Nenasytný tchán

chocolady
8. bře 2017

Uz nevim dal jak to resit, nebo jak to prestat resit. Jestli mate nejakou dobrou radu, budu rada. 🙂
Bydlime v domecku s manzelem, miminkem a tchanem, ktery je rozvedeny, a ma 10 nemoci, nezvladne se uz o sebe postarat sam. Manzel je jedinacek.
Vzhledem k tomu ze je tchan diabetik a ma i problemy s ledvinami a srdcem, mel by dodrzovat nejakou dietu. Kvuli techto problemu casto odmita jist jidla ktere varim - byt dle prirucky z nemocnice vyhovujici a chutna. Na nakup chodim ja nebo manzel, tchan si vzdycky stezuje ze pro nej nic nekoupime.
Nestravujeme se nijak nezdrave, ale samozrejme ja si vzdycky koupim i nejakou tu sladkost, ovocny jogurt atp.
Co me ale neustale vytaci je tchanova zravost. Ne ze bych mu neprala, ale posudte sami.. Pres noc jsem si nechala rozmrazit maso na karbanatky pro 3 osoby - v 10:00 maso hledam - neni - tchan snedl pul kila mleteho masa pres noc. Je schopny vypit 1/4l smetany jenom tak, po obede, po tom nasleduje pul kila mandarinek, a 2 mozzarelly, jablko, 4 varene brambory, ktere jsem si uvarila abych udelala noky. Priste mi z vyvaru vyjedl jatrove knedlicky z pul kila jater, jenom tak, po veceri. Opecena slanina na spagety carbonara mi z pulky zmizi, sotva odskocim prebalit miminko. Manzel mi prinese koblizek, a ja nez ho stihnu snist, vidom tchana jak neco dava psovi - testo z koblizku, on vyjedl cokoladu. Upecu kure - ozere z neho krupavou kuzicku! A potom se strasne divi, ze pribira, kdyz nic neji, a ze jakto ze mam cukr 18 jednotek, mel jsem jenom obed.. :/
Jinak je tchan hodny clovek a vsecko, ale toto je vec co me neustale vytaci a nevim uz jak to resit. Nechci se porad rozcilovat, ale zlobi me ze si naplanuju nejake jidlo a nakonec pulku surovin nenajdu, nebo ze proste uvarim a nakonec se dojidam chlebem, protoze mezitim co delam jine veci, on "ochutnava" .. :/

cantala
8. bře 2017

@chocolady Tohle je hodně složité, ale zakročit by měl tvůj manžel, když se jedná o jeho otce. Od tebe by to mohlo vyznít nepatřičně. Ale zakročit by měl, za prvé kvůli jeho zdraví a za druhé tohle chování není vhodné.

chocolady
autor
8. bře 2017

@cantala on se to manzel snazi resit, ale neni porad doma, a tchan se vzdycky urazi a zacne rikat ze je lepsi umrit nez takove zachazeni.. :/

puresin
8. bře 2017

@chocolady Ja se omlouvam, ale napsala jsi to hrozne vtipne, smeju se jako blazen. 😂 Ne ne, vazne, to musi byt hrozny opruz, ani si to snad neumim predstavit, jak strasny musi byt resit to skoro kazdy den. Jedine poprosit manzela, aby to tchanovi nezne naznacil, ja bych na to sama taky nemela koule.
Ale teda do fejetonu je to spicka 😅

sara84
8. bře 2017

Znami toto resili s manzelovym.synem. Pravidelne rano nemeli nic k snidani, zadne pecivo, vyzrane kakao atd. Nakonec byli nuceni zavest system- policka v lednici je tvoje- jogurty atd. Vse popsane (fixem velke D) toto je tve jidlo. Az dojde, koupim, Toto je me jidlo,.pracky pryc..A vsem se vcelku ulevilo, ubylo vzteku a revu..Chapu, ze u dedy je to jine kafe, ale najit neco podobneho ve zdvorilych hranicich?? At si napise co chce koupit. Vyclenit policku? Az budete chcit neco, zajdu nakoupit! On pak urcite bude chtit prilepsovat i miminku! Bacha na to, at pak neda mimcu klobasu treba...

cantala
8. bře 2017

@chocolady To je normální psychické vydírání. Bylo by dobré se poradit s jeho lékařem, možná s nějakým psychologem, jak na něj ideálně zapůsobit. Věřím, že je to těžké, mám podobné zkušenosti. Někdy to jde vysvětlit a domluvit se, ale chce to hlavně trpělivost a důslednost. Ale pokud se on "zabejčí", může se to zdát zbytečné. Těžko ho hlídat na každém kroku. Nejde si kuchyni třeba zamykat? Já vím, že je to krajní řešení, ale nic jiného mě v tento moment nenapadá. Na druhou stranu se může urážet, ono by ho to mělo časem přejít, když na to nebudete reagovat..

horsiee
8. bře 2017

@chocolady citový vyděrače mám úplně nejraději. Normálně bych mu vyklidila dvě patra v lednici a na ní bych připevnila bloček a tužku ať si napíše co potřebuje koupit. S tím, že mu to milé rádi dovezete.

mejan
8. bře 2017

@chocolady omlouvam se, ze reaguju a nemam radu. Ale smekam pred Tebou, ja bych tohle dlouho nevydrzela. Obavam se, ze se tchan uz nezmeni. Zneuziva svuj zdravotni stav a manipuluje Vami. To by jeho doktor z diabetologie koukal na jeho dietu

puresin
8. bře 2017

@mejan
@cantala
@chocolady
To by mohlo pomoct - naprasit ho dietologovi nebo aspon jeho obvodnimu. Kdyz to na vas hraje na nemocneho chudaka, tak ho vzit za slovo a donutit rezim dodrzovat. 😎

luciina
8. bře 2017

Tchán asi s vámi dlouho bydlet nebude ... 😉 chodí na pravidelné prohlídky? Ani na lékaře nedá? Co jít na dia s ním a probrat stravování atd.? Má švagrová chodí se svou mamkou k dr. (Ke všem) jinak by tam nešla a kdyby, tak řekne, že dr. nic.

mejan
8. bře 2017

@puresin ja bych to radsi nedelala, protoze tohle si precist jeho doktor, tak dostane infarkt a jeste ho budou mit na svedomi a tchana porad v kuchyni. Omlouvam se, ze to zlehcuju, ale co delat. Bud se nad to povznest anebo se z toho zblaznit. U me by jednoznacne vyhrala ta druha moznost

msimankova
8. bře 2017

@chocolady tim vas dobre vydira, ze je lepsi umrit... Tohle neni nevhodne chovani, to je naprosto neslusne zneuzivani toho, ze u vas bydli. Manzel by mel zakrocit razneji, snist nekomu cokoladu je rozdilne, nez toto. Obavam se, ze vyklizeni policky nepomuze, to je na zamykani kuchyne, k cemuz se snizit je narez. Jezis, to mne vytocilo :D

uhz
8. bře 2017

Řešili jsme něco podobného se starou tetou- neustále u rodičů na navsteve krmila psa (mamka si ji bere třeba na týden k sobě na navstevu). Je uz hodně stará a občas zmatená, ale je to především taky generálka, která si dle svého může dělat co chce, protože už na to má roky. To s krmením jí bylo vyčteno milionkrát, po dobrém i ostřejším. Vždycky začne vyhrožovat, že se sebere a odjede. Tak jsem ji minule řekla, že v pořádku, ať se teda sebere a odjede. No samozřejmě nikam neodjela 😂 Umírání je už sice vyšší dívčí, ale takto vydírat bych se teda nenechala. I kdyby měl 150 nemoci, nemůže si dělat co chce a šlus!

koordinatorka_odboje
8. bře 2017

Hm, jestli je diabetik a ji timhle stylem, tak se s nim moc dlouho uz rozcilovat nebudes

zmrzka89
8. bře 2017

Já úplně vidím svého otce (až na to, že neměl diabetes) - mamky jídlo odmítal - bylo to moc pozdě, jí se přece ve 12, nebo teď ještě hlad nemam atd. Nevim jak moc to byly naschvály a nakolik ho bolel žaludek, který nepřiznal. Ale pak chodil a potají vyjídal lednici - jogurty, sýr co měl být na špagety, atd. - jednou jsem vzala fixu a popsala naše jogurty a bylo zle, že už si nemůže vzít ani ten jogurt. Asi je základ, aby jedl ta hlavní jídla, možná by pomohlo se spojit s dr., nebo to navléknout na doktora, že si má sám psát, co za den sní a třeba až to uvidí napsané, tak ho to samo vyděsí. Nebo naopak - udělat mu na celý den jídelníček i se svačinkama - probrat to s nim a nic ani víc, ale to by asi musel manžel...
Jinak teda kůžičku od kuřete ještě pochopim, kobliha by mě pěkně naštvala, když byla moje, ale ta smetana, mozarela a vařené brambory mi přijdou pěkně nechutný - jak porucha příjmu potravy...

annasmyckova
8. bře 2017

@chocolady taky tě obdivuju, mě by z něj trefilo...i když může být hodný, je to manipulátor a citový vyděrač...mě stačí náš pažravý pubertální synek, co ujídá ostatním (nakoupím, pro každého po kuse a on sní i někomu dalšímu..) co chci, aby zbylo musím schovávat. Jogurty dávám do ledničky příděl jen na jeden den, ostatní mám schované ve sklepě, protože by snědl třeba tři naráz...máš hlad? Chleba je dost...Dědečkovi bych asi od plic promluvila do duše, že je to pro jeho zdraví a blaho...😕

chocolady
autor
8. bře 2017

No ja uz jsem v nemocnici zalovala. Posledne tam byl mesic a "zazracne" zhubl 5 kilo. :D Ja mu vzdycky koupim tl co chce, ale on kdyz to ma tak to zvladne zvalit behem jednoho odpoledne. A zas mu nebudu kupovat kazdy tyden 2 kg lososa a jinych lahudek byt zdravych ktere muze, kdyz zrovna nemame moc penez na vyhazovani. To ze ma kazdy svoje to nefunguje - delam veceri - kazdemu velkou housku se sunkou - manzel se vrati pozdeji, necham mu to v krabicce nachystane. A on tu housku najde nakousnutou, protoze proste tata byl mlsny. Rozdelovani nerespektuje..

nafuka
8. bře 2017

je to prostě nenažranec a zakročit by měl manžel.Nedivím se že ma x nemocí, když se..e na co přijde.

annasmyckova
8. bře 2017

@chocolady to je fakt na Chocholouška, něco si tím jídlem kompenzuje, nějaký nedostatek...co se poradit s nějakým psychologem nebo v nutriční poradně?

chocolady
autor
8. bře 2017

@cantala kuchyn nemuzu zamknout, je pruchozi od hlavnich dveri a on tam spi na divanu, protoze tam je krb. V pokoji v normalni posteli odmita spat protoze proste nebude a hotovo. :/

zmrzka89
8. bře 2017

@annasmyckova jj, taky si to myslim, chtělo by to ho nějak zaměstnat - nemá co dělat, tak jí.

mejan
8. bře 2017

@chocolady kvuli krbu to nebude, je stale u zdroje.

chocolady
autor
8. bře 2017

@luciina k doktorovi chodi, poslechne si co ma a nema a pak si dela co chce. Minule se rozciloval na lekarnika ze mu nechtel prodat kapky na spani a nejake leky, ze on tomu nerozumi, tak si to nakonec koupil jinde. Lekarnik to nechtel prodat, protoze to ten mesic kupoval uz 2x.

chocolady
autor
8. bře 2017

@zmrzka89 ja nevim uz co bych mu dala za praci - toto nemuze - srdce. Tamto nemuze - nohy. Na tamhleto nevidi, tohle je zenska prace to nene. Porad neco. Maximalne mi pokraji zeleninu a zamicha polivku.

pincola
8. bře 2017

@chocolady Je mlsný a drzý! Ta kůžička z pečeného kuřete!!😀 Knedlíčky z polévky po obědě:D Strašně moc mi připomíná mou mámu! My s ní naštěstí nežijem, to by se nedalo. Ona má zas své-takovou upejpavost. Je upejpavá, nechce, nechce, jen si takhle zobne! A šáhne vždycky po tom nejlepším. Nejí obyčejné jídlo a pak se zasytí tím, co ostatní mají jen navrch za odměnu, jako lahůdku.
Jí všechno bez pečiva, bez příloh. Přijde na návštěvu, oběd nechce. Upejpá se, že nás nebude přece vyjídat. A pak naposezení sní u kafe celou drahou čokoládu z čokoládovny. Tím, co mi si šetříme se naobědvá. A odchází s tím, že u nás nic neměla, ž eto ona by si od nás nic nevzala a nechápe matky, co své děti chodí vyjídat.

A když už si oběd dá, tak se jí musíš 5x zeptat. Říká, že ne, ale cítíš, že když jí nenandáš jídlo, tak se urazí. Chce, abys jí jakoby přemluvila😀 A když už si nechá nadat, tak volá že chce jen trochu, jen na ochutnání, aže to chce bez přílohy. Takže ve finále jí dáš dvojitou porci masa, protže by jinak an talíři nic neměla, když nechce přílohu.

Mě nevadí dát jí to, protže my spolu nebydlíme, nás nestojí zdaleka, to co tchán vás, spíš mě unavuje ta hra na upejpavou. A rozčiluje mne to. Ona se tak ztravuje celý život. Isama doma.

panickatlamicka
8. bře 2017

Vubec bych se s nim nes.ala asjela ho jak malyho spratka. A vse, co by sezral, bych mu hezky napocitala a chtela uhradit. Takovy manipulatory fakt ,,miluju".

mili_ilim_ilmi
9. bře 2017

Souhlasím s tím, že je to manipulátor a citový vyděrač. Není náhodou vyléčený alkoholik? Podobné chování jsem viděla u vyléčených alkoholiků - přestali pít, ale začali být závislí na jídle. Každopádně si myslím, že je na tom jídle závislý a že by mohla pomoci nějaká antidepresiva nebo léčba v psychiatrické léčebně, protože takové chování prostě není normální. Ale k tomu by ho měl dokopat spíš manžel. Co se týče porušování diety, tak já za sebe bych to viděla tak, že je tchán dospělý a sám za sebe zodpovědný a když dietu odmítá, tak bych se na dietu vykašlala, je to jeho věc. Když si představím sama sebe v situaci, že mám já držet dietu a třeba nechci i za cenu negativních následků, tak by mě strašně štvalo, když by mě do ní někdo nutil. Já mám něco podobného s dědou, má spoustu nemocí, měl by držet dia dietu a neměl by kouřit. Ale já mu klidně koupím, když chce, cigarety nebo čokoládu. Vím, že to nesmí, ale vím, že v jeho stavu už nemůže dělat nic z toho, co v životě rád dělal, špatně vidí, špatně slyší, špatně chodí, všechno ho bolí. Tak si říkám, proč mu odpírat ta jedna z mála potěšení, která mu zůstala.

valkyra222
9. bře 2017

Mám podobný problém akorát ne s tchanem ale přímo s rodiči.bydlíme v rodinném domku my obývame vrch oni přízemí když jedeme k doktorovi nebo na nákup nebo pokaždé když vytáhneme paty z domu chodí k nám jako do samoobsluhy a pak když chci třeba malému udělat granko které jsem třeba koupila dva dny zpět zjistím ze chybí půlka pak mi chybí půlka cukru nemůžu najít sladkou papriku přitom den předtim jsem otevírala novou ubývá mi mléko z kartonu a do zásoby musím kupovat toaletak i mýdlo....místo toho aby si to všechno koupili sami tak si raději koupi pivo nebo tvrdý alkohol....pomalu ztrácím nervy a přemýšlím o stěhování i když je už všechen majetek psán na mě :/

kvakuska
9. bře 2017

@valkyra222 zamykat patro ... i za cenu, že bys tam měla postavit stěnu s dveřmi, která tam třeba teď není 😎

muhehehe
9. bře 2017

Teda z tohohle by mi mrdlo, to se ani jinak nedá napsat.. neměla bych asi takovou trpělivost, děsně bychom se zhádali a nějak by to dopadlo. Nic dalšího krom toho, co tu zaznělo, mne nenapadá... ale teda... to je téma! Zároveň autorku a několik lidí co sem napsalo lituju a k tomu se musím chtě nechtě smát, některý historky jsou fakt pekelný 🙂 🙂