jak se zachovat, s čím počítat, co delat?
Je mi 28 let, príteli 29. Jsme spolu 9 let. Po 5 letech jsme spolu začali žít (podnájem) a 2 roky pozdeji si koupili družstevní byt a celý ho zrekonstruovali.
Abychom dostali uvěr (nemeli jsme stavebko,ani nasporeno) musel byt prítel (větší příjem) "zadatel" a já "spolužadatel" (společné příjmy posuzovali). Dohromady s uroky to je 750tis.
Jenže... na smlouvě,na druzstvu můze být jen "jeden" majitel, coz je přítel. Takze já mam sice na krku š uvěr,a kdyz to prezenu, přítel mě můze z bytu vykopnout, a ja nebudu mít ani byt,a jen sílené dluhy,které jako spoluzadatel MUSÍM splácet dalších 20 let.
Rok a půl se snazíme o miminko. Zatím dva potraty, resíme vse v CARU uz. Ceká me kolotoč vysetrení, proč se to opakuje.
Kdyz jsem se začali snazit, rekl mi ze si ho ale musím vzít, měli bychom být kompletí rodina (má tento vzor od svých rodičů), stejné příjmení.
Za rok a půl ale zjistil a prehodnotil kolik taková svatba stojí a kdyz je první ,ma být porádná,dle jeho slov, jenze 100tis navíc nemáme. Pry az jednou budou peníze navíc (kdy, kdyz planujeme díte?!) pak si mě vezme, ted je to pro něj uz nepodstané, kus papíru. Ze radeji tech 100tis dá do koupi auta, které nemáme, dle jeho slov. Jelikoz jeho rodiče mají auta 2, my vlastne mame auto jejich kdykoliv k dispozici,a vyuzívame ho.
A ted mi poradte jak se zaopatřít, ? Splacím něco, co "není moje". Vzít si mě z fin. důvodu nechce (pak bychom na druzstve mohli jako manzelé být spolu zapsáni!!), dítě planujeme...
Jde sepsat nějakou smlouvu? jak se to resí v budnoucnu?

ladyhacek
19. srp 2018

@biedronca my měli svatbu cca 50 tisíc > měli jsem vše vlastní pronajali si hájenku - v létě bych asi jen grilovačku > nějakou "lepší"? v hotovosti se nám vrátilo 30 tisíc + nějaké dary > záleží co si představujete pod pojmem pořádná svatba > měli jsem 30 lidí

biedronca
autor
19. srp 2018

@raschwa Neví o tom, ja se jen snažím predbězně zjistit informace, abych pak přímo s fakty za ním šla, a poresili jsme to. KDyz nemam primo argument a činy v ruce , zase by to zůstalo "viset" a vse by se splacelo vesela dál.
A stím,že jsem se v posledních dnech dozvěděla,že na svatbu kašle, ze to je jen kus papíru a prakticky raději ty peníze vlozíme do koupi auta, které nemáme.... začala jsem přemýšlet takto, no jo,ale co ten uvěr, a byt?
A to ze jsem ve čtrtek prodělala revizi, to je už vedlejší.

oveckaluky
19. srp 2018

Řekni mu, že to, že první svatba musí být pořádná, je nesmysl, důležité je, abyste si ji užili vy. My měli 30 lidí, stála nás 50 tis. a do roka jsme šli od sebe...teď už bych to řešila, jak to tu někdo psal - na obřad jen rodiče a svědci, pak s nimi někam na oběd a večer pár nejbližších kamarádů k ohni, na rožeň kuřata, krůtu nebo selátko a štěně piva a nazdar. Navíc až se povede miminko, může mít úlevu na daních i na tebe jako manželku na MD, je to tuším až 24 tis. ročně 😉 (snad to ještě platí)

biedronca
autor
19. srp 2018

@ladyhacek No to je krasné ale za 30 lidí 50 tis. Ja taky rikala, ze svatba prece max tech 50-60tis se vším vsudy.
kamarádce jdeme na svatbu, ta ma lidí 32 a rikala ze dohromady cca 80tis. To ho asi vyděsilo..

biedronca
autor
19. srp 2018

@oveckaluky Ano to je pravda, sleva na manželku i na dítě vlastně.

biedronca
autor
19. srp 2018

@oveckaluky Jako jo, ja bych taky ráda první pořadnou hezkou svatbu. Ikdyz holubice, kočár , ohnostroj atd nechci a nemusím.
Ja taky rozumim argumentu,ze kdyz nemáme auto, je tohle asi prednější. Je to "asi?!" rozumné... kor kdyz planujeme miminko.
Kazdopádne si nedokázu predstavit, ze se mu třeba něco stane... ja budu mít dluhy, díte, a nebudu mít kde bydlet.

evaviki
19. srp 2018

@biedronca asi bych si zasla za pravnikem. Kdyz se budou byty prevadet do OV, tak aby jej nenapsali jen na pritele. Nejsem si jista, jak to pak je s prevodem na tebe, protoze ty vlastne najemni smlouvu nemas. Takze ideal za pravnikem, vyklopit mu vse, co si tady napsala a zeptat se na moznosti, treba i na nejakou smlouvu o budoucim vyrovnani, pokud byste se rozesli, kvuli uveru.

astyna
19. srp 2018

My měli na hostině 65 lidí vč. dětí, na samotném obřadu kolem 80 lidí. Ale o tom to není. Záleží, jaké máte časové možnosti si vše dohledat a zařídit sami. Pokud na vše musíte mít lidi, tak to vyjde sakra draho. Pokud chce přítel spíš auto, tak bych vzala spíš to auto. Ale svatbou neotálela, pokud o ni stojíš. Ono i jako partnerka budeš mít práva, ale to bys musela být pak družkou, která s mužem žila určitou dobu (dříve to bylo 25 let a měla jsi práva jako manželka).

oveckaluky
19. srp 2018

@biedronca Na dítě je to dalších tuším 18 tis. ročně - to už je cca 40 tis. ...to by bylo i auto 😉

biedronca
autor
19. srp 2018

@evaviki Takže je tohle celé otázka asi na právníka.... Jo , to je asi nejlepší.

evaviki
Autor odpověď smazal
Zobraz
evaviki
19. srp 2018

@biedronca jj, urcite. Radeji par tisic investuj do dobreho pravnika, nez pak mit dluhy..

ladyhacek
19. srp 2018

@biedronca ono se to pohybuje 50-70 tisíc > záleží kde to máte, jak si to zařídíte. Vždyť si to můžete předpřipravit - sepsat co se musí koupit co kolik stojí.
Nemusíte mít oběd stačí raut. V červenec jsem byli kamarádovi a ten měl hodně lidí a všechn po obřadu šli hned na raut - byli řízky a guláš, pak obložené mísy a minizákusky - myslím, že to bylo super > oni to měli drahé měli i dražší pronájem a opravdu hodně lidí. Ale bylo to moc fajn.
Jinak se můžete vzít ve 4 na úřadě a ž na to mít tak udělat dodatečnou velkou svatbu > i to jsem už "viděla"

jinak pak zkusit spíše právníka a pokud by přítel souhlasil tak sepsat nějakou dohodu nebo něco > to jsem plánovala já, ovšem mě tedy požádal o ruku takže se to vyřešilo. Držím palce , třeba s to ještě rozmyslí > co vím tak tehdy přítel měl snad 2-3 měsíce doma prstýnek a čekal

biedronca
autor
19. srp 2018

@ladyhacek No je mi jasné,že kdybychom se vzali jen my, svědci a rodiče, pak si zašli je na oběd a hotovka, tak si už "velká hostina" nikdy neudělá. To prostě vyšumí.... víte jak to myslim. To se musí jedním vrzem.
určitě my bychom měli tech 30-40 lidí max. Ale bohužel do 50tis se nevejdeme. Saty, oblek, fotograf, Dj... to jsou pálky sami o sobě. A kde je "hostina".

ladyhacek
19. srp 2018

@biedronca no my DJ měli zdarma (bratránek) měli jsme kuchaře - to je kamarád > takže dostal flašku (tedy kvalitní kolem 1000,- > doplňoval raut...) fotografa jsem platili, ale byla to známá a byla vlastně jen na obřad + pak na hostinu, večer už fotili kamaradi takže to také vyšlo lépe.
třeba se dočkáte

thalia
19. srp 2018

@evaviki ne, sleva na dani je opravdu sleva na dani, tj. vrátí na manželku a dítě cca 40 tis. Od základu se odečítají např. úroky z hypo, životko apod.

guinea
19. srp 2018

@biedronca Já myslím, že to řešíš všechno v úplně špatným pořadí. Tedy, pokud chceš být zajištěná a nebát se, že po x letech placení úvěru skončíš s holým zadkem a dluhem navrch. Což momentálně přesně tak vypadá. Nejdřív bych mazala za hoodně dobrým právníkem, pak svatba - jakákoli, a až PAK snažení se o dítě.

rituska88
19. srp 2018

@biedronca Měli byste si spolu sednout a popovídat si o tom vážně, stanovit si priority. Nám se narodil syn ještě ,,za svobodna", svatbu jsme chtěli, ale taky to nešlo tak rychle, jak jsme si představovali... Měli jsme auto, na které jsem si brala půjčku já - tak jsem tehdy na rovinu řekla, že tímpádem to auto bude i napsané na mě a muži nezbývalo, než souhlasit. Pak jsme se začli bavit o druhém dítěti a já striktně řekla, že až se vezmeme, dřív ani náhodou - člověk nikdy neví, co se může stát a když jsou finance na jiné věci jako je auto a potažmo dítě, tak musí být i na svatbu. Znám pár případů, kdy se taky hledělo na to, že svatba nee a pak zbyly jen oči pro pláč... Jinak, my měli svatbu malou, jen s nejbližšími, celkem nás bylo 16 a stačilo to, užili jsme si to hezky. A plánovali jsme ji cca půl roku dopředu, takže jsem si pomalu sháněla potřebné věci, takže to finanční vydání nebylo tak najednou. S něčím přispěli rodiče a tak se to všechno zvládlo, i když jak jsem to potom všechno komplet počítala, tak nás svatba vyšla na téměř 60 tisíc - ale zase včetně prstýnků, oblečení a bot pro nás i pro syna, obědu pro 16 lidí, 14 kg cukroví, krásný velký dort. Jde o to si říct, co je pro mě důležité - my dost ušetřili na prstýnkách, které máme sice zlaté, ale část zlata jsme si dávali sami a také jsme si dali práci s hledáním zlatnictví s dobrou nabídkou a cenami. Totéž oblečení - nikdy bych nedala za půjčení šatů 15000 apod., našla jsem paní, která vyprodávala šaty a ty moje ještě nikdo neměl na sobě a stály mě 5000 - stále je mám doma a když budu chtít, můžu je prodat. A hudbu jsme si večer pouštěli sami podle našeho vkusu - žádného drahého DJe se nám platit nechtělo a i tak byla zábava a všichni se bavili. Fotografa jsme sehnali za pakatel, takového ,,poloprofesionála", máme krásné fotky a pán byl ochotný i přijet asi 30 km a za všechny jeho služby jsme dali jen 2500. Kraviny jako ohňostroj, video, holubičky apod. nepotřebujeme. Svatba je o vás dvou - to je nejdůležitejší, až potom jsou ty ostatní věci a věř tomu, že honosná svatba, která vás bude stát spoustu peněz vám štěstí nezaručí.

raschwa
19. srp 2018

@biedronca Určitě to pořešte s právníkem, sepište si dopředu, co vše jste už zaplatila, vezměte všechny možné doklady a sesumírujte si, jak si představujete tu "pojistku". Právník už Vám řekne, co je a není možné. Ty družstevní byty jsou komplikovanější... Přítele už za ty roky znáte, tak víte, jestli ho na to připravovat pozvolně nebo je lepší vyrukovat až s finální verzí od právníka. Jinak jsem konzerva a svatbu vidím pro budoucí uspořádání nejen vlastnických vztahů jako výhodnější řešení, nicméně ten byt už by podle mě stejně do SJM nespadal, takže určitě řešit bez ohledu na to, jestli se budete nebo nebudete brát. Svatba je z mého pohledu v dané situaci vedlejší, tohle bych si chvátala "pojistit" co nejdřív! 🙂

biedronca
autor
19. srp 2018

@raschwa jo to je pravda, nejdrív právník a pak vsechno ostatní. Od toho se vlastne mohu odpíchnout 🙂

evaviki
19. srp 2018

@thalia tak to muj prispevek mazu, at nekoho nezblbnu

biedronca
autor
19. srp 2018

@guinea Jo jo pravnika si zajistím. Ten mi rekne co jde a co nejde.

calvac
19. srp 2018

@biedronca Pravdou je,jak pisou holky vySe,ze dite bych momentalne taky odlozila,az se vyresi to nejdulezitejsi.

biedronca
autor
19. srp 2018

@rituska88 Ty bláho 60tis za 16 lidí,tak to je pro mě teda nepredstavitelné. Mě se honí hlavou jak 30 lidí nacpat do 50tis :D Ze bychom si kdyz uz proste strop pro počet lidí a strop pro finance na svatbu a dle toho delejme jak umíme :D
a presně tak, holubičky, kočár atd nepotrebuji. Ja jsem skromna, rozumna... ale i presto nemáme známého Dj, ani fotografa, ani cukrárku. stejně by se tohle vse - na čem se dá vlastně ušetřit - muselo objednat od někoho z "venku".
Kazdopádne pro mě je ted prioritou asi resit právníka, co s uvěrem vs. druzstevní byt, a co by (ne)vyresila svatba.

biedronca
autor
19. srp 2018

@calvac No tak to je jasný, stejně po 2 potratech se ted cílně snažit aspon tři měsíce nechci. A vzhledem k tomu, ze se snažíme rok a půl a nic, tak nepredpokládám, ze se to podaří zítra.
TEd to není u mě na pořadu dne...
Ale porád je vse u mě takové nejisté, není čeho se držet, od čeho konkrétního se odrazit.
Uvěr mam, jako spolužadatel. Byt můj není. Svatbu nechce. Dítě planujeme,ale nejde... pořád vse je otevrené, nevyresené. A to ja nemam rada, potrebuji jistotu.

laja64
19. srp 2018

@biedronca Nechat si změnit úředně příjmení at se jmenujete všichni stejně (mám to tak-my svatbu nechceme oba,je to pro nás cár papíru) zbytek pořešit u právníka. A hotovo.

biedronca
autor
19. srp 2018

@thalia počkat, počkat, to opravdu se můze vrátit za rok tolik?

oveckaluky
19. srp 2018
biedronca
autor
19. srp 2018

@oveckaluky
@thalia Takže takové to daňové co se dělá v lednu, unoru, tak z toho priteli vrátí slevu na díte, a slevu na manzelku jo?
A nebo proste jen kazdy měsíc je o tu částku "vyšší" vyplata?

journals
19. srp 2018

To je pěkně pitomě rozehraný... já bych si s ním nejdřív před tím vším ale jasně ujistila, co vůbec chce, jestli svatba důležitá je, nebo je to "jen" papír. Protože co si tak všímám v okolí, tak to je právě ono - svatba není potřeba, dítě časem taky přijde a pak už je ta svatba pořád nějak méně a méně důležitá a pak se holky diví. Za sebe - a to úplně na 100% dítě ne bez svatby. V tom bych byla pevná. A určila bych si priority, co je nutné a důležité a co není. Chápu, že každý nechce svatbu "ošidit", to bych taky nechtěla, měli jsme úžasnou svatbu se vším všudy, ale taky jsme na ní šetřili. Ty peníze na to nebudou navíc nikdy. Takže když si neřeknete, že svatba je prioritou, tak prioritou nebude, šetřit se nezačne a pak je to celé úplně jinak.
A souhlasím s holkama, je to takové divné, když říká, že svatba je zbytečná. Buď je a pak svatbu nechci nikdy, nebo svatbu chci a pak neprohlašuju, že je to jen papír. To by pro mě bylo dost velkým vykřičníkem. Myslím, že tohle si musíte ujasnit dřív, než to, jestli dítě chcete/nechcete. Protože tohle je (aspoň pro mě) dost zásadní věc ve vztahu, která by měla být do budoucna vyřešená a oba to musí mít stejně.