Neschopný/líný/nepořádný manžel

kozavoza
26. dub 2017

Potřebuji se asi vypovídat a zároveň požádat o radu...
můj manžel mi přijde naprosto neschopný a nechutný. Vůbec nepomáhá v domácnosti, všechno musím dělat já. Vařím, peru, uklízím... jsem těsně před porodem a už to opravdu nezvládám. Manžel mi neustále jen říká, že prostě nic dělat nemám, že mám odpočívat, ale sám nic neudělá. Vůbec po sobě neuklízí nádobí, nesmetá po sobě drobky. Nezamete, když přijde špinavý z práce a padá z něj špína. Sedne si na sedačku a začne si loupat kusy ponožek z nohou. Kape mu třeba šťáva z citronu na podlahu, ale nikdy to nesetře, vůbec mu asi nevadí, že se pak lepíme k podlaze. Když už uklidí nádobí z myčky (které tam ale sám nikdy nedá), nezkontroluje, zda se opravdu umylo a dává do skříně špinavé hrnečky. V kumbálu, kde se převléká do práce a máme tam boty má neskutečný nepořádek. Všude se mu válí pohozené špinavé oblečení, použité ponožky, má tam už dva měsíce obrovskou tašku se dřevem, které chce roztřídit. Musí tu tašku překračovat, ale dřevo prostě neroztřídí. Psovi neumí utřít nohy, když je má z venku špinavé a pak jsou všude tmavé psí šlápoty - vytřít to ale musím já. Musím mu vše říkat jako malému dítěti a připadám si potom i sama úplně nemožná. Když už má někde hromadu špinavého oblečení, musím sama jít a říct mu, jestli to chce vyprat. Sám to ani k pračce nepřinese. Když chci třeba přidělat poličku, musím za ním jít už s nářadím a vrazit mu to do ruky, jinak to neudělá. Několikrát jsem si např. sama pověsila obraz apod. a pak jsem to od něj schytala, že se chovám jako chlap, že nemám dělat chlapské práce. Někdy mi přijde, že si ze mě prostě dělá srandu, protože než za ním pořád běhat a doprošovat se, radši si některé věci udělám sama.
Několikrát jsme se o tom spolu bavili, ale je to jako do dubu. Snažila jsem se mu vysvětlit, že opravdu vše udělám a nevadí mi to (vyperu, pověsím prádlo, vysaju, vytřu, umyju nádobí, uvařím, upeču...), ale jediné co po něm chci, aby PO SOBĚ uklízel, když někde udělá bordel. Naprosto bez odezvy. Naučil se jedinou věc, když si uřízne chleba, tak smete drobky z linky. To je jediné. :(
Nechci být nějaká fůrie, co ho neustále buzeruje, většinou už se ani nezmůžu na slovo a počkám až odejde do práce a prostě uklidím, ale o to víc ve mě narůstá pocit odporu k němu, že je naprosto neschopný.
Také vše odkládá. Má někam zavolat a objednat se třeba na výměnu pneu a odkládá to tak dlouho, až to řešíme ve stresu poslední den před dovolenou.. před čtyřmi lety změnil trvalý pobyt a do teď si nebyl zařídit nový techničák na auto. Naprosto mě to rozčiluje. :(
Děsím se toho, jak budu zvládat do toho všeho ještě péči o dítě. Ne že by nepomohl s dítětem, asi se bude snažit, ale pochybuji, že pomůže ještě s něčím, když toho nebyl schopen dosud. Jsem jeho chodící diář, uklízečka.

Má to doma taky někdo? Snažím se na to dívat s odstupem, jestli na něj nekladu moc velké nároky.. je pravda, že chodí do práce a někdy má práci i celkem fyzicky náročnou, ale nemám pocit, že bych po něm chtěla nějak mnoho. Přijde z práce, má navařeno. Nají se, sedne si k pc a nic až do druhého dne, kdy jde zase do práce, nedělá.

terezapetrova
26. dub 2017

@kozavoza nevim ja bych poradila ale vim, ze dite je teprve vyzva takze jak to chces delat po porodu? Pokusit si v klidu promluvit a zkusit zmenit i něco na sobe. Pac zmeny na nem musí jen on sam.

vanea
26. dub 2017

@kozavoza Mně přijde že nejsou idioti, jen jsou pohodlní a líní :P soudím dle diskuze kamarádů , kdy zaznělo, že proč by uklízeli, když se to pár dní nechá a ženská to nevydrží a uklidí to stejně sama...Idioty ze sebe akorát dělají, aby to měli jednodušší...samozřejmě čest výjimkám, někteří můžou být fakt natvrdlí...ale když chlapovi jasně řekneš, napíšeš.. co má udělat...tak se prostě vymlouvat nemůže na nic, než na svoji neochotu ti pomoct=) Jinak možná by fakt pomohlo si sednout, říct že takhle to dál nejde, že miminko prostě musí být v čistotě a rozdělíte si prostě práce na papíru, připnete kalendář úklidu na lednici a prostě to budete plnit oba no :D sice je to jak ve školce, ale tak..třeba by to mohlo pomoct=) za každý týden, kdy všechno splní, může mít nějakou odměnu :D

kristynatita
26. dub 2017

To, co popisujes, je 90%chlapu.

evik19
26. dub 2017

Můj manžel je asi podobný případ jako tvůj, bordel většinou ani nevidí, obzvlášť ne ten svůj, když ráno vstávám do práce, tak vyhazuju obaly od jídla, co po sobě nechal v obýváku, nádobí, oblečení apod. Tohle mi až tak nevadí, ale co mě fakt vytáčí je to, že po něm taky každé ráno najdu na lince sýr anebo šunku či mliko, co zapomněl dát zpět do lednice a po návrat z práce nanovo, protože ani po snídani to není schopný to po sobě uklidit. Pak se strašně diví, že vyhazujeme tolik jídla, ale já si fakt nedam zelenou šunku, ani nadvakrát zplesnively hermelin🙂 O rohlicich , které zůstanou na lince nezabalene ani nemluvím, ty se dají použít aspoň na strouhanku🙂 Mám podezření, že mu snad dokonce chybí nějaký gen, který může za vnímání bordelu-napriklad čekáme návštěvu, já ho požádám, aby si uklidil svůj pracovní stůl, kde má kupu krámu, za hodinu se vrátím a on má na stole stále kupu krámu, ale věci v zasuvkach má pěkně srovnané. To prostě nepochopim🙂 Když má třeba uklidit kuchyň, začne tím, že zamete, pak teprv skládá nádobí do myčky. Teď, když po něm něco chci, popisu přesně, co má udělat a v jakém pořadí, ale dost často se ho to dotkne a odmítá spolupracovat🙂 přitom jinak je docela dost organizačně schopný a pracovitý, tak to fakt nechápu a už asi lamu hůl. Upřímně, můj manžel takový byl vždy a takhle jsem si ho brala, tak si zas tak moc ani nestezuju, já taky rozhodně nejsem hospodyně roku a navíc jsou důležitější věci na světě-třeba, že je na něj spoleh, má nás rád, tráví s námi veškerý volný čas a celkově se mi s ním prostě žije vlastně krásně. Navic se s věkem trošku mění a je čím dál zodpovědnejsi. Kdybych žila s úklidovým maniakem, tak bych se takhle dobře určitě neměla.

kozavoza
autor
26. dub 2017

@evik19 uf, obaly od jídel, přesně! Dojí třeba kyselé okurky a nechá sklenici i s tou vodou na lince. Zkoušela jsem to ignoroval, ale byla tam týden, tak jsem to pak vylila a sklenici vyhodila. 🙂
Tvůj příspěvek zní celkem povzbudivě, že se to dá přežít. Ono co si budeme povídat, ve výsledku posbírání obalů, nádobí a zametení není na moc dlouho, možná mě spíš štve, že mu to nedochází nebo že mám pocit, že mu na mě nezáleží, když se nesnaží. Možná je to fakt nějaký "špatný gen".
Já jsem dřív uměla být taky prase, hlavně v pubertě. Ale asi hnízdím, jak se blíží příchod miminka a už tak žít vážně nechci.

sisstin
26. dub 2017

@kozavoza chlap je stejnej, ja tohle neresim. Jinak jsem se naucila si treba jednou za mesic dva o pomoct rict a kdyz mu reknu presne, co ma delat, tak to udela. Ale ze by sam od sebe, tak to vubec ;)

sisstin
26. dub 2017

@kozavoza jinak treba krabicku od termixu z postele lovim bezne - prijde po nocni, sni a usne a pak uz nema sajnu, ze to tam nechal atd.

gnozka
26. dub 2017

@evik19 to je jak u nas 🙂)) a nemluvne omtom ten kdyz jedu s malou na 14 dni k nasi tak com potom najdu v lednici radsi nemluvit 😀😀😀

alicie_k
26. dub 2017

@kozavoza
Mně to s těmi obaly apod. spíš přijde jako takový zlozvyk ještě z domu od maminky, že si řeknou "však ona to uklidí" a hotovo. Ale nejsme přeci služky, nejde o to něco vyhodit, to je vteřina a je to, ale jak se říká "stokrát nic umořilo osla" - jednou vám dojde trpělivost a oni nebudou chápat o co vám jde a ještě z vás udělají hysterku...

gnozka
26. dub 2017

@kozavoza to je to nechá na lince je jeste dobry 🙂) ja takhle nacházím prázdniny obaly a sklenice id okurek v lednici 🙂))))

sisstin
26. dub 2017

@alicie_k tak ja to beru, ze jsem v domacnosti a je to moje prace. Ale me to narozdil od zakladatelky nejak zily netrha, uklizim denne nekolik hodin a nakej obal se uz ztrati 🙈😂

pataja
26. dub 2017

Klasika: jooo já to udělám, nemusíš mi to každých půl roku připomínat 🙂 to mají od maminky a čekají, že za ně budeš dělat vše jako ona. Já prevychovavam 😀

alicie_k
26. dub 2017

@sisstin Tak to pak ano, ale co až půjdeš do práce? Chlap bude čekat pořád stejný servis a to si myslím že se už nedá stíhat.

damae
26. dub 2017

Muj muz se fakt snazi, ale nektere veci take nezvlada... Napr. nikdy v zivote nezehlil a je schopen prave vyzehlene triko zmuchlat do koule a hodit na dno skrine jen tak. A jednou jsem zkousela kdo z koho: v noci rozbil sklenicku, kdyz se nejak blbe otacel a zapadla nam do takoveho vyklenku za postel, kam se hrozne blbe leze. V noci jsem to vubec neresila (ac v ni byla jeste nejaka voda), udelal to ze spani a i me tim probudil, ale rano jsem mu to pripomnela a rekla, ze to musi uklidit on. Pak znovu druhy den a pozitri a pak za tyden a pak jednou mesicne a po pul roce jsem to vzdala a uklidila...

sisstin
26. dub 2017

@alicie_k ja do prace chodit asi nebudu ;)

sisstin
26. dub 2017

@alicie_k nebo teda ne urcite nekolik pristich let a to zas uz decka budou vetsi a nebude tolika bordelu. Syn ma 9,5 a nedela bordel zadny. Navic kdyz uz jsou lidi v praci, skole, tak se uz moc bordelu nenadela.

catf
26. dub 2017

@kozavoza, podle mě mají být role ve vztahu pokud možno rovnoměrně rozdělené (já dělám to a ty tohle), ale uklízet něčí osobní bordel do toho podle mě nepatří. Jsem si jistá, že tvůj manžel ví moc dobře, že to nakonec uděláš za něj. Muži mají na tenhle přístup extra gen. Pokud tě ignoruje, tak bych to po něm přestala uklízet, a to minimálně ty věci, které tě nějak neomezují jako jeho špinavé prádlo. Až mu dojdou čisté ponožky, tak mu to dojde, uvidíš. Nevím, co to znamená, když píšeš, že po práci sedne k pc. Předpokládám, že na něm nedělá práci, ale něco zbytečného. Pokud potřebuješ, aby něco připomntoval a on to neudělá, tak neudělej ty něco pro něj (třeba oběd nebo večeři), které od tebe očekává automaticky. Pochybuju totiž, že bez toho, abys udělala něco radikálního, docílíš jakékoli změny.

vineta
26. dub 2017

Uf, to vcelku čumim, kolik mužů je úplně bez respektu k práci svého protějšku.. to bych teda nedávala- nejde tolik o ten bordel jako o respekt k tomu, co ten druhej dělá a co chce..
Můj manžel je pořádný, já občas někde nechám něco poházeného či neumytého, ale vím, že jemu to vadí (ač třeba nic neřekne a jen to uklidí), tak se snažím to nedělat. Nedovedu si představit, že bych mu to záměrně nechala k uklizení nebo že by mi bylo fuk, že mu to vadí.

blahova_andrea
26. dub 2017

já mám teda doma dost podobný exemplář. ale budiž mu omluvou, že on prostě nemá kdy to dělat. z práce jde rovnou na stavbu, pak sedne k pc a většinou nehraje hry nebo nekouká filmy, ale opět pracuje, vyhledává jak co na domě udělat, hrabe se v papírech, řeší maily...ale prádlo po něm teda nesbírám. když ho nedá min. ke koši, tak mu ho prostě nevyperu a je z toho zle pořád dokola. on si chudák nemá co obléct! 😀 na poličku nebo obraz by si teda čas našel, to zas jo. on má jako většina mužů jinde tu hranici bordela a úklidu. já mám potřebu vysát min. obden. jemu by stačilo třeba jednou za týden. ale to je běžný provoz. naopak pokud jde o návštěvu, tak to má pocit, že já to řeším málo a vypigluje kde co, abychom nebyli za čuňátka. takže u nás rozhodně v novém domě bude dobrý fígl často někoho zvát 😀 😅 taky určitě přijdeš na něco, čím ho popohnat. přeju hodně štěstí a pevné nervy 😉

sisstin
26. dub 2017

@blahova_andrea jj, asi tak, v praci 12-14h denne a pak druha sichta na baraku.

sisstin
26. dub 2017

Jako kdyby dosel chlap ve tri domu, sednul k tv nebo pc, tak to bych taky zurila. Ale takhle to proste mame rozdelene, ja decka a domacnost, on prace a bydleni. On ten bordel schvalnr nedela, on to proste nevidi. Ja dokud bydlela u rodicu, tak jsem to taky neresila, ted v moji domacnosti uklizim furt 😂

blahova_andrea
26. dub 2017

@sisstin tak pokud bych zůstávala v domácnosti, že chlap pracuje, živí celou rodinu a já jsem doma a obstarávám to zázemí, tak pak asi jo. vadilo by to méně. ale většina žen do práce musí a doma je pak čeká druhá šichta. myslím, že to že si každý uklidí svůj nepořádek je základem slušné a fungující domácnosti. i děti učíme, aby daly špinavé prádlo do koše, aby odnesly po jídle talíř, aby vyhodily papírek od pamlsku. jak to můžeme naučit děti, když po muži to nebudeme vyžadovat? jaký příklad muž dětem dává, když to sám nedělá, naší práce si neváží...? pak je žena fakt jen služka, která všem doma posluhuje, ale nikdo to neocení. možná až ve chvíli, kdy se něco stane a o služku domácnost přijde :-/

sisstin
26. dub 2017

@blahova_andrea mne syn doma pomaha se vsim, dcera je prasici batole zatim. On chlap odchazi, kdyz spej a prichazi, kdyz spej. Jinak to chapu, ze ne kazdy muze byt doma. To je fakt o domluve, ja to neresim nijak.

kacenecka_24
26. dub 2017

Manžel takový byl taky. Ale ja jsem tu furii ze sebe dělala hned od začátku vztahu, nejsem žádná jeho uklízečka. Byl zvykly, ze maminka po nem uklidi kazdy papirek - ale nikdy nepracovala, cely zivot byla doma, to ja nejsem.

A dnes po sobe uklízí, jen nedává veci do myčky, coz dokážu zkousnout. Když ho pozadam tak většinou i pomůže.

sisstin
26. dub 2017

A tohle je proste udel zen, muj volny cas 0, odpocinek 0, nespim atd. Ale me to doma fakt bavi, tak to mam vyhodu.

blahova_andrea
26. dub 2017

@sisstin no není to jen o domluvě 😀 ale to je fuk. u tebe mi to přijde vyloženě škoda. hodně jsi studovala a práce tě bavila. aspoň si to myslím

marki00
26. dub 2017

@kozavoza ty prazdne obaly, to je klasika, svagr tak vezme posledni rohlik z mrazaku, sacek tam necha, nebo polozi na linku, kos je pritom vedle. Nebo prazdne lahvicky od spreje na boty ma uz rok v predsini, pribyla dalsi prazdna a on si koupi dve nove a polozi to vedle, ale prazdne nevyhodi. Nechapu to. Jenze tchyne to porad omlouva, ze to jsou proste chlapi. Asi kdyby to za ne v detstvi neuklizela, tak by mozna meli jiny pristup.

sisstin
26. dub 2017

@blahova_andrea ja pak planuju delat tak, ze budu mit detskou skupinu v baraku nebo tak, urcite neplanuju v nejblizsich 10 let nekam chodit od do ;) jasne, muze se neco poprdet a budu muset, to uz bych resila az to nastane.

sisstin
26. dub 2017

@blahova_andrea ale muzu rict, ze ted se citim mnohem vic naplnena, nez kdyz jsem chodila do prace. Me proste byt mama a hospodyne fakt bavi, kupodivu :D

blahova_andrea
26. dub 2017

@sisstin aha, tak to jo. pracovat budeš, ale doma. mě přišlo toho studia a toho tvého vztahu k dětem líto, že by jsi jako fakt jen doma vařila a vytírala.