Nelogické hádky. Jak se jim vyhýbat nebo je řešit?

lobella
5. lis 2022

Ahoj vsem.
Jak se vyhybat nebo resit z vaseho pohledu nelogicke hadky? My se s chlapem hadame z meho pohledu nelogicky casto. Napriklad dnes dopo rekne,ze jde varit. Starsi dcera se tahne zidli,ze chce pomoc. Souhlasi. Jenze je vidi mladsi dcera (1rok) takze vyleze na zidli ke starsi. Ja si stoupnu za ne,aby mladsi nespadla. A chlap vyleti,ze jsme mu tam vlezly vsechny. Rikam,ze jestli mu tam mladsi vadi? On ze ne. Tak rikam,jestli tu bude mladsi,ze tam musim byt taky. Nacez se vzteka,ze tam nema prostor. Tak beru mladsi,ze prekazime,on na me hulaka,ze to neni pravda. Tak rikam, ze tam necham obe,at si je hlida a ja jdu pryc. Tak hulaka,ze me nevyhazuje. Reknu,ze jedna naprosto nelogicky,tak se zacne vztekat,ze ho nechapu. Ne, nechapu, protoze v tom logiku nevidim. A tohle jsou nase nejcastejsi hadky. Proste pro me ztraci logiku. Chlap neni zadny tele. Ma ekonomickou vejsku,ale nekdy nechapu,jak mohl vystudovat🤦‍♀️ poradi nekdo,jak s nim komunikovat? On je pokazde presvedceny o sve pravde, nejaky nadhled nebo sebereflexe je snad pro nej cizi pojem.

rejalin
5. lis 2022

@emillyhk tak samozřejmě, ne vždycky to klapne. A třeba na mého manžela by to nefungovalo, on obecně neumí takové věci popsat..

emillyhk
5. lis 2022

@rejalin Můj taky ne. Ale pracujeme na tom 😊 Chci to naučit i syna. Ti chlapi prostě dřív nebyli moc vedení k tomu, aby si uvědomovali, popisovali nebo dokonce sdíleli svoje pocity.
S tou mojí mamkou je to horší, no. Když se zeptám, jak to chce ona, tak mi odpoví: "Udělej to, jak jsi říkala." Jenže já jí navrhla několik možností, takže stejně nevím... Ona frustrovaná, já frustrovaná... Ale nějak to s ní přežiju, nemám ji doma tak často, jako manžela 🤭

rejalin
5. lis 2022

@lobella prvně asi by sis z toho neměla takhle domýšlet "logicky", že mu tam vadíš ty. To se pak člověk zbytečně urazí a pravděpodobně on to tak nemyslí. Vařit s dětmi je o nervy, to je jasné 🙈 Mně se v tomhle osvědčuje takové to "nevkladat druhému do úst své vyvozené pocity", ono něco někdy tak vypadá a vlastně to tak není, zbytečné to potom přináší negativní emoce.
Jiná věc je, že on by měl ve svém věku umět říct narovinu co chce a co ne. I za cenu toho, že budou děti nespokojené, to je součást života. To pak není správné, když nadává přestože to odkyval. Takže zkusit se zaměřit na to, aby se to naučil. Já to na začátku vztahu také neuměla a teď to umím tak, že možná manžel i někdy lituje, že mě to naučil 😀 nicméně podle tvých příspěvků těch problémů tam je víc..

rejalin
5. lis 2022

@emillyhk také doufám, že syn bude tohle alespoň trochu zvládat 🙂 a taky umět vařit a pomáhat v domácnosti 🤣
Já mám zase problém s mojí babičkou, také vždycky říká, abych to udělala jak chci a pak se staví do role oběti. Ale tu už nezměním, tak se snažím si to pak nebrat osobně 🙈

emillyhk
5. lis 2022

@rejalin Tvoje babička bude možná ve věku mojí mamky 🤭 Taky už to beru tak, že ji nezměním. Ale někdy mě ten její postoj ubíjí 🙄

rejalin
5. lis 2022

@emillyhk někdy je to vysilujicí. Babička mi sem jezdí jednou týdně z jiného města vyvenčit syna. Když přijede, tak poslouchám jak je z toho unavená, stěžuje si kamarádům, když ji řeknu ať si odpočine a nejezdí, tak je uražená.. a takhle je to se vším. A člověk pak neví, jak to udělat, aby ten druhý byl spokojený.
Začala jsem obecně razit to, že se třikrát zeptám a když potřetí ten člověk řekne, že to nevadí nebo že nechce, tak už na to prdim. A stejně tak bych to udělala tomuto manželovi, když by potřetí řekl, že je to ok, tak bych je tam nechala a dej se vůle boží 🤣

lobella
autor
5. lis 2022

@rejalin ono je tohle doma porad, dcera mu vyleze na klin u PC, on si ji tam necha,ze to nevadi,ale jakmile mu zacne klikat do klavesnice,brat propisku,zacne jecet,proc je vlastne u nej na kline a ze ji tam nechce🙈😀

rejalin
5. lis 2022

@lobella no jo, to mu pak těžko pomoct, že jo 🤣 jako já to chápu, řvoucí dítě je vopruz, ale to bychom jim museli dovolit všechno. A když už to dovolí, tak by si to měl tiše vytrpět 😀
No zkus si pročíst nějaké články o efektivní komunikaci a můžeš mu je ukázat nebo to s ním probrat. Ale samozřejmě musíš mu to dobře podat a on musí chtít 🤷‍♀️ zkus u toho mluvit v množném čísle (máme problém, mohli bychom zapracovat..), dej příklad, co zase nejde tobě.. aby to nebral jako útok.

lobella
autor
5. lis 2022

@rejalin navic on pri kazde blbine na holky zvysuje hlas,je tak zvykly z domova,tata proste vsechny prehral tim ze svuj nazor vyrval, jenze ja nechci,aby na ne hulakal a tak jsem radsi po ruce a ldyz vidim,ze ho zacinaji stvat, vezmu si je stranou

lobella
autor
5. lis 2022

@rejalin to uz jsem zkousela...zadny problem nemame, mam ho jen ja,jelikoz on ho nevidi...obecne komunikace s nim je hrozne tezka,zacyklena,od na sebe vse vstahuje a urazi se,sam nedokaze rict vubec nic na otazku,co by u nas rad zmenil,zlepsil

lobella
autor
5. lis 2022

@rejalin ja prave razim nazor,ze dite neco chce/dela a bud s tim souhlasim uplne nebo castecne a sdelim svoji podminku,nebo s tim nesouhlasim vubec a nejede pres to vlak...on jim spoustu veci zprvu dovoli,protoze nechce,aby jecely,vztekaly se,ale po chvili mu to samozrejme vadi a zacne jecet on sam na ne

rejalin
5. lis 2022

@lobella s tímhle vychovnym názorem se ztotožňuji. No jinak těžko radit, pak už leda dotáhnout za odborníkem a probrat to tam. Když jedna strana nechce nic dělat a nevidí problém, těžko to měnit 🤷‍♀️ není to snadná situace

bereni
6. lis 2022

@lobella Hele ono asi ani s tebou nebude lehke porizeni. Jedna uzivatelka tu napise na tvoji situaci nazor “soucitim s tvym manzelem”, zrejme ji to prijde zcela mimo misu co pises a ty reagujes “ja a tim tvym”. A proc ty takto reagujes? Tys popsala vasi situaci=ona napsala nazor, ktery se ti nelibi, ale nejsi tu na placani po ramenou, ale pro nazor ne? Ona nic o sobe nepsala, takze na zaklade ceho ty ji pises toto? Ono jestli jako takhle umanute se i doma hadas, tak pak ano, chapu, ze manzel i bouchne, protoze ses asi ta co rada umlaci ostatni argumenty a ses ta, ktera nesnese kritiku… Nechces se hadat kvuli logice, ale ta tvoje reakce, veskerou logiku popira. Jinak nemusis se hned sackovat do kuchyne, staci snad se zeptat pekne predtim nez tam vlezes. Taky to nemam rada, nesnesu ani kdyz varim sama a manzel lita kolem me a micha mi veci v hrnci. Ale my po sobe nemusime rvat a umime si vse rict bez takovych reakci.

alice180
6. lis 2022

@lobella a když mu řekneš, je mi špatně ven nepůjde vezmeš prosím holky ty?

veruuu_kubesovic
6. lis 2022

@lobella a mě to zase přijde jak bys ho šla kontrolovat u toho vaření a navic vařit s 2 malými dětmi ne každý s úsměvem na rtech zvládne🤷‍♀️🤦‍♀️🤷‍♀️

lobella
autor
6. lis 2022

@alice180 gak mi odpovedel,viz zminene,ja vim,ale jsem unaveny a ven se mi nechce, otocil se na druhy bok a proste spal dal

lobella
autor
6. lis 2022

@bereni ano,priznavam,psala jsem ji s horkou hlavou, je mi blbe,nejradeji bych si lehla,ale misto toho pobiham kolem deti...nemuzu vubec mluvit,jen sotva septam a vzit ven 2 deti, jedno na kole,druhe na motorce,clovek na ne nemuze houknout,kdyz maji pockat,kdyz jede auto,clovek je vycerpany,zoufaly,nastvany na chlapa,ze se jednou nepremuze,ze ja musim fungovat porad, at se deje co se deje a pak tu nekdo napise,jak souciti s chlapem,ktery se mi v tu chvili vali ma gauci,jelikoz koukal do 2 do rana na serialy,kdezto ja vstavala celou noc k holce

camelinka
6. lis 2022

@lobella Neni nahodou blizenec, nebo stir?

lobella
autor
6. lis 2022

@camelinka vaha

hanka_333
6. lis 2022

@lobella No nevím. Ale s manželem máte mnohem více problémů než s kým varit v kuchyni. On si v podstatě jede režim, jsem v práci a doma odpočívám. Ať mě deti neotravuji, jinak na ně sproste rvu. Vždyť vůbec nerespektuje tvé potřeby. Tráví s detmi vůbec čas alespoň o víkendu? Máš ty nějaké volno pro sebe?

lobella
autor
6. lis 2022

@hanka_333 jako ne ze by se jim vubec nevenoval,ale mohl by mnohem vic,ze by je vzal treba ven a ja mohla delat neco sveho to ne,nebo doma,ze by si s nimi hral a ja si delala sve, cas pro sebe mam jen kdyz obe spi,coz starsi od 2 pres den nespi vubec, a kdyz holky spi,tak dohanim resty co pres den s holkama nestihnu...a to kdyz spi,tak dorazi se sexem

felixfelicis
6. lis 2022

@lobella ja komentovala jen tu situaci s varenim v kuchyni. Nemuzu vedet, ze jsi na nej zaroven jeste nastvana za tunu dalsich veci, ktere (pro me) s tematem diskuse nijak nesouvisi. Ze jsi nemocna a nemuzes si odpocinout je mi lito🫂

veronikav31
6. lis 2022

@lobella já se omlouvám,ale když je s ním starší v kuchyni a mladší taky,proč byste tam musela být vy...?on je taky táta musí se s tím poprat sám.tohle mě udělat doma chlap tak taky budu nepříjemná.Občas se hádáme kvůli blbostem,ale tohle je zrovna věc,kterou osobně bych nesnesla.a pokud drzkuje,tak stačí jedna věta: to víš,máme dvě děti a chtějí být taky s tatínkem...nebo říct:taky vařím s oběma naráz,to zvládneš...načeš bych odešla do jiné místnosti a nechala bych je tam o samotě.

veronikav31
6. lis 2022

@lobella Když je to blbe tak proč bereš děti ven? Já se dělat spoustu věcí i doma,hrát hry apd,u toho nemusíš mluvit.nehlede na to,že stačí říct starší že má počkat u auta barvy třeba zelené nebo třeba u nějakého obchodu a nemusíš na ni křičet,ne? Mladší tak rychle nejede na motorce,tak jí stacis. Důvěra musí být nejen mezi vámi a manželem,ale i mezi vami a dětmi -vlastni zkušenost, děti máme od sebe 2r a 1m,ale když jsem řekla že budou čekat na kole,motorce nebo koloodrazedle u auta modré barvy,tak tam čekali spolu.

suzanna123
6. lis 2022

@lobella ale vždyť to je logické. Nechtěl vás tam všechny. Kdyby odešlo jedno z dětí, tak bude taky třeba spokojený - to tys vydedukovala, že mu vadíš ty 😁 Jinak já ho chápu, taky se mi nakýblovat k vaření celá famílie, tak chytnu nerva. A vysvětli někomu logicky, že ti něco leze na nervy 🤷‍♀️

e_v_k_a83
6. lis 2022

@lobella Ahoj, já tě celkem chápu. On rozhodně nereagoval normálně a argument, že kdyby mi tam všichni přišli "pomáhat" se nervnu taky neberu. Protože když mi něco vadí, řeknu to. Ty ses ho dokonce ptala jak mu to vyhovuje a přesto byl problém. Za sebe můžu poradit jediné. Příště dělej jakože mrtvého brouka, holky jak se tam nakvartyruji tátovi ať si to s nimi vyřídí sám. Nezasahuje do toho, je dospělý tak ať holkám řekne jak si to představuje. V podstatě jsi to řešila za něj a ještě měla zle.

budouci_maminka
6. lis 2022

Ty jsi po nem chtela logiku kdyz byl v emocich, je jasne, ze mu to neslo. Kdyz je v emocich, logika mu nefunguje.
Ja si myslim ze si dost usetrite hadek kdyz ho proste nechas byt a nechas ho doresit ty situace. On te nevolal, on si nerikal o pomoc, naopak z popisu mi prijde ze i byl nastvany ze mu zasahujes do situace. Nedelala bych to. Dala bych mu vic prostoru at si vyresi veci sam a po svem...
Situaci mel pod kontrolou, sel varit, prismodrlilo se jedno a pak druhe dite. Sice byl vzteklej ze tam ma obe ale ne bezdradnej..dle meho kdyby jsi se zeptala - "mam ti odebrat nektere z deti, nebo je tam chces nechat?" Pripadne mlcet a neresit do doby nez te zavola zda si jedno z deti nevezmes - by vam usetrilo spolecny klidny vecer...

Jsi spis logicky typ, on emocionalni. Davej mu vic casu na reakce...a klidnr si nacti neco o ještěrčim lidskem mozku, pomuze ti to ho pochopit.

vineta
7. lis 2022

@lobella Tak když pominu tu absurdní (z obou stran) situaci s vařením (mimochodem, jestli tohle holky chtějí dělat často, pořiďte jim učící věž), tak je tvůj manžel dle popisu těžkej sobec, což by mě štvalo daleko víc, než nějaký nelogický hádky. A ještě k tomu pruďas. Co poradit, nevím, před dětma tohle nedělal? Chápu, že asi nebylo tolik situací, kdy mu saze bouchaly, ale asi tam nějakej základ byl?
Co se týká ječení na děti, jakej má on vztah se svým otcem, kterej takhle ječel na něj? Hodila bych s ním vážný rozhovor a snažila se mu vysvětlit, proč bys byla ráda, aby se krotil, na druhou stranu, jakej k němu budou mít dcery vztah, je jeho boj, asi bych do toho pokaždý nezasahovala. Celkově se mi teda vaše soužití takhle jeví dost disharmonicky a mně by v tom teda bylo bez nějaké snahy o změnu z jeho strany hodně nepříjemně. Tzn vážný rozhovor, poradna, cokoliv, co by ho přimělo se nad sebou trochu zamyslet. Jako to sobectví se těžko přeučí, na druhou stranu pokud budeš pořád ustupovat, aby byl klid, bude to čím dál horší.

miia90
7. lis 2022

@lobella taky mám doma složitého chlapa. Komunikace s ním je každodenní výzva a když nemám chuť na neustále přemýšlení jak mu co říct, aby se zase neurazil, tak radši mlčím. Jsou ale situace, kdy se těm jeho výstupu nemůžu vyhnout. Třeba teď nedávno. Dělají nám balkony. V pondělí dělali díru na dveře a v úterý měli vyměnit okno. V pondělí udělali takový bordel, že se v tom bytě nedalo být. Řekla jsem mu, že v tom s malou (9m) nemůžeme být. Jely jsme k mamce a on měl být u té výměny. Podala jsem mu jasnou informací. Zavolej, jak to bude hotové, přijedu a uklidime. Napsal mi, že okno je vyměněné ale ještě nebyli zedníci. Volám mu, ať zjistí kdy přijdou. Volá mi naštvaný, že ten den určete nebudou a že to nemá cenu uklízet, ať zůstanu u mamky. Pro mě jasná informace, ale zase jsem narazila, jak později vyplynulo. Odpoledne mi píše, že kdy hodlám Teda přijet, jestli ještě dnes nebo už nikdy. Volám mu, co to zase je? Urazeně z něj vypadne, že jsem sobec, že kvůli mě celý den neviděl malou a utíkají mu důležité chvilky a tipl mi to. Asi 5 minut jsem koukala na mobil, protože jsem to nemohla pochopit. Pak jsem bouchla já. Rozjela se ostrá hádka. Z něj vypadlo, že uklidil a chtěl mě překvapit a že čekal, že na poslední informací, kdy říkal že mám zůstat u mamky, zareaguji jinak. Že mu řeknu, že přijedu i tak, aby jsme v tom bordelu asi byli šťastné pohromadě. Z mého pohledu, byl nesmysl sundavat igelity z nábytku, vysavat kdejakou skviru apod. Když to ještě není hotové a takovou informací jsem dostala defacto i od něj...a tak je to často.... Já mu večer řeknu, jasně stručně, Vem si prosim na 20 minut malou, potřebuju pracovat, přes den jsem na to vůbec neměla čas. Jeho reakce, Za to já jsem si asi celý den válel šunky, ne? A spustí monolog o tom jak hrozný měl den, co všechno musel stihnout atd. Je u toho úplně jedovatý a mě akorát zvedne tlak. Takže tě chápu, je úplně na palici, abych já přemýšlela jak s ním komunikovat, když on je úplně mimo. Podle mě na to funguje nemluvit. Hádky i mlčení vedou k rozchodu, ale mlčení stojí min nervů. Drž se 🙂

pavlinar
7. lis 2022

Ahoj 🙂 tahle konkretni situace byla emocne vyhrocena, tam logiku nehledej.. ale strasne me potesilo, ze ma nekdo doma podobneho chlapa jako jo. Nektere ty hlasky, situace jsou presne 🙂) U nas to neni tak hrozne, jak popisujes. Ale musim za sebe hodne bojovat. Jak je dite vetsi, je to lepsi. Zavedla bych u vas, ze pul dne o vikendu bude manzel s detma a hotovo. A muzes na neho usit logickou past :D Ve stylu.. co je podle tebe narocnejsi..? chodit do prace nebo pece o deti.. podle odpovedi bud Ty potrebujes odpocinek vic, nebo at si manzel odpocine od prace s detma 🙂)