Manžel neustále naštvaný

silmal
30. kvě 2019

Dobrý den,
jdu si pro radu.
S manželem jsme spolu 19 let. Máme dva kluky 10 a 12 let.
Nikdy to s manželem nebylo jednoduché, protože on si dělá všechno po svém. Létá na paraglidu, chce cestovat, dělat věci po svém, rád vyhledává konflikty, kritizuje coo je špatně.
Oba máme vysokoškolské vzdělání, a snažíme se rozvíjet vzdělání i u dětí.
Vždycky říkal, že bude úspěšný. Já jsem v našich začátcích na tom byla lépe, dostala jem se do farma byznysu a vydělávala velké peníze, manžel dělal účetnictví pro různé firmy.
Postavili jsme společnými silami dům a manžel řekl, že budeme mít děti až to dostavíme.
Tak se i stalo a těhotná jsem se stěhovala do skoro dostaveného domu. Poté jsem byla s klukama 5 let na mateřské, u které se nedalo nic jiného stihnout a manžel postupoval v kariéře výš až na pozici ředitele a stěhování celé rodiny do Brazílie. Manžel tam pokračoval v kariéře a plnil manažerské povinnosti, byl drsný a makal fest. Bál se říct zaměstnavateli, že podpora od nich v Brazílii byl nedostatečná, neměli jsme vybavení, podporu, vše jsme si museli dobýt sami. Dost jsme se kvůli tomu hádali, byl pořád na cestách, já běhala kolem kluků, učila se portugalsky, psala do jeho firmy ať nám poskytnou podporu. Podařilo se, plynně jsme mluvili portugalsky, anglicky, doma česky, kluci byli úspěšní ve škole, já si také našla práci. A pak přišla rána pod pás, kdy byl manžel odvolán z Brazílie, protože byl na Brazilce moc drsný. Návrat do ČR byl strašný. Mám to zde ráda, ale po 2,5 letech v Bra to pro nás byl šok. Nepochopení, závist. Manžel odešel z práce ve firmě, já doté samé firmy nastoupila. Kluky jsme dali do soukromé školy, protože státní by oni nedali z důvodu psychiky a přístupu. Manžel hledal práci, byl naštvaný, nespokojený, čekal, že po něm hned někdo chňapne. Seďel doma a posílal CV. Já byla v práci a modlila se ať se něco stanem ať se opět odstěhujeme, protože pro celou rodinu to byl hrozný stres.
Pak si manžel našel práci 200 km daleko a jezdil v po do čt mimo dům. Po 6-ti měsících se přizabil na paraglidu a vrtulníkem ho dvezli do nemocnice a zachránili ho.
Nyní stále pracuje iu toho samého člověka, ale období 18-ti měsíců po úrazu je pro mě psychicky náročné. Každý den jsem za ním s dětma chodila do nemocnice, domlouvala mu lékaře, sháněla speciální masti. Po návratu z nemocnice, kdy jsem se o něj stále starala, chtěl ode mě odejít, že ho stále do něčeho tlačím a úkoluji ho. Nyní má stále železo v noze, je stále negativní, má stále bolesti a za hodně problémů můžo já. Dle jeho slov jsem stále negativní, stále ho úkoluji, neomluvím se mu, když přijdu pozdě z práce, on vydělává peníze a já se nesnažím o lepší pozici. Neustálé hádky, pořád uražený, chodíme na psychoterapii, já si již nasadila antidepresiva, on nechce, protože "to problém neřeší".
Jsem z toho unavená, večer si dám víno, protože si aspoň odpočinu od všec problémů. Vím, že to není ideální, ale co mám dělat? Nemám kam jít, vydělávám o hodně míň než manžel a je to pro mě hodně depresivní, umím několik jazyků, baví mě práce, ale ohodnocení v Česku je pro mě tristní. Navíc jsem doma s klukama sama, protože manžel je 3-4 dny mimo domov.
Jsem z toho dost nešťastná.

nnnadja
1. čer 2019

@bayt a to je ten rozdíl... V okamžiku, kdy začneš vydělávát statisíce měsíčně, se lidi mění!!! A souhlasím s tím, že většina je psycho..

nnnadja
1. čer 2019

A je rozdíl vydělat 100 např jako ajtak a státnice jako mng v korporátní, kdo si tohle nezažil, v životě to nepochopí.

bayt
1. čer 2019

@nnnadja Jo, tak to jsem osobně nezažila 🙂 Ale znám takové lidi a jsou zcela v pohodě, jsou to naši přátelé.

sudylichozrout
1. čer 2019

@bayt take mam takove pratele, ale zakladatelcin manzel bude vetsi kravata, pokud byl v Brazilii, tak tem asi rediteloval cele nejake divizi. Na takove sluzebky nejezdi projektak z nizsiho managementu, vo bere 70 tisic. A podle toho, co pise zakladatelka, je to proste bezcitny chlap. Clovek, co drti sve podrizene, co drti ji a dalsi sve blizke. Osobne bych radeji jezdila 20 let starou Feldou a bydlela na Cernym Moste na sidlaku sama, nez zila s takovym clovekem. Sice mi takovy chlap zajisti zivot na vysoke noze, ale laska, neha a vstricnost chybi.
Nic by mi nestalo za to, abych svuj jediny zivot prozila v despoticke zlate kleci.

bayt
1. čer 2019

@sudylichozrout Tak to určitě, já jsem jen reagovala na to, že lidi, kteří berou 150 tis. a víc a jsou manažeři ve větší firmě musí být nutně psychopati 😃 Nebo že jsou všichni nešťastní.

sudylichozrout
1. čer 2019

@bayt jasne, ne... To urcite ne, to je blbost 🙂

hakanka
1. čer 2019

@silmal myslím, že jste v posledních letech šli z jedné náročné situace do druhé. Hledala bych cesty, jak byste si oba mohli ulevit, více odpočívat nabrat síly. Teď vidíte oba hlavně svoji část stresu a únavy. Zvládla jsi toho hodně, určitě bys zvládla i být sama, ale zkusila bych ještě o manželství zabojovat.

silmal
autor
1. čer 2019

@meronym moc děkuji. Vůbec jsem nečekala tak negativní komentáře.

silmal
autor
1. čer 2019

@hakanka ano. Děkuji. Hledáme to. Snažíme se.

silmal
autor
1. čer 2019

@hakanka děkuji za podporu. Možná asi tu jsem potřebovala, že to nemám vzdávat. Manžel se taky snaží. Je to ale těžké.

silmal
autor
1. čer 2019

@lolam10 děkuji. Asi ano. Chci aby jsme fungovali jako dřív.

silmal
autor
1. čer 2019

@zmrzlinka Víno je fajn 🙂 spolu s chozením se psem a s kamarádka na super. Je zvláštní, že synové to vnímají rozdílně. Starší je drsoň a drží ho puberta. Je spíš odtažitý. Mladší je z hádek nešťastný a těžce je nese. Vždycky za mnou přijde a obejme mne. Ale oba mají rádi tátu i mámu.

pabka
1. čer 2019

@klea81 já znám několik šťastných opravdu bohatých lidi. Otázka je co znamená “bohatých” přesně, ale s názorem ze buď člověk je šťastný nebo bohatý se neztotožňuju. Ty jo.. proč ne, každý má právo na svůj názor. Vetsinou tento názor má ten, jak píšeš, který žije minimalismem a nekonzumnim životem... tím klidně zij, jasne, ale tvrzení ze každý bohatý je nešťastný nebo psychopat mi přijde fakt mimo.

milebr
2. čer 2019

@silmal Mila zakladatelko, Vas uvodni prispevek jsem cetla nekolikrat a premyslim, ceho se chytit... Je toho tolik, co by se k tomu dalo napsat, poradit, co vyzdvihnout, na co poukazat nebo co odsoudit, co uz udelaly nektere komentare vyse... Rozhodne se tu otevira spousta temat, ktera bude treba otevrit, prozit, zpracovat a nasledne prijmout... Jste uz na ceste, na kterou jste se vydala diky chozeni s manzelem na psychoterapii, oteviranim diskuse zde nebo s kamaradkami. Drzim pesti, at jdete spravnym smerem, tzn. za svym stestim a svou spokojenosti. Hlavne je treba jit vpred a makat denne na tom. Podle Vaseho uvodniho prispevku odhaduji, ze v tuto chvili nejvice potrebujete uvolnit nahromadene emoce, vypovidat se ze vseho, bez jakehokoli hodnoceni, a pak zacit splhat krucek po krucku zase vzhuru, s novou energii, s novymi uvedomenimi... Neresene negativni emoce silene vycerpavaji... Drzim pesti, at co nejdrive najdete "svou vrbu", ktera Vam pomuze posunout se vpred! 🙂

klea81
2. čer 2019

@pabka takže tvůj názor je v pořádku a můj je mimo, ok 😁

kaja2016
2. čer 2019

@pabka Ono jde spis o to, co znamena bohaty... Ja mam v okoli par lidi, co jsou podle me za vodou. Prijem tak 3x pet nul cisteho mesicne ( automechanik, remeslnik, lekar), ani jeden se na muj vkus nepredre a jsou to pohodari. Normalne rodinka, dovolene, pracuji, ale volneho casu maji dostatek. Ale korporat, to je kapitola sama o sobe.-) A jen par lidi, tam vydelava takovehle castky...

tinaprofi
2. čer 2019

Po pouhych 2,5 letech v Br nasledoval v CR sok? Ale no tak... 🙂))) kdyz te cesi nedokazi ocenit tak se seber a bez zpatky do ciziny. Easy

pabka
2. čer 2019

@kaja2016 nevím kolik je příjem 3x pět nul čistého, tomu nerozumím...? 😂 ale jinak souhlas, korporat je rozdíl, ale já mluvím o dávání rovnítka mezi bohatý = nešťastný nebo bohatý = psychopat, o tom píšu já, Nezamyslim se tu nad tím, odkud peníze má... tam asi odchylky můžou být, ale takhle obecně....?

silmal
autor
3. čer 2019

@milebr moc děkuji za podporu, asi máte pravdu. Chtěla jsem se vypovídat a to, že mne tu i někdo podpoří, to mne nakopne. Díky

silmal
autor
3. čer 2019

@tinaprofi Myslíte, že je to "pouhých" 2,5 roku s dvěma malými dětmi, se psem, s makajícím manželem, když Vás hodí do vody? Jak víte, že jsme byli jenom tam? Ano, v Česku následoval šok, např. když někdo píše něco osobního a ostatní lidé umí jen kritizovat. To je tady velký rozdíl oproti cizině ☹

sudylichozrout
3. čer 2019

@silmal Jako promin, ty pises o tom, jak se k tobe tvuj muz nechova hezky, jak z toho zobes antidepresiva a zapijis je vinem, ale my "kritizujeme", kdyz to nazveme pravym jmenem?
Omlouvam se, ze jsem ti nenapsala, ze se dozajista tvuj muz brzy jako mavnutim proutku stane berankem, ktery bude jemnejsi nez plysovy medvidek vyprany v Azuritu.

Sama asi tusis, ze je to blbost, vid?

Tak se sesbirej, zahod pilule, zahod vino a zacni to resit. Treba tak, ze ho dokopes na terapii, aby se naucil ovladat. Nebo tak, ze mu das na stul rozvodove papiry a budes chtit pulku majetku. Na kazdeho plati neco.

iulia
4. čer 2019

Nejspíš budete oba zajimavé osobnosti, dle příběhu jste víc soupeři než partneři. Píšeš, že nemáš kam jít, že manžel víc vydělá. Takže chceš odejít, ale .... Nebo nechceš odejít, protože ...... Psychoterapie nepomůžou, pokud nebude chtít vy dva.
Dokažu se vcítit do Tvé kůže, když píšeš o návratu do ČR. Já studovala ve Vídni Ph.D. a zároveň pracovala. A chtěla jsem ve Vídni zůstat,ale manžel neovládá německý jazyk, tak jsme se rozhodli žít v ČR. Trvalo mi to asi 5 let než jsem v ČR začala být šťastná.

kaja2016
5. čer 2019

@silmal Hele me to take zarazilo, ze po 2,5 letech v Brazilii nastal sok. Je to kratka doba, spis vylet, asi zalezi i na veku, nevim. Ale take jsem zila dlouho v zahranici, dogronady asi 20 let, takze vim o cem mluvis. Hele ja to treba beru takto, clovek si muze vybrat jakoukoliv zemi, kde chce prozit zivot, muze i zeme menit, mit nejakou zakladnu, nebo dve zakladny. A neni to ani otazka penez. A vsude jsou nejake plusy a minusy. V cechach holt se dost pomlouva, zavidi, je vlastne neslusne nebo blaznive se nejak vic bavit s cizich clovekem a co mi nejvic vadi, ze jw neslusne rict, co si clovek opravdu mysli.(coz je aspon vyhoda internetovych diskuzi, ze zde to najednou pod zavojem anonymity neslusne neni😀) Ale zase je tu v cechach velmi bezpecno, velke socialni jistoty, slusne bezplatne zdravotnictvi, take zalezi kde mas nejake rodine zazemi. Jinak ja osobne si opravdu myslim, ze s manzelem to lepsi nebude. Lidove se takovemu chovani co popisujes rika: " chova se jako blb.c":-) Opravdu byt tebou, tak jdu od nej, obzvlaste, kdyz ti s nim je tak nedobre, ze to resis antidepresivy. Akorat se rozvadim s podobnym pripadem, co mu nedochazi, ze ve vztahu by na sebev lidi meli byt hodni a prijemni, take jsem doufala, ze se to zlepsi, a ono nekdy i ano, ale to je opravdu takove brime, pokud mas druhemu vlastne vysvetlovat, jak se to dela "mit rad". Pak jsem si vzpomnela, jaka pohoda muze ve vztahu byt, kdyz jsi s nekym, kdo to ma obdobne jako ty, jestli jsi mela predtim partnera, zkus si vzpomenout tez a treba te to tez nakopne k rozchodu.
@pabka 300000. Jojo, souhlas, jinak se rika vice psychoapatu nez je populaci bezne najdes mimo jine v korporatu.. ale i v jinych skupinach...

sudylichozrout
5. čer 2019

@kaja2016 korporat, politika, byznys, vrcholovy sport. V korporatu hlavne lidi v boardu a tesne pod nim. Alespon tot me zkusenosti. Ale znovu opakuji, nerikam, ze kazdy, kdo dela v korporatu vysoko, ze kazdy politik ci kazdy vrcholovy sportovec je psychopat. Rikam jen to, ze se na techto pozicich koncentruji nejcasteji.

kaja2016
8. čer 2019

@sudylichozrout pry i mezi lekari, pravniky ....no a mezi masovymi vrahy... desivy, co?

sudylichozrout
8. čer 2019

@kaja2016 Jj, u chirurgů také docela časté. Ale tam je, upřímně, jistá míra psychopatie asi potřebná. Člověk nesmí mít při operaci emoce a nesmí řešit pacienta po citové stránce. Takový člověk má úkol - zdárně odoperovat třeba nádor, nebo zachránit po nehodě. Takže opravdu psychopatie nemusí být vždy úplně na škodu, zejména v profesním životě. Ale do partnerství takový člověk asi moc není. Respektive do láskyplného a emočně bohatého partnerství. U právníků asi platí to samé. Nesmí mít se svým klientem soucit, musí ho hájit na základě důkazů a chladné logiky, bez ohledu na emoce. No a u masových vrahů - tam jde často o sadistickou psychopatii, to je maličko něco jiného, byť základem je také absence emocí. Ale jde zejména při kombinaci s tím sadismem o sexuální podtext, kdy takového člověka vzrušuje násilí, krev, utrpení.

drep
8. čer 2019

@sudylichozrout úplně filozoficky si myslím, že u chirurgů ani tak moc nejde o citovou stránku pacienta, tu totiž do jistý míry nesmíme řešit nikdo ( pokud bude mít diabetolog pro všechny své neukázněné, dorty pojídající pacient nekonečné pochopení, tak u všechn uvidí uříznutou nohu, tak prostě musí být trochu ras), jako spíš o tu definitivu, protože řez už zpět nevezmeš a to dokáží ustát jen některé povahy. Taky nejvíc alkoholiků a jiných závisláků a nejvíc sebevražd najdeš u chirurgů a anesteziologů, protože to jsou přesně ty osobnostní typy. Já když se rozhlédnu okolo sebe, tak od oka bych řekla, že tak polovina chirurgů a anesteziologů u nás má nějakou poruchu osobnosti.

kaja2016
8. čer 2019

@sudylichozrout Jako psychopata oznacujeme lidi s absenci empatie, ne emoci obecne.-)