Jak se "pojistit"? Svatbu nechce úvěr máme, dítě plánujeme...

biedronca
19. srp 2018

Potrebuji radu, jak se zachovat, s čím počítat, co delat?
Je mi 28 let, príteli 29. Jsme spolu 9 let. Po 5 letech jsme spolu začali žít (podnájem) a 2 roky pozdeji si koupili družstevní byt a celý ho zrekonstruovali.
Abychom dostali uvěr (nemeli jsme stavebko,ani nasporeno) musel byt prítel (větší příjem) "zadatel" a já "spolužadatel" (společné příjmy posuzovali). Dohromady s uroky to je 750tis.
Jenže... na smlouvě,na druzstvu můze být jen "jeden" majitel, coz je přítel. Takze já mam sice na krku š uvěr,a kdyz to prezenu, přítel mě můze z bytu vykopnout, a ja nebudu mít ani byt,a jen sílené dluhy,které jako spoluzadatel MUSÍM splácet dalších 20 let.
Rok a půl se snazíme o miminko. Zatím dva potraty, resíme vse v CARU uz. Ceká me kolotoč vysetrení, proč se to opakuje.
Kdyz jsem se začali snazit, rekl mi ze si ho ale musím vzít, měli bychom být kompletí rodina (má tento vzor od svých rodičů), stejné příjmení.
Za rok a půl ale zjistil a prehodnotil kolik taková svatba stojí a kdyz je první ,ma být porádná,dle jeho slov, jenze 100tis navíc nemáme. Pry az jednou budou peníze navíc (kdy, kdyz planujeme díte?!) pak si mě vezme, ted je to pro něj uz nepodstané, kus papíru. Ze radeji tech 100tis dá do koupi auta, které nemáme, dle jeho slov. Jelikoz jeho rodiče mají auta 2, my vlastne mame auto jejich kdykoliv k dispozici,a vyuzívame ho.
A ted mi poradte jak se zaopatřít, ? Splacím něco, co "není moje". Vzít si mě z fin. důvodu nechce (pak bychom na druzstve mohli jako manzelé být spolu zapsáni!!), dítě planujeme...
Jde sepsat nějakou smlouvu? jak se to resí v budnoucnu?

biedronca
autor
20. lis 2018

@biedronka10
@journals ja mam 100 chuti rict, ze vlastně s nim zadnou svatbu nechci, at si ty peníze strci trrba za klobouk...
Ja nemám zadny uver na krku, ..
Mysli jen na sebe, jedinacek, co uprednostnuje sve potřeby a není pro něj MY.

martaskaaa
20. lis 2018

@biedronca jej to me mrzí,, že se to zase řeší. Jako chapu, že je na hovno, kdyz si udělá papiry a nemá na čem jezdit..ja uz bych ''kdyz už'' za tech 40tis koupila nejaký auto (sezenes v pohode nejakou napr. starší fabii) kdyz nemáte auto. Na motorce asi moc nakup neuděláte a dítě neuvezete 😁
Tyjo ja si asi začnu škudit z mateřský na novy prsa 😁😁😁😁

zavodnice
20. lis 2018

Takhle hr, když jsem si udělala papíry, jsem teda nebyla. Nejdřív nebyly peníze, teď čekáme rodinu, odkládá se na neurčito. Přece jen muž argumentuje, že nechce, aby děti přišly o mámu. Jestli je do motorky tak zblaznenej, možná budeš mít brzo po starostech, protože se někde vyboura. S jedním takovým jsem měla tu čest, ten to přežil, s doživotními následky.
Jinak mě tvá situace mrzí, ale lže ti teď, zalže i příště, už v tom umí pěkně chodit.

biedronca
autor
20. lis 2018

@martaskaaa On to tak nevidí...ja jsem taky říkala, budeme mít dítě,ale hlavně že budeme mít MOTORKU! On nevidí, a automaticky má "logické" protiargumenty.

martaskaaa
20. lis 2018

@biedronca jako takhle, za 40tis můžete mit i tu svatbu, zejo... me to moc logicky nepřijde. Dejme tomu, ze pocita s motorkou za 40tis a svatbu treba za 100? Logicky je jen to, že je driv našetřena ta nižší částka, ale zase musi od začátku šetřit tech 100tis. Kdyby si vyhlídl motorku za 60tis a do svatby byste chtěli dat 50, tak co bude driv? To na co bude driv našetřeno? Takhle to preci nemůže porovnavat na co bude driv, ale právě ty priority. Mužská logika no

vineta
20. lis 2018

@biedronca Já ti nevím... Problém je asi hlavně v tom, že nemáte stejný priority, a nechme teď stranou, které jsou ty "správné"... Prostě máte každý jiné a každý si tudíž jdete za něčím jiným, to prostě budete muset kousnout, nebo to nedopadne. Jemu z nějakého důvodu záleží na motorce, tobě na svatbě a dítěti, pro něj je třeba ta svatba stejně zbytečná, jako pro tebe motorka. Evidentně ti chce jen vyjít vstříc, ale zase nechce upozaďovat svoje touhy, proto ti na to kývnul a ještě "šikula" vymyslel cestu, jak mít obojí- kvůli svatbě by asi přesčasy nedělal, že. Prostě jste každý jinde a bude to chtít buď velkou dávku tolerance, nebo najít někoho se stejnými prioritami... Jen mi zůstává rozum stát, že se po tolika letech vlastně divíš...

biedronka10
20. lis 2018

@biedronca tady je zakladni problem ten, ze to bude proste clovek, ktery se moc nedokaze prizpusobit a udelat kompromis a jeho potreby jsou pro nej dulezitejsi. Spolecny zivot ma az nekde na chvostu. To ale bohuzel po tolika letech uz nezmenis.

journals
20. lis 2018

@vineta Pěkně popsáno. Já si prostě myslím od začátku této diskuze, že každý z nich je někde jinde a ty priority jsou pro každého jiné. A máš pravdu, že teď je vlastně jedno, kdo má jaké, prostě jsou jiné a nikdo nemůže říct, že je to špatně. Špatně ale je, že jsou spolu lidi, kteří je spolu nesdílejí. To je pro mě kámen úrazu a myslím, že jsem to tu psala už od začátku.
@biedronka Nevím, jestli je možné se na někoho hněvat proto, že má život nastavený jinak, ale hněvala bych se proto, že mi něco odkýval, aby měl klid a zařídil se po svém (a fakt jsem něco takového podle tvého popisu z diskuze i čekala). Já bych hodně zvážila co dál. Dítě definitivně odložila a spíš vyřešila, jestli jsi schopná a ochotná tohle kousnout, protože se to může (a pravděpodobně bude) do budoucna opakovat. A může jít i o důležitější věci než je motorka X svatba. Ale to si musíš rozhodnout sama, ty znáš sebe, jeho, víš jak fungujete. Jen některé varovné signály neber na lehkou váhu.

@biedronca a @biedronka10 Pěkně se mi tu holky pletete, tak kdybych reagovala na tu druhou, nějak si to přeberte 😀

raschwa
20. lis 2018

@biedronca Ahoj, asi bych teď nepodnikala žádné rázné kroky a zkusila trochu vychladnout. 🙂 Úplně tě chápu, být ve tvé situaci, jsme strašně naštvaná a budu se cítit zrazená. Když se vžiju do uvažování chlapů, myslím, že přítel netuší, proč ti to vadí, protože on přece původní dohodu dodržuje. O přesčasech řeč nebyla a je to jen jeho soukromá oběť, aby si mohl splnit svůj sen. Já vím, že je tohle uvažování k zešílení, ale spousta chlapů to tak asi má a to i to "zatajování". Prostě nejednají na rovinu, chtějí se totiž vyhnout konfliktu, podle nich zbytečnému. Nechápou, že nás tím naštvou o to víc. Jen ty víš, jestli je to jediný sen a pak už bude vše klapat, jak jste si domluvili, nebo jestli se jedná o větší vzájemné nepochopení a zásadní rozdíl životních priorit. Každopádně držím palce, přeju chladnou hlavu a zatím bych s dítětem i svatbou trochu počkala. 🙂

biedronca
autor
20. lis 2018

@vineta Krasně, vystižně jsi to popsala. Takhle to presně mame, takhle to /bohuzel/ je.

biedronca
autor
20. lis 2018

@journals Jsou to varovné signaly, a bohuzel ted po druhé se mi to osvědčilo. Jenže co stím? kde je ten spravny kompromis? Jak to udelat aby vsechny strany byly spokojené? Ja uz tak vyšla vstric, ze polovina odměn si necha na motorku a plus kdyz bude něco ze svatby (z darů) tak půlka půjde na jeho motorku. Měli byt spokojeni všichni.
Jak psala @vineta tak si "sikula" našel cestu,aby motorka byla hned, protoze to vyzaduje "méne" penez. Ja asi fatk mam porad růzové bryle... i po 9 letech vztahu. A porad me to chovani prekvapuje a hodne zrazuje.

zuzineckah
20. lis 2018

@biedronca bude ochoten pak hučet v práci na přesčasech i kvůli šetření na svatbu? 😉 Ale to je spíš řečnická otázka... osobně si myslím, že on nebude nikdy sdílet stejné priority jako ty...

biedronca
autor
20. lis 2018

@zuzineckah neee ,to rekl narovinu, a to vim i ja, ze kvůli svatby nebo auta uz ty presčasy bouchat nebude. Nenavidi je, nechodí na ně...ale ted aby měl svou motorku, která ho "pohaní" co nejdrív,tak zatnul zuby a proste presčasy kazdy víkend bouchá. Takze to vidí tak,ze ve svém volnu (víkend) se sebezaprenim chodí na presčas, ktery nesnaší a z tech vydřenych penez si chce kupit SVOU MOTORKU.
Jenze uz zapomel, ze jsme se cileně dohodli ze ted VESKERE PENÍZE půjdou na společny učet, kde budem šetrit na svatbu,kazdy si nechame své 3.000 Kč na osobní utratu. A motorka bude, ano , ale sam rikal ze proste někdy,až až....

kacenka1111
20. lis 2018

@biedronca promin, ale ty porad mluvis dokola a dokola, ze 3000 a bla bla...vnimas vubec realitu? Kazdy chcete neco jinyho, on ti pod tlakem slibi cokoliv, i kdyz to proste nechce jako ty..jen proto, ze ti bijou hodiny ze sebe udelas telatko? Kde je sebeucta?

journals
20. lis 2018

@biedronca Na to ti už nikdo odpověď v anonymním fóru radu nedá. To rozhodnutí je jen a jen na tobě. Osobně ti můžu říct, že jsem zažila taky takové prozření po několikaletém vztahu díky financím. Za sebe - nikdy bych už nešla do vztahu, který bude chováním partnera v oblasti financí tak ovlivněn. Ale já nejsem ty a nevidím do vašeho vztahu. Nemůžu si pomoct, ale je to spíš tak, že jsi se dohodla ty a on ti to jen odkýval, aby měl klid :-/. Ale jak jsem už psala, vím jistě, že bych si s člověkem, o kterém nejsem úplně přesvědčená na 100% neplánovala svatbu a dítě.
Takže pokud nechápe, co se stalo a co se děje, tak bych asi trochu ubrala a nezávazně vyčkávala co bude z jeho strany dál. Motorka teda asi bude, tak co dál - jak se bude stavět ke svatbě? Ale nezačínala bych s tím já, ale čekala, jak moc bude v této otázce iniciativní on. Pokud si motorku koupí a nezačne on řešit další kroky, které jsou pro tebe důležité, asi bych uvažovala o tom, jestli mám po boku správného člověka. Protože mít vedle sebe někoho, koho musíš neustále popostrkovat, vysvětlovat, přesvědčovat atd. je neskutečně vyčerpávající.

kacenka1111
20. lis 2018

@journals presne. Dela mu mamu. Nic vic. Tlaci a tlaci. No comment uz.

raschwa
20. lis 2018

@kacenka1111 Tedy to s tou mámou mě přesně vytanulo na mysl!!! mamince taky odkejváme, že se budeme chovat, jak ona chce a pak si na tajňačku děláme to svoje. Ano mami, budu si šetřit peníze, jak ty chceš. Můžu si přivydělat na brigádě a koupit si motorku, prosííím! Tak se mi to jeví. Možná to doteď zakladatelce nevadilo, určitě to není záležitost poslední doby. jen zakladatelka už dospěla a on zatím ne. je otázka, jestli ho do dospělosti a zodpovědnosti tlačit. Ta třicítka kolikrát bývá zlomová i pro chlapy...

journals
20. lis 2018

@kacenka1111 Tak já zase na jednu stranu chápu, že je strašně těžké ukončit takový vztah po tolika letech. Ale trochu je to opravdu jak v bludném kruhu a myslím, že je to vztah spíš o setrvačnosti.
Často tu píšu, ať chtějí ženské od svých chlapů víc. Ať jsou náročné, ať vybírají s kým založí rodinu a jakého tatínka budoucích dětí zvolí. A tady to říkám taky. Zažila jsem něco podobného (byť hodně věcí bylo jinak) a prozření dost bolelo. Ale díky tomu jsem věděla co hledám a našla jsem chlapa podle svých představ. Není ideální, nikdo nejsme, ale ta úleva, když najdete druhou polovinu sebe, člověka, který má stejný pohled na svět, stejné priority... to je prostě něco úžasného (a fakt spolu nejsme první rok a nepíšu to v růžových brýlích na nose).

kacenka1111
20. lis 2018

@raschwa presne tohle resim doma...jenze my mame dve deti a dluhy...a zacalo ttak nevinne:D ldyz ty zensky si proste nedaji rict, no

biedronca
autor
20. lis 2018

@kacenka1111
@journals Takže vlastně ve kterém z nas dvou je CHYBA?

biedronca
autor
20. lis 2018

@journals Jeste odpovidam na tvuj prispevek.
a'no je vyčerpavající porad někoho směrovat, presvedčovat, popostrkavat "spravnym smerem". Ale nejsou vseobecne takový chlapi? Ze sami od sebe "nevytuší" co by měli dělat, a dokud jimto někdo nerekne přímo, jasně a srozumitelně, tak dělají mrtvé brouky? Proste chlapovi nestačí naznačit....
Jenze ted vim, ze svatba uz by byla jen proto, ze jsem se toho chytla a chtěla ji. Né proto, ze to tak chce i on. Takze asi jste uhodili hrebiček na hlavičku, "zase" to odkejval.... aby byl klid.
Ale tohle je asi patová situace. Co dal?

kacenka1111
20. lis 2018

@biedronca musi byt urcena? Koukej. Zena netlaci. Zena je prote zena. Ty jsi zena s muzskou energii. A tlacis a nutis. A on nechce. Otazka je, co chces. Chces s nim zustat? Nebo odejit? Protoze kdyz zustanes a pochopis, ze ted musis sama na sobe zamakat a zacit byt zenou a on muzem (a nemusi, pozor) vyrust v muze. Nebo odejit, a zase - bud budes chvilku sama a zamakas na sobe a pak prijde muz, kdyz uz ty budes sama sebou, nebo odejit a nabalit si dalsiho, ale pak prijde zase jen chlapecek. Ne muz. Protoze ty stale nebudes zenou.
Takze v podstate jsou jen dve moznosti. Zamakat nebo nezamakat na sobe. Rozhodnout se musis sama. P.S.: po deviti letech byva splacena karma. Takze se tu naskyta jista moznost, ze se rozejdete, ty zamakas a velmi brzy (to zalezi jak rychle pochopis) prijde muz, ktery bude ten on a bude miminko a svatba a cokoliv si budes prat.

priefi
20. lis 2018

@kacenka1111 po 9 letech byva splacena karma? Jak to je mysleno?

journals
20. lis 2018

@biedronca Chyba nemusí být ani v jenom z vás. Chyba je tak nějak v prostoru, řekla bych. Chyba je to, co je mezi vámi. Ani jeden z vás nemusí být viník (pokud se vyjadřuju celkově k vaší situaci, ne k tomu, jak se postavil k motorce). Prostě jste každý jiný a máte jiné priority, na tom nemusí být nic špatně. Chápeš?
Ty se tu pořád ptáš, co dál. Ale já to nevím, neznám tě, neznám jeho, neznám vás dva dohromady, nevím jak žijete, jak fungujete... nemůžu ti dát radu, postup bod po bodu. To musíš vědět a vymyslet ty, co od vztahu a společného života chceš.

Ano, muži obecně bývají trochu natvrdlí k některým věcem, ale záleží k jakým. To je to podstatné. Pravděpodobně udělají mnoho praktických chyb (teď ale nemluvíme o prkotině typu - nenapadne ho uklidit), ale nutit je k svatbě a společnému rodinnému životu, když ví (ne tuší, ale ví ve vašem případě), že takový život chceš je ignoranství, než natvrdlost (nebo právě ty odlišné priority, které jsou pro něj důležitější, než priority tvoje).
Strašně těžce se radí, těžko ti někdo řekne, co máš dělat. Můžeme ti napsat svůj úhel pohledu, ale musíš pochopit, že rozhodnutí je na tobě, stejně jako život, který si vybereš. Žít ho nebudu já, ale ty. Se všemi následky pozitivními i negativními.

kacenka1111
20. lis 2018

@journals 👍

kacenka1111
20. lis 2018

@priefi to uz zachazim dal, do sveta mimo klasickou konverzaci...jen maly vnitrni napad...proste karmicky vztah...

biedronka10
20. lis 2018

@journals to vis, jedna po polsky a s desitkou 😃 druha s ceckem, to se nedivim, ja sama mam hned problem rozlisit co jsem psala ja a co zakladatelka 😃

journals
20. lis 2018

@biedronka10 😂
ani se neptej co jsem pod tím "ceckem" četla... říkala jsem si jaký cecek? 🙊

priefi
20. lis 2018

@kacenka1111 no prave proto se ptam, jeste jsem tohle nikdy neslysela 😉 takze by me zajimalo, co to presneji znamena... jako ze po 9ti letech se pak deje co?

priefi
20. lis 2018

@journals ja to same 😂😂😂😂