Nová společná domácnost - vaše názory?

luskolka
11. říj 2018

Ahoj ženy. Poprosím vás o vaše názory, zkušenosti, postřehy. Začala jsem po 2 letech vztahu bydlet se svým partnerem. Bydlet spolu byl jeho nápad. Nemohli jsme se shodnout na společném bydlení - on chtěl dům, já byt. Byt jsem chtěla především proto, že se lépe udržuje a také mám chatu, kam s dcerkou od jara do podzimu jezdíme. On trval na domě z důvodu větších prostor, parkování, neobtěžování se se sousedy, netahání věcí a nákupů do pater. Nakonec jsem ustoupila a svolila s tím, že půjdeme společně do domu, i když jsem mu vysvětlovala několikrát, že znám jeho životní styl, že je pro něj prioritní práce a sport (sportuje 5 týdně 1 - 2 hodiny) a že o dům je potřeba se starat, uklízet, udržovat jej, sekat trávu na zahradě, apod. Takže jsme se nedávno přestěhovali a mě začalo nové náročné období. Péče o dítě, práce, péče o dům. Dům má 3 patra a pohybujeme se ve všech třech - tedy taháme na pantoflích všude po domě (není to nový dům a ještě v létě se tam dělaly různé stavební úpravy a dodělávky) nepořádek. Nejsem schopná na jeden zátah sama uklidit 3 patra domu, ale je to potřeba udělat najednou, protože pak se to zase roztahá do uklizených částí domu. Neřekla bych, že bych byla příliš úzkostná na čistotu a nepotřebuji mít doma sterilno, ale ty černé pantofle a to, že si nemůžu sednout na podlahu a dát do děcáku dcerce na zem koberec, mě prostě točí. Říkala jsem mu to už x-krát, jemu je to jedno. Jemu bordel nevadí. Jeho matka je špína, která nechá zaschlé hrnce se zbytky jídel zplesnivět. On se čistotě vlastně neměl kde naučit. A taky už má nějaký věk - starého psa novým kouskům nenaučíš. Dlouho jsme mluvili... a mluvíme stále, teď už je to spíš můj monolog. Pokud ho k nějaké práci nedotlačím "násilím", neděje se nic. Stále jsou na domě nějaké nedodělky, a věci, které nefungují, ale já je při běžném denním chodu potřebuji. Prostě situace je taková, jakou jsem ji očekávala a stejně jsem z toho špatná. Předtím jsme společnou domácnost spolu nesdíleli, ale přítel ke mně chodil do mého bytu a já si všímala, jak se chová v mém prostředí. Je problém uklidit drobky z linky po ukrojení krajíce chleba, je problém dát nádobí do myčky, je problém bezprostředně po velké potřebě vzít štětku do ruky a strčit ji do mísy, je problém vynést koš, je problém setřít podlahu po vysprchování ve vaně, pokud něco v ruce je (např. šroubovák), odpadá to na zem přesně půl hodiny před začátkem squashe... Když jsem ho poprosila, aby mi s tím úklidem pomohl, tak se kroutí. Když ho poprosím, aby jednou týdně zaplatil paní na úklid, tak se kroutí též. (Jeho výplata je 7x vyšší než moje, jen pro info.) Takže místo abych šla s dcerkou ven, tak mám šůrovat barák? Prach všude utřu, záchod a koupelnu umyju, ale to vysávání a vytírání celého baráku prostě nedávám. 15 let jsem to dělala v pidibytě a teď je to pro mě příliš velké sousto. Jemu to nevadí, že se tam na baráku sedřu a večer si spokojeně přijde s požadavkem sexu. Vím, že se nezmění... Vadí mi to bytostně uklízet po chlapovi bordel. A ani nemám nic do pozitivna na vyrovnání - že bychom spolu trávili čas, jezdili na výlety, že by se mně nebo dcerce věnoval. Nebo jsem opravdu taková fňukna, mám být vděčná, že bydlím v domě a jednou týdně věnovat celý den úklidu baráku??? Jak to máte doma vy? Co byste dělaly na mém místě? Děkuji za všechny vaše příspěvky....

j.a.n.i
11. říj 2018

Ja spis premyslim, proc si s nim sla vubec bydlet a proc do tak obrovskeho baraku...

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka vydrz ctrnact dnu nesahnout vubec na nic a venuj se diteti. Ale vubec na nic. Kdyz uvaris, nech nadobi, jak je. Nevytirej, nevysavej, neres. A nech ho, at si k tomu, ze je treba pomoci, dojde sam. Vetsina chlapu je zvykla na servis, vubec to nevidi. Neni to jejich chyba, ale chyba jejich matek, ze je oprasovaly a nenaucily se podilet na chodu domacnosti. Musis mu to ukazat na konkretnich vecech.
Jinak taky premyslim, proc jsi do toho vubec sla. Nemeli jste zadnou zkusenost spolecneho souziti a hned se stehujete do zamku bez sluzebnictva.

vikinkav
11. říj 2018

Ja bych si uklizela svoje a jeho nechavala byt, neni cas. Prat jen svoje a tak. A nejde ty patra nejak oddelit, ze byste vyuzivali jen jedno nebo dve? Pokud mate vic koupelen jednu proste zamknout ze se pouzivat nebude? Pouzit jiny backory pro chozeni do pater a jiny v prizemi kde se nejvic prasi? Nekompromisne objednat uklizecku - to mi osobne pripada jako nejlepsi napad 🙂 tak prece jste partneri tak se na necem dohodnout pujde nebo ne? A kdyz se neda dohodnout tak to asi moc neklapne, tak bych se stehovala zase pryc no... od toho souziti je, testuje se vztah.

uzivatelkapetra
11. říj 2018

No jako kompromis jsem při čtení úvodního příspěvku čekala domek např 3+1 s menší zahradou...ale to už je teď asi jedno.
Zatlačila bych na něj s paní na úklid, pokud finančně na to máte.

ai30
11. říj 2018

Domluvila bych si pani na uklid, aby dvakrat tydne prisla uklidit, brala bych to jako normani vydaj na domacnost, on misto toho muze platit treba jidlo. Vzdyt vlastni penize mas, ne? Tak nechapu, proc naplakat, ze on jich ma vic a 'nekoupi ti to'. Vubec bych o tom nediskutovala.

luskolka
autor
11. říj 2018

@sudylichozrout Zní to zajímavě, ale asi to nedám. Nevydržela bych to, nemohla bych se na to dívat. Navíc by mi vadilo, aby v tom byla moje dcerka... Teď už taky nechápu, proč jsem k tomu svolila. Prvotní impuls byl ten, že on věděl, že ten dům koupí za hubičku. (Ještě po mě chtěl za něj 3/4...) A mně se to místo líbilo, takže na to on to potom hrál....

luskolka
autor
11. říj 2018

@ai30 Vlastní peníze mám, ale kupuju jídlo, drogerku, platím spoření, pojištění, úplně všechny věci pro dcerku, tak nevím, proč bych ten úklid, který nebude levnějí než 1500 musela platit já...

luskolka
autor
11. říj 2018

@vikinkav Patra bohužel oddělit nejde. Dole je technická místnost, kotelna, koupelno-prádelna (tam peru), sklep. Uprostřed 3+kk a nahoře 2+kk. Já s ním nemůžu spát v jedné místnosti, protože šíleně chrápe. Takže proto obývá i tu vrchní část, kde je 2+kk - chodí tam spát. Pantoflový systém já i dcerka jsem schopná dodržovat, ale on ne.... to už jsem taky zkoušela.

luskolka
autor
11. říj 2018

Nejhorší je, že on je pán velkomožný a s ním se na ničem dohodnout prostě nedá. A kdybych po něm chtěla kdovíco.... nechci drahé dovolené, zlaté kohoutky, šperky a norkové kožichy. Chci žít v čistotě...

luskolka
autor
11. říj 2018

@sudylichozrout On totiž tu hranici, kdy už cítí, že ten bordel je nesnesitelný, nemá. Může se brodit po kolena a je mu to ukradený.

ai30
11. říj 2018

@luskolka Tak se proste zase odstehuj, evidentne vam to klapat nebude.

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka fakt tezka vec. Evidentne ti ten clovek nevyhovuje. Dcerku mas s nim, nebo z predchoziho vztahu? Pokud neni dite jeho a nedohodnete se, tak odejdi...

eldrag
11. říj 2018

třípatrovy dum, to už je na uklizečku :(

luskolka
autor
11. říj 2018

@ai30 Také jsem dospěla do tohoto stádia a rozhodla se koupit si větší byt. Ten původní byl i jen pro mě a pro dcerku malý. V novém budeme spolu samy dvě a když bude chtít, ať přijde na kafe. Budu tam mít čisto a nebudu se muset vztekat a udřít se.

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka takze ses rozhodla jit? Vis, ze to prakticky znamena rozchod? Na kafe asi neprijde...

luskolka
autor
11. říj 2018

@sudylichozrout Dcerka právě jeho není. Vidím, že to prostě nefunguje a nebaví mě to.

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka jasne, tak o problem mene... 🙂

luskolka
autor
11. říj 2018

@sudylichozrout Nevím, jak se k tomu postaví... ale už jsem to jen tak lehce nadhodila. Řekl mi na to, že ať si to dělám jak chci....

luskolka
autor
11. říj 2018

Holky, díky, vidím, že se s názory na to shodnem...

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka Hmm, tak to je dost vlazna reakce. Asi te ma spis jako uklizecku, nez jako partnerku. Nejlepsi se netrapit. Jestli mas, kam jit a financne to zvladnes, vubec se nezinyruj. Jsi mlada na to, abys delala komornou.

kristyn.g
11. říj 2018

No co poradit věděla si do čeho jdeš... Ze je to pan prase velkomozlžný asi taky tak držím palce, ale určitě se s tím nesmiruj, snad taky máš právo žít nějaký pěkný život... Ne dělat služebnu v paláci...

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka Urcite, kazdej normalni clovek vidi, ze tohle nikam nepovede. Pokud on nema zajem neco zmenit, tak je to o nicem. A kdyz nemusis resit, ze "beres" dceri tatu, tak o to lepe.

kristyn.g
11. říj 2018

@luskolka s tím bytem bezva řešení, však jste to spolu zkusili a nejde to.. To se stává, určitě bude ještě další 😉

luskolka
autor
11. říj 2018

@sudylichozrout Viď? Děkuju...

luskolka
autor
11. říj 2018

@kristyn.g Přesně jsi to vystihla. Takový je. A diví se mi, že máme čím dál méně intimního života. Uklízečku fakt dělat nehodlám.

sunflowerr
11. říj 2018

Takového chlapa, který chtěl barák a není schopný v něm hnout pořádně prstem a čeká, že manželka zastane všechno - péči o dítě, chod domácnosti, uklidí, uvaří, a ještě snad i bude dělat vyloženě mužské práce a on si bude chodit cvičit x-krát týdně, aniž by doma s něčím pomohl. Ebo trávil čas s rodinou.... Tak takového chlapa bych nechtěla ani ve zlém snu, kopla bych ho do prdele a našla si s dítětem byt a on ať se stará o barák, když v něm chtěl bydlet.... Myslím, že by velice rychle dolezl za vámi do toho bytu.

Máme s manželem taky velký dům, on chodí hrát 1 týdně kuželky, ale o víkendech doma maká jako šroubek. Já se starám o dítě a domácnost a když potřebuji, on mi pomůže s bars čím - uvařit, jde se synem ven, někdy i vyluxuje... Ano musím mu říct kolikrát, ať udělá to a tamto, co se týká úklidu, ale udělá to, pomáhá mi tak.... On sám se věnuje práci kolem domu, teď jsme dělali fasádu, pomalu dává do kupy dvůr, a tak dále. Rozhodně bych nesnesla, aby si šel na kuželky xkrat týdně a já se s dítětem placala doma...

luskolka
autor
11. říj 2018

@sunflowerr Máš štěstí, že máš takového muže. Já podobného, který pomůže s péčí o dítě, v domácnosti, stará se o dům, když v něm chtěl bydlet, dosud nepoznala a to už je mi lehce přes 40. Já třeba na sport nechodím, protože prostě nemám kdy. O dcerku její otec nemá zájem, takže ji mám na krku 7 dní v týdnu, 30 dní v měsíci. Když nepohlídá moje mamka, nepohlídá nikdo. Víš, já ani nevím, jestli bych ho v tom bytě s námi chtěla... já prostě po něm uklízet bordel odmítám kdekoli - jedno jestli v domě či v bytě.

sudylichozrout
11. říj 2018

@luskolka ja mam teda kliku, ale taky mam manzela, ktery pomaha. Uplne sam od sebe, nemusim mu rikat. Obcas si rikam, ze pozlatit ho je malo...

luskolka
autor
11. říj 2018

@sunflowerr Já mu třeba řeknu udělej prosím to či ono, ale on na to potřebuje 14 dní. A přece mu nebudu 10x říkat, aby si po sobě uklízel drobky na lince. To by snad měl dělat automaticky, ne?

luskolka
autor
11. říj 2018

@sudylichozrout To je skvělý. Tiše závidím...