Může mě majitel bytu vyhodit z nájmu?

sheel
15. lis 2017

Zdravím, předem se omlouvám za zvolenou tubriku, ale nic lepšího tu není. Potřebovala bych vědět, zda mě vlastník bytu může vyhodit z pronájmu, pokud mám v bytě psa a zamlčela jsem mu to. V nájemní smlouvě je napsáno, že tu nesmím mít zvířata, ale přede mnou tu byla slečna s kočkama, co škrábali dveře. U mého psa viděli vylitou vodu na zemi a okamžitě, že je to moč a že jim budu kupovat novou podlahu, že to prosákne až kdoví kam, jak bych pak ale v tom případě mohla třeba vytírat, že? Hlavně je v zákoníku napsáno, že mi majitel nesmí zakazovat mít v bytě zvíře. Nájemní smlouvou přeci nejde obejít zákon, ne? Ráda bych znala názor a zkušenosti těch, který to měli stejně.
PS: taky mě nařkli, že psa týrám, protože kňučí (jeho způsob získání pozornosti, dělá to i když telefonuju), že nás v bytě bydlí víc než je nahlášeno, atd.
Jak se bránit?

nita1984
15. lis 2017

@sheel není, jak se bránit. Nikdy bych neměla psa v bytě přes zákaz. Ano, že zákona zakazovat nesmí, ale já osobně (i když sama mám psů několik) také bych zvíře nedovolila. Pokud se majitel rozhodně te vystěhovat, rozhodně může. Minimálně s výpovědní lhůtou. Případně si "něco najde". Takže bych si raději hledala něco jiného, když to vypadá tak, jak to vypadá

sheel
autor
15. lis 2017

@nita1984 zdá se, že o tom něco víš 😉 a může mě takto křivě osočovat z něčeho, co není pravda? A chtít po mě novou podlahu? 😀 já bych se beztak stěhovala, protože jsem těhotná, ale ráda bych věděla až po mě bude zas křičet

nita1984
15. lis 2017

@sheel bydlela jsem po pronajmech bez mála 15 let. Vždycky s jedním až pěti psy 😀 takže ano, opravdu o tom něco vím. Pokud bude podlaha zničena, samozřejmě může požadovat náhradu. Osocovat te také může, to mu, bohužel, nikdo nezakaze, on je majitel. Jediný co můžeš udělat, dát výpověď a byt do maximálně luxusního stavu, aby po tobě nemohl nic chtít. Já to tak udělala vždycky a všichni nakonec uznali, že byt je v perfektním stavu a vrátili plnou kauci

nita1984
15. lis 2017

@sheel u nás byli kvůli podezření na týrání psů i policajti. Přesto, že si to sousedí úplně celé vymysleli

tulikiss
15. lis 2017

@sheel za psa te vyhodit nemuze, protoze se k tomu ustanoveni ve smlouve nebude prihlizet, protoze je v rozporu se zakonem. zalezi jestli mate smlouvu na dobu urcitou nebo neurcitou. ale dostat vas pryc neni tak snadne a pak je moznost se soudit pokud nebude postupovat podle zakona. asi bych mu rekla at nerve na tehotnou a chova se slusne.

sheel
autor
15. lis 2017

@nita1984 podlaze samozřejmě nic není, a v bytu co je majitelovo (pár skříní, atd.) nic zničeného není.. jediný co tu mám zničené je můj gauč, protože je stará a hafan jak na ni skáče tak je roztrhaná 😉 u nás je taky týrání blbost, je to můj mazlík a jako štěně prostě vyžaduje pozornost

nita1984
15. lis 2017

@tulikiss majitel se sice nechová slušně, ale ani
@sheel se nezachovala moc slušně, když si psa přes výslovný zákaz pořídila 😔 nedivím se, že je majitel naštvaný, taky bych byla

sheel
autor
15. lis 2017

@tulikiss no oni (majitel+manželka) se nalepili na spolubydlícího a vlezli do bytu, bez zaklepání lezli do pokojů, vč. mého, kde jsem spala a ječeli tu na mě, v sobotu má majitel přijít vyčistit okapy, tak čekám další scénu

journals
15. lis 2017

@sheel a divis se ze chteli vedet co se v byte deje? Je vas tam vic nez ma, k tomu pes... nedivim se majitelum, taky bych prskala

sheel
autor
15. lis 2017

@journals není nás v bytě víc než má, jediný co je že jsem jim neřekla o psovi

ariadna12
16. lis 2017

Sla bych jinam, tohle nebude delat dobrotu. Majitel nechtel zvirata, tys mu to zatajila. Mam zvirata, ale kdyz jsem hledala driv najem, vzdy jsem se na zvirata vyslovne ptala (majitel rekl ano - ne- nebo ano, ale dejte vyssi kauci, kdyby zvirata znicila byt. Na co ma narok dle zakona, je jedno, jak bylo receno vyse, najde si neco jineho nebo ti da klasickou vypoved s vypovedni dobou nebo, kdyz bude hajzl, necha te vystehovat a vymeni zamky. A pak se s nim sud, ze to bylo neopravnene😕

swetlusska
16. lis 2017

tak na tohle bych neměla nervy, ani u vlastní rodiny, mít někoho kdo tě doma buzeruje. Vem si hypotéku a honem do svýho bytu!
S tím psem je to problém, to se nedivím, taky bych jako pronajímatel nechtěla nájemníka se zvířetem....
Může chtít uhradit jedině tak škodu, a ta vznikla nebo ne?? Stěhovala bych se co nejdřív, než se to ještě vyhrotí....

linusha
16. lis 2017

Pokud máš ve smlouvě vyloženě napsáno že tam zvířata nesmí a ty mu to zatajila a smlouva je podepsaná tak ti ji může ukončit za nedodržení podmínek smlouvy. Náhradu vzniklé škody po tobě chtít může, jestliže je to opravdu zničené tvým psem. Musel by dokázat např. fotkami před tvým nastěhováním že podlaha vypadala jinak než nyní. Pak to že vstoupili do bytu to opět záleží jak je smlouva postavena, je klidně možné že tam máte klauzuli o tom že mohou do bytu vstoupit bez předešlého ohlášení.
Majiteli bytu se nedivím taky bych v bytě asi nechtěla někoho kdo mi zatajil informaci o dom. mazlíčku. Osobně bych takovému člověku už nevěřila a hledala bych si nového podnájemníka.
Přeji Ti hodně štěstí v hledání jinde

journals
16. lis 2017

@sheel aha, ja cetla ze vas tam bydli vic nez je nahlaseno, uz tomu rozumim.
Podivej, smouvu jsi porusila a majitel ma pravo byt dost nastvany. Ja se mu ani trochu nedivim. S manzelem chceme nas byt pronajimat. A ac v mem okoli neni vetsi milovnik zvirat nez jsem ja, byt urcite pro zviratka otevreny nebude. Kdyz jako majitel bytu vidis, kolik te co stalo/stoji, podlaha, dvere atd. Tak to proste nemas zapotrebi.

sheel
autor
16. lis 2017

@ariadna12 jak jsem psala v předchozích komentářích, mám beztak v plánu se stěhovat

@swetlusska škoda žádná nevznikla

@linusha a
@journals to by pak ale nikdo nikdy nemohl mít psa

nita1984
16. lis 2017

@sheel vždycky je možnost. Jak jsem psala. Patnáct let jsem bydlela po pronajmech s jedním až pěti psy a vždycky to šlo. Někdy třeba za cenu vyšší kauce, ale vždycky jsem vás rekla upřímně.

jezz1e
16. lis 2017

Tyhle lidi fakt miluju ☹. Mám psa a právě proto vím, jaké škody může v bytě udělat (kor jestli je to štěně). Pronajímám bytů několik, v některých jsou zvířata povolena za předpokladu vyšší kauce, v některých ne. Nevím, jakou máte podlahu, počítám že plovoučku nebo parkety, když se majitel vztekal. Věř, že je sakra rozdíl mezi vytřením podlahy a déle stojící vodou - taky mi jedni nájemníci takhle zničili kus parket, na kterých nechávali stát mokré boty. Ze zákona vás majitel kvůli tomu, že máte psa, vyhodit nemůže, i když to má ve smlouvě - tato část zákona má přednost se smlouvou. Ale pokud pes kňučí tak, že sousedi volají policii (tedy rušíte okolí), může vás vyhodit za tohle. A pak je tu samozřejmě cesta násilného protizákonného vystěhování, protože se dá čekat, že vy se pak soudit nebudete. Stejně jako má pronajímatel zase smolíka, když mu nájemce způsobí škodu nebo nezaplatí nájem v hodnotě vyšší než je kauce - taky by se mohl soudit, ale z nájemců obvykle nic nevysoudí, tak se na to raději vykašle.

tinaprofi
16. lis 2017

njn, prostě lidi ignorují přání majitelů bytů a pak se diví, že jsou nas*aní, dávají vysoké kauce apod...Asi předpokladá, že dospělý člověk lhát nebude. Těžké pořízení....

alena36
16. lis 2017

nejlepší je porušit pravidla a ještě se rozčilovat. Taky bych psa nedovolila. Pronajímáme také byt a stačí, že lidi zničí i dveře a to psa neměli. Prostě chování některých lidí je nehorázné. Když to není moje = mohu to zničit...

astyna
16. lis 2017

tohle jste si primárně měli vyřešit hned při sjednávání možného pronájmu. My máme taky zakázaná zvířata, ale já chovám achatinu reticulatu, tak jsem se ptala, zda "šnek" se bere jako zvíře, které může něco zničit. Takže máme ve smlouvě upraveno, že zvírata jsou zakázána výjma "šneka" 😀 Je to ovšem něco jiného než pes, viděla jsem byty po chovatelích psů a koček - když přejdu ten smrad, který načuchne až do zdí (jako po kuřácích), tak rozškrábané zdi taky nejsou vyjimkou. Ty to jako milovník psů vidíš jinak, ale osoba, která do bytu dala třeba několik milionů, to vidí úplně jinak a chrání prostě svůj majetek.

Jediná rada - odstěhuj se, když to máš stejně v plánu. A rozhodni se, co se psem dál, když budeš mít dítě - aby pes nedopadl jako u našich sousedů, kteří mají nedonošené dítě a pes jim knučel několik měsíců, protože ho neměl kdo venčit.

blahova_andrea
16. lis 2017

@sheel novou podlahu po tobě chtít nemůže, pokud jste ji fakt nezničili. ale od toho jsou i kauce, že si třeba strhnout něco z ní. naši nedostali kauci zpět vůbec. domácí jsou často hovádka a dobrých nájemníků si neváží. každopádně nechápu, proč jsi podepisovala smlouvu, ve které je stanoveno, že nesmíš mít zvíře a pak sis ho tam pořídila. to mi přijde drzost, nehledě na to, že dle zákona ti to zakázat nesmí. je to jeho majetek a snažila bych se domluvit. my to měli ve smlouvě taky, když se u nás zabydlelo kotě, tak jsme ho hlásili a nebyl to problém. rodiče měli taky ve smlouvě zákaz, ale měli malého psa a tak se dohodli na výjimce a ve smlouvě pak bylo, že tedy jen jedno zvíře do velikosti xy. proč ses nesnažila domluvit? a to, že vás tam bydlí víc než je hlášeno, to ti přijde normální a fér a fakt se divíš, že to někomu vadí? to je hrubé porušení a za to tě fakt vyrazit může. nebo nevím jak současná změna zákonů, ale vždy to tak bylo. z toho byly průšvihy. to jestli zvíře týráš nebo ne, to si musíš sáhnout do svědomí. ono je něco jiného kňučení, když telefonuješ, že si chce hrát a něco jiného celodenní řev, když majitelé odejdou do práce. taky vlastní zkušenost a můžu ti říct, že stačí pár dní a člověk má chuť hodit granát a souseda se zbavit a psa tím vysvobodit.

japona
16. lis 2017

@sheel Může i nemůže. Pokud se vás chce zbavit, tak to udělá a je otázkou, zda "po dobrem" výpovědní lhůtou nebo "na drsno" výměnou zámků..
Dle zákona sice nemůže psa v bytě zakázat, ale je urcite je lepší mit souhlas majitele bytu, pokud něco takového plánujete. Bytu k pronájmu je spoustu. Bezproblémoveho platiciho nájemníka nikdo vystěhovat nechce..

dominikaromanova
16. lis 2017

@sheel,
když máš v plánu se stěhovat, pak nevím co zde vlastně řešíš (toto není myšleno zle), najdi si něco jiného, dej výpověď z bytu a máš klid.

Co se týče pejska, ano, sice v zákoně máš jistou oporu, ale na druhé straně Smlouvu o pronájmu nebo podnájmu bytu jsi uzavřela dobrovolně, svým podpisem stvrzuješ a zároveň souhlasíš se všemi podmínkami smlouvy (pochybuji, že Ti držel zbraň u hlavy se slovy podepiš).

Nejprve jsi se měla s majitelem poradit a informovat ho o tom, že si chceš psa pořídit, třebas by nakonec i za určitých podmínek a sepsání dodatku ke smlouvě souhlasit. To jsi bohužel neudělala, takže se nemůžeš divit, že se majitel bytu chová, jak se chová. Chápu, že Tě jeho chování překvapuje a štve, ale asi bych se nejprve zamyslela nad sebou a svým chováním. Pokud Tě bude chtít vystěhovat, nějaký důvod si najde.

japona
16. lis 2017

@astyna Mně ty potvory jednou zdrhly z terarka, oslizly a okousaly prebaly knih v knihovnicce.. takze i achatina může napáchat škody, i když je fakt, že byt nevybydli🙂

journals
16. lis 2017

@sheel az budes nekde platit vlastni podlahu, treba to pochopis. A budes si pak davat dobry pozor jak se budete se psem doma chovat 😉 ona i ta vylita voda z misky muze na treba parketach udelat fakt skodu ☹

mamiiinnaa
16. lis 2017

@sheel nezlob se, ale tomuhle jste mohli předejít hned na začátku, kdybys mu upřímně řekla, ze mas psa/chces mit a on by rekl ano, ne. On si mohl najit najemniky, kteri budou respektovat jeho prani, pravidla, požadavky a vy jste si mohli najit byt, kde domaci mazlicci nevadi. Kdyz jsem si byt pronajimala, respektovala jsem pravidla, ktera tam byla napsana a ktera jsem dobrovolne podepsala. Pokud s necim nesouhlasím od zacatku, tak se bud zkusim domluvit a nebo najdu neco jineho. Jeho jako majitele bytu chapu, taky bych prskala. Jine by bylo kdyby to odsouhlasil a ted delal problemy, ale on to rekl jasne pri podpisu smlouvy, kterou te asi podepsat nenutil.

drakenn
17. lis 2017

Ja taky prinajimam byt. A z meho pohledu jsi nedodrzela smlouvu, se kterou jsi souhlasila a stvrdila svym podpisem. Takze u me bys letela!!!

j.a.n.i
17. lis 2017

@drakenn Až na to, že ustanovení v rozporu se zákonem jsou neplatná, tak fakt nevím z jakého důvodu by letěla, ono dát nájemníkovi výpověď není až zas tak jednoduché...

anetka9
17. lis 2017

Kdyz to vezmu z ciste pravniho hlediska - smlouvu si neporusila pejskem, zakon ma prednost, oni porusili domovni svobodu(minimalne u tveho pokoje, pokud si nedala souhlas se vstupem), ale...smlouva lze vypovedet s vypovedni dobou, takze najit neco a dat dva mesice na vystehovani je klasicky postup;)

drakenn
17. lis 2017

Porusila dohodu mezi nami. Brala bych to jako podvod.