Peníze - nedostatek a více dětí. Jak na to stále nemyslet?

floruska
28. lis 2019

zdravím nechci moc dlouze se rozepisovat ale chtěla bych si popovídat s někým nebo
probrat to s někým kdo to má podobně a když musí řešit více peníze
má více dětí a jsem z toho frustrovaná a opravdu hodně
jako vím že dětem nestačí moc že jim stačí když se jdeme projít ven nebo tak ale prostě
stačí i pokud jdeme do obchodu nebo tak nemohu jim něco koupit jen tak
trápí mě to
i když vím že to asi řeším moc jen já
manžel do práce chodí ale i tak mi přijde že ty peníze prostě nestačí jako se 4dětmi
co pak kroužky atd?kdyby prostřední syn neměl 3kroužky v rámci školní družiny kdy to jsou zatím jen stovkové uhrady tak by asi ani nechodil
já bych šla do práce hrozně ráda ale hlídání není a nejmenší (10měsícu) má lepší někdy horší
dny i to spinkání je jednou tak podruhé tak
přála bych si řešit něco jiného chci si užívat i ty děti ale když pominu i to že veškerý program
je na mě a že náš táta je prostě gaučák
trápí mě že občas musím řešit jestli jim vubec koupit kokino nebo zmrzku nebo tak
mám třeba kamarádku ta má děti 3 a zase je s nimi pořád sama ale v tom rozdíl není když chlapa mám třeba doma a stejně se dětem věnujijen já
ale není to o závisti to ne ona třeba zase peníze řešit nemusí ale jen mi to přijde moc líto
zase si říkám že mužeme být rádi že všechny ty 4děti jsou zcela zdravé atd
máte někdo radu jak to vytěsnit více z hlavy abych na to nemusela pořád tak myslet?

zelenaesmolda
28. lis 2019

@floruska
co treba si zkusit nejake penize privydelat?nevim jake mate prijmy a vydaje a jak hospodarite ale udelala bych si asi aspon jeden mesic rozpis co se kupovalo a kolik to stalo,polozku po polozce,abys videla cerne na bilem za co by se dalo usetrit.nekdy vyhazujeme za kraviny dost penez a neprijde nam to protoze je to par korun tam a tam ale nasbira se to.

floruska
autor
28. lis 2019

no právě snažím se i něco odšetřit ale jde to opravdu těžko

sasui1
28. lis 2019

@floruska nebudu ti davat zadne rady protoze se v tom sama placam!!! Co jsem byla na materske zili jsme. Si dost nad pomery. Jenze me ani ve snu nenapadlo jak manzel "hospodari". Po tom co jsem nastoupila do prace jsem si myslela ze se budeme mit uz jako dost dobre... Ale opak se stal pravdou. Prisla jedna jobovka za druhou... A ted mam na cely mesic polovinu toho co jsem predtim prohyrila za tyden 🙄 ano my do tpho spadli vlastni vinou... Takze se s tim peru jak muzu ale uz me nebavi porad si rikat... Tehdy a tehdy bude lip ptz je porad hur a hur 😔
A jsem z toho tak frustrovana az jsem sama sobe protivna... 😤

floruska
autor
28. lis 2019

@sasui1 já vím je to těžké prostě mě nějak nikdy nenapadlo že budeme doživotně bez nějakého hlídání a jako vždy jsem chtěla velkou rodinu ale fakt mi potom přijde
že jsem selhala jako rodič a jsem na sebe opravdu navztekaná že se o to nedokážu pořádně postarat,taky mě nebaví takto žít ale je to takový začarovaný kruh no....

areh
28. lis 2019

Vašemu nejmladšímu je 10 měsíců. Je ještě maličký, ale až bude starší, mohla byste ho dát třeba na jedno dopoledne do dětské skupinky a najít si brigádu. Za dětskou skupinku se sice platí, ale můžete si to odečíst z daní,takže se Vám velká část vrátí.

pink_unicorn
28. lis 2019

Rozumím ti, jak se cítíš. Prachy nejsou důležité, když je máš. Jak píšeš, malým dětem stačí procházka do lesa. Ale čím jsou starší, tak si uvědomují, kolik možností jim svět kolem nabízí a asi je to bude mrzet, pokud si nemůžeš dovolit vzít je jednou za čas do zoo, cirkusu, do kina, do zábavního parku, na hory, na dovolenou, dopřát jim kroužek, který by je bavil, poslat je na tábor nebo se školou na lyžák.... Hmotný věci nejsou důležitý, to víme všichni, ale zrovna ty zážitky a rozhled by děti měly mít. A nezlob se na mě, ale pořídit si čtyři děti a pak teprve řešit, že nemáte prachy a hlídání, to byl trochu nerozum.... Pokud peníze nestačí a ty do práce jít nemůžeš, tak asi bude muset manžel najít ještě volný čas na nějakou brigádu

konidana
28. lis 2019

@floruska zkus se zaměřit na něco jiného než peníze, na něco pozitivního. Každý den si najdi něco co ti udělalo radost (maličkosti jako procházka, teplý kafe, vana, nějaký npový vtip nebo příjemná chvilka, hezké počasí, cokoli...) moc fajn je si to psát do diáře-taková pozitivní zpětná vazba. A hlavně neporovnávej s ostatními. Blbý pocity že nemám peníze jsem měla a furt ještě trochu mám mnoho let - už od svatby. U mě se tedy jedná spíš o to, že nemáme žádnou rezervu. Co vyděláme utratíme, procestujeme, prožereme ... 😅 Paradox je ten, že žiijeme furt stejně , ať před dětma, tak v době , kdy jeden z nás byl na rodičáku a příjmy tak byly poloviční, tak teď s většíma dětma. Peněz je málo, ale vždycky stačí (samozřejmě ne na všecko, ale na ten základ+něco málo k tomu) A vím, že i kdyby naše příjmy byly dvojnásobné, i trojnásobné, furt bysme měli málo 😉
Teď se mi tu moc líbil odkaz na článek jedné minimalistky - krásné čtení a pravdivé:
https://minimalistka.sk/unudene-a-pozadovacne-d...
celý blog je fajn

te_reza
28. lis 2019

Musím souhlasit s
@pink_unicorn pořídit si 4 děti a pak řešit finance je dost blbě, myslím, že už při dvou dětech, je jasně vidět, že to něco stojí. Vidím to už u jednoho

klea81
28. lis 2019

Já jsem zase nikdy nepochopila, proč má mít dítě každý den X kroužků. Dcera má jeden, syn zatím nechtěl žádný. 😇

zelenaesmolda
28. lis 2019

@konidana to je ale dost kratkozrake nemit zadnou rezervu

konidana
28. lis 2019

@zelenaesmolda no a proto mi to vadí že😉 bohužel tím, že jsem si vzala muže, jakého jsem si vzala, to tak prostě je

zuzkasim
28. lis 2019

Na mateřské jsou ty peníze pro spoustu rodin opravdu problém, jsem upřímně ráda, že už toto období mám ohledně financí za sebou. Na druhou stranu je čas udělat spoustu věcí sama - navařit si v létě přesnídávky, kompoty, marmelády, nasušit ovoce, nasbírat a vyloupat ořechy, péct buchty, chleba... Já si pečení chleba v týdnu nejsem schopná zorganizovat, nejsem doma tak dlouho, aby mi stihl vykynout a mohla jsem ho pak upéct, ráno zvládnu včas vypravit sebe a děti, nic víc, takže mi zbývají jen víkendy. Tady tím domácím vařením a pečením se dá spousta ušetřit, hlavně různé buchtičky a ty přesnídávky... Do různých místních skupin se dá dát poptávka na to, že byste si rádi přišli očesat ovoce, existuje i spousta "bezprizorních" ovocných stromů v každém okolí, jen si jich při procházkách všímat (náš dědeček je rybář a má to při procházkách kolem vody občíhlé, v tomto máme výhodu i přes to, že jsme z města z paneláku). Možná bych taky dopourčila naučit se šít, je to slušný vklad do budoucna a jednoduché věci se dají snáz spíchnout - softshellky, čepice, tepláky, trika, mikiny. Dnes se dají koupit krásné látky popř. se dá dobře šít i z věcí ze sekáče (z 1 zánovní dospělácké mikiny uděláte dvoje tepláky pro batole až školkové dítě, záleží na velikosti). Obyčejné šicí stroje jsou dnes celkem malá investice. Nevím, co všechno umíte, ale můžete s dětma doma trénovat angličtinu i různými zajímavými způsoby, naučit je na flétnu, ručním pracím, chodit si s nimi zakopat, jezdit na bruslích, na kole... nemusí mít na všechno kroužky. Prcek se na brusle dá do kočáru, na kolo do sedačky či do vozíku... netuším, jak žijete a co vás baví, píšu spíš z vlastní zkušenosti. Výhodné jsou taky různé turistické oddíly, skauty a pionýry, tam se obvykle platí jen nízké členské príspěvky a děti mají postaráno o bezva zábavu, výlety, mívají pak i pěkné a cenově výhodné tábory. Jestli jste kreativní, umotejte pár adventních věnců (teď už je pozdě, ale třeba příště), nebo na dušičky, velikonoční dekorace... nafoťte a zkuste prodat na internetu, to se dá jako občasný přivýdělek s dětma. Samozřejmě velká finanční pomoc jsou i látkové plenky. Když doma třídíte věci, nabídněte je na místních skupinkách za něco, co spotřebujete a nebudete to muset kupovat, lidi na to stejně obvykle slyší lépe, když třeba balík oblečení vymění za med, tašku jablek atd., než aby za to platili penězy. Nejsem zvyklá dětem v obchodě vždy "něco" koupit, vím, že některé kamarádky ano, já toto v životě nepovažuju za důležité a děti jsem si na to nezvykla. Koupíme potraviny, uvaříme jídlo, společně sníme, společně po něm uklidíme. Zamyslete se, jestli všechno, co běžně kupujete, opravdu potřebujete, kolikrát člověk zjistí, že se naprosto obejde bez spousty "hloupostí". Pamatuju se, jak jsme na mateřské 2x do roka zašli na večeři do Ikea, protože to pro nás bylo cenově dostupné, děti se po jídle mohli zabavit v přilehlém koutku a my s mužem mohli jednoduše ještě chvilku posedět. Kamarádce to připadlo jak pro socky, ale já tehdy byla spokojená, považovali jsme to za malý svátek. Dnes, kdy už pracuju a vydělávám, můžeme 2x do roka zajít do klasické restaurace, ale ten pocit vyjímečnosti je přece úplně stejný, záleží, s čím se spokojíte vy.

zelenaesmolda
28. lis 2019

@zuzkasim oba pracujete a muzete jit na veceri 2x do roka?

konidana
28. lis 2019

@zelenaesmolda každý má jiné priority 😉

irena1111
28. lis 2019

Chápu tvou touhu po velké rodině, ale pořídit si 4 děti a pak řešit, že nejsou peníze abys jim mohla něco koupit, to je celkem nezodpovědný přístup. Tohle jsou věci, které je třeba řešit dřív. Nejde jen o kroužky a kokina ale do budoucna o pomůcky do školy, školní výlety, studia atd.
Každopádně teď už je pozdě brečet nad rozlitým mlékem. Když jsi doma s tak malým prckem, tak jedině zkusit nějaký přivýdělek na doma, nebo něco vyrábět a prodávat své výrobky, nebo třeba hlídat ještě něčí dítko když jsi doma s tím svým a tím si přivydělat. A nebo si partner/manžel může zkusit najít lépe placenou práci.

klea81
28. lis 2019

@zelenaesmolda já když vidím v restauraci ty marže, tak mi i 2x ročně přijde jako rozhazovani. 😇

zelenaesmolda
28. lis 2019

@konidana
ano,ma kazdy jine priority ale nemit vubec nic nasetreno to je proste kratkozrake.co budete delat kdyz jeden z vas onemocni nebo prijde o praci?

zelenaesmolda
28. lis 2019

@klea81
tak to my chodime jist celkem casto,milujeme dobre jidlo 🙂

konidana
28. lis 2019

@zelenaesmolda žít z polovičního příjmu?

😅

klea81
28. lis 2019

@zelenaesmolda tak stačí se naučit vařit a máš dobré jídlo 5x denně a levněji 😇

zelenaesmolda
28. lis 2019

@klea81
ja nevim jak ty ale ja si treba thajske jidlo neudelam doma tak,jak ho delaji thajci.
nebo morske plody.
ano,jsou veci,ktere si udelas doma levneji a dobre ale taky jsou jidla,ktere doma proste tak dobre neudelas uz jenom protoze bys musela nakoupit horu ingredienci a ve vysledku by te to nevyslo o moc levneji 🙂

@konidana
a jak to zvladnete kdyz ze dvou prijmu nedokazete nic nasetrit?

konidana
28. lis 2019

@zelenaesmolda odpustíme si věci, které nejsou k životu nutné. Stejně jako třeba to thajské jídlo 😉 (Osobně nemám problém žít na vývarech , ovesných vločkách a krupicové kaši-nemléčné)

zuzkasim
28. lis 2019

@zelenaesmolda A co je ti do toho? Teda že už odpovídám tak na rovinu. Třeba ty peníze raději utratíme za něco, co pro nás má větší hodnotu. Nemluvě o tom, že můj muž umí skvěle vařit a mám jistotu, že když se do toho pustí, všichni si pochutnáme. Ono je taky něco jiného chodit do restaurace ve 2 (vaše dítě toho nejspíš zatím moc nesní) a v 5, kdy 2 členové rodiny po polévce a hlavním chodu ještě přemýšlí, čím se doma dojí🙂

klea81
28. lis 2019

@zelenaesmolda nepotřebuji k životu thajské jídlo 😇

pipi_puncocha
28. lis 2019

@zelenaesmolda mě by zajímalo, kam si v Ostravě chodíte pochutnat. To neber jako rýpání, jsme tu rok a jsme z toho docela zoufalí, že právě radši většinou jíme doma, ať si ušetříme další zklamání... 🙄

kometkak
28. lis 2019

Váš problém a flustraci můžete vyřešit jen vy, jako rodiče. Nikdo to za Vás neudělá.

Já jsem tak vyrůstala.. Ze 4 dětí, kde nebyly peníze a tohle bych svým dětem nikdy nepřála. Přesně vím, jaké je nejezdit na lyžák ze třídou, do kroužku, nikdy nejít do restaurace a na žádnou dovolenou. Tento přístup moc nechápu. Když mám málo peněz, mám třeba jedno dítě, ne 4 nebo 10. Nemyslím že by děti měly mít vše, na co ukážou prstem, ale základní zajištění a HLAVNĚ to, aby nemusely od rodičů poslouchat, že nemají peníze. Zbytečné stresování dětí něčím, co není jejich problém, ale co je zodpovědnost rodičů.

Jediné dvě rady..1) už žádné další děti. 2) vydělat více peněz... makat, makat, makat... Chlap může sehnal lepší práci, nebo dvě práce. Pracovat se dá i doma na rodičáku (venčit někomu psy, uklízet v domácnostech, chodby v panelácích, roznášet letáky, mít ŽL šít a prodávat věci, hlídat za peníze další děti...) Pokud muž pracuje přes týden, může jít o víkendu pracovat žena a on zase hlídá. Znám lidi, co to tak mají a střídají se. Dnes je výhoda, že všude shání lidi a práce je, pokud je člověk hledá, jednoduše najde. Překlenout dobu rodičáku a pak co nejdříve do práce. Já si třeba neumím představit živit 4 děti na vysoké nebo jim říct.. smůla, jdi na cukrářku.. Bohužel děti ze "sociálních rodin" bývají velmi často středem šikany a posměchu ve školách (dnes už i na 1.stupni). Děti vidi, co mají ostatní oblečené, čím jezdí do školy a co mají na svačinu.. bohužel, to je realita. Změnit to můžete jen vy, ne vaše děti. Děti jsou zavislé a jaký život jim připravíte, je jen na Vás.

zelenaesmolda
28. lis 2019

@zuzkasim
tak bavime se o penezich a diskutujeme tak proc ta agrese?
zrovna dobre a kvalitni jidlo je k zivotu docela nutne a nemluvim tedka o restauracich ale o normalnich potravinach.ja bych teda na vyvarech a krupici zit nechtela a nechtela bych,aby tak zilyo moje dite 🙂
Jinak ano,je pravda,ze v 5 lidech se to opravdu prodrazi a je to rozdil jit ve 2 enbo v 5.

@klea81
tak thajska kuchyne byl priklad,je jich strasna spousta,ktere si doma proste tak dobre neuvaris 🙂

zuzkasim
28. lis 2019

@zelenaesmolda Víš co, už mě to trochu žere. Vyjadřuješ se tu téměř ke všem tématům, i k těm, o kterých máš sotva ponětí (netýká se této diskuze, narážím na něco, co píšeš jinde, je to částečně můj obor a tvoje příspěvky jsou dost mimo). Nechci ti brát právo na názor, ale občas trocha sebekontroly a méně času na internetu by možná nebylo na škodu. Já tímto více nehodlám ztrácet čas, jdu dělat něco užitečnějšího, též na MK strávím zbytečně moc času.

Zakladatelko - promiň za tuto vsuvku, své k tvému tématu jsem ti napsala výše.

zelenoockaa
28. lis 2019

@kometkak nejsem z bohaté rodiny a vysokou jsem vystudovala i s tím málem co mi mohli dát. Aspoň jsem se po přednáškách nenudila a neflámovala. Pro zakladatelku: ideální je najít di brigádu, sepsat vše za co se utrácí, jestli to není zbytečné. Ideálně zkrátit rodičák max do dvou let a jít do práce dříve.

zelenaesmolda
28. lis 2019

@zuzkasim
pokud stihas sledovat kde co komentuju tak tu travis zrovna tolik casu takze nechapu proc mi to vycitas?a i kdybych tu byla 24/7 tak to neni vubec tvoje starost a problem.
nebo snad potrebuju tve povoleni a souhlas?