Má syna o kterém nevěděl. Co s tím?

smam
11. dub 2010

Ahoj holky, raději jsem se registrovala pod jiným jménem, nerada bych, aby nás někdo poznal. Dnes jsme totiž zjistili šílenou věc. Zazvonil u nás policajt, že hledá manželova syna. Zarazilo mě to, protože syny dva máme, ovšem jednomu jsou tři roky a druhému dva měsíce...
Policajt mi ukázal fotku 19 letého kluka, který byl svědkěm nějakého podvodu no a potřebují s ním mluvit. Protože jeho máma je nezvěstná a kluk se toulá, kde se dá, vypravili se po příbuzných. Jako prvního navštívili otce - mého manžela. Ten si po dlouhém vzpomínání vzpomněl na to, že někdy v 19 letech s onou ženou něco měl, ale nikdy jí prý nic nepodepsal a ani nevěděl, že nějaké dítě má. Ta ženská po něm nechtěla ani peníze. Chudák se klepal jak ratlík. Policajt nám doporučil, ať zrušíme na magistrátě otcovství. Ale teď jsem koukalv a na nějaké právní stránky a tam bylo, že popřít otcovství se dá jen do 6 měsíců od porodu, pak jen v zájmu dítěte. Navíc tam bylo, že aby se určil otec, musí oba s tímto souhlasit na matrice nebo u soudu a to u něj neproběhlo, takže nechápu, jak může být někde takto uveden, aniž by o tom věděl.
Vůbec netušíme jak postupovat. To, že může kdokoli napsat dítě na kohokoliv, mě zaráží. Pro nás to může mít nedozírné následky. Co když se kluk třeba zadluží a vymyhači půjdou za námi. Nebo co když manžel zemře a on bude mít nárok na část dědictví? Našlo by se toho ještě dost.
Tím, že je máma nezvěstná a kluk taky, tak asi nepadají v úvahu DNA testy. Co s tím? Myslíte, že se to dá zrušit jen tak, když nikde nic nepodepsal, nic od soudu nedostal a o klukovi 19 let nevěděl ani na něj neplatil?

mircka
19. dub 2010

Osobně se na jednu stranu Smam nedivím, že takto reaguje. Přijít mi partner s podobnou novinkou, tak bych byla docela v šoku a pak se cítilila zrazená a podvedená, že mi takovou informaci zatajil. Je jasné, že nebude na začátku vztahu hlásit každý vrznutí v minulosti. Spíš by mne zajímalo, jak to, že na matrice jeho podpis a přitom mi tvrdí, že o ničem nevěděl. Když jsme šli přiznat otcovství, tak tam musel partner se mnou, svým rodným listem, OP. Jak to fungovalo před cca 20-ti lety nevím... Nezodpovědných lidí, kteří podepíší a neví co, znám hafo.
Její postoj k případnému nevlastnímu synovi na jednu stranu chápu. Ono by se asi nikomu nelíbilo, kdyby najednou manžel zemřel, nastalo dědické řízení a najednou by se (čistě teoreticky) objevil "fetující" nevlastní synáček a začal si užívat bytu / domu. Anebo by bylo potřeba prodat nemovitost jen proto, aby se vyplatil tento dědic s tím, že pak nebudu mít na nové bydlení. Protože mu najednou část této nemovitosti spadla do klína. Zvlášť když by byla hypotéka apod. Sice se dědí i dluhy, ale od teorie k praxi bývá docela velký kus cesty.
To že onen mladý muž vyrůstal bez otce může být vinou matky (sice jej nějakým způsobem dostala do RL, ale otec nevěděl?!) anebo na tom může mít podíl i otec. Ale to by zakladatelce této diskuse hovořil nepravdu. To si musí Smam pořešit se svým mužem. Rozhodně to není vina Smam.
Každopádně držím Smam palce, ať to ustojí. Není jednoduché se vypořádat s takovým "kostlivcem ve skříni". Z moralistek ať si nic nedělá, ono je přeci jen jednoduché tvrdit, že bych se zachovala tak a tak, když nejsem aktérem dané situace.

mircka
19. dub 2010

Jinak ještě souhlas s frisbee - každý případ je třeba posuzovat zvlášť. A také je třeba vidět problém ze všech stran, nikoli jen z jedné. Život bohužel není jen černý nebo bílý....