Kdy slavit narozeniny?

zirafka82
6. lis 2014

Ahoj všem! Máme menší problém. Naše cácora bude 15.12. slavit narozeniny, je to pondělí. Vzhledem k tomu, že je to kousek do Vánoc, mysleli jsme si, že výjimečně oslavíme její narozky 13. v sobotu. Moje mamka je skálopevně rozhodnutá,že narozeniny se dopředu slavit nemají a že to dělat nemám. Druhá babička a prababička jsou ze Severních Čech a naopak nechtějí přijet 20.12., což ale docela chápu. Zatím jsem ve stadiu, že bychom 13. udělali oslavu, resp. posezení bez dortu, malá by dostala nějaké dárečky a v pondělí 15. bychom udělali oslavu s dortem a s druhou babičkou. Jak to vidíte vy, taky byste dopředu nic nechystaly?

slunecko123
6. lis 2014

Ahoj, také slavíme narozeniny o 2 dny dříve. Všem se to hodí. Já bych to udělala tak, aby to vyhovovalo hlavně vám.

anetka1701
6. lis 2014

Já nějak - sama v sobě - mám zakodovano, že narozeniny se slaví na den přesně 🙂 Takže slavíme prostě ten den, na pár hodin celá rodina 🙂 Na druhou stranu, je spousta lidí, co slaví narozeniny dřív/později podle toho, jak má kdo čas... Myslím, že je to úplně jedno a záleží na rodičích, co jim vyhovuje a co se jim líbí...

zirafka82
autor
6. lis 2014

Já si právě taky myslela, že to uděláme dřív, ale moje mamka je kategoricky proti. Takže asi fakt tak jak jsem psala, vytěží z toho akorát Terezka, bude mít dvojí oslavu 🙂

vendulka
6. lis 2014

tak toto já prostě neřeším, málo kdy to vyjde na den přesně na víkend, teď taky budeme slavit 29 a dcera je 30 a nějak to neřeším, nikdy se to u nás neřešilo, vždy dali rodiče termín a hotovo a to že se to nemá slavit dopředu slyším prvně 😀 co by se jako jinak stalo? 😀

zirafka82
autor
6. lis 2014

To taky nevím, ale máma s tím operuje snad co jsem se narodila 🙂

ellar
6. lis 2014

Náš Kubík má narozeniny 14.12., což bude neděle a ani mě nenapadlo oslavu dělat v neděli. To nějak pak oslavíme s manželem sami, ale velká oslava pro rodinu bude v sobotu 🙂
Tak udělej oslavy dvě 🙂 Já jsem teda pověrčivá hodně, ale o oslavě o dva dny dřív jsem nikdy neslyšela..

ladyhacek
6. lis 2014

My tedy narozeniny slavíme dřív. Teď tedy spíše jak kdo může týden před nebo po. Ale o tom kdy se mají slavit narozeny jsem také neslyšela.

tkanicka
6. lis 2014

@zirafka82 u nás se slaví v den, kdy se sejdeme (před i po), nikdy se nesejdeme přesně v den narozenin a kolikrát je to na dvě i tři oslavičky, protože se gratulanti "couraj" po skupinách. Doma si slavnostní den děláme přesně v ten den. A jinak bych to vůbec neřešila. Obzvlášť já s manželem máme oslavu pro rodinu tak nějak na půl cesty, máme narozeniny po měsíci a spoustu práce na to, abychom pořádali oslavy dvě, když pak navíc hned násladují narozeniny našich dětí.

@vendulka já to slyšela u starých lidí, že se nemá přát k narozeninám dopředu, aby nezemřeli před narozeninami, ale v souvislosti s mladými nebo dětmi jsem to neslyšela

vendulka
6. lis 2014

@tkanicka já neslyšela ani v této souvislosti 🙂
ale vesměs to děláme tak, že já vyberu termín (sobota nebo neděle). kdy se sejde rodina a my pak v den narozenin dětí uděláme pidi oslavičku 🙂

chroustinka
6. lis 2014

@zirafka82 me to prijde trosku pritazene za vlasy 🙂 u nas akorat rika ze se nema oslavovat echt moc dopredu jako ze u starsich lidi - jako kdyby se narozenin nedozili - proste takova pitoma povera) ale dva dny u maleho decka to je spis usmevne. nevim co jsem sama mama rodice mi nic nediktuji co mam delat, domluvime se dopredu jak ma kdo cas pak je osobne vsechny pozvu ze tehdy a tehdy je oslava a hotovo. 🙂
naopak moje mama je narozena 22prosince a dycky to slavime o tyden dopredu protoze tesne pred vanoci na to proste neni takova nalada a nejak by se to svezlo s vanocema.

zirafka82
autor
6. lis 2014

Holky jste zlaté! Naše máma je takový generál, prostě striktně a basta! Proto jsem se chtěla zeptat zde, jestli taky znáte/máte problémy s termínem oslav 🙂

chroustinka
6. lis 2014

@zirafka82 bude na case generalovi i kdyz to mysli dobre "utnout" nektere kompetence 🙂 peknou oslavicku holcicce

zirafka82
autor
6. lis 2014

@chroustinka Jako já si původně myslela, že si uděláme jednu oslavu, jakože ve velkém, když chce přijet i prabababi, ale co, jak jsem psala, vytěží z toho jen a jen naše Terezka 🙂

hanih
6. lis 2014

@zirafka82 Já jsem zvyklá tohle neřešit. Jsem z velké rodiny kde se tradičně narozeniny a svátky slavily ve velkém, sešli se prarodiče, tety, strejdové, bratranci... Teď je nás ještě víc, takže jsme vynechali slavení svátků a už se soustředíme jen na narozeniny, ale i tak je toho dost. A časově není možné slavit každé narozeniny přesně na den. Takže u nás je praxe taková, že mají společnou oslavu třeba dva nebo tři členové rodiny dohromady, časově někde na půl cesty a nikdo to neřeší. 🙂

barborka09
6. lis 2014

@zirafka82 V tomhle směru je pověrčivý můj otec - naštěstí mu nevadí když oslavujeme dřív, bez problému dorazí, ale nikdy oslavenci nepopřeje dopředu. Takže když oslava vyjde před narozeninami tak oslavenci řekne že mu popřeje až v den narozenin což vždycky splní. Buď v den narozenin dorazí osobně a popřeje nebo popřeje telefonicky. No a kdyby mi striktně nařizoval že oslava dopředu se dělat nebude, tak bych ho stejně neposlechla. Někdy to fakt nejde řešit až v den nebo po narozkách.

tania
6. lis 2014

@zirafka82 Tak u nás je to ještě komplikovanější, syn má narozeniny 14. 12., svátek 17.12 a do toho dcera narozeniny 26. 12. Na její první narozeniny téměř nikdo nepřijel, protože každý měl zrovna v tuto sváteční dobu jiný program a je pravda, že i pro mě nebylo příjemné chystat oslavu na druhý vánoční svátek. Proto to slavíme se všemi babičkami dříve a obě děti dohromady v jeden den, nejlépe víkend před 14. prosince. Další víkend jen malé poblahopřání k svátku (aby si užil narozeniny i svátek zvlášť). V den skutečných narozenin, ale o tom mluvíme, že je to ten den, kdy se opravdu narodily a ještě pro ně většinou nějaký malý dáreček jako překvapení máme a babičky třeba jen zavolají, aby děti viděly že na ně myslí.

pavlapl
6. lis 2014

Tak to my slavíme narozeniny první dcery většinou i o týden později. Je narozená 4.1. a málokomu se chce oslavovat tak brzo po silvestru.

bunny123
6. lis 2014

My to mame nejlepsi. Mala je 7.5., den pred statnim svatkem, takze 7. dame darecky my a oslava bude druhy den, kdy budou mit cas vzdycky vsichni 🙂 Dopredu bych neslavila, taky to pro me "neni vono".

agne
6. lis 2014

Oslava bez dortu 😀 není oslava 😝 - .
Ano, dopředu se prý přát nemá, kvůli nedožití toho dne, ale hold někdy to prostě jinak nejde...
Pokud to zrovna nevyjde na sobotu nebo neděli, je to víkend před nebo po, protože většina chodí to práce nebo do školy, a brát si kvůli tomu dovolené mě přijde zbytečné (chápu mimořádná jubilea, aj.), i když narozeninová omluvenka, proč ne...
Takže být tebou dám na výběr 2 víkendy a je to 🙂 . Nikdy se nezavděčíš všem, když už nepůjde o termín a místo, tak půjde o jídlo nebo o výběr a finanční hodnotu dárků, tak se tím nestresuj a hlavně ne před vánoci. Ty ji pořádáš, ne tvoje maminka. Až ji bude pořádat ona, ať si vybere data ona... Nebo prostě řekni, že manžel nedostane dovolenou, že něco máte, že to musíš skloubit, aby to vyhovovalo tobě a ne se uštvat... Kdo nebude chtít přijít, tak nepřijde.... Je to jeho volba... K nám taky část rodiny nešla, protože máme malý byt (máme, ale ty dvě hodiny na kafe, zmrzlinu a přípitek by se to snad vydržet dalo - ale pojala jsem to jako raut...). Prostě moje zkušenost je taková, že čím víc to pitváš, tím je to komplikovanější... A všem vstříc se asi stejně vyjít nedá... Hlavně ať je pohoda...
My taky slavili narozeniny, které měla malá v úterý v sobotu před, a pak jsme si v pátek udělali narozeninový den čistě pro naši rodinku a šli společně poprvé do ZOO 😅 ....

zuza01
6. lis 2014

@zirafka82 My letos slavili předem, protože jsem měla termín porodu na dceřiny narozeniny. Taky se mi doneslo, že se to nedělá, ale podobné věci jsou mi upřímně jedno. Holky mám od sebe 3 roky a 3 dny, slavit se bude najednou o nejbližším víkendu. Takže klidně dopředu. A komu se to nelíbí, nemusí chodit 😉

giovanna2012
6. lis 2014

Slavíme narozeniny dříve, na den, ale i o některý den později. Záleží jak to vyjde časově. Vůbec to neřešíme. Třeba letos byl přítel v práci, tak se slavilo o 2 dny později.

zirafka82
autor
6. lis 2014

Holky díky moc! Já taky neviděla problém v tom, oslavit dopředu, když jde o 2 dny. Mrzí mě ale jen přístup. Máma Vánoce moc neřeší, na rozdíl od tchyně a od nás, ale co, nebudu se stresovat 🙂 Jen jsem chtěla znát názor jiných lidí 🙂

lucifereeek
6. lis 2014

my slavíme vždy jen v sobotu, protože rodina bydlí daleko, tak aby měli volno a mohli přijet a slavíme jak to vyjde, někdy je to dopředu, někdy později, je to na domluvě.

marton
6. lis 2014

@zirafka82 ahoj,pokud chceme slavit narozeniny s příbuznými a to u nejmenších dětí chceme,tak datum neřešíme.Prostě je uděláme plus mínus tak,aby se to hodilo všem a děti měly radost,že nás je hodně 🙂 .Jinak bych to slavila klidně i na víckrát 🙂 ..

chroustinka
6. lis 2014

popravde dcera to chytla docela fajne pac slavi na prvniho maje to bude volno vzdy 🙂

smardik
6. lis 2014

slavíme jak to vychází na víkend, manželovi a babičce s dědou -tatínek často pracuje o víkendu, a vzhledem k tomu, že starší syn je v říjnu a děda nadšený lyžař, pravidelně jezdí v říjnu lyžovat podle toho jak napadne sníh, takže jak to vyjde na to když je pryč, slaví se týden dřív, později. ted měl syn narozeniny 25.10 a slavili jsme to o týden později.

my doma to slavíme přímo v ten den - koupíme si zákusky nebo nanukáč, popřejeme mu s nějakým drobným dárkem, babička s dědečkem zavolají a pak s prarodiči má oslavu s dortem

betelgeuzz
6. lis 2014

Slavíme o víkendu před, nebo po, podle toho, jak se to hodí.

nikieda
6. lis 2014

U nás přesně ten den 🙂 Ráno se kluk probudí a byt je vyzdobený balonky 🙂 Je fakt, že vstává mezi 5-5.30h, takže je ráno nadšen z výzdoby, k snídani máme dortík a pak mu dáme dárky. Manžel odchází do práce o trošičku déle, ale bez problémů. Vloni jsem ho vzala na vláček a jiné atrakce, aby si den užil. Za pár měsíců mu budou 3, takže také vymyslím program nejen na ráno 😉

achjonetusim
6. lis 2014

@zirafka82 Hele a kdyz to oslavite driv tak pujdete podle tvy mamky do pekla nebo jak😀? Co se stane? ja bych se tim netrapila, datum narozeni je proste udaj v rodnym liste a pak v obcance, rodinnou oslavu bych udelala kdy se hodi vetsine. V den narozenin rano nejaky to prekvapko do postylky, pohadka,... 😵

werunqa
6. lis 2014

Tak nám to zatím vyšlo tak,že jsme slavili pár dnů po narozeninách.kdo mohl,ten se dostavil a kdo nemohl,tak popřál jindy..
Ovšem by mě zajímalo,jak to děláte vy,které máte děti narozeninamy kousek od sebe?Slavíte dohromady??
Dcera bude mít příští rok v květnu 3 roky a syn v červenci 1 rok..tak nevím,zda jim mám dělat oslavu společně??když je to 2 měsíce od sebe? ☹